Sari la conținut

IPhone SE2 sau altceva


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Toti spun aceleasi lucruri si am prins din prima ideea:)

ar fi fost bine o idee, una mica, mai mare, camera aia de pe spate sa fie embedded in carcasa si nu iesita in afara dar in rest, super telefon. Indeed faza cu updateul merita maxim. Astept sa’l butonez pe undeva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cap0ne a spus:

 Pe wifi, folosit normal. Un facetime, niste vorbit, niste mailuri, oleaca de watzap, o poza etc. In momentul asta am 58% fata de cand am postat la pranz :)

decent .

s-a prins iphone ca il butoneaza un Pro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa recomanzi android si huouei unui om care are are nasturii si sireturile custom, nesimtire curata.

Acum 18 ore, taong_mapagbiro a spus:

Am senzatia ca cardul ala gold  e doar suflat ...nu e chiar gold ....zic si io 😃

Da, dar vezi ca vine introdus in portofelul custom, alta viata.😆

Editat de Ice-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care locuieste de ani buni in uk si stiind ca m’ar interesa in se, imi spune ca pe siteul mobiles.co.uk (pe care noi nu’l putem accesa - mie nu imi merge deci cred ca suntem banati) exista o promote ca la un iphone se liber de contract, achiZitonat pe site, iti ofera cadou un set de airpods si apple tv. As fi vrut sa frunzaresc putin oferta ca sa nu’i rapesc timpul baiatului, insa intrebarea mea e alta: ar merge telefonul luat din uk in ro?! Ca si frecventa de operare? Intr’o mica navigare am gasit https://www.frequencycheck.com/carriers/vodafone-romania si https://www.frequencycheck.com/carriers/orange-romania. Problema sau necunoscuta mea, uitandu’ma si pe gsm arena la Network/4g, nu vad sau nu stiu sa mearga. Putin help de cum ar trebui sa citesc/interpretez?

 

merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si fan Apple asteptam SE 2 cu mare interes.

Speram sa aiba design exterior de SE 1,ca marime sa fie ca 7 sau 8,ecran pe toata suprafata ca XS,cu deblorare faciala sau eventual amprenta pe spate cumva.

Ar fi fost un tel perfect....dar au facut-o de oaie,nu mai este Apple ce a fost

Au scos un 8 cu alta denumire,diferentele intre 7,8 si SE 2 sunt foarte putine,de aici si pretul relativ mic fata sa zicem de XS sau 11.

Pretul de lansare al SE 2,este putin cam mare,dar va scadea repede .

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10170&idPhone2=8573&idPhone3=8064#diff-*,*,*

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand in marja ta de pret si chiar mai ieftin (olx):

 

-Huawei P20 Pro , P30 Pro

-Samsung S9+, S10/S10+

 

Am avut P20 Pro si am in prezent S9+, sunt tancuri, bateria tine decent, nu se blocheaza, fac poze dementiale, ma mai joc uneori jocuri la detalii full, am o carcasa de plastic care il protejeaza ok (mi-a cazut de zeci de ori pe jos, ciment, gresie,etc si nu are nici pe dreq). Primeste constant up-dateuri. 

P30 Pro este demential. Am facut poze in bezna totala (eu nu vedeam nimic) si spre surprinderea mea, pozele erau utilizabile,cu multe detalii (nu am folosit blitzul).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Motorist@ a spus:

Am facut poze in bezna totala (eu nu vedeam nimic) si spre surprinderea mea, pozele erau utilizabile,cu multe detalii (nu am folosit blitzul).

Pune să vadă si oq nostru! 🧐

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era P30 Pro - ul unui prieten (care de-abia si-l luase anul trecut). Am facut poze noaptea, in masina, la pedalele de frana/acceleratie,etc (repet,noaptea, fara lumini/blitz,noi nu vedeam nimic) si pozele au iesit "uau", cu ceva detalii. Procesorul si senzorul camerei, sunt de poveste (pentru un telefon).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de reply @Motorist@ . Pretul unui P30 pro il  consider la fel cu cel al unui iphone se si in bugetul meu. Comparand si urmarind cateva reviewuri, intr-adevar cred ca seul este batut de catre p30 pro. Cred ca face poze mai bune, tine mai mult bateria, ecranul este mai mare. Ar fi fost interesanta aceea poza de vazut. Revenind la update, sistem de operare, obisnuita de ios, un feature gen apple pay....balanta inca este echilibrata. 

Sa inteleg ca tu acum daca ai avea de luat un telefon, intre se si pro ai lua fara discutii pro. Corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect.

