Sari la conținut

Biciclete pentru cei grei, in afara de FatBike


PowerTibor
 Share

Postări Recomandate

Ce sugestii ati avea? Am un Fat bike si zau ca nu imi plac, arata cam rau si mie personal mi s-a stricat de o gramada de ori, am schimbat roata din spate de minim 3 ori intr-un an. De care altele ati sti ca sunt bune? 

PS: Cand zic ca-s greu, nu ma joc, vorbim de 200 si de kile. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea lui tnt e bună. Cauta biciclete făcute pentru călătorii pe distanțe lungi pt ca ele au fost gândite si pt greutatea bagajelor. Si e recomandat cadrului din otel. Un forum mai potrivit ar fi aici

https://www.ciclism.ro/forums/topic/17658-sfat-cumparare-bicicleta-pentru-om-mai-maregreu/

L.E. Daca doar roțile sunt problema..fă-ți unele cu 36 de spite. Asta presupunând că te dai pe plat..nu prin hartoape

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.04.2020 la 1:07, AdrianB1 a spus:

Piesele normale de bicicleta nu sunt facute pentru 200 kg, majoritatea sunt proiectate pentru 120 kg. Da jos vreo 100 kg si o sa fie ok.

 

L-ai ajutat mult. Asa zici da jos 100 kg de zici ca le cara in spate  . Ai dreptate piesele normale de bicicleta , dar el are nevoie pt 180 kg . 

 

@powertibor Cu un cadru de otel bun , nu vei avea probleme , problema va fi la roti . Dar asa cum a zis vladf si tzunoi mergi pe 27.5 , butuci + jante late +36spite de calitate pe le incalti cu Schwalbe Big Apple si i dai bataie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Baxxter a spus:

Omul e powerlifter.

 

Pai si daca e powerlifter nu ar putea sa-si sustina propria greutate precum baronul de Munchhausen care s-a tras singur afara din mlastina tragandu-se de par? 

 

On topic, cred ca ar putea adapta o roata de motocicleta cu spite, sunt mult mai rezistente fata de cele de bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, AdrianB1 a spus:

Nu stiu cum ai calculat 180kg cand el zice ca are peste 200kg si da, sa dea jos 100 kg e destul de urgent avand in vedere ca o asemenea greutate e catalogata ca obezitate morbida, iar "morbid" are un sens foarte clar si urgent.

 El intreba de o bicicleta nu de un nutritionist .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.04.2020 la 21:30, PowerTibor a spus:

Ce sugestii ati avea? Am un Fat bike si zau ca nu imi plac, arata cam rau si mie personal mi s-a stricat de o gramada de ori, am schimbat roata din spate de minim 3 ori intr-un an. De care altele ati sti ca sunt bune? 

PS: Cand zic ca-s greu, nu ma joc, vorbim de 200 si de kile. 

La alura ta fat bike se potrivește cel mai bine :D

Marea problemă la fat bike e janta. Nu are pereți dubli și spițele se prind spre margine, nu pe mijloc. Orice efort (lovitură, greutate) începe s-o descentreze.

Singura ta șansă e o bicicletă de trekking cu cadru și furcă din oțel pentru roți de 26 inchi. Roțile trebuie făcute din jante Sun Ringle Double Track (poate mai găsești pe olx sau dirtbike/bazar) sau similar Intense Mag 30 sau Sun Ringle MTX39. Spițe sănătoase de la Sapim, Force sau dacă-ți dă mâna, CX-Ray, dar sunt bune și Sapim Leader mai de buget. Butuci de downhill, Novatec sau mai scumpi, Hope, Chris King...

 

Cadrele de oțel de la Surly sau Salsa sunt într-adevăr foarte bune. Dacă ai bani, se poate face o bicicletă și pentru tine. De-a gata nu vei găsi una. Iar dacă te vei duce la vreun samsar d-ăla de biciclete aduse de afară, îți va băga ceva pe gât ca să scape de ea...

 

https://www.dirtbike.ro/bazar/surly-bridge-club-27-5-touring-frameset-size-m-431651

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...