Sari la conținut

Jawa 353 din 1962.


Pepper Studio
 Share

Postări Recomandate

Salutari.

La atelierul nostru de vopsitorie si detailing moto restauram o Jawa 250 (model 353) din 1962.

Clientul a achizitionat doua motoare identice, sa se plimbe impreuna cu fiul sau. Frumos, nu? Noua asa ni s-a parut.

 

Am terminat de vopsit tot, tobele nou-noute.

 

Sper ca va place.

Pepper.

IMG_7264.png

IMG_7630.png

IMG_7646.png

IMG_8041.png

IMG_8209.png

IMG_8237.png

IMG_8271.png

IMG_8813.png

IMG_8814.png

IMG_8816.png

IMG_8819.png

IMG_8821.png

IMG_8822.png

IMG_8823.png

IMG_8826.png

IMG_8828.png

IMG_8833.png

IMG_8834.png

IMG_8837.png

IMG_8859.png

IMG_8927.png

IMG_8929.png

IMG_8930.png

IMG_8931.png

WhatsApp Image 2020-01-14 at 16.23.30.jpeg

WhatsApp Image 2020-02-07 at 17.25.55 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-02-07 at 17.25.55.jpeg

WhatsApp Image 2020-02-13 at 16.14.59.jpeg

WhatsApp Image 2020-02-13 at 16.17.39.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Vopseaua aceea argintie e vopsea crom. Am gasit ceva in Franta, se laudau ca imita cromul perfect, nu e chiar asa, dar e mult peste volseaua crom la spray. Problema cu ea e ca se aseaza destul de structurat si nu poate fi slefuita. Motiv pt care a iesit coaja in zona aceea, mai mult ca in altele.

 

O alta chestiune privind coaja: 99% din cazuti, coaja e in lac, nu in vopsea. Si poate fi in semn bun, pentru ca unde e coaja in lac, inseamna ca s-a dat responsabil, maini pline, nu din gazare, sa mai “salvam material”. Lacul e dens si, daca e lac HS sau UHS, se aseaza structurat si face coaja inevitabil. Oricum, coaja se scoate foarte repede, insa nu si in cazul de fata, unde coaja e in vopsea :(.

 

Multumesc pentru intrebare!

Pepper

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Pepper Studio a spus:

Salut!

Vopseaua aceea argintie e vopsea crom. Am gasit ceva in Franta, se laudau ca imita cromul perfect, nu e chiar asa, dar e mult peste volseaua crom la spray. Problema cu ea e ca se aseaza destul de structurat si nu poate fi slefuita. Motiv pt care a iesit coaja in zona aceea, mai mult ca in altele.

 

O alta chestiune privind coaja: 99% din cazuti, coaja e in lac, nu in vopsea. Si poate fi in semn bun, pentru ca unde e coaja in lac, inseamna ca s-a dat responsabil, maini pline, nu din gazare, sa mai “salvam material”. Lacul e dens si, daca e lac HS sau UHS, se aseaza structurat si face coaja inevitabil. Oricum, coaja se scoate foarte repede, insa nu si in cazul de fata, unde coaja e in vopsea :(.

 

Multumesc pentru intrebare!

Pepper

 

 

Cu folie nu ai incercat? Eu vreau sa incerc la una de 125

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mai dau la spray elemente mici. Si da, daca dai atent, din gaze (adica fas, fas, fas constant), iese tipla si da, mai bine decat la pistol, cateodata.

Cand e vorba de spray vs pistol, problema nu e de cum se aseaza vopseaua sau lacul, ci rezistenta lor si suprafata de acoperire. Am vopsit, odata, un rezervor intreg la spray... nu mi-am mai simtit degetul 2 zile :)). 

 

Mai e o mare problema. Daca vopsesti un element la pistol si, din varii motive, ai sa vrei ulterior sa-l faci la pistol, trebuie dat jos tot. Unde dai cu pistol peste spray, face reactii de numa' numa'. Infloreste tot.

