Jump to content

info control rutier cu virusul lu peste

Recommended Posts

Instinct de turma, asta vad cel putin in orasele din RO.

Faceti un exercitiu de imaginatie. Ati lucrat intr o fabrica cu multi oameni? unii poarta masti, alti colegi, nu, oamenii socializeaza la locul de munca. Oricit te ai feri, un singur caz de infectare al unui lucrator va duce la contaminarea generalizata in firma. Salariatii merg acasa si i conttamineaza pe cei din familie. Deci, revenim. Saptamina are 7 zile. Cel putin 5 zile mergem la job. In orasele mari, foarte multi folosesc transportul in comun, ca si inainte de criza. 8-9 ore le petrecem la job, tot la fel ca si inainte de COVID. 11 ore pe zi facem aceeasi activitate in care avem contact cu multi oameni. Ce am pierdut? Sa zicem ca 1-2 ore in care mai ieseam la o terasa, o vizita la vecinu'. Deaia se moare in It la 2 saptamini de la instituirea carantinei.  Faptul de sporim cu30% timpul in care luam contact cu posibili alti indivizi, nu va amplifica decit foarte putin expasiunea epidemiei.Oprirea epidemiei se poate face numai daca se opreste activitatea aconomica, cu costurile sinuciderii asistate. Ni se arata imagini cu strazi pustii, Mall uri inchise. Nimeni nu a fost a difuzat cam cum interactioneaza oamenii la serviciu.

Edited by JAGI
  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 18 minute, marauder a spus:

pentru un filtru de politie se pare ca a fost urgenta acceptata ceva asemanator...dar tu mai incearca

Iarăsi pare că citești dar nu răzbate informația la tine 😆

mare urgenta sa repari un cotetz de fiat care dupa reparatie o sa se strice in prima suta de km , dar tu du-te ca e important pentru natiune

intrebarea e ce cauti tu la kuresti?

Da fată, dar garanție 7 ani de acum și tu nu o folosești,..pe când daca mai aștepți ai garanție de 7 ani de când începi chiar să o folosești.

Nu știi cât stai pe bară, nimeni nu știe..

@Jagi, se pare ca nu oprirea epidemiei este scopul izolarii, doar incetinirea propagarii pentru a oferi o sansa mai buna sistemului medical de a lupta impotriva cazurilor grave. 

Edited by WotRU2Me

Da, probabil că o s-o facem cu toții mai devreme sau mai târziu..de preferat mai târziu când va fi acceptat o schemă și un medicament minune.

garantia de 7 ani e ca nu-ti ploua in tomberon , sau tu chiar crezi ca e unu atat de prost sa dea garantie pe gunoiu tau ancestral , muhhahaha

ce sa vezi, exact pt asta trebuie sa o duc la reparat...la fel, am sus mai sus despre asta..niciodata nu am spus in topicul asta ca e vorba de reparatii la motor sau alte chestii mecanice..dar na, asa e cand se citeste in diagonala.

Acum 7 minute, WotRU2Me a spus:

Sau sufera o mutatie mai prietenoasa. Ca varianta asta cam stie bataie 😁

😁 sau așa dar care ar mai fi farmecul..

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

Si eu am primit azi 2 avize. Dar nu am cum sa ma duc. Am adeverinta de la munca, dar posta n-are legatura:))) ideea e ca posta romana a afirmat ca va pastra 30 zile, coletele extracomunitare...

Azi au venit la mine două persoane: tatăl unui prieten, i-am printat 20 de declarații, iar seara cineva din altă localitate cu un laptop nou la instalat. Primul a primit declarațiile peste gard, a doua persoană- dezinfectat cu spirt laptopul, apoi și mâinile.

Când am ieșit în fața porții, m-am simțit ca un mic infractor, mă uitam după poliție. 😂😂😂

promit solemn ca atunci cand flower va invata sa faca clatite ii voi raspunde pe intelesul ei ca sa priceapa niste chestii....dar din ce am vazut postat, si anume

image.thumb.png.a0b51725a15d8f6a18ea51064a54901b.png  cred ca pot sta linistit o perioada......desi cu izolarea asta poate am surprize :bounce:

Măi ai înnebunit? 😂 ai vrea tu să mănânci clătite făcute de mine dar trebuie să stai la rând ,sunt alții înaintea ta care și-au exprimat dorința iar eu gătesc în funcție de chef nu de necesitate. Ceea ce e mai fun că experimentez lucruri.

