Jump to content

Recommended Posts

Salut,

Am cumparat pe 13.02.2020, printr-o agentie de turism, bilete de avion pentru o vacanta in Canada si SUA. Data de plecare ar fi fost 14.04.2020. Cum restrictiile de calatorie nu vor fi anulate pana atunci, am luat legatura cu agentia de turism si am primit urmatoarele solutii:

- schimbare date calatorie - nu pot lua in calcul nestiind cat va dura situatia actuala

- voucher de calatorie pentru intreaga suma, valabil 1 an, fiind limitat la companiile Air France/KLM 

- refund partial - taxa de penalizare 300 de euro/persoana (2 persoane)

Ce mai sigura optiune ar fi refund-ul, dar mi se pare mare taxa de penalizare, tinand cont ca nu am ales eu sa renunt la calatorie.

Mai este cineva intr-o ipostaza asemanatoare? Apreciez orice sfat care m-ar ajuta sa iau o decizie cat mai favorabila.

Fix acum ma cert cu Sixt...

Am vrut sa schimb data, am zis sa nu fiu bulan si sa imi iau jucariile acum la momente grele, dar vor de 3 ori mai multi bani pe aceeasi masina ridicata din aceeasi locatie si se ofera ei sa stearga taxa de modificare in valoare de 130 euro. :)

Alternativ pot sa anulez, caz in care platesc 65 euro taxa de anulare si se ofera ei sa imi dea un voucher contra valorii dar utilizabil un an, intr-o lista fixa de tari, din care tara in care am eu rezervarea nu face parte.

La fel, nu am decis nimic voluntar, as prefera sa pot pleca in vacanta, dar ei aleg sa se comporte ca niste lepre.

Asta doar pentru ca am ales sa platesc in avans suma integrala, ceea ce inseamna ca acum au ei avantaj si pot face ce vrea sexul lor. 

Edited by mucix

Zborurile sunt anulate în acest moment? Dacă nu, astepti pana se anulează si scapi de taxa de refund. In acest moment ai taxa pentru ca teoretic zborurile sunt încă posibile dar te-ai sucit tu.

Am fost in aceeasi situatie pentru zboruri in Spania in aprilie. Cand au anulat zborurile mi-au oferit vouchere. Le-am luat si acum ma țigănesc cu ei să-mi facă refund. 

Evident,  fără taxa ca ei au anulat zborurile. 

28 minutes ago, Baxxter said:

Zborurile sunt anulate în acest moment? Dacă nu, astepti pana se anulează si scapi de taxa de refund. In acest moment ai taxa pentru ca teoretic zborurile sunt încă posibile dar te-ai sucit tu.

Am fost in aceeasi situatie pentru zboruri in Spania in aprilie. Cand au anulat zborurile mi-au oferit vouchere. Le-am luat si acum ma țigănesc cu ei să-mi facă refund. 

Evident,  fără taxa ca ei au anulat zborurile. 

Este anulat zborul catre Canada, din Canada in SUA, dar nu si cel din SUA in Romania.

• l.u.v changed the title to Anulare bilete avion

Mai așteaptă un pic ,sigur vor anula și zborul SUA Ro și atunci îți primești banii înapoi.

Eu aveam o plecare în italia și au anulat zborurile ,am optat pentru refund și vor plăti în 60 zile.

Hotelul mi-a virat deja toți banii. bine că nu am închiriat mașină că trebuia să ma agit probabil deși pentru cazare și zboruri nu m-am agitat. Voiam să închiriez mașină din aeroport.

1 oră în urmă, vlad.alexandru a spus:

Este anulat zborul catre Canada, din Canada in SUA, dar nu si cel din SUA in Romania.

Cere refund parțial doar pentru zborurile anulate deja. Pentru  retur astepti sa fie anulat.

Sau mai astepti pana pe 12.04 si vezi cum stai atunci. 

Edited by Baxxter

Aveam bilete cu Turkish catre Miami via Istambul in perioada 04 - 19 Aprilie. In prima faza ofereau doar reprogramare pana in Februarie 2021, insa am mai asteptat, iar zborul a fost anulat. Refund total. Desigur, Turkish joaca in alta liga fata de Air France/KLM, care tind mai degraba catre low cost. Eu zic sa mai astepti.

*Istanbul :D

Salutare

situatie similara cu Tarom

Am avut 3 bilete Bucuresti Barcelona ptr 8- 12Aprilie + hotel luat prin Tarom.

