Jump to content
marauder

info control rutier cu virusul lu peste

Recommended Posts

Situatia sta in felul urmator....stau bine mersi in casa , nu ies, nu bantui ca bezmeticul , dar mi-a aparut o situatie urgenta pt mine, si anume e musai sa imi duc melcul (autorulota) la ceva reparatii.....prima programare este pe 30 martie, urmatorul loc disponibil ar fi prin iunie iulie, si reparatia dureaza dupa spusele reparatorului 3 saptamani (deci posibil sa fie si o luna sau mai mult)...daca o duc in iunie si o iau in august, in cazul in care se termina cu nebunia asta, mai am sezon de rulota cam micut. Alta posibilitate ar fi sa imi fortez norocul si sa duc totusi melcul pe 30 martie.

Traseul meu ar fi urmatorul..iesit din Bucuresti, ajuns la Chitila (cu masina), luat de acolo melcul si dus undeva tot pe centura estica a Bucurestiului.

Dintre cei care ati iesit azi, iesiti zilele astea cu masina, cum e cu controalele astea?

Sunt si pe centura controale/baraje? Sunt prin Chitila? Daca primesti amenda te si intorc ? Ma gandesc sa le spun exact situatia, asta e, nu am cand sa duc melcul la reparat, daca nu il duc acum pierd mult timp...poate dau de unul mai destupat. De departe poate parea ca na, nu e urgenta, dar in pana mea, nu ma plimb cu autobuzul, nu ma duc in mall, nu imi plimb pisica la 50 km de casa, nu ma pup cu batrane...tzup in masina, mersi intins unde sta melcul, tzup in melc, dus direct in service (acolo o ozonifica oamenii deci omoara ei tot ce respira in ea inainte sa se apuce de treaba), apoi tzup in masina si intors acasa.

SI apropo, la declaratia aia pe proprie raspundere este si optiune "alte situatii" deci ar parea a portita, desi ordonanta zice clar aia aia si aia, punct.

Nu vreau sa fiu rautacios cu tine ca nu imi sta in fire dar tocmai din cauza ca x si y si z si t si tot asa au considerat ca mica lor nevoie e o urgenta au escaladat problemele.

Fiecare a vrut sa faca in continuare ce a "fost urgent".

Si abia e inceputul.

Daca de ex unul din oamenii care lucreaza la ea e purtator, intra in ea dupa ce a omorat totul,normal, si isi face treaba

Cine risca?

Nu tu si cei cu care o sa vii in contact ulterior? 

Dupa cum se vede, tarile cu gandirea libera si multi de tip "Superman" au avut si au in continuare de tras greul.

Eu zic sa fii resonsabil, dar alegerea e a ta.

daca lucreaza unul contaminat la ea, oricum o ridic dupa hat hat, 1-2 saptamani dupa ce e gata, deci are timp viruselul sa decedeze de foame, sete, alte nevoi fiziologice

Cum ziceam, e alegerea ta.

Controale sunt și în oraș. Astăzi erau și prin centru. Mai ales la ieșiri, sunt sigur filtre care opresc cam tot. 

Lasă reparațiile și alte lucruri inutile deoparte, s-ar putea ca peste 2 luni să te rogi de sănătate. 

Sfatul meu,sezi cuminte acasuca.

Acum 5 minute, l.u.v a spus:

Lasă reparațiile și alte lucruri inutile deoparte, s-ar putea ca peste 2 luni să te rogi de sănătate. 

Pe de altă parte cică să lucrăm, dar reparatorii ce plm să lucreze?!? Am mai spus, sunt lacune mari in toate documentele astea. 

Stai potol acasa, nu ai nici o urgenta care sa justifice deplasarea. Azi era armata + politie (road block) la iesirea spre autostrada A1, deci implicit centura de acolo. Mi-a trimis cineva poze, opreau efectiv fiecare vehicul.

