Sari la conținut

Ce scuter sa imi iau


Adrian M.
 Share

Postări Recomandate

Salut

Sunt Adrian si sunt alcoo.. Pardon, reluam 😋:

Sunt Adrian si sunt in cautare de idei/păreri / sugestii, privind achizitia unui scuter. 

Informatii de luat in calcul:

-am o motocicleta proaspat cumparata, pe care am cheltuit suficient de multi bani. Astfel, as vrea sa iau ceva la un buget mai restrans, maxim 2500 euro. 

-as vrea ceva cu roti macar de 15 cu 14, sau 16 chiar pe fata

-as vrea ceva suplu, maxim 80 cm latime, ideal 75,deci exclus balene maxi de tipul burgman, majesty, etc

-sa fie dotat cu frane bune, poate chiar si combinate

-sa incapa lejer 1 casca in el, daca nu chiar 2

-sa fie pe injectie

-sa mearga cu viteza de 100km/h fara sa para ca moare, deci exclud din start 125cc. Sunt si urs, la aproape suta kile in, viu.. 

-fataiala prin oras, ocazional la munca. Nu este ceva necesar, nu ma fatai mereu prin oras, nu am nevoie de el azi, neaparat ca sa scurtez 1 h pe zi din viata mea. As vrea sa l iau ca sa ma folosesc de el pentru fataieli, in zile când am de mers incolo incoace, trecut orasul, la 3 cumparaturi,si din când in cand la birou-cand nu am deplasari de facut.  E mai mult o jucărie decat un mijloc de transport indispensabil. 

-sa fie din ro, adică fizic, scuterul sa fie in România. Nu merita adus, decat daca se justifica financiar. Cum bugetul e mic, e discutabil. Recunosc ca nu m am  uitat la preturi pe afara inca, momentan sa stiu ce caut 😬

 

La ce m am uitat pana acum:

 

Piaggio Beverly 500

M am uitat la 500,recunosc, ca deh, 40 cai😬, e suficient de suplu, roti mari, frane, combinate, imi place cum arata. Vazut/citit pareri ca i cam insetat, piesele sunt scumpe, fiabilitatea asa si asa, si  ca ar avea cadrul cam subdimensionat și flexeaza pe decelerari bruște. Not good.. Asa o fi? 

 

Yamaha xmax 250 

Place cum arata, roti 15 cu 14,sub sa incap 2 căști full, si am o afinitate pentru brandul yamaha. 

 

Aprilia scarabeo, aici sunt 2 variante, una de 500 si una de 300. Aceeasi motorizare de pe piaggio, seamana leit cu Beverly. Lumea zice sa fug de scutere aprilia.. 

 

Kymco People S. 

Am mers pe un People simplu, s ul are 2 discuri fata. 

Pe ce am mers eu era cam obosit, deci nu i relevanta comparatia. Pare ca bifeaza cerintele. 

 

Honda sh300i

Imi place mult cum arata, roti mari, suplu, injecție, cred ca are si frane, combinate. Am vazut si pe olx cateva, ar fi o varianta incadrata in buget.

Va rog, poftiti la vorbitor, pe subiect. 

Ce zice forumul scuterist? Pareri?  

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Piaggio detine brandul Aprilia,e normal sa aiba aceiasi motorizare si piese.

Vezi si Suzuki Burgman sau din cele enumerate de tine mai sus,Io zic Kymco. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Cavaleru a spus:

eu as merge pe Yamaha Xmax mi se pare ca ai o pozite mai buna /comoda prin faptul ca picioarele stau mai intinse decat cu genunchii indoiti ca la Honda.

N-am stat pe niciunul.... si nu zici rau. n-as vrea sa fiu inghesuit. pe Cycle ergo pare destul de nasol unghiul la genunchi pe Honda, nu i bun.

Acum 3 minute, Christian 1 a spus:

Piaggio detine brandul Aprilia,e normal sa aiba aceiasi motorizare si piese.

Vezi si Suzuki Burgman sau din cele enumerate de tine mai sus,Io zic Kymco. :)

Stiam ca il detin, nu stiam de cand :D

Burgman am spus, pas. prea mare/grasan/roti mici.

kymco, ce model? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut test ride cu un xmax care il avea yamaha la test acum 2-3 ani poate si mai bine. mi-a placut atunci am ramas cu o impresie foarte placuta, e apropiat ca comfort de majestyul meu. daca vrei sa treci sa il dai o tura te astept :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi mai gandeste-te legat de Burgman.

