Sari la conținut

Seminee si sobe...


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu este prea tarziu.

Urmeaza ceva santier la mine dupa ce se mai linisteste nebunia asta, si in plan am si instalarea a cel putin o soba (fonta).

 

Recomandari racorduri de buna calitate (soba-cos)?

Materiale protectie pardoseala/perete?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, florinelu07 a spus:

Sfaturi alegere,

termosemineu Prity

https://prity.ro/

 

in functie de volumul incalzit iti alegi puterea

eu am o chestie de asta la cabana, 110mp pe nivel, doua nivele, si un termosemineu de asta face fata cu brio (30kW), chiar am fost surprins de ce randament bun are

in vreo doua ore, incalzeste toata cabana de la 6 grade (cat imi mentine o centrala electrica pe perioada iernii cat nu sunt acolo) la 22

dupa trei patru ore stai in tricou, 25+ grade

si vorbin de o suprafata de 2*110mp, deci nu o garsoniera....

 

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ai mei una luata de la Dedeman acum 3-4 ani, gen asta, dar cred ca a fost mai ieftina. 

Partea naspa este ca iesea fum pe la imbinari (soba-cos si putin pe la soba prin unele parti) si o perioada au varuit anual, dar asta faceau oricum...De anul trecut au dat cu un strat de vopsea termorezistena si un chit special pe la imbinari, iar pana acum totul a mers fara probleme.

Partea buna este ca imediat cum bagi 3-4 lemne (nu butuci) se incalzeste imediat si degaja o caldura de nu mai poti trece pe langa ea, la modul exagerat. Dar lemnele se consuma cam repede. 

Pentru anul asta au in plan sa construiasca un semineu mare, clasic. Sau ceva centrala pe lemne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, apriliacluj a spus:

termosemineu Prity

https://prity.ro/

 

in functie de volumul incalzit iti alegi puterea

eu am o chestie de asta la cabana, 110mp pe nivel, doua nivele, si un termosemineu de asta face fata cu brio (30kW), chiar am fost surprins de ce randament bun are

in vreo doua ore, incalzeste toata cabana de la 6 grade (cat imi mentine o centrala electrica pe perioada iernii cat nu sunt acolo) la 22

dupa trei patru ore stai in tricou, 25+ grade

si vorbin de o suprafata de 2*110mp, deci nu o garsoniera....

 

 

succes!

Daca e din lemn, se explica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si fagul face treaba, dar daca nu e sistemul principal de incalzire si cumperi cat sa ai de avarie sau de moft, deci folosit ocazional, mesteacanul e "the shit". Pana si zgomotul pe care-l face cand arde iti da o stare de bine 😁

Pe alta parte mai sunt la curent cu disponibilitatea si preturile la lemne de foc, deci nu stiu cam care e deranjul sa procuri mesteacan in loc de altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 6 ore, florinelu07 a spus:

Neata

 

Am deja sobele si vreau sa pregatesc "terenul" pe modelul vara sanie si iarna car...

 

 

20200413_085902.jpg

 

 

La prima soba - jos sertar de aer, la mijloc camera de ardere.

(Fiindca nu vad sub ea tava pentru cenusa ca la cea de jos) usa 3/cea de sus pentru ce este ?

Placa pe care este ornamentul cu cei doi copii este capac de cuptor? 

 

Anyway, foarte faine sobe.

Par modele mai vechi sau ma insel?

Le aveai deja sau le-ai cumparat de pe net? 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, _Raul_ a spus:

 

La prima soba - jos sertar de aer, la mijloc camera de ardere.

Usa 3 pentru ce este? Placa pe care este ornamentul cu cei doi copii este capac de cuptor? 

 

Anyway, foarte faine sobe.

Par modele mai vechi sau ma insel?

Le aveai deja sau le-ai cumparat de pe net? 

 

de jos in sus:

 

  • usa pentru cenusa
  • usa pentru aprindere/carbune
  • usa pentru lemn (dupa aprindere)
  • au sistem de miscare cenusa, placi fonta pentru circulare fum, reglaje destul de fine de admisie aer si tiraj

 

Sunt fabricate in Norvegia - cea din stanga este un Jotul (fabricat intre 1930-1975) si cea din dreapta este un Eidsfos Verk (greu de datat, firma infiintata in secolul XVII si inchisa in anii 80 - estimata tot la ~70 ani vechime).