Initial am sunat la ei si mi-au dat optiune de anulare cu penalizare 300euro ptr pachet. Inca nu erau zborurile anulate cand am intrebat, dar mi-au oferit 3 saptamani sa ma hotarasc (pana in 31 martie),asta a fost super ok, caci nu m-au fortat sa accept repede.

Am asteptat si sapt trecuta au anulat zborul si mi-au confirmat ca imi dau toti banii inapoi  (inclusiv hotelul inclus in pachet) in 2 sapt. Mi-au trimis si factura de storno.

Eu am mers pe refund, ptr ca nu stiu cum o sa fie cu concediul mai incolo, vacante copii, hoteluri deschise, oricum programul ptr anul asta e praf.

Daca te tin nervii sa astepti anulare, eu cred ca merita sa iti dea toti banii inapoi si cand se linisteste treaba, faci din nou planuri.

Bafta

Multumesc pentru raspunsuri!

Zborul de intoarcere era programat in octombrie, deci nu va fi anulat curand. 

Am optiunea de a reprograma zborurile pana la data de 15.09.2020, fara a plati vreo penalizare sau diferenta. Daca pana atunci nu se stabilizeaza situatia cu virusul, voi cere voucher care este valabil 1 an de zile din momentul emiterii.

Sper sa ajute si pe altcineva informatiile de aici :)

• 6 months later...

Salut,

Revin cu o situatie actualizata. 

Am reusit sa obtin refund-ul pe biletele de avion...ca promisiune scrisa momentan. Acum problema este ca ma tot amana cu plata, care trebuia facuta pe 25 septembrie. 

Putin ciudat, dar n-am mai fost pus in situatia asta pana acum si nu stiu cum sa procedez. Ma gandeam la o plangere la ANPC sau eventual un avocat. 

Multumesc,

Vlad

Acum 2 ore, vlad.alexandru a spus:

Ma gandeam la o plangere la ANPC sau eventual un avocat. 

Mai insista la ei cu mailuri zi de zi pe un ton nemultumit si revoltat cu tenta de amenintare ca vei face plangere etc. Asa am patit si eu cu Ryanair cu niste bilete pe care le aveam in Mai pentru cursa de la Mugello si abia acum vreo 2 saptamani am primit banii inapoi in cont desi ei se laudau ca in luna Iulie vor procesa zborurile anulate din luna Mai. Deci a fost o discrepanta de vreo 2 luni si ceva intre ce au zis si ce s-a intamplat. Acum cred ca mai depinde si de la companie la companie. 

Alt exemplu: aveam in Septembrie 2 zboruri dus-intors cu Blueair, bilete luate de prin Februarie. Prin August m-am gandit sa verific starea zborurilor, si cand ma uit mai atent soc: anulate amandoua, dar pe mine cel putin nu m-au anuntat cu nimic. Intre timp facusera si ei o optiune cu un 'portofel' in care iti facea refund cu contravaloarea biletelor platite insa ce sa vezi, din nou soc: au restituit doar banii pe rezervarea mai ieftina dintre cele 2 pe care le aveam. Din nou, dat mailuri, amenintari si pana la urma s-a rezolvat. Concluzia: trebuie sa te tii scai de ei ca altfel se fac ca ploua. 

Iti urez bafta!

• 1 month later...
On 10/14/2020 at 8:18 PM, emanuelcristian said:

Iti urez bafta!

Am avut bafta intr-un final. A fost nevoie de 2 vizite la agentie. Prima oara m-au amanat iar, dar am primit promisiunea ca vor restitui suma integral. A doua vizita, dupa 2 saptamani, a fost decisiva. Urmatoarea zi au depus suma in cont. 

Ca sfat pentru cei care sunt in situatii asemanatoare, cum spunea si Emanuel: insistati cu mail-uri sau chiar mergeti personal si discutati cu ei.

Multumesc pentru pareri si sper la randul meu sa ajut pe altcineva!

Edited by vlad.alexandru

La mine a durat 4 luni cererea de refund la KLM, din iunie de cand am facut cererea pana in octombrie cand am vazut banii in cont. Am stat cu ceva emotii pentru ca erau 3 bilete dus-intors SUA, o suma considerabila.

La 31.03.2020 la 15:19, vlad.alexandru a spus:

Atunci ai dreptul la refund integral, intrucat nu esti de acord cu schimbarea de itinerariu impusa in afara vointei tale. Daca au obiectii, sa furnizeze numar pentru OPC. Daca nu ai luat din RO, asta e.