Si culmea, azi ar fi trebuit sa ma duc in zona sa iau mobra de la service ca era gata cu revizie & shit dupa perioada de iarna, dar va ramane acolo pana ce trece carantina.

am facut pas cu pas drumul....nu am cu cine sa ma intalnesc decat reparatorul, si la el o sa stau la 2m distanta..in lift nu ma sui cu alte pers, in masina nu iau oameni, manusi in mana pt butoane la lift si maner usa, sticloanta cu spirt pt in caz de alte chestii publice pe care le-as atinge (desi nu vad care ar fi, dar na, sa fie).

ar mai fi o solutie, am niste drojdie uscata...o pun in pachetele de 10gr bucata si cum ma opreste deschid putin geamul , bag pliculetul, si job done :))

daca s-ar reprograma relativ usor nu as sta pe ganduri, dar na, reparatori de melci sunt putini...si dupa ce ca sunt putini (spre foarte putini) mai trebuie sa ii triezi si pe aia putinii...de exemplu in buc am gasit 4 reparatori, din care unul nu face ce am eu, 1 este nasol rau...din cei 2 ramasi am ales 1.....si nr melcilor este in crestere

Yolo.

Ai șansa să fii un explorator.

Mergi in aventura și ne zici și nouă după cum a fost: te.a oprit, nu te.a oprit, ce te.a intrebat, ce au zis, ia luat amenda, nu ai luat, etc.

Poți scrie tot aici sau topic nou în funcție de rezultat și chef.

Posted (edited)

Există controale la ieșirile respectiv intrările din/în București.

Te întreabă ce cauți pe strada că trebuie să stăm în case, arăți acte ,declarația și cu motiv întemeiat te lasă să îți continui deplasarea.

Edited by Flower-Power

Salut! Eventual ai putea sa intrebi service-ul prin telefon daca ei nu pot ridica rulota? Cu manusi si masca din dotare.

Succes!

Daca il duce unul cu platforma nu ai probleme,si nici el

Posted (edited)

cu platforma deja sunt prea multe necunoscute...soferul prin natura meseriei lui a intrat in contact cu alte persoane....chiar daca el are manusi si masca, persoanele care au fost inainte in cabina au avut echipament? au avut o mica tuse in cabine deci au contaminat bord ,usa, maner etc ?!?! aici chiar ca sunt prea multe necunoscute.

soferul de cat timp poarta masca? e de ieri, de alaltaieri, si-a pus-o inainte sa aparem noi sa ca pice bine in poza?

Edited by marauder

Acum 17 minute, robert23mg a spus:

Yolo.

Ai șansa să fii un explorator.

Mergi in aventura și ne zici și nouă după cum a fost: te.a oprit, nu te.a oprit, ce te.a intrebat, ce au zis, ia luat amenda, nu ai luat, etc.

Poți scrie tot aici sau topic nou în funcție de rezultat și chef.

Ba chiar ai putea si filma. :)

Cred , ca ar fi bine sa stai acasa , sigur , daca primesti amenda ar acoperi cu virf reparatia la melc , .... si tot nu repari melcul .... 

Posted (edited)

Si eu vreau sa ies, iau remorca cu motorul si tup la munte. Bag un pic de off-road, ceva, cu prietenii la 2 metri distanta minima, legal, etc. Ce zici, pot? Imi iau amenda? 

Scurt si la obiect: nu e vorba de riscurile pe care ni le asumam, ci de faptul ca daca 100.000 oameni gandesc asa si ies in week-end, macar 100 tot reusesc cumva sa se inbolnaveasca. Si se prelungeste pandemia, si se prelungeste carantina, si vor fi din ce in ce mai multi oameni care vor da faliment. Cam pentru fiecare om mort, 100 vor fi fi faliti. Pentru ca exista aceia care spun ca au "o urgenta".

Acum pe bune, e asa stricata rulota aia? Nu se poate repara candva la iarna? Trebuie acum-acum-acum, desi nu stim nici macar daca mai apucam ceva din sezonul asta, daca vom mai avea firme la care sa ne intoarcem la munca?

