Sari la conținut

Enduro inmatriculabil, intrebari.


orangefresh2
 Share

Postări Recomandate

Salut. Vreau sa ma interesez mai mult despre tipul asta de motociclete. Am cautat tot felul de cuvinte cheie pentru ce ma intereseaza, insa n am gasit pe forum.Voi face referinta la un WR250. Acela l am vazut cel mai de aproape.

1.Ma gandesc sa mi cumpar un enduro (am permis cat. A2) sa l si pot conduce neaparat si pe sosea, deci trebuie sa fie inmatriculabil. Vad predominant anunturi cu motoare .."cu acte", si am inteles ca actele astea sunt un pas spre inmatriculare. Ce presupun aceste "acte", vreun certificat de omologare..sau??, nu stiu, nu vreau sa spun prostii, nu ma pricep. 

2.Am inteles ca pentru inmatriculare sunt necesare acele acte, sa aiba far, stop, semnalizari fata-spate, claxon si suport numar. Acum nu stiu daca m am exprimat corect. Am observat ca majoritatea modelelor enduro au doar far si unele si stop, iar daca au si semnalizari, majoritatea le scot pentru a nu le rupe. 

La enduro  se intensifica stopul pe frana cand franam?Avem acel modul pentru semnalizari pe ghidon, sau trebuie cumparat separat, si montat?De unde se cumparata.

3.De unde as putea cumpara un kit de semnalizari, plus tot ce mai este necesar daca pe enduro am doar un far si stop pe spate? (asta raportat la modelul mai sus precizat, WR250)

Care ar fi pasii pentru a duce un enduro , la un enduro inmatriculat si perfect in regula pentru strada?

Multumesc!

 

Editat de orangefresh2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu, ia-ti direct inmatriculat. Ca sa nu te trezesti ca ai costuri mai mari decat motorul in sine. 

Motor "cu acte"inseamna, de obicei, factura de achizitie si  certificatul de conformitate cu care vine o motocicleta de noua. Ele se dau din mana in mana la vanzare, doar ca sa vezi ca nu e furata. Doar ca putini enduristi se mai chinuie sa si inmatriculeze fierul. Si, dupa cativa ani, te trezesti cu belele la inmatriculare.

De exemplu, acum nu se mai inmatriculeaza nicio motocicleta sub euro4 ce nu a fost inmatriculata vreodata, si nicio masina sub euro5. Adica tu, daca iti iei un WR250 din 2006, nu stii daca e euro4 sau nu. Te duci si ii faci cartea la RAR, pe aia ii doare la basca, iti dau cartea dupa ce te dotezi cu de toate (far, semnalizari, stop, tot ce ai nevoie), si iti scriu ca e euro3 pe carte. Te prezinti la politie si aia ti-o resping pe motiv de euro3.

Asa ca ia direct inmatriculat, sau ceva foarte nou si cu tot ce trebuie pe ea si cu acte complete. 

Un enduro inmatriculabil vine cu de toate, semnalizari, far, stop, bord, doar ca sunt date jos si pastrateintr-o cutie ca sa nu se rupa la prima iesire. Le ceri si pe acelea.

 

 

 

P.S. E vorba mai sus doar de motociclete sub euro4 niciodata inmatriculate. Daca au fost vreodata inmatriculate in Germania, pot sa fie si non-euro, nu e nicio problema la transcrierea noului proprietar roman din acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa mi permit sa mi iau nou , dar o sa ma uit cat de curand la ceva SH, am vazut anunturi in care scria inmatricualt dar era "goala" motocicleta, cum ai zis si tu , sa nu le farame la prima iesire. Atunci asa am sa fac, mai ales daca si legea este asa cu norma de poluare. Daca este inmatriculat deja, inteleg ca atunci cand o sa vina timpul sa o inmatriculez si eu nu voi avea absolut nici o problema. 

Inca o intrebare. In momentul in care cumpar o motocicleta inmatriculata, sa spunem..ce acte trebuie sa imi dea vazatorul? Apoi, daca moto e usurata pentru off de toate accesoriile de strada, in momentul in care eu o cumpar, intai ma duc la RAR cu toate cele montate? si apoi ma duc sa o inmatriculez dupa ce imi da rarul omologarea sau cum..? scuze, dar nu stiu termenii , ce trebuie sa imi dea si cine, unde ma duc intai.. Daca ai putea sa mi faci un mic "circuit" de actiuni sa ma lamuresc si eu, si poate mai are nevoie cineva . Multumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca imi amintesc toti pasii, dar parca era cam asa:

De la cumparator trebuie sa iei contract vanzare-cumparare (se gaseste pe net, il downloadezi si completezi), cartea si talonul motocicletei, apoi se completeaza o fisa de inmatriculare (tot luata de pe net) unde se completeaza cumparatorul, vanzatorul, motocicleta. Vanzatorul se duce cu acea fisa de inmatriculare la fiscalul lui, acolo sterge motocicleta de pe rolul lui fiscal si iti da tie fisa stampilata de catre cei de la fisc.

