Sari la conținut

IPhone SE2 sau altceva


Postări Recomandate

Si eu cautam telefon la 2k. Pana la urma am schimbat bateria cu 100ron la al meu iphone 6 si am ramas cu 1900ron in buzunar. Telefonul e iar cu peak performance on. Bateria tine 1.5zile. Poate rezolvi si tu asa.. e o solutie. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu  zici rau @arcgotic si asa ar trebui procedat. Ma mint cu urmatoarele: am primul se deci il am de ceva ani buni. estetic e intr-o stare asa si asa, iar daca iphone tot a scos un telefon pana in 2500, hai sa mai inchid un ochi. Apoi nu dau toti banii odata, ii dau in rate chiar daca vbim de un abonament in spate (care e cu 5 eur mai mare decat cartela de 5 eur pe care oricum o cumparam luna de luna). intrebare pentru tine: pot schimba intreaga carcasa a iphoneului se vechi? fata, spate? tu unde ai facut operatiunea asta? da-mi un contat ceva te rog. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi pe ifixit.com ce piese sunt disponibile pentru modelul tau. Din ce imi aduc aminte (am comandat de 5-6 ori de acolo) nu au carcase, in schimb gasesti baterie, ecran, placa de baza, camera, microfoane, difuzoare, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, SuzukiRf600R a spus:

Yep. Telefon in rate. Niciodata nu mi’a placut sa blochez banii. Cardul de credit, tot telefon in rate. Apartamentul, tot in rate. Motocicleta, tot in rate. Si e ok sa am 10k eur in cont pe vremurile astea. Tin minte vorba lui Isarescu de acum muuuulti ani pana am sa mor: niciodata, dar niciodata sa nu investiti proprii bani. Pastrati’va rezervele proprii si cheltuiti banii care nu sunt ai vostri. Si nu, nu apara bancile. Printre putinele declaratii in care “a dat” in oamenii simpli. In rest, banci+bnr=always love,sex,orgasm!

Depinde de rezerve...

La multe dintre rate se plateste dobanda...

Ca si sfat de achizitie al unui telefon,personal nu am mai cumparat din magazin de multi ani.

Sunt fan Apple folosesc ,laptop,tableta si 3 telefoane(SE,7 si XS)

Totul de pe Olx,cu mare atentie la verificare,numai sigilat si verificat in prealabil dupa IMEI pe site-ul Apple daca este sau nu activat.

XS-ul l-am luat de pe Olx cu 4000 cand la Emag era 5500...

Laptop-ul cu 3600,la Emag era 5800....

Sunt niste diferente de bani .....

 

Au 1 an garantie pe baza IMEI....

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

50 minutes ago, SuzukiRf600R said:

Nu  zici rau @arcgotic si asa ar trebui procedat. Ma mint cu urmatoarele: am primul se deci il am de ceva ani buni. estetic e intr-o stare asa si asa, iar daca iphone tot a scos un telefon pana in 2500, hai sa mai inchid un ochi. Apoi nu dau toti banii odata, ii dau in rate chiar daca vbim de un abonament in spate (care e cu 5 eur mai mare decat cartela de 5 eur pe care oricum o cumparam luna de luna). intrebare pentru tine: pot schimba intreaga carcasa a iphoneului se vechi? fata, spate? tu unde ai facut operatiunea asta? da-mi un contat ceva te rog. 

Si eu am pus o baterie noua la SE acum vreo 2 luni, inainte de ordonante. Astept inca 1 an pana mai scade pretul la SE2 si atunci atac :)). Inca isi face treaba foarte bine asta pentru gps pe motor si browsing normal. Nu ma jos, nu ma uit la filme. E doar un telefon, nu laptop. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru schimbat carcasa unui Iphone, am tot folosit telefoane stricate/blocate icloud la preturi de nimic pe olx.