Legat de Kymco,vezi modelul lui Ianachim.Kymco din cate stiu au motoare Suzuki,cu licenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Christian 1 a spus:

Totusi mai gandeste-te legat de Burgman.

Legat de Kymco,vezi modelul lui Ianachim.Kymco din cate stiu au motoare Suzuki,cu licenta.

Nenea ian are sym, nu kymco. iar cel de 200 e scuuuump. 

Iar burgmanu e uraaaaaaaat :D

 

Acum 6 minute, pompiliu a spus:

salutare  cu 2500 ei unu nou uitate la yamaha eu am avut vreo 10 diferite marci 125 e ok am un bws125 140000km fara a umbla la o    motor  o zi minuata 

iei doar 50 125, si modele cu roti de pus la roaba, nu pe scuter...La cum sunt strazile la noi, vreau roti....

 

am gasit un symphony 125, nou, 500 km are de toti, la 1800 euro. dar...125. Ar fi misto ca i nou, abs. arata dragut. dar parca 10 cai... 

https://www.olx.ro/oferta/scuter-sym-symphony-st-lc-436-km-garantie-2-ani-revizie-rar-gratis-IDdpcI4.html

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

My bad,la ala ma gandeam,   :)

Inca imi beau cafeaua,nu am cuplat la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, caracterincompatibil a spus:

Greșit.coieaza motoarele honda...de-aia sunt fiabile și bune

Adrian , kymco people și people s250carburatie,au același motor.people 300gt e altă mâncare de peste.ala trebuie incercat.daca ai noroc găsești și cu abs

Eu scot la măritat sym ul 400,are roti 15/14 dar nu se încadrează la dimensiuni 🙂

Vreau un motor de touring

Salut,

nu vreau carbelitor. People 300gt, hmmm. ia sa caut. Abs in banii astia?

sym400, ce model? de ce zici ca nu se incadreaza la dimensiuni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 42 minute, Adrian M. a spus:

Nenea ian are sym, nu kymco. iar cel de 200 e scuuuump. 

Iar burgmanu e uraaaaaaaat :D

 

am gasit un symphony 125, nou, 500 km are de toti, la 1800 euro. dar...125. Ar fi misto ca i nou, abs. arata dragut. dar parca 10 cai... 

https://www.olx.ro/oferta/scuter-sym-symphony-st-lc-436-km-garantie-2-ani-revizie-rar-gratis-IDdpcI4.html

Sym Symphony 125 la pretul asta este o oferta buna. Chiar daca are doar 10CP. Insa vei simti rapid lipsa unui parbriz (cat de mic ar fi el), nu va depasi 100km/h iar daca ai ceva "pietre in ghiozdan", va lesina pe drum. Daca urci la 150cmc, tot nu vei vedea o mare diferenta.

Sym-ul de 200cmc este de 169cmc, tot cu injectie. Motorul este o evolutie (http://www.motorscooterguide.net/Kymco/People-S/People-S-Series.html), fiind folosit pe diverse modele, inclusiv Kymco People S200. Are racire cu aer, cu avantaje si dezavantaje. Fasnet, insa tot cu performante limitate.

Criteriile tale (injectie, ABS, roti maricele, in jur de 300cmc, excludere anumite modele - personal sunt de acord cu Burgman), te duc inevitabil la ce s-a prezentat deja: Yamaha X-Max (300, 400, cred ca exista modele mai vechi de 200 sau 250), Honda SH, Kymco (Downtown, X-Town, Grand Dink), Kawasaki J300, Sym.

Insa bugetul nu este suficient (o spun din experienta). Sau astepti pana se termina cu "arestul la domiciliu" si lumea va incepe sa lase la pret. 

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, pierrotlefou a spus:


Criteriile tale (injectie, ABS, roti maricele, in jur de 300cmc, excludere anumite modele - personal sunt de acord cu Burgman), te duc inevitabil la ce s-a prezentat deja: Yamaha X-Max (300, 400, cred ca exista modele mai vechi de 200 sau 250), Honda SH, Kymco (Downtown, X-Town, Grand Dink), Kawasaki J300, Sym.

Insa bugetul nu este suficient (o spun din experienta). Sau astepti pana se termina cu "arestul la domiciliu" si lumea va incepe sa lase la pret. 

Pai vad xmax uri pe olx la 2000, 2500. acum, evident, cine stie in ce stare sunt....

si sh300, sunt 2 in bucuresti ,aduse din afara-neimatriculate, la 1700 euro. deci si alea ar merge. Evident, din poze par ok, cine stie in ce stare sunt.

