Sari la conținut

editare Video


maa
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Pentru pasionatii de foto-video incepatori, dar nu numai, acum vreun an ma apucasem sa fac un canal de youtube cu tutoriale in limba romana. Din pacate, numarul mic de abonari m-a dezarmat, mai ales ca este ceva munca de inregistrare, editare, inclusiv editare sunet pentru a putea scoate ceva de calitate astfel incat sa nu fie enervant de urmarit, plus ca am fost si ocupat si faceam asta printre picaturi.

Insa, cu zilelele astea de izolare, ma gandeam sa reiau. Puteti sa va aruncati un ochi si daca va intereseaza, va puteti abona. Deasemenea, imi puteti spune si ce v-ar interesa sa aflati si voi incerca sa abordez in viitoarele tutoriale.

 

https://www.youtube.com/MariusVideoTuts

 

Have fun!

 

 

Screenshot 2020-03-20 at 14.23.08.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

numarul de abonati creste ff greu la inceput, indiferent de calitatea videoclipurilor. dupa un timp numarul lor va creste mult mai usor, videoclipurile capata mai multa vizibilitate si apar in listele de sugestii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întrebarea mea e alta. Găsești adobe crăckuit? Că altfel n-are niciun sens nici să înveți. La 20 de filmulețe pe an nu merită să dai banii pe un program d-ăsta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil că se găsește. Dpmdv ar fi interesante niște tutoriale pt utilizarea unor programe gratuite, am descoperit de-a lungul timpului ca pt multe chestii există din astea absolut suficiente cuiva care editează imagini si video strict pt uz personal sau hobby. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, mobiletron a spus:

 

Pai stai bine, eu am un pic peste jumatate din numarul tau de abonati dar nu disper chiar daca pana la 1000 mai e cale lunga.

mult succes! pune canalul sa ma abonez. mai capeti unul :D

Acum 5 ore, Cavaleru a spus:

numarul de abonati creste ff greu la inceput, indiferent de calitatea videoclipurilor. dupa un timp numarul lor va creste mult mai usor, videoclipurile capata mai multa vizibilitate si apar in listele de sugestii

Da, stiu ca si asta e un factor. Probabil e si un segment destul de restrans, nu am idee. 

1 oră în urmă, john17 a spus:

Probabil că se găsește. Dpmdv ar fi interesante niște tutoriale pt utilizarea unor programe gratuite, am descoperit de-a lungul timpului ca pt multe chestii există din astea absolut suficiente cuiva care editează imagini si video strict pt uz personal sau hobby. 

O idee buna. Nu ma gandisem la ea. Poate o sa introduc si cateva tutoriale de softuri gratuite. Doar ca nu stiu niciunul, eu lucrez cu produsele Adobe de multi ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, maa said:

Gata, m-am abonat. Dar de ce nu il pui public? Poate ii va interesa si pe cei de-aici. 

 

Nu ma feresc dar ma gandeam ca nu este acesta subiectul topicului. Acesta este: https://www.youtube.com/user/lznicu , puteti sa dati subscribe si daca nu va place canalul 😂 . In urmatoare perioada il voi dezvolta din ce in ce mai mult, deocamdata sunt filmulete scurte fara prea multe explicatii facute in putinul timp liber pe care il am. Vor urma niste filme interesante pentru nisa in care lucrez, prezentarea unor reparatii de motoare boxer si de motociclete vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
On 3/21/2020 at 2:24 PM, mobiletron said:

Vor urma niste filme interesante pentru nisa in care lucrez, prezentarea unor reparatii de motoare boxer si de motociclete vechi.

 Nu e rau. dar am intrat pe topic tocmai pt editare, nu pt clipuri cu motoare.

Era bun sa zici si cum se baga sub. Mai ales pt cine nu are audio la serviciu. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.03.2020 la 23:47, john17 a spus:

Probabil că se găsește. Dpmdv ar fi interesante niște tutoriale pt utilizarea unor programe gratuite, am descoperit de-a lungul timpului ca pt multe chestii există din astea absolut suficiente cuiva care editează imagini si video strict pt uz personal sau hobby. 

Da Vinci Resolve. Eu îl folosesc de ceva timp și e destul de stufos. Practic poți face cu el orice îți trece prin cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kdenlive e open-source (si implicit gratuit), si functioneaza pe Linux, Windows si MacOs. Dupa parerea mea e destul de competent ca soft de editare video.

Eu il folosesc pe Linux (Kubuntu).

 

image.thumb.png.801511cd9aaebc3283d440353ee2691e.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat azi PowerDirector free edition.

