Sari la conținut

Ce motor sa cumpar?


Scuteree
 Share

Postări Recomandate

Ok.

Yamaha,Piaggio,Kymco(care-s motorizari dupa Suzuki),SYM.

Cauta tu modelele de 4 timpi la 50 cmc.

Daca aveai categoria pentru 125,aveai mai multe optiuni.

Il tot vad pe unul de peste 3 ani,nu retin de la ce firma e,are o cutie de livrat mancare pe un portbagaj ce este partial si pe locul pasagerului,pe un Suzuki DR 125.

Tare omul! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Scuteree a spus:

Yahama Aerox/ Malaguti ? 

este in jur de 500-550 eur. (unele sunt chiar inmatriculate deja)

Ce parere ai despre?

 

P.s.: Urma urmei pana acuma am lucrat cu masina, ceea ce e mai scump intretinut decat un scuter 50cc, deci merita mai bine.

Astea sunt modele decente. Ramane de vazut cati km au la bord si in ce stare sunt (ce mai ai de schimbat). Poate dai niste detalii/link-uri cu respectivele modele.

 

Si vezi ca tepele sunt la fel de frecvente ca la masini. Cele mai cunoscute: acte pe numele stra-stra-proprietar (intre timp scuterul a mai fost vandut de cateva ori) sau kit motor de 80cmc sau chiar 125cmc la adapostul unei inmatriculari facute intr-o comuna (intelegere cu primaria cu respectiva). Cel mai bine este sa te interesezi de un service moto in Cluj care sa arunce un ochi la scuterul pe care vrei sa-l cumperi.

 

Sa stii ca intretinerea unui 2 roti nu este chiar asa de ieftina, chiar daca la sfarsit ai costuri de exploatare mai mici. Daca te pricepi la mecanica, poti sa schimbi ulei, bujii, filtre, placute de frana. Insa apoi se complica treburile. Si manopera pe ora este comparabila cu cea pentru o masina. Si intereseaza-te de piesele de schimb (de pilda scuterele Peugeot sunt crima, este foarte greu sa gasesti piese pentru ele).

 

Acum 27 minute, Christian 1 a spus:

Ok.

Yamaha,Piaggio,Kymco(care-s motorizari dupa Suzuki),SYM.

Cauta tu modelele de 4 timpi la 50 cmc.

Daca aveai categoria pentru 125,aveai mai multe optiuni.

Il tot vad pe unul de peste 3 ani,nu retin de la ce firma e,are o cutie de livrat mancare pe un portbagaj ce este partial si pe locul pasagerului,pe un Suzuki DR 125.

Tare omul! :)

Categoria AM te limiteaza strict la moped. Daca intr-o zi cu soare se va vota si initiativa legislativa de a putea conduce pana la 125cmc cu permisul B, atunci vei avea mai multe optiuni. Mai oneroase, insa confortul de deplasare va fi superior.


http://www.kymco.ro/ro/produs/Scutere-profesionale/Agility-Carry-50-4T/40702
Exista si versiunea de 125cmc :)

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Christian 1 a spus:

Mno,parca incepi sa calci pe drumul cel bun. :)

Totusi,mai intreb odata,ce categorie pentru doua roti ai?

nu are!!!!

are un B nu ai inteles pana acum adica maxim 49 cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul o intrebat ce marci/modele,nu care bucati.

Io zic sa isi caute pe cineva care are habar de tot ce inseamna cumpararea si mai ales verificarea unui utilaj cu doua roti,apoi sa caute ce gaseste pe piata si sa aleaga prin eliminare.Eu asta as face.

 

 

Acum 2 minute, ianachim a spus:

nu are!!!!

are un B nu ai inteles pana acum adica maxim 49 cc

Am vrut sa scrie concret,nu sa se inteleaga prin deductie. :)

Editat de Christian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.03.2020 la 15:55, Scuteree a spus:

Da am permis cat. B.

Vreau un scuter cu 50cc.

Nu am specitificatii la an de fabricatie si kilometri.

Da vreau sa cumpar pentru a livra cu el.

 

Bugetul intre 1000-1200lei.

Păi a zis, săracu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.03.2020 la 18:57, Scuteree a spus:

Aveti dreptate. 

Atunci ce imi recomandati sa cumpar? :) 

Ce ai cumpara in locul meu sincer?

Aceeasi dilema am avut-o in urma cu un an. Aveam nevoie de un scuter de 125 pentru livrari. Am gasit pe undeva pe la Buzau, Bacau, nu mai stiu exact un nene care aducea din Italia scutere ce au fost casate de posta de acolo. Am cumparat unul cu 1800 lei (sper ca-mi amintesc bine). Nici macar nu l-am vazut. Mi-am spus "daca merge e foarte bine daca nu o sa-l vand pentru piese si asta este"

Cand l-am primit arata mai rau ca bunica mea pe patul de moarte (a murit la 104 ani). Probabil are peste 300.000 km la bord. Cu rabdare si perseverenta l-am facut functional, estetica nu ma intereseaza si timp de un sezon am facut 3000 km cu el fara alte investitii majore in afara de cele initiale (role, filtru ulei, filtru aer, bujie, ceva becuri, cauciucuri). 

Daca ai ceva cunostinte de mecanica si un pic de talent, poti sa iei si un harb pe care sa-l pui la punct pe masura ce trece timpul.

Cred ca cei care te-au sfatuit sa incerci sa suplimentezi bugetul nu au gresit.

Bafta in alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...