Sari la conținut

Problema aprindere STOP frana


geoane
 Share

Postări Recomandate

Salut!

           Când acționez frâna de fața nu se aprinde și becul de la STOP (la cea de picior se aprinde). Am încercat eu să curăț conexiunile,  am dat și cu spray de contacte dar fără noroc. Mă poate ajuta cineva cu alte idei? Mulțumesc! Sărbători fericite!!!

Moto Honda hornet pc34

Editat de geoane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge si ala dar nu e multimetru.

 

Ai 2 fire care ajung la intrerupatorul de pe pompa. 1 PLUS permanent  si un Minus care trece prin lampa de stop.

Verifici intai daca ai plus pe un fir, daca ai il infigi in intrerupator si apesi frana - masori la pinul celalalt sa verifici intrerupatorul, daca e ok urmaresti firul care duce la lampa, pe undeva se uneste cu firul de la frana de picior poate e oxidat acolo.

 

binenteles mai trebuie sa verifici si vizual cablurile , deoxidat toate mufele si alte chestiuni de mentenanta.

 

in plus am gasit manere incalzite legate pe circuitul de stop , orice e posibil 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun! Mulțumesc, o să încerc, vdm ce iese si revin:d

Am revenit! :d Am Scăpat doar cu switch-ul, desfăcut, un pic de spray de contact si s-a rezolvat. Mulțumesc!

Acum am o altă întrebare, am cumpărat un Stop de pe aliexpress. Ce modificări ar trebui să fac să îl montez?

1587136176855590854314076009166.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tai firele, legi de celelalte. Scrii pe fiecare ce și cum, apoi legi și izolezi. Ar fi fain cu vreo mufă cu mai multe contacte, e mai ușor de desfăcut. Pune fiecare dintre firele de la noul stop la 12v, să vezi cate și ce face, dacă nu ai deja schemă. Dacă ai cunoștințe de electrică, nu-i cazul de sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, fnp a spus:

Tavaleste-l prin faina, apoi in ulei incins si gata! :)

Sorry, nu m-am putut abtine!

 

Are mai multe fire decat originalul nu?

:)))) da. dar are si semnalizare incorporata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci prin pesmet! 😋

Pe bune: negru e - (masa), rosu ar trebui să fie frana. Oricum, pui negru la - și dai + pe rând să vezi ce se aprinde. Bine, asta in +90% din cazuri, poate cu covidul s-or mai fi schimbat culorile la chineji... Din experiență e diferență mică la astea între poziție și frână, nu prea e pont. Asta dacă sunt vizibile, că unele la soare nici nu se văd. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

Tai firele, legi de celelalte. Scrii pe fiecare ce și cum, apoi legi și izolezi. Ar fi fain cu vreo mufă cu mai multe contacte, e mai ușor de desfăcut. Pune fiecare dintre firele de la noul stop la 12v, să vezi cate și ce face, dacă nu ai deja schemă. Dacă ai cunoștințe de electrică, nu-i cazul de sfaturi.

 

Nu am cunostinte foarte vaste dar ma descurc. daca are si semnalizare mai trebuie ceva pe instalatie sau e acelasi lucru ? O sa incerc ce m-ai sfatuit. Multumesc!

Acum 2 minute, john17 a spus:

Atunci prin pesmet! 😋

Mai bn malai... merge o hamsie :))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

John a zis bine.

La mine diferența dintre poziție și frână era infimă (pus becuri led duale). Am modificat instalația și am legat poziția la frână, iar poziția simpla pe pusă pe un led mic, între cele două. Este și modul strobo pe frână, să fie mai vizibil. Plus o bandă led pe marginea plăcii pentru topcase. Ledurile chinezești sunt slăbuțe tare. De aia nu am pus semnalizări led, ci unele LAMPA, cu halogen de 21w, care sunt foarte vizibile, deși sunt un pic mai mici decât cele stock.

Compară intensitatea luminii pe frână între stopul stock și cel led, dacă cel led nu e ce trebuie, nu-l monta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Lucian_M a spus:

John a zis bine.

La mine diferența dintre poziție și frână era infimă (pus becuri led duale). Am modificat instalația și am legat poziția la frână, iar poziția simpla pe pusă pe un led mic, între cele două. Este și modul strobo pe frână, să fie mai vizibil. Plus o bandă led pe marginea plăcii pentru topcase. Ledurile chinezești sunt slăbuțe tare. De aia nu am pus semnalizări led, ci unele LAMPA, cu halogen de 21w, care sunt foarte vizibile, deși sunt un pic mai mici decât cele stock.

Compară intensitatea luminii pe frână între stopul stock și cel led, dacă cel led nu e ce trebuie, nu-l monta.

Da, e cel mai bine asa, o sa le si compar si vad pe urma, multumesc !  O seara buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru puțin!

Important e să fii vizibil, că mulți dobitoci spun că nu ne văd. Noaptea mai merge un stop led ceaina, ziua, pe soare puternic, mare brânză nu se vede. Eu am pus led în stop că nu duce modulul strobo becuri normale. Dar am un releu cu doi pini și potențiometru, dacă duce 42w, aș pune înapoi becurile normale. Se văd mai bine ca alea led.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Cavaleru a spus:

decat sa tai firele mai bine cauti o solutie sa mufezi direct la instalatia existanta mizeria aia de stop

Ceva asa iti trebuie. bullet connector, daca nu ai deja, dar eu zic ca ai destui deja, nu imi aduc aminte hornetul sa fi avut mufa de plastic la stop, dar poate o fi avut. ai 5 conectori la stopul afumat, nu? Masa, plus pt pozitie, plus pt frana si 2 fire pt semnalizari. Albastru si portocaliu erau parca in general pt semnalizari. vezi si tu rosu si galben care ce face si negru e masa. de obicei. O sa iti ramana in plus 2 fire de masa de la semnalizari, trage-le o 'soseta' de cauciuc sau niste banda izoler/tub termocontractil daca nu au deja ori lasa-le sa balagane. 

image.thumb.png.970a3241cac2e1b26213b1be1922bc24.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Banzay a spus:

Ceva asa iti trebuie. bullet connector, daca nu ai deja, dar eu zic ca ai destui deja, nu imi aduc aminte hornetul sa fi avut mufa de plastic la stop, dar poate o fi avut. ai 5 conectori la stopul afumat, nu? Masa, plus pt pozitie, plus pt frana si 2 fire pt semnalizari. Albastru si portocaliu erau parca in general pt semnalizari. vezi si tu rosu si galben care ce face si negru e masa. de obicei. O sa iti ramana in plus 2 fire de masa de la semnalizari, trage-le o 'soseta' de cauciuc sau niste banda izoler/tub termocontractil daca nu au deja ori lasa-le sa balagane. 

image.thumb.png.970a3241cac2e1b26213b1be1922bc24.png

Mulțumesc! Sărbători fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...