Sari la conținut

Permis la 16 ani


Delias
 Share

Postări Recomandate

Hey! Ma numesc Delia si am nevoie de o parere din partea voastra. Chiar daca am citit tot de pe forumuri, tot am nevoie de ajutorul vostru sa mi spuneti experienta voastra cu moto la 16 ani. Urmeaza sa dau de permis dupa o lunga convingere cu parintii si am nevoie de motor cat mai curand. Sunt incantata pentru ca am primit acordul lor si incerc sa ma documentez cat mai bine in legatura cu viitoarea mea motocicleta. Din cate am vazut, Yamaha Yzf R125 e cea mai potrivita. Daca stiti cum este si daca chiar este potrivita pentru o incepatoare, va rog frumos sa mi scrieti. 🏍️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hey! Ma numesc Delia si am nevoie de o parere din partea voastra. Chiar daca am citit tot de pe forumuri, tot am nevoie de ajutorul vostru sa mi spuneti experienta voastra cu moto la 16 ani. Urmeaza sa dau de permis dupa o lunga convingere cu parintii si am nevoie de motor cat mai curand. Sunt incantata pentru ca am primit acordul lor si incerc sa ma documentez cat mai bine in legatura cu viitoarea mea motocicleta. Din cate am vazut, Yamaha Yzf R125 e cea mai potrivita. Daca stiti cum este si daca chiar este potrivita pentru o incepatoare, va rog frumos sa mi scrieti. 🏍️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna, m-am decis sa te ajut dupa ce am vazut ca nimeni nu s-a incumetat sa-ti raspunda.Si eu am 16 ani deci o sa iti zic cam tot ce am acumulat ca informatii si foarte putina experienta.

In primul rand motorul, Yzf ul este sportiva, daca vrei sa faci drumuri lungi si vrei sa stai confortabil poti sa-ti iei gandul (Vreau sa adaug ca Yzf ul pentru ce ofera mi se pare foarte scumpa, doar carenele alea isi fac banii ca sa zic asa, in rest este acelasi motor de 125).

Recomand cu mare caldura Yamaha Ybr 125 (pe care il si detin), consum foarte mic, naked, foarte ieftina de intretinuit si te poti distra cu ea foarte mult :) Pe langa ea mai sunt : Honda Cbr 125 2007-2013, Yamaha Mt 125, Honda Cb125f, Honda cbf125, Honda Cb125r, Honda Xr 125 (Este destul de inalta) si mai sunt cateva modele dar important este sa iti placa tie.

Pe langa motor sa nu uiti de echipament, ca sa-ti dai seama eu am investit in echipamentul meu aproape 1000 de euro.

Nu e de joaca sa mergi fara, mai bine dai spre exemplu 200 de euro pe o pereche de cizme si la un accident n-ai nimic decat sa dai 1000 de euro pentru operatia piciorului sau sa ramai fara el.

Te poti orienta catre : 

Geaca de textil, intrece pielea (mai ieftina, usor de intretinut, nu ti-e cald si nici frig, etc)

Manusi de piele si de textil

Cizme moto, ghetele nu ofera o protectie atat de mare (De recomandat sunt niste cizme touring deoarece sunt mult mai confortabile)

Genunchiere/Pantaloni moto

Si nu in ultimul rand, casca moto.Ar fi bine sa plece de la 500 de lei in sus, ca recomandare am asa :

-Shark

-Scorpion

-Agv

-Hjc

-Shoei            

-Schuberth 

Tin sa mentionez ca ultimele doua firme sunt scumpe, gasesti aceeasi calitate si la mai putini bani.

Cam atat, in rest fii atenta la orele de la scoala si asculta de instructori, daca esti din Bucuresti recomand scoala Hey Moto.

Sper ca te-am ajutat :D 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...