Anyway ,când primești amenda să fii bărbat și să pui poză.

Edited by Flower-Power

'Io trebuie sa merg la 130km de bucale ca sa cumpăr mâncare pentru cei 3 câini ai casei și un pui de 6 luni.le am luat haleu vinerea trecută.dar nu le ajunge mai mult de 10 zile

Ce sa fac? Să las javrele sa moara de foame?

Pisica nu o mai pun la calcul,dar și aia depinde de mâncarea primită.nu prinde șoareci nici moarta de foame

E mică,cat un pumn jumate,vin alte pisici și îi mănâncă mâncarea lăsată de noi.in ultimul timp îi las mâncare de câini.mananca de foame și nu e pe placul celorlalte pisici care o viziteaza

Nu (mă ) interacționez cu nimeni.am curte de peste 2000mp.numai stradal are deschidere de 50m

Hai sa citesc înjurături și jigniri

sincer, nici in cele mai rele vremuri nu mi-au iesit asa clatitele...ultima data cand am facut, adica acum 3-4 zile, recunosc, prima si a doua au iesit mai ciudatele, ca na, pana am reglat ochiometric cat aluat sa iau in polonic, dar apoi ce a iesit treceau CTC-ul pt export...mai ales dupa ce le-am umplut cu dulceata de caise unele si altele cu paste de macese....dar la tine vad ca tot lotul ar avea marginile ciudate.

si referitor la discutia de baza, cu  ce ar fi mai mare contributia mea la imprastierea bolii, (repet un singur om ar fi in vecinatatea mea) decat Lucian_M care s-a apropiat de 2 persoane?!?!

Băi , deci până la clătitele mele, să ne înțelegem..gustul, aroma lor nu ai de unde să știi tu d-astea.😂

Sper să îți iei amendă 😂

Acum 30 minute, caracterincompatibil a spus:

'Io trebuie sa merg la 130km de bucale ca sa cumpăr mâncare pentru cei 3 câini ai casei și un pui de 6 luni.le am luat haleu vinerea trecută.dar nu le ajunge mai mult de 10 zile

Ce sa fac? Să las javrele sa moara de foame?

Pisica nu o mai pun la calcul,dar și aia depinde de mâncarea primită.nu prinde șoareci nici moarta de foame

E mică,cat un pumn jumate,vin alte pisici și îi mănâncă mâncarea lăsată de noi.in ultimul timp îi las mâncare de câini.mananca de foame și nu e pe placul celorlalte pisici care o viziteaza

Nu (mă ) interacționez cu nimeni.am curte de peste 2000mp.numai stradal are deschidere de 50m

Hai sa citesc înjurături și jigniri

aici se poate incadra la urgenta, nu ai un vecin acolo care sa se poata ocupa de ei cat va fii nevoie, dai si tu ceva in plus fata de banii de mancare..

Acum 33 minute, marauder a spus:

si referitor la discutia de baza, cu  ce ar fi mai mare contributia mea la imprastierea bolii, (repet un singur om ar fi in vecinatatea mea) decat Lucian_M care s-a apropiat de 2 persoane?!?!

Ce apropiere, dat hârtii peste gard și stat la 2 metri de persoana cu laptopul?! Ai mâncat clătite făcute cu lapte expirat?!

Din păcate nu.bunica nu mai e, iar câinii nu ii abandonăm.le mai aruncă 2 vecine pâine uneori.dar nu le place să  manance painea fara sos.cum au fost obișnuiți de mamaie.vad pe săptămâna viitoare ce muncă de convingere o să duc cu politistii la ieșirea din bucale

Acum 4 minute, Lucian_M a spus:

Ce apropiere, dat hârtii peste gard și stat la 2 metri de persoana cu laptopul?! Ai mâncat clătite făcute cu lapte expirat?!

Tu ești infractor 🤣

Te ai dat singur in fapt

Miliția, unde e miliția?

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

😁 sau așa dar care ar mai fi farmecul..

Nici medicamentul minune nu e cea mai glorioasa varianta 😀

Bine, nici ca marauder cel viteaz care se bate la despicat firu'n patru cu gaborii si cu tine la clatite 😂

Face și el ce poate sau crede că poate..noi să fim sănătoși și să postăm pe topicul cu mâncare. El să poftească și să-și plătească amenzile la timp.că e nevoie de bani la buget.

Edited by Flower-Power