Sari la conținut

Seminee si sobe...


Postări Recomandate

Acum 20 minute, WotRU2Me a spus:

 

 

Am vazut si eu o chestie asemanatoare instalata la o manastire. 

sper ca nu asta....

image.thumb.png.e895d68bcf3e00db31d1a1b24e76f8a2.png

La 13.04.2020 la 11:02, WotRU2Me a spus:

Daca e din lemn, se explica. 

Ytong de 30cm, plus polistiren

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 23 minute, WotRU2Me a spus:

 

Pastrand proportiile, nu-mi imaginez cum poti inghesui ceva profi si eficient intr-o sufragerie, cred ca trebuie o camera tehnica.

semineul il pui in sufragerie , il conectezi la buffer si restul instalatiei (tur-retur) care poate sa shada intr-o camera tehnica

 

mai arata si bine ,  flacara arde in JOS (cel putin la asta de l-am vazut eu) si resturile de ardere sunt minime 

 

ceva de genul asta https://www.fireplaceproducts.co.uk/en/brands/rais-stoves/rais-bionic-wood-gasification-stove-nickel-black-glass-framed-door

 

pui lemnele sus dar arderea are loc in camera de jos cand termostatul cere cresterea temperaturii apei .

 

in plus jucaria e izolata destul de bine si nu-ti radiaza foarte multa caldura  ~90% o transfera in termoficare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, apriliacluj a spus:

sper ca nu asta....

image.thumb.png.e895d68bcf3e00db31d1a1b24e76f8a2.png

Ytong de 30cm, plus polistiren

 

Haha...nu, prin Dobrogea. Un prieten le-a dimensionat si pus in opera sistemul si m-a luat cu el o data, sa se laude. 

Aha, Ytong...la cum sustin ei nu mai e nevoie de izolatie. Multumit de constructie?

 

Acum 2 ore, superbec a spus:

semineul il pui in sufragerie , il conectezi la buffer si restul instalatiei (tur-retur) care poate sa shada intr-o camera tehnica

 

mai arata si bine ,  flacara arde in JOS (cel putin la asta de l-am vazut eu) si resturile de ardere sunt minime 

 

ceva de genul asta

 

Da, buna ideea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, superbec a spus:

pui lemnele sus dar arderea are loc in camera de jos

 

Asa?

https://www.cazanecentrale.ro/centrala-pe-lemne-cu-gazeificare-atmos-dc100s-100-kw-transport-gratuit-p401/

 

Astea au avantajul ca nu trebuie sa te scoli in toiul noptii sa mai pui lemne pe foc. Vezi ca nu sunt gandite sa le pui in sufragerie. Nu sunt seminee d-alea romantice. Daca iti place dizainu, iesi mai ieftin si mai usor cu un dulap din tabla si un resou in el.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Tandaraiele din roaba,vor sa devina un cuptor mobil,pentru pizza.se poate folosi un butoi de tabla de 200 litri.Omu a vrut ceva mai mare,asa ca a cumparat coala tabla,pe care am roluit-o la calandru.Dracovenia va avea pereti dubli,pat de șamota,sertar carbune(lemne),sertar cenușa,evacuare cu clapeta,termometru.Va sta pe un carucior cu roti si mânere.😁Vedem ce iasă.

20200702_170536.jpg

20200702_172230.jpg

20200702_180804.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,ieri seara a plecat la beneficiar.Mâine are petrecere cu copii(ziua  nasterii fiicei sale) Se inaugureaza si cuptorul😁,cu niste pizze.A promis ceva poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 14.04.2020 at 21:44, Endurache said:

nu trebuie sa te scoli in toiul noptii sa mai pui lemne pe foc

 

O fi mai avansat tehnologia. Eu am luat o gazeificata dintr-asta prin 2006: Viessmann (7500 lei, atunci). Că, tot la fel: tine mult, intoarce... (cuvant urat)! Ba i-am facut si cos de caramida (mai inalt decat casa), ca prima data aveam tub. Si asta, al 2-lea, a luat foc. Flacara de mai bine de 1metru. M-am pempărsat pe mine, nu altceva. A 2-a oara am luat un Viadrus clasic si pot sa zic ca a fost mult mai ok. Nici nu mai stateam cu grija. Vismanu imi dadea niste bubuituri inauntru de te lua groaza, daca dupa alimentare nu inchideai portita cum ii convenea ei. Si s-a si ftut: a mancat teracota, iar Doreii de la serviceul autorizat mi-au zis ca decat s-o schimb mai bine iau centrala noua.

MIe mi-ar place un semineu deschis, clasic. Pt baut bere, nu pt incalzit. Ca intre timp venira rusii cu gazul la mine pe ștrase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.07.2020 la 12:10, taong_mapagbiro a spus:

Cum bre sa dai produsul in ''blind'' asa fara teste fara nimic 

Daca baga pizza in cuptor si ies gogosi ...ce te faci ? 

Ce uuuameni...pffff

😁

Iaca nii....😁 

IMG-20200718-WA0006.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Acuma am vazut topicul asta ... parerea mea e ca musai da musai trebuie facuta admisia de aer in focar de afara , altfel nu e bine daca trage oxigenu din camera . Sunt chituri pt asta sau se poate realiza artizanal . Nu va jucati cu sobele ca se lasa cu decese .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poi e de afară,prin sertarul de cenușă,cel de jos.Deschizi puțin sertaru,ai tiraj,închizi sertaru,n-ai tiraj.Sertarul pentru carbuni are vreo 25 gauri jos,de 8 mm,date simetric.

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...