 

Amprenta la sol este cam de 35x35 (cm) si inaltime aproximativ 130cm.

Sunt complet din fonta - cam 150kg fiecare (cu greu misti una in 2 persoane).

 

In zona scandinava sunt destul de usor de gasit si relativ accesibil, iar pe masura ce le gasesti spre sudul Europei, pretul creste din motive logistice.

 

 

 

Mai este si asta (liga similara) 😀

20200413_115705.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Sunt super faine. Sa le stapanesti si folosesti cu placere. 

Multumesc mult pentru info. 

Initial cand ai deschis topicul am crezut ca iti cauti mester de sobe. 

De vreo cateva zile tot citesc despre cabane si case traditionale facute la alt nivel de doleante/costuri si deja ma pregateam sa iti trimit linkuri cu sobe traditionale din ce am citit pe nste site-uri de la noi. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, _Raul_ a spus:

Sunt super faine. Sa le stapanesti si folosesti cu placere. 

Multumesc mult pentru info. 

Initial cand ai deschis topicul am crezut ca iti cauti mester de sobe. 

De vreo cateva zile tot citesc despre cabane si case traditionale facute la alt nivel de doleante/costuri si deja ma pregateam sa iti trimit linkuri cu sobe traditionale din ce am citit pe nste site-uri de la noi. 

 

Mersi fain!

 

Studiaza ce fac nordicii - la ei este nevoie de incalzire 10luni pe an. Au solutii foarte ok.

Acum 3 ore, _Raul_ a spus:

Sunt super faine. Sa le stapanesti si folosesti cu placere. 

Multumesc mult pentru info. 

Initial cand ai deschis topicul am crezut ca iti cauti mester de sobe. 

De vreo cateva zile tot citesc despre cabane si case traditionale facute la alt nivel de doleante/costuri si deja ma pregateam sa iti trimit linkuri cu sobe traditionale din ce am citit pe nste site-uri de la noi. 

 

Mersi fain!

 

Studiaza ce fac nordicii - la ei este nevoie de incalzire 10luni pe an. Au solutii foarte ok.

 

Detalii:

 

20200412_112520.jpg

20200412_112516.jpg

20200412_112451.jpg

20200412_112445.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nordicii au solutii foarte ok in ceea ce priveste incalzirea, dar adecvate materialului de constructie folosit (predominant lemn). Daca esti pe beton/bca nu se mai pupa. Oricum, nefiind main ci doar backup, nu e bai. 

Foarte faine sobele. Intentionezi sa le reconditionezi sau le lasi asa patinate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vor ramane asa. 

Am o gramada de vechituri prin casa, reconditonate la nivel de muzeu.

 

Aici nu este cazul reconditionarii si chiar au farmec cu patina asta.

Cu siguranta o revizie/curatare interioara voi face - exista specificatie de la producator ce sa ii faci si la ce interval.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no, asta nu-i chiar recomandare, mai mult o samantza de ideie :)

 

anu trecut am avut ocazia sa observ in functionare o centrala pe lemne cu tiraj controlat-gazeificare , legata la instalatia de termoficare a casei

nu pot sa zic decat ca este wow, mai ales cu incalzire in pardoseala.

din pacate nu am o solutie tehnica eleganta sa-mi pun asa ceva in sufragerie dar la urmatoarea casa o sa fie in proiect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Chiar acum, WotRU2Me a spus:

 

 

Am vazut si eu o chestie asemanatoare instalata la o manastire. Tinand cont ca ducea manastirea, camerele calugaritelor, un hotel si o sala de evenimente, mastodontul era instalat intr-o incapere dedicata cu puffer, pompe, generator, automatizare, distribuitoare, vane...un fel de uzina. Din ce am inteles de la tipul care a facut jobul, investitia e totusi destul de importanta, in sensul ca nu trebuie in niciun caz sa te zgarcesti daca vrei ceva durabil si fara batai de cap. De aceea multi aleg alte variante mai prietenoase cu buzunarul. 

Pastrand proportiile, nu-mi imaginez cum poti inghesui ceva profi si eficient intr-o sufragerie, cred ca trebuie o camera tehnica.

Editat de WotRU2Me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...