E ca si cum as incerca sa ma incalț cu fesul. Na, ca asta pare usor. E ca si cum as incerca sa fiu sanatos la cap in vremurile astea. Sau ceva.

Si baietii cica interfata e intuitiva. Eu in afara ca m-am enervat, n-am reusit sa fac nimic altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calea urmată e mine e youtube. Vreau să fac ceva anume, caut tutorialul potrivit...

Apropo', dacă vreți ceva ușor, Virb Edit. Poate pune și telemetrie și upscale de la full HD la 4K de ex...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La drona din dotare (Mavic) se folosește o aplicație de Android, pentru PC au numai pt. 64 de biți. Cu ocazia asta am aflat că Samsung își bate joc de fraieri, telefoane destul de scumpe au un chipset vechi care nu poate rula formatul video H265 generat de dronă. 

"H265, or High Efficient Video Coding, is the new standard video compression that provides even more improvement over H264. H265 provides improved bit reduction of 57% at 1080p and 64% of UHD or 4K compare to H264. ... Many of the popular streaming website have encoded all their videos to HEVC or H265.

18 iul. 2017"

Cumpărasem o tabletă ca să fac mai ușor editarea, am returnat-o și am luat altă marcă la jumătate din prețul ăla dar mai performantă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati incercat si VSDC free editor? eu il tot folosesc la lucruri simple, pentru chestii mai complicate sunt foarte multe tutoriale pe YTB, doar sa iti fie clar in imaginatie ce vrei sa faci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am zis sa nu mai deschid topic nou ca si poza tot la editare video intra, chiar daca nu e film :) .

Am un corel paintshop pro x7 si vreau sa imi fac un sticker...in primul rand nu stiu daca e programul potrivit, sunt deschis la sfaturi.

Ce vreau sa fac in principal....iau o poza mare cu o dracovenie in ea si pe poza respectiva (sa ii zicem baza), in diferite locuri, sa pun alte poze (pe care le iau separat)...cand pun o poza peste poza "de baza" vreau ca cea adaugata sa fie "libera" adica sa o pot misca oriunde vreau eu, sa o fac mica, mare, sa o rotesc. La poza pe care vreau sa o adaug trebuie sa ii sterg si fundalul (adica daca am o gargarita pe fond alb, cand o pun peste baza va fi si patratul alb)

In corelul asta am inteles ca se lucreaza cu layere...ai baza, ca sa adaugi poza noua peste baza pui un layer nou cu poza respectiva...problema e ca atunci cand pun layerul peste baza nu pot misca poza de pe layer, nu o pot deplasa, roti, modifica marimea...sau cel putin nu mi-am dat eu seama......asa ca am facut o smecherie, respectiv in corel sterg fundalul pozelor pe care le vreau adaugate peste baza si apoi adaug pozele in word. In word pun poza baza si peste ea pun ce vreau sa fie, si le pot roti, muta,mari/micsora.

Deci in principiu am gasit rezolvare la problema mea dar mi se pare ca e ca scarpinatul la urechea stanga cu mana dreapta peste cap.

Cum as putea sa fac asta direct in corel?

Sau poate imi indicati un alt soft, de preferinta free, poate mai usor de lucrat cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, le poți mări/micșora, roti, skeweri etc. Poți face o culoare (cu toleranță reglabilă) transparentă, poți înlocui culori, nu știu sigur dacă și după ce ai lipit imaginea ca layer dar cred că da, în prealabil sigur poți face fundalul transparent, poți înlocui culori (și apoi să le faci transparente) dacă fundalul nu e uniform etc. Poți inclusiv selecta un grad de transparență al imaginii suprapuse, e destul de capabil programul. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.04.2021 la 14:15, smar2 a spus:

kdenlive e open-source (si implicit gratuit), si functioneaza pe Linux, Windows si MacOs. Dupa parerea mea e destul de competent ca soft de editare video.

Eu il folosesc pe Linux (Kubuntu).

 

image.thumb.png.801511cd9aaebc3283d440353ee2691e.png

Salut, poți cenzura /blurra zone la modul inteligent? Editorul YouTube aruncă cu pământ pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, smar2 a spus:

Are in sectiunea blur-hide de efecte asa ceva. Nu stiu cat de inteligent este, ca nu m-am preocupat prea tare de aspectul asta...

 

image.thumb.png.698ffb2dea94ef9dbce6a87a8a161c71.png

Am căutat și am vz că are.

O să sap.

 

 

 

am renuntat la kdenlive, am gasit clipul asta in care Blureaza super usor cu Blender.

 

 

e manual, adica muti tu / modifici zona blurata cu keyframeuri si el o animeaza intre keyframeuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...