Sari la conținut

Se vor mai produce power cruiser-e pentru piata din Europa?


Papa_Bear
 Share

Postări Recomandate

intrebarea este pusa gresit ..."cine dreaq mai vrea sa cumpere un powercruzer NOU in 2020??"

 

raspunzi la asta raspunzi si la aia originala 

 

pana una alta fanii "mult fer ca ie de calitate" sunt pe cale de disparitie

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 14 ore, superbec a spus:

tocmai ce am vazut reclama la BMW R18

Pot sa zic ca e o basina? Si pozitia pe ea...arati de parca stai pe buda. Dar na...o sa fie la cautare, sunt sigur. O sa o cumpere aia de se incurca cu basinile, adica basinosii. 

 

Acum 12 ore, Papa_Bear a spus:

 

Producatorii nu realizeaza ca publicul pentru astfel de motociclete apreciaza metalul si finisajele de calitate?

 

Cand esti in minoritate, contezi mai putin. A raspuns Silver f bine la intrebarea asta:

 

Acum 11 ore, Silver Arrow a spus:

Asa ca pe scurt raspunsul la intrebarea ta "Ulterior s-au prostit si ei.... de ce oare?" :  pentru profit. Cat mai mare cu orice pret.

Li se rupe detinatorilor de actiuni ale producatorilor de parerea publicului. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Banzay a spus:

Pot sa zic ca e o basina?

 

pai normal ca e o basina, ca orice gunoi de boxer sau v2 ... tehnologie ancestrala mulsa mai mult de 50 de ani peste termenul de valabilitate, pentru ca marketing si cumparatori idioti .

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Banzay a spus:

Pot sa zic ca e o basina? Si pozitia pe ea...arati de parca stai pe buda.

 

Cred ca pozitia aia face