As lua fara discutie P30 Pro (atunci nu se punea problema, era la putin timp dupa lansare, nu as da din principiu foarte mult pe un telefon, amicul de care vorbeam a dat aproape 4000 lei).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pixel-ul e o gluma proasta, design invechit, baterii slabe, mai putine camere si feature-uri per total iar pretul similar cu iPhone/Samsung.

Primul telefon cu:

- Android 7: Nougat, LG V20.

- Android 8, Oreo: Sony Xperia XZ1

- Android 9 Pie: Essential Phone, Sony Xperia XZ3

- Android 10 Q: OnePlus 7T 

 

Samsung e in continuare lider de piata si in general modelele de top, S-urile si Note-urile raman etalon, motiv pentru care orice "flagship killer" e comparat cu Samsung sau iPhone. OnePlus, Xiaomi, Huawei raman in continuare solutii de compromis pentru cei care vor 90% din feature-uri platind 70% din pret.  Printre compromisuri ar fi: display de calitate inferioara, lipsa difuzoare stereo, lipsa QI, lipsa SD slot, lipsa IP67, inconsistente intre camere, software prost(Xiaomi), baterii inferioare si probabil si altele.

 

Acum 1 oră, GoodKat a spus:

Nu mai zic ca dupa 2 ani si ceva de cand aveam iPhone 6 luat de nou, la temperaturi mai mici de 10 grade o lua razna, ba se inchidea, ba de la 40% baterie sarea la 16%. Bateria cica era in stare buna. 

 

E binecunoscut faptul ca bateriile de la iPhone 6 aveau probleme, iteratiile urmatoare n-au mai avut problema asta iar intre timp 11-le e in topul autonomiei bateriei. Ma indoiesc ca e vorba de planned obsolescence cand la momentul descoperirii problemei, exista deja iPhone 7 care nu suferea de problemele alea.

 

"Francejii" au dat in judecata pentru throttling, care din punctul meu de vedere e preferabil, daca ai fi avut Samsung S4 ai fi inteles problema, pe scurt, bateria moarta + load mare = restart, practic daca incercai sa faci o poza cu 80% baterie, isi dadea restart. Problema lor a fost de fapt ca n-au adus la cunostiinta userilor schimbarile si nu puteai face opt-out. Probabil decizia a fost luata pentru ca au incercat sa evite un recall masiv.

 

Probleme apar si la altii, sa nu uitam de Nexus si Pixel bootloop si screen burn-in.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SD-urile sunt o gluma proasta pana trebuie sa copiezi 10 minute de continut 4k din GoPro sau camera foto, rata de transfer mica? Un card de 100 lei poate 30-90MB/s, inca 100 lei si poate spre dublu. Daca vrei sa spui cloud, nu tot timpul ai timp, net sau vrei sa faci xx euro cost (roaming) sa faci upload la cativa GB.

 

Si pana la urma e vorba de optiuni, Huawei iti cere 700 lei pentru inca 128GB, Apple 600 lei in conditiile in care un card costa:

 

128GB

Samsung EVO - 100 lei

Sandisk Extreme Pro - 198 lei

 

256GB

Sandisk Extreme - 398 lei.

 

Si asta-ti ofera posibilitatea sa folosesti memoria si in alte device-uri. Referitor la faptul ca se strica, la fel de bine ti se poate strica telefonul. Eu am carduri si de 15 ani care functioneaza, o singura data am vazut card stricat si era ceva chinezarie banala.

 

Referitor la baterie, 4000mah e si pe iPhone 11 si are autonomie sensibil mai buna decat P30 Pro cu 4100mah, testat de GSMArena. Si ca sa nu crezi ca vorbesc din ce e pe internet, eu folosesc P30 Pro iar prietena 11 Pro Max. Camerele Huawei-ului sunt overrated si folosesc foarte multa procesare pentru a compensa faptul ca senzorii sunt inferiori. Dar da, ramane intradevar o optiune foarte buna pret/performanta dar cu minusuri evidente.

 

1 oră în urmă, GoodKat a spus:

Au venit chinejii cu huawei sau cei de la oneplus si le-au dat peste cap vanzarile cand au demonstrat ca se poate calitate si performanta in bani mai putini, ca e normal, platesti numele in proportie de 30-40%. 

 

BTW:

OnePlus 8 Pro 256GB costa 4900 lei.

Xiaomi Mi 10 Pro 256GB costa 4600 lei.

Huawei P40 pro il descalificam din start ca e faultat de Google dar si asa, pretul pentru varianta de 256GB e 3999 lei.

Samsung S20+ 128GB 4399 lei.

