Sari la conținut

Ce scuter sa imi iau


Adrian M.
 Share

Postări Recomandate

La 04.04.2020 la 8:54, Cavaleru a spus:

asta cu strecuratul e relativa, eu ma descurc bine si cu Majestyul de 400 si cu pasagera in spate. 

asta zicea si un coleg de-al meu pana l-am pierdut pe aviatorilor in trafic , eu fiind cu beverlyul. Un Nmax ne pierdea pe amandoi. 

  Cand aveam chinezu de 50 dadeam claxoane unui hornet pe stefan cel amre ca ma tinea pe loc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 3 ore, einstein1984 a spus:

asta zicea si un coleg de-al meu pana l-am pierdut pe aviatorilor in trafic , eu fiind cu beverlyul. Un Nmax ne pierdea pe amandoi. 

  Cand aveam chinezu de 50 dadeam claxoane unui hornet pe stefan cel amre ca ma tinea pe loc. 

 

d-asta am zis ca e relativa. cu o bicla electrica te strecori si mai bine.

Dar omu nostru vrea un scuter cu o cilindree medie cu ABS sau macar CBS si prefeabil cu roti mari.

deci ai sa ii facem sugestii in acest sens ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, Adrian M. a spus:

De forza 250 ce ziceti?

nu ma incanta rotile, ca s 14 cu 13? si e mai mult maxi.

Dar asta e interesant, din anunt...

https://www.olx.ro/oferta/honda-forza-250-abs-IDd50al.html#ca16ee7c01

 

Chiar daca par mici, 14" pe fata sunt suficiente pentru un scuter. Si eu am fost reticent la inceput, dar m-am obisnuit rapid.  Eu am avut si de 16" ambele, si de 12" ambele (astea au fost putin la limita), acum am 14"f/13"s. Te asigur ca manevrabilitatea este excelenta si chiar si trecutul peste anumite gropi si guri de canal e OK. Ca exercitiu poate fi irelevant, insa diferenta intre 14" si 16" inseamna 5cm in diametru. Nu stiu cat de mult iti va schimba viata.Mai importante mi se par cauciucurile, am trecut de curand pe Michelin City Grip2, insa nu am apucat sa le fac rodajul.

 

Anuntul e pus de dl. Biris. Un tip foarte serios, care are implicata familia in acest business. Te poate ajuta cu inmatricularea, livrarea, sfaturi etc. Prima mea motocicleta a ajuns in Romania prin intermediul lui, a fost impecabila si chiar avea km respectivi. Pretul e legat de varsta si de kilometri. Nu sunt putini km, insa cei din peninsula (si nu doar ei) le folosesc intensiv. Stiu ei de ce :)

 

Scuterul din anunt are 175kg, este chiar lejer pentru un maxi-scuter. Al meu are 197kg (fara top case), insa este perfect echilibrat si nu-i simti greutatea. Este clar ca este mai lat decat un scuter de 125-150 (Medley, NMax), insa este sub o motocicleta. Stii si tu foarte bine, de la tastatura nu-ti vei putea face o idee. Cel mai bine este sa le testezi, chiar daca este complicat in zilele astea.

 

Acum 55 minute, john17 a spus:

Ziceai că nu vrei gabarit mare, Forza e cât un autobuz stb... 

Depinde cu ce il comparam :)

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, taong_mapagbiro a spus:

Revin la aceiasi duda...man ..plimba-te pe 2-3 modele si o sa simti imediat cam ce ai vrea si catre ce sa te orientezi . Te duci la cava cu o cola  sa-i dai binete si vezi cum te simti pe al lui , il ai pe al meu pt 1 saptamana , doar am zas , si mai erau 2 colegi care s-au oferit sa te ajute , macar la rece asa . 

Deja ai 4 modele ...cred ca sunt suficiente sa vezi catre ce te vei orienta .

da man, am si zis. asa fac. ne auzim, cu toti cei care s-au oferit sa ma ajute. Multam anticipat. Momentan discutam discutii. inca nu cumpar nimic, doar prospectez, si cand dau de ceva, intreb/cer pareri. ca sa imi fac niste idei clare.

Acum 35 minute, pierrotlefou a spus:

Anuntul e pus de dl. Biris.

Cel mai bine este sa le testezi, chiar daca este complicat in zilele astea.

Da, tocmai de aia imi si sarise in ochi, stiu ca e pus de Biris.

si da, ne auzim, sa devin mobil-de maine sunt in rotatie, 3 saptamani la birou, si atunci ma voi putea misca de colo colo. Si vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Adrian M. a spus:

De forza 250 ce ziceti?

nu ma incanta rotile, ca s 14 cu 13? si e mai mult maxi.