Edited by mircea.cazachevici

asa de romaneste, portite repede, baga-ti pipa in ea de reparatie, tine de bani, stai in banca ta ca nu stii cand se termina cu cacatul asta. La fel si ala cu platitul gradinitei din alt topic. Lasati balta aruncatul banilor pe fereastra cand nu stii ce iti rezerva viitorul apropiat.

si la declaratia aia pe propria raspundere zice la ultimul punct: Deplasare pentru rezolvarea urmatoarei situatii urgente:... 

La tine nu e nici o urgenta! Stai naibii acasa!

mircea.cazachevic   Daca e sa comparam, atunci hai sa comparam mere cu mere, nu mere cu pere......tu daca iesi la plimbare iesi pt placerea ta, eu nu ies ca imi place sa ma plimb cu rulota de la parcare la service....am spus destul de clar, ies pt ca as fi nevoit, daca pierd programarea de pe 30 martie urmatoarea fereastra este prin iunie iulie si reparatia dureaza intre 3-5 saptamani....plus ca exista si posibilitatea sa se imbolnaveasca vreunul din mesteri si sa se stopeze tot

Legat de reparatie, are infiltratii...care infiltratii rod structura de rezistenta a peretilor si daca se aplica "lasa ca mai merge" se poate intinde infiltratia si la zonele care momentan sunt bune....drumurile noastre sunt cum sunt, si daca structura de rezistenta e slabita poti avea surprize neplacute pe drum.

.plus ca exista si posibilitatea sa se imbolnaveasca vreunul din mesteri si sa se stopeze tot ,(citat) ...... dar daca te imbolnavesti si tu .... ? sa speram ca nu  🤧😶😶

Am inteles. Atunci nu stiu de ce ai mai facut topicul asta. Ca tu oricum iesi, ca ai o urgenta. 

Bafta......sa mai dai idei si altora. 

Apropos, ai spus ca poate dai peste un politist mai "destupat" care sa te inteleaga.   Cred ca avem imagini diferite despre ce inseamna politist destupat....

Cavaleru...legat de partea financiara, nu asta era discutia.

Tocmai am auzit pt a nu stiu cata oara exceptiile din ordonanta 3....par in regula DAR nu pot sa nu remarc ipocrizia legata de deplasarea pt donare de sange.....da, este ok si chiar nevoie de donatori si in perioade de criza, doar ca practic pana la un centru de donare ai de mers distante semnificative, apoi ma indoiesc ca acolo este organizare interna pentru pastrarea distantei de 1.5-2m intre donatori (inainte de cele mai multe ori erau cozi sub forma de gramada).....apoi te duci la centru de donare, spui ca ai baut cu o zi inainte deci teoretic te va respinge si ce sa vezi, langa centru este si alta chestie unde de fapt vroiai sa ajungi. Adica veniti voi pe pandemie sa donati sange, stati voi la coada cu riscul de imbolnavire crescut, faceti un gest umanitar, si poate ca aveti bafta sa nu va imbolnaviti.

Daca cumva s-au imbunatatit organizarile pt donare atunci retrag ce am zis.

In mod sigur fara o filmare,n-o sa te credem...

Stai acasa omule,viata-i mai presus de fiare si programari! :)

ACUM,nu mai e o chestie de tara,societate,ci de viata individului.

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Există controale la ieșirile respectiv intrările din/în București.

Te întreabă ce cauți pe strada că trebuie să stăm în case, arăți acte ,declarația și cu motiv întemeiat te lasă să îți continui deplasarea.

Just, am fost si eu azi cu munca. Era o coada de la aeroportul Otopeni pana la podul de pe centura de la iesirea din otopeni, 40 minute de coada. Politia militara si jandarmeria verificau toate masinile, declaratiile tuturor celor care intrau in Bucuresti. Asa o fi si in Chitila? Oare te-or opri daca te vad cu ditamai rulota?