Tutoriale sunt garla pe youtube. Atentie la suruburi..apple are parca o placere sa le faca pe toate de diferite grosimi si lungimi (un surub mai lung unde nu trebuie si poc motherboardul sau displayul)

Decat o carcasa sau display nou fake..mai bine piesa sh dar OE. Diferenta de calitate este foarte usor vizibila si palpabila.

Kituri de surubelnite se gasesc la preturi derizorii..dar nu duc mult. Asa de hobby sunt ok.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procesorul din iPhone SE 2020 e cel mai puternic procesor mobil, ce treaba are comparatia cu p30? E si cu 100 de euro mai scump si cu situatia actuala nu e supported de Google.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procesorul ala e folosit pentru ca e mai ieftin decat sa produca altul, nu ca ar fi nevoie. Un telefon de 4.7 inch cu rezolutie 720p'ish n-are nevoie de performante deosebite, nimeni nu-l va folosi sa editeze video, sa filmeze cu 3 camere deodata, sa se joace, etc..  Il face oarecum mai futureproof desi utilizatorul mediu de SE va fi si e multumit in continuare si de prima varianta, dovada ca nu era nevoie de cel mai rapid procesor ci de cel mai eficient.

 

Intre P30 Pro si SE2 avand in vedere ca au acelasi pret as alege P30 daca:

- ma intereseaza camerele tele si ultra-wide

- ma intereseaza un display mare

- ma intereseaza functii "avansate", customizare, rom/soft custom, etc...

 

SE2 daca:

- imi doresc un telefon mic

- imi ajunge o camera cu obiectiv standard (nu, nu e aceeasi cu cea de pe iPhone 11)

- nu ma intereseaza grozav gadget-urile si am de gand sa il tin 3-5 ani

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca este gugăl maps pe aifon, e cumva si g. Drive si Sheets?

 

E in casa un ipad si am vrut sa pun ceva/sa trimit ceva de pe ea si NU.

un sg lucru zic: n-am dat inapoi de la multe prob teh da asta m-a scârbit (atât de mult că merită diacritice)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ovi_ice a spus:

Gata bre, a venit :)

771EF1B1-CA3A-424C-95CB-CA241F682955.thumb.jpeg.6db8763640a4e9fd81ae61227c62f351.jpeg

 

C4861BE2-5D84-4A4A-8174-C536FE5D0211.thumb.jpeg.cd5b10b8119164cbd571d1ff63bf7b3f.jpeg

 

343A10A4-B4F4-41C4-87AD-C086FD609F71.thumb.jpeg.cdfd29ba418b9af942622c806a3b1855.jpeg

Pfff ce-ai facut bre? Puteai sa mai pui un sfert din bani peste, si sa-ti iei un Huawei din 2019 care mai are maxim 1-2 ani incerti de update-uri de sistem de operare... mai ai cum sa-l duci inapoi?

 

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Starcream a spus:

Ai tot ce îți trebuie, inclusiv sheets, drive, etc.

legat de transferul de fisiere wireless, altfel decât prin whatsap, Cloud,  merge doar AirDrop, între dispozitive Apple, cel mai probabil din motive de securitate.

 

Not bad la partea google, vb aia,  în niste ani de android se aduna niste gunoaie esențiale pe acolo..

 

 

Acum 31 minute, JCDenton a spus:

Pfff ce-ai facut bre? Puteai sa mai pui un sfert din bani peste, si sa-ti iei un Huawei din 2019 care mai are maxim 1-2 ani incerti de update-uri de sistem de operare... mai ai cum sa-l duci inapoi?

 

Senzorul de "mișto" s-a declanșat 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.04.2020 la 14:47, JCDenton a spus:

Procesorul din iPhone SE 2020 e cel mai puternic procesor mobil, ce treaba are comparatia cu p30? E si cu 100 de euro mai scump si cu situatia actuala nu e supported de Google.

