Sari la conținut

O motocicletă pentru patru persoane


Muretto Grundieg
 Share

Postări Recomandate

O motocicletă pentru 3 persoane pare ceva destul de neobișnuit dar atunci când poate transporta 4 persoane devine și mai neobișnuit. Nu e vorba de tuk tuk sau de Asia.

 E vorba de producătorul ceh Albin Liebisch și motocicleta Böhmerland (sau Cechie) care în versiunea lungă măsura 3180 mm.  Inițial, s-a dorit câștigarea unui pariu, motocicleta trebuia să urce pe vârful Jested- cel mai înalt din nordul Cehoslovaciei, la 1012 metri. Evident că a reușit cu bine, grație motorului de 600 cmc și a puterii dezvoltate de 16 CP, ridicată ulterior în 1926 la 24 CP.

Deși fabricantul declara că poate atinge 130 km/h solo, în varianta cu 3 persoane și una în ataș, viteza recomandată era de maximum 65 km/h, viteză după care frânele nu mai făceau față...

Și o remarcă interesantă, roțile sunt din aliaj de aluminiu.

 

Pozele sunt din revista Classic MotorCycle, numarul din Decembrie 2015.

P05.png

P04.png

P03.png

P02.png

P01.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre deosebire de celelalte, asta a fost omologată. Deci, cei patru merg legal.

Nu prea îmi dau seama cum se luau virajele strânse, având în vedere lungimea, dar ce contează ? Important e factorul FUN.

Eu unul, când merg singur mă cam plictisesc, vă dați seama ce distractiv ar fi în patru ? Chiar si fără Intercom....

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta a avut și o variantă cu o cutie de viteze speciala manevrată de ocupantul atașului.

Am mers și eu o dată cu o Dacie 1300 cu cutie ”automată”. Un prieten de-al meu de pe locul din dreapta acționa schimbătorul de viteze la comanda mea verbală.

Cred că ați încercat și voi :)

@theogs poate vine și o poveste...din aia plicticoasă, fără acțiune și fără morală :)

 

Editat de Muretto Grundieg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PoliBuc a spus:

Pai aia sunt sapte, cu magadau' de la ghidon opt si noi avem doar sase viteze in cel mai bun caz ... ce mobra smechera ! 😀

Sunt mașini cu 9 viteze, de ce n-ar fi motociclete cu 7?! 😂😂😂

Măgădău' doar trăgea de ambreiaj, restul e liniar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ne-am dilit de atata stat in casa... 

Maine imi fac declaratie ca ma duc la cumparaturi cu moto da' nu asa, cate o cursa pentru fiecare articol si am o listaaaa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...