Am vrut as dau argintiu la pistol, in loc de crom. Dar am zis ca na... poate vopseaua asta pe care o gasisem o fi mai aproape de ce trebuie. N-a fost. Acum, uitandu-ma inapoi, clar as fi ales un argintiu clasic.

 

Mersi!

Pepper.

10 minutes ago, shashka said:

Cu folie nu ai incercat? Eu vreau sa incerc la una de 125

 

Nici nu m-am gandit... huh... 

Am sa intreb clientul daca e dispus sa cumpere folie crom (nu e ieftina).

 

Mersi pentru pont!

Pepper

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Pepper Studio a spus:

Si eu mai dau la spray elemente mici. Si da, daca dai atent, din gaze (adica fas, fas, fas constant), iese tipla si da, mai bine decat la pistol, cateodata.

Cand e vorba de spray vs pistol, problema nu e de cum se aseaza vopseaua sau lacul, ci rezistenta lor si suprafata de acoperire. Am vopsit, odata, un rezervor intreg la spray... nu mi-am mai simtit degetul 2 zile :)). 

 

Mai e o mare problema. Daca vopsesti un element la pistol si, din varii motive, ai sa vrei ulterior sa-l faci la pistol, trebuie dat jos tot. Unde dai cu pistol peste spray, face reactii de numa' numa'. Infloreste tot.

Am vrut as dau argintiu la pistol, in loc de crom. Dar am zis ca na... poate vopseaua asta pe care o gasisem o fi mai aproape de ce trebuie. N-a fost. Acum, uitandu-ma inapoi, clar as fi ales un argintiu clasic.

 

Mersi!

Pepper.

 

Nici nu m-am gandit... huh... 

Am sa intreb clientul daca e dispus sa cumpere folie crom (nu e ieftina).

 

Mersi pentru pont!

Pepper

Eu am cumparat acu vreo doi ani, dar era la pret normal. Poate e de calitate mai proasta, nu stiu. Chestia e ca apare pragul ala intre vopsea si folie, si nu stiu cum iese

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt optiuni. Buget sa fie... Dau jos vopseaua crom (care e groasa tare) si stratul de negru lucios de sub (asa se da vopseaua crom, peste negru lucios) si minimizez pragul.

Dupa care izolez zona colantata si mai dau 2-3 mai pline de lac UHS, care e gros. Vedem ce iese... n-am mai facut, dar ma incanta ideea :)).

Acu sa vrea clientul. Si prin "vrea", vreau sa zic "sa fie dispus sa investeasca in asa ceva".

 

Ceva-mi spune ca o sa zica "e foarte bine asa cum e".

Daca era proiectul meu, o duceam direct la recromare... Dar e 300 EUR. Cam mult.

 

Pepper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 hours ago, GoodKat said:

 

Da, intr-adevar. Si eu am vopsit elemente mai mari la spray...o bara de masina :)))) a iesit chiar decent dar ma durea mana de nu mai puteam. Am zis ca trebuie sa imi iau un compresor si un pistol de vopsit pentru treburi din astea...fara pretentii desigur. Sa fie decent rezultatul, nu de showroom. 

 

Referitor la rezistenta vopselei, am vazut ca e o diferenta mare intre cea de pistol si cea de spray. Nu am inteles insa pana acum de ce nu se gaseste (cel putin in Romania) lac rezistent la benzina la spray. Am luat odata niste sprayuri facute pe comanda de culoare, si mi-au pus in spray si lac 2k. Lacul s-a uscat ambiental in decursul a 2-3 zile, la atingere era uscat. Am pus husa pe motocicleta (una destulde subtire) si efectiv pana dimineata, erau zone unde husa se lipise de lac. Nu am inteles de ce, nu simteai ca lacul nu s-ar fi uscat.

 

Lacurile 2k, adica cu intaritor intr-un compartiment separat in spray, care se activeaza la buton, nu poti fi sigur ca, prin agitare, se realizeaza amestecul perfect, al lacului si al intaritorului. Din cauza asta, intarirea perfecta poate dura si 1 saptamana... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...