Dar asta e interesant, din anunt...

https://www.olx.ro/oferta/honda-forza-250-abs-IDd50al.html#ca16ee7c01

 

cand l-am pus eu pe al meu la 1100 ...

si era cu 22 .000km.

acum deh..1900 si neinmatriculat..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze. acum am vazut ca asta are si ABS. al meu nu avea. Oricum asta e piata. si o sa se strice grav ( preturile vor urca).

poate pe BG( si eu am primit sfatul asta cand am vrut scuter) sa fie mai ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, pierrotlefou a spus:

Eu as paria pe "preturile vor scadea". Sper sa ma insel...

Si eu la fel. Oricum la noi toate anunturie moto/scuter au niște preturi de lista de zici ca au maxim 3 ani vechime🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Adrian M. a spus:

Si eu la fel. Oricum la noi toate anunturie moto/scuter au niște preturi de lista de zici ca au maxim 3 ani vechime🤣

Pana la urma 

cat vrei sa dai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, ianachim a spus:

La banii astia iti iei o trotineta electrica buna....atentie ...nu foarte buna ci doar buna

Eh, nu este un obiectiv imposibil pentru un scuter. Mai ales in perioada urmatoare.
Insa e nevoie de rabdare, tutun si iuteala de a sari pe oportunitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ee nu. Gasesti xmax 2010 in stare aparent buna. Sau beverly 300, am dat unul mai sus, in stare foarte buna, cu multe chestii noi pe el. Asta cu bugetul e discutabila. Nu dau 5000 euro pe un scuter, e pt cine isi permite/doreste/are, nevoie. Eu vreau ceva ieftinel, e o jucarie/capriciu, si voi gasi si ceva decent,sunt sigur.  Trotineta electrica, 2500 euro? Dar, ce face, cartofi prajiti? Sa fim seriosi. Valoarea banului e complet eronat stabilita, de multe ori. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, pierrotlefou a spus:

Eh, nu este un obiectiv imposibil pentru un scuter. Mai ales in perioada urmatoare.
Insa e nevoie de rabdare, tutun si iuteala de a sari pe oportunitate.


prea multa lume marjeaza pe PRETURILE SCAZUTE.....din urmatoarea perioada

cine vinde pocnitoare” si are nevoie de bani de pacanele da o sa lase la pret

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu pe al meu SH300 in stare absolut perfecta (nu il vind) am dat 1800;e destul de ingust,nu sunt probleme decit putin cu oglinzile ;iar daca mergi linga trotuar,poti atinge bordura ca nu e inalt

Are cbs,foarte echilibrate frinele,fara ABS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relax, ca nu cumpăr / n am cumparat in viata mea de la vânzători cu care n am rezonat pozitiv. Daca pare om serios, cunoaste utilajul, are un istoric, fie el si la nivel declarativ,  cred ca nu voi da gres. Totusi vorbim de utilaje ce costau undeva la 4000 euro noi, si in 10 ani, o depreciere de 40% mi se pare de bun simt. 

Acum 4 minute, mihai c a spus:

eu pe al meu SH300 in stare absolut perfecta (nu il vind) am dat 1800;e destul de ingust,nu sunt probleme decit putin cu oglinzile ;iar daca mergi linga trotuar,poti atinge bordura ca nu e inalt

Are cbs,foarte echilibrate frinele,fara ABS.

Da, e, pe, lista scurta.cum e cbs ul, isi, face treaba? Simti nevoia de abs? L ai, luat din România sau de afara? 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajunsese in tara prin Sermoto/cluj,la cineva apoi a ajuns la mine;km putini,cureaua e ca noua;Cbs-ul e gindit bine,frine super,blochezi rotile doar daca vrei cu tot dinadinsul,ABS-ul ar fi bun doar daca as merge mult pe ploaie/polei etc;dar avind 3-4 masini,nu are sens.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

 

Eu cred că în 2500 euro îți iei un scuter cu care mai mergi 5 ani fără să-i faci nimic! 

Acum 9 ore, foxbat a spus:

 Oricum asta e piata. si o sa se strice grav ( preturile vor urca).

 

Cum naiba să crească prețurile, când toată economia mondială este într-o recesiune cumplită? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai fac si cu tine un pariu, pe o naveta de tuborg. eu zic ca vor creste. Toate cheltuielile de acum..cum se vor deconta.?

uita-te si la eur - a cresct pana la cer intr-o luna.

recesiunea...cine o repara?..

noi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...