Tu apoi te duci la impozitele tale locale sa o pui pe rol, acolo iti stampileaza ei fisa de inmatriculare. Iti faci asigurarea. Daca mototrul are ITP-ul expirat, trebuie sa ii montezi toate accesoriile de strada si sa te duci la orice service ce face ITP moto, sa ti-l faci. Daca are ITP in regula, nu te mai duci nicaieri. Apoi direct la politie, cu toate actele, ca sa o inmatriculezi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta completare:

-actul de vanzare-cumparare ( noul model ) se completeaza in 5 (cinci !!!) exemplare pe care vanzatorul le va viza ( toate 5)  la finante/impozite, ulterior iti va da si tie 2 exemplare ( nu mai sunt sigur, dar cred ca doua).

Daca motorul are ITP valabil, e ca si rezolvata treaba, daca nu, faci ITP-ul  si apoi o treci pe tine.

 

Voiam doar sa atrag atentia asupra modelului de act de vanzare-cumparare, sa nu te prostesti sa-ti printezi modelul vechi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, taong_mapagbiro a spus:

Ca si corectura la ce a spus colegul Mircea

- Daca ai ITP , este ok si urmezi pasii lui 

- Daca nu ai ITP  , te duci la RAR ( asta implica alte ccheltuieli cu transport, remorca ...etc ...asa ca ai face bine, ca si conditie de cumparare , sa obligi vanzatorul sa-ti faca ITP-ul .

in al doilea caz, daca nu am ITP, ma duc la RAR? acolo imi voi face ITP, sau pentru ce trebuie sa ma duc la RAR daca nu am ITP?nu ma pricep, de asta intreb.

 

Acum 15 minute, challenger a spus:

O alta completare:

-actul de vanzare-cumparare ( noul model ) se completeaza in 5 (cinci !!!) exemplare pe care vanzatorul le va viza ( toate 5)  la finante/impozite, ulterior iti va da si tie 2 exemplare ( nu mai sunt sigur, dar cred ca doua).

Daca motorul are ITP valabil, e ca si rezolvata treaba, daca nu, faci ITP-ul  si apoi o treci pe tine.

 

Voiam doar sa atrag atentia asupra modelului de act de vanzare-cumparare, sa nu te prostesti sa-ti printezi modelul vechi ...

✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, taong_mapagbiro a spus:

Itp-ul se face de proprietarul din acte ( chiar daca se fac si magarii, noi vb legal acum )

Cum tu nu figurezi in acte nu ai dreptul sa-l faci .

Politia nu-ti inmatriculeaza agregatul fara ITP . 

Singurii autorizati in cazurile astea sunt cei de la RAR. 

Cum nu ai I T P ...tre sa duci agregatul pe platforma 

....sper ca are logica ce spun:))))

dupa multe incercari , le am pus cap la cap acum, mersi, si ppoate mai ajuta si pe altcineva :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumește colegilor că au bunăvoință și atâta răbdare. Informația o puteai obține și singur, nu era secret de stat. Bănuiesc că fie ești foarte tânăr fie un fan al poveștilor lui Creangă, în special cea cu posmagii. Succes în ceea ce dorești să faci pe viitor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu voiau sa raspunda, nu raspundeau. cred ca si lor le face placere , mie unul mereu mi a facut . bineinteles ca le multumesc.  Da , sunt destul de tanar  si vreau sa ma interesez de ramura asta. daca tot am deschis un topic. fara suparare. 

o sa va informez si pe voi ce si cum am facut. sper sa nu fie de prisos toate informatiile astea si sper sa le si pun in aplicare cu un enduro cat de curand  sa cutreier insula mare, daca categoria nu m a lasat virusu s o iau

Editat de orangefresh2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, taong_mapagbiro a spus:

Lasa bre copii in pace , ca si ei sunt carantinati

Toți suntem  " în arest"  la domiciliu. :) De aici poate, o ușoară doză de irascibilitate.

Bine, eu  nu sunt, dar am constatat că pe măsură ce drumurile sunt mai libere, puținii participanți sunt mai nervoși și mai obraznici. Să fie tot de la virus ?  Scuze, colegul ”orangefresh2” , pune pe seama virusului observația mea.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...