Sari la conținut

Ce scuter sa imi iau


Adrian M.
 Share

Postări Recomandate

Acum 23 minute, Adrian M. a spus:

Daca nu ma, insel, primele 2,sunt cam, acelasi lucru, impreuna, si, cu ctx700, acelasi propulsor si sasiu, motorul de 700, cutie dct,cruiser cu forme speciale. Dar astea sunt totuși motociclete, iar pretul lor a, fost pe la 8000 euro, nu  12.000 euro pe un scuter!!! Repet, foarte misto dracia, dar daca ar, fi costat 7000 euro maxim, de, exemplu. Pretul o face aberanta, sau, doar accesoriu pentru cei cu bani multi. Astfel, nu prea are cum sa prinda. 

Filiatia este la inceput complicata, dar apoi se clarifica.
DN 01 foloseste acelasi motor ca Deauville 700, insa cutia automata cu dublu ambreiaj schimba datele problemei. CTX700 a aparut mai tarziu, inspirandu-se din DN 01.
NM4 Vultus foloseste platforma NC750, cu o evolutie a cutiei automate.
X-ADV se inspira din Integra, care are la baza evolutia NC750, insa cutia este si mai performanta.
Pentru cei care vor un scuter cu care sa faca un off-road lejer, de duminica, e o solutie amuzanta. Si cand tragi linie si aduni investitia scuter + moto (cunosc persoane... 😎), devine o ecuatie rezolvabila. Dar personal, as prefera sa castig la Loto...

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 35 minute, pierrotlefou a spus:

 

Ee, daca vorbim de loto, ma bag. 

@foxbat, da, nici n am spus ca nu imi place, e misto gadgetul. Dar daca ai bani de jucarii, iei jucarii dedicate. Un tmax tunat, o mobra tampita de off, un panigale, facem lista🤣

Chiar as fi curios de cifre oficiale, câte au vandut de cand s a lansat. Sincer, cred ca putine spre foarte puține. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Adrian M. a spus:

Ee, daca vorbim de loto, ma bag. 

@foxbat, da, nici n am spus ca nu imi place, e misto gadgetul. Dar daca ai bani de jucarii, iei jucarii dedicate. Un tmax tunat, o mobra tampita de off, un panigale, facem lista🤣

Chiar as fi curios de cifre oficiale, câte au vandut de cand s a lansat. Sincer, cred ca putine spre foarte puține. 

 Din pacate ..agentiile loto in periada starii de urgenta ....E’ INCHISE

😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, caracterincompatibil a spus:

Râdem, glumim,da parcă îl văd pe colegu' Adrian călărind un Aprilia srv850 😀

Ce dileala, scuter cu 76 cai😬. Dar mai degraba as lua trasnaia aia cu 4 roti, quadro, daca tot batem capii😬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, mihai c a spus:

eu nu pricep rostul astora cu 3-4 roti;pai daca nu te mai poti strecura,e ca o masina doar ca esti mai expus la praf,fum,ploaie

Ee, bateam campii de chestii exotice. Nu uz normal. 

Acum 1 minut, taong_mapagbiro a spus:

Poi ia mah ceva cu dtc ....este fix ce-ti doresti  !!!!

Sa stii ca nu zici rau. Ma, uitam la honda nc700 cu dct si abs. Asta ar merge si pt sotie, respectiv echipata nitel si la drum lung. Cu una de asta as aduce o sigur de partea intunecata😬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, taong_mapagbiro a spus:

si uite asa ....incet incet ajungi peste 2 ani la 2 versys SE  :))))))

Pai, clar. Upgrade. Dar daca rtul a stat la mine 2 sezoane, versysu asta sta 3🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 5 months later...
Acum 1 oră, lacroyx a spus:

Colegu @Adrian M. AI mai făcut ceva cu scuterinho?

Nu. Nu ma intreba de ce :))))))

Pandemia m-a tinut mai mult work from home, si nu prea am avut nevoie. Dar usor usor, la mine se cam termina cu wfh, si iar devine interesant/util/chiar necesar.

oricum ,din acest topic m-am cam lamurit ce vreau. cca 300 cc, roti mari, model suplu, injectie. Honda sh300i de exemplu :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, Adrian M. a spus:

Nu. Nu ma intreba de ce :))))))

Pandemia m-a tinut mai mult work from home, si nu prea am avut nevoie. Dar usor usor, la mine se cam termina cu wfh, si iar devine interesant/util/chiar necesar.

oricum ,din acest topic m-am cam lamurit ce vreau. cca 300 cc, roti mari, model suplu, injectie. Honda sh300i de exemplu :D

 

Și eu sunt în aceeași situație ca a ta, dar 'onda SH 300 e cam scumpă. Mă uitam la Sym HD 300 sau la Piaggio Beverly 300

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, AdrianB1 a spus:

La Honda m-am gandit si eu pentru ceva mic de mers la birou, dar ma atrage mai mult CRF 250L sau 300L. Are roti mari, suspensie adecvata pentru Bucuresti, circa 300cc, injectie :)

SI VITEZE! Pentru oras un scuter e ideal. Da, crfu il poti scoate pe coclauri. Cu scuterila mergi la camasa si pantofi la birou, cu dual sportu e mai funny :))

 

Acum 42 minute, lacroyx a spus:

Și eu sunt în aceeași situație ca a ta, dar 'onda SH 300 e cam scumpă. Mă uitam la Sym HD 300 sau la Piaggio Beverly 300

Nu nou, ce ai :))

Nou nu se merita decat daca faci naveta serios,zilnic. La mine  nu i chiar asa situatia. si da, sh300, beverly 300, pe acolo ma cam uitam si eu. A, si yamaha n max 300-dar asta are rotile mai mici. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Adrian M. a spus:

SI VITEZE! Pentru oras un scuter e ideal. Da, crfu il poti scoate pe coclauri. Cu scuterila mergi la camasa si pantofi la birou, cu dual sportu e mai funny :))

 

Nu nou, ce ai :))

Nou nu se merita decat daca faci naveta serios,zilnic. La mine  nu i chiar asa situatia. si da, sh300, beverly 300, pe acolo ma cam uitam si eu. A, si yamaha n max 300-dar asta are rotile mai mici. 

Mie mi-e cam frica de scutere sh, nu de alta dar am luat o țeapă deja și nu mai am nevoie de încă una. Bine ce îmi luasem eu era destul de vechi. La asta se adaugă și verificarea unui scuter care este mai dificila decât a unei motociclete. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

vand majesty :D @Adrian M.

 

hopaaa. si, iei tracer 7 au ba? :D

oricum e gras si cu roti mici, nu i ce vreau eu, prea seamana cu mine, gras is, 41 la picior am :))

Acum 2 ore, lacroyx a spus:

Mie mi-e cam frica de scutere sh, nu de alta dar am luat o țeapă deja și nu mai am nevoie de încă una. Bine ce îmi luasem eu era destul de vechi. La asta se adaugă și verificarea unui scuter care este mai dificila decât a unei motociclete. 

Eh, ca la orice lucru sh, exista un risc. Daca iei scuter din 2005, iti dai seama ca e muncit bine....

Acum 2 ore, lacroyx a spus:

Mie mi-e cam frica de scutere sh, nu de alta dar am luat o țeapă deja și nu mai am nevoie de încă una. Bine ce îmi luasem eu era destul de vechi. La asta se adaugă și verificarea unui scuter care este mai dificila decât a unei motociclete. 

de exemplu:

https://www.olx.ro/d/oferta/piaggio-beverly-300-ie-ca-si-nou-9200-km-an-2017-IDeT8LY.html#524d6afab7

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Adrian M. a spus:

L-am văzut și eu pe asta. Acum între așa ceva și un Sym HD 300 nou nouț la 4500 euro parca as lua Sym. Beverlyul nou e într-adevăr mai frumos, mai multe opțiuni, toate briz brizurile dar și alți bani (5400). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, lacroyx a spus:

L-am văzut și eu pe asta. Acum între așa ceva și un Sym HD 300 nou nouț la 4500 euro parca as lua Sym. Beverlyul nou e într-adevăr mai frumos, mai multe opțiuni, toate briz brizurile dar și alți bani (5400). 

ideea e ca renunti la patura aia, eu nu as avea nevoie de ea, plus o negociere, si il iei cu 3000. 3000 nu i 4500 :))

Si imi place ca i si frumos. ce i curios, sym zice ca are 27 cai, beverly 21. 

iote si sym:

https://www.olx.ro/d/oferta/vand-scuter-sym-citycom-s-300i-IDeYt5z.html#bf8bfea23f

 

https://www.olx.ro/d/oferta/vand-scooter-sym-hd300-IDdQIp3.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=6

sau maxi :

https://www.olx.ro/d/oferta/sym-cruisym-300i-4000km-an-2019-impecabil-IDeVKZR.html#bf8bfea23f

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puterea ca puterea, dar vedeti si raportat la greutate. De ex Cruisym are cat Traceru meu.... 😀

 

Beverly si HD mi se par ideale daca se intampla sa mai si iesi cate un pic din oras sau poate doar vrei ceva mai mult zvac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, AdrianB1 said:

La Honda m-am gandit si eu pentru ceva mic de mers la birou, dar ma atrage mai mult CRF 250L s

am SH300i si DRZ400,similar cu CRF

pt zi cu zi,oras,cumparaturi,mi-e necaz ca SH300 e mult mai indemanos...si nu mai apuc sa merg cu cealalta decit rar

Cutie mare in spate,poti merge si in sandale ,nu iti incinge picioarele caldura de la motor,nici nu se compara ca utilitate

Si nu ca fie teama de SH,al meu are pe bord 28000km si nu consuma gram de ulei intre schimburi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...