Grand dink, foarte urat :D

Downtown, arata misto, dar pare cam purcel, si roti mici? 14? ka fel si downtown x-town...

 

Acum 9 minute, caracterincompatibil a spus:

Ăla alb pe care l ai văzut în decembrie e 2012

Da,poți găsi people 300GT abs .e unul de vânzare prin arad .nu are abs

aha, ma uit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place cum ai spus in titlul topicului... scuterul nu se cumpara, scuterul se ia :)

Te duci matale prin centru vechi dupa ce trece nebunia asta, vezi ce scuter gasesti pe acolo, il iei si placi. Nu-ti place? Nu-i nimic, il aduci inapoi....

 

In alta ordine de idei, de pe la Malagutti nimic nu-ti face cu ochiul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Metal Heart a spus:

Imi place cum ai spus in titlul topicului... scuterul nu se cumpara, scuterul se ia :)

Te duci matale prin centru vechi dupa ce trece nebunia asta, vezi ce scuter gasesti pe acolo, il iei si placi. Nu-ti place? Nu-i nimic, il aduci inapoi....

 

In alta ordine de idei, de pe la Malagutti nimic nu-ti face cu ochiul?

da da :))))

hmm, nu m-am uitat la Malagutti, analizam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

Grand dink, foarte urat :D

Downtown, arata misto, dar pare cam purcel, si roti mici? 14? ka fel si downtown x-town...

 

Depinde care GrandDink. Sigur nu modelul asta (https://bikes.bestcarmag.com/makes/kymco/grand-dink-125/2005-kymco-grand-dink-125) :)
Downtown vs. Purcel... e totusi un maxi-scuter. Are sigur roti 14" fata/13"spate, suficiente pentru gropile de Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, caracterincompatibil a spus:

 

Da,poți găsi people 300GT abs .e unul de vânzare prin arad .nu are abs

vazut cel din arad.

uite si cu abs:

https://www.olx.ro/oferta/kymko-people-gt300-abs-IDcSWZb.html

interesant, bifeaza cam la toate cerintele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, caracterincompatibil a spus:

hidosenia aia 

ai punctat bine :D

madison 250, interesant. roti pe 14, 20 cai, arata dragut. Cine face motorizarile malaguti? tot piaggio e sub plastice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, exclus carburatie. si da, oras. nu touring, am mobra pentru asta. pus pe short list people 300, place. si ieftinel. :)) mai cautam. e mangalia, oricum nu as avea cum sa merg sa l vad, complicat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Adrian M. a spus:

vazut cel din arad.

uite si cu abs:

https://www.olx.ro/oferta/kymko-people-gt300-abs-IDcSWZb.html

interesant, bifeaza cam la toate cerintele...

De verificat daca chiar are ABS, se pare ca a fost introdus abia in 2011. http://www.moto-choice.com/en/Bike-Review/71/kymco-people-300-gti-2010-current-very-close-to-the.html 
Pare OK, acum depinde si de km si de unde a fost adus. Modelul asta nu prea s-a vandut in Romania. Dar pretul pare imbatabil. Oricum, pana cand se ridica interdictiile, sigur nu se vinde (este pus in vanzare de 1 luna).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, pierrotlefou a spus:

De verificat daca chiar are ABS, se pare ca a fost introdus abia in 2011. http://www.moto-choice.com/en/Bike-Review/71/kymco-people-300-gti-2010-current-very-close-to-the.html 
Pare OK, acum depinde si de km si de unde a fost adus. Modelul asta nu prea s-a vandut in Romania. Dar pretul pare imbatabil. Oricum, pana cand se ridica interdictiile, sigur nu se vinde (este pus in vanzare de 1 luna).

se vede intr o poza discul fata, si senzorul abs. fizic are, real, daca merge, alta discutie :))

vanzatorul aduce motorete, are multe la vanzare. se vede intr o poza, numar de italia.  Evident, cu interdictiile, doar local poate sa l vanda.  l-am salvat, e de urmarit. Nu i inmatriculat, deci se mai adauga 200 euro rar acte etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, einstein1984 a spus:

la ce descrii tu ajunge si beverly 300 sau 350, la alea acdrul e fix ala de 500 si e ok . ceva cu CBS minim daca nu abs si o sa fie ok. Dar dupa ce am avut unu parca as vrea un xmax

ai mers cu xmax?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...