Sari la conținut

Care a fost prima ta motocicleta si masina?


Postări Recomandate

Prima condusa...Oltcit Special - motor boxer.  Prima care a fost a mea - o Dacia Supernova. 

Primul motor - BMW R1200GS 2006 - tot boxer  ..acu realizez. 

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2004: Matiz cu dotări multe (am vrut servodirecție, aere condiționate, centralizată etc), am găsit unul de un an și un pic. Probleme puține, mașină ok, am ținut-o doi ani.

2016: Kawasaki ER 5 din 1997 (parcă), am vrut musai far rotund și naked. Mie mi-a plăcut, mai ales cu tobă sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin '90 mi-am insusit a treia Mobra S50 a tatalui meu. Rezervor cromat, far rotund, ghidon mai inalt, aprindere electronica, roti de Jawa cu gume enduro, era foarte frumoasa. Pe aia am invatat sa merg (aveam 8 ani), am tinut-o pana prin '95 cand am vandut-o ca un prost. Urmatoarea a fost o Honda F4i Sport, in 2008.

Fiat 600 cu motor de 1.1, tot prin 2008.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auto: Renault Twingo din '96. Simpatica si neasteptat de bine gandita masina. In 2010

Moto: moped Honda ZX Dio din '99 (moped in 2 timpi pentru o persoana. Viteza max.45 km/h, dar in schimb puteai sa facu wheelie cu el). In 2007.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca orice roman din vremea comunista:

1988 - Mobra Hoinar. Am dat-o prin  1995 😪

 

1992 - Dacia 1310, SH luata din fostul RDG. Am mers cu ea  aproape 200.000 Km (luata pe la 150.000 km) pana in 2001 cand am vandut-o si a mai mers cu noul proprietar o vreme 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul motor în anul 1977. Tatăl meu mi-a făcut cadou un Simson 1960, motor monocilindru de 250 cmc, 4 timpi, 4 viteze, transmisie cardan. Aveam doar 17 ani și a trebuit să aștept până să ies cu ea pe stradă. Timp de un an am chinuit vecinii dându-mă cu ea prin curte, uneori și cu toba scoasă (deh, eram copchil), ceea ce a pus capac.....mna, amintiri!

Prima mașină în 1994, un VW Jetta 1988 modelul US, motor 1,8 cmc, injecție multi-punct.

Editat de Dan Ny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2008 - Yamaha YBR 250 - 2008, adicatelea de noua.

1977 - Dacia 1300 a lu' tata careia i-am schimbat caroseria, EU, in 1988. Se pune ? Altfel, Fiat Uno 1500 1988 achizitionat in 1998

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1985 - MOBRA 50S roata CZ pe spate, carenata, far rotund tractor, sea modificata, side case-uri din 2 damingene de plastic de 20l,custom paint alb + rosu ....!!! 4 ani ani la rand vacante la mare cu prietena de atunci ( sotia de acum)........NU AM RAMAS NICIODATA IN DRUM !!!!!!!!!!

1990- OLTCIT

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!  Prima masina WARSZAWA 223. Prima moto MOBRA 50 Super, apoi MZ 125. Warszawa si MZ-ul le am inca. Care mai aveti poze, puneti-le aici sa le vedem cu totii. Sanatate si numai bine!

DSCN3560.JPG

MOTO MZ + SIMSON 039.jpg

Am uitat sa precizez anii. Mobra 50 Super in 1983 (fabricata in 1976), MZ-ul in 1985 (fabricat in 1961), iar Warszawa in 1984 (fabricata in 1965).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2008: Prima motocicleta, Kawasaki ZX6R, model 2000.
Permis ptr B n-am nici acum 🙃
Prima masina, condusa de sotie, a fost o Dacia 1410 break.

 

zx.thumb.jpg.2ba7a34a8315ecf3ca627c0039f5fe3b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacia 1100(1970) in 1992 , o am si acum ...

Mz es 250 cu atas (1961), in 1988 nu o mai am , aceeia dar am luat alta

Editat de mihaai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, mihaai a spus:

Dacia 1100(1970) in 1992 , o am si acum ...

Mz es 250 cu atas (1961), in 1988 nu o mai am , aceeia dar am luat alta

Ai cumva poze cu unspesutica? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceasurile Jaeger si schimbatorul ala,sa nu mai spun de mirosul interior-o mare placere pentru mine.Sa nu mai zic de frana pe disc pe toate rotile! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, imi aduc si eu aminte de mirosul ala interior. Si de moaca lui tata, vazand-o plecand din data portii...parca a realizat brusc ce prostie mare a facut cand a dat-o. A urmat 1310, a nimerit una buna, i-am facut eu motorul pe la 35k...cu set Borgo 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara planetare Glentzer,viata era pustie... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....Pai prima reparatie a planetarelor de la dacia 1300 era inversarea lor ... mai duceai 7000/8000 km si apoi se refaceau 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...