 

Acum 21 ore, JCDenton a spus:

Pfff ce-ai facut bre? Puteai sa mai pui un sfert din bani peste, si sa-ti iei un Huawei din 2019 care mai are maxim 1-2 ani incerti de update-uri de sistem de operare... mai ai cum sa-l duci inapoi?

 

Urla fanboy-ismul in tine.

 

Iphone SE nu are cel mai puternic procesor mobil, din primele teste e chiar mai lent decat A13 de pe iPhone 11, e mai slab decat SD865 si aproximativ egal cu Exynos 990 si SD855+.

 

Diferenta de pret intre SE2 si P30 Pro dual sim e 100 lei, nu 100 euro, 2399lei - 2499lei.

 

- SE2 are display 4.7" LCD 720p 65% STB ratio, P30 Pro are 6.5" OLED 1080p si 88% STB ratio.

- SE2 vine cu 64GB, P30 Pro cu 128GB + card nanoSD

- SE2 are o camera wide (camera de pe iPhone 8 nu de pe iPhone 11 deci n-are nici night mode), P30 Pro are 3 camere, wide, ultra-wide si tele.

- SE2 are senzorul de amprenta in marginea aia groteasca, P30 Pro are in display, margini minime.

- SE2 are baterie de 1800mah, P30 Pro are baterie de 4200mah.

- SE2 vine cu incarcator de 5W, P30 Pro cu incarcator de 40W, SE2 se incarca in 150 minute (doua ore jumate), P30 in 60 minute (o ora).

- SE2 are wireless charging, P30 Pro are wireless si reverse wireless charging.

 

- SE2 va avea suport software mult mai indelungat, P30 maxim 2 ani.

- SE2 are procesor cu aproximativ 20% mai rapid decat P30 Pro.

 

E o gluma proasta sa le compari, ai dreptate, P30-ul e total in alta liga si cum ziceam si mai sus, daca te intereseaza doar sa vorbesti la telefon, sa faci cate o poza la care nu te vei mai uita niciodata si sa te lauzi ce procesor inutil de bun ai in telefonul tau din 2017, SE2 is the way to go.

 

Banuiesc ca stickerul Apple ti-e pe hayon.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vladf man, ai dreptate clar dar...citez [Senzorul de "mișto" s-a declanșat] :) 

iphone rullz, si da @Adrian M. tot la mar raman. dar asta arata ca in capul meu nu a fost deloc inception. am scapat :) :) 

Hai cu varaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita 2500 RON acest iphone cand la aproape aceeasi suma poti lua un iphone 11, cei drept de pe olx.
Eu inca mai am iphone-ul 5. Nu 5Se ci acel 5 care a aparut dreaq mai stie cand.
Cochetez cu ideea achizitionarii unui iphone 11.
M-am obisnuit cu telefoanele pe care le poti opera doar c-o singura mana.

Acest iphone SE este 95% un iphone 8. Procesor mai bun ptr ca altfel nu rula IOS-ul mai nou. In rest, aceleasi componente, plus o țâră de RAM in plus ptr ca altfel nu le mergeau versiunile mai noi de IOS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Starcream a spus:

Mi-am scos din uz Iphoneul 8 acum 3 luni, dupa 3 ani de utilizare intensa.

Esti dintre cei care primesc modelele cu 1 an inainte de lansare? 😀

Daca nu, l-ai folosit maxim 2 ani si 3-4 luni


 

Acum 49 minute, Kosh a spus:

Procesor mai bun ptr ca altfel nu rula IOS-ul mai nou. In rest, aceleasi componente, plus o țâră de RAM in plus ptr ca altfel nu le mergeau versiunile mai noi de IOS.


Cum a zis si Starcream, IOS 13 ruleaza foarte bine pe Iphone8. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, ilarionciobanu said:

Cum a zis si Starcream, IOS 13 ruleaza foarte bine pe Iphone8.


Corect, insa nu se stie cum se va comporta iphone 8 peste 3-4 ani.
De aici probabil si "update-ul" la acest SE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...