 

Daca la Samsung platesti brand-ul, ce recomanda OnePlus si Huawei? :)

 

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm si eu Mate 10 pro detinut de mine 2 ani si e un super telefon , bateria mai tinea o zi jumate cand l-am dat.

Momentan am p30 pro care e mai mult de ce am nevoie de la baterie la soft,camera , cam tot .

L-am luat la 18 ani de emag cu vreo 3000 lei parca.

Trecerea de la IOS la android nu e pe placul tuturor, eu am facut-o de pe un 4s la un samsung s2 si nu m-am mai uitat inapoi.

Am stat o perioada pe samsung s2,s3,s4, note 4 dupa care am trecut la huawei p9,p10 , mate 10 pro si actualul p30pro.

Am ramas la huawei pentru ca e simplu, se misca foarte bine , camere bune si nu ma rupe la buzunar cand fac achizitia.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, raducanescovan a spus:

Confirm si eu Mate 10 pro detinut de mine 2 ani si e un super telefon , bateria mai tinea o zi jumate cand l-am dat.

Momentan am p30 pro care e mai mult de ce am nevoie de la baterie la soft,camera , cam tot .

L-am luat la 18 ani de emag cu vreo 3000 lei parca.

Trecerea de la IOS la android nu e pe placul tuturor, eu am facut-o de pe un 4s la un samsung s2 si nu m-am mai uitat inapoi.

Am stat o perioada pe samsung s2,s3,s4, note 4 dupa care am trecut la huawei p9,p10 , mate 10 pro si actualul p30pro.

Am ramas la huawei pentru ca e simplu, se misca foarte bine , camere bune si nu ma rupe la buzunar cand fac achizitia.

 

 

 

Am uitat sa spun ca inainte de p 30 pro am zis ca hai sa ma uit si in curtea alaturata , poate zice cineva ca iau bani de la huawei.

Am luat un Oneplus 7t la 2900 lei din ce imi aduc aminte si l-am returnat repede , pentru ca nu avea specificare IP (mai pui telefonul pe motor si te prinde ploaia ) si incarcare wireless.

Asta in conditiile in care era mai ieftin cu 100 lei fata de un p30pro care oferea toate cele de mai sus.

Are balta peste , vorba lui @GoodKat, bani sa fie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oferta “standard” vodafone daca ai fost si client upc plus cel mai mic abonament ar fi urmatoarea: reducere 100 de eur impartita astfel: 52 la telefon si 48 la abonament (2eur pe luna redusi)

asadar, groso modo 1000ron avansul si ab de 10 eur.  Ptr ca se alege si varianta in rate, ar veni 19 eur pe luna cost total (rata plus ab). Pret final la sf celor 24 de luni? 670 eur la un curs de 4.7

daca l’ai lua la liber, Dar luand in calcul cei 5 eur lunar pe care ii dai la reincarcarea cartelei, costul ar fi 630 eur. 
astept sa vad si ce varianta customizabila (prin munca) pot primi. 

1A15234F-0F4B-427C-AE28-7DC1D4E4AD42.png

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yep. Telefon in rate. Niciodata nu mi’a placut sa blochez banii. Cardul de credit, tot telefon in rate. Apartamentul, tot in rate. Motocicleta, tot in rate. Si e ok sa am 10k eur in cont pe vremurile astea. Tin minte vorba lui Isarescu de acum muuuulti ani pana am sa mor: niciodata, dar niciodata sa nu investiti proprii bani. Pastrati’va rezervele proprii si cheltuiti banii care nu sunt ai vostri. Si nu, nu apara bancile. Printre putinele declaratii in care “a dat” in oamenii simpli. In rest, banci+bnr=always love,sex,orgasm!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice sa-l iei in rate daca e fara dobanda (gen 12 rate). Asa merita. Mai ales ca-i bun de folosinta indelungata. Bine, la mine cel putin e, ca 5s-ul actual il am de 6 ani :))).

 

Una pest alta, daca se tin de cuvant astia de la Orange, de azi intr-o sapt ar trebui sa-l primesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca ai tras de iPhone-ul ala atata vreme si te-ai chinuit cu el asa mic, merita SE 2020 pt profilul tau.

E un telefon care ar trebui sa reziste 5 ani minim, si sa poti avea ultimul sistem de operare, niciun telefon cu Android nu se poate lauda cu asta, nici macar cele care costa acum de 4 ori mai mult.

 

Nu, nu e niciun telefon Android care sa ofere la banii aia performanta aia (nici la alti bani),  doar la baterie (discutabil) si la camera sta mai prost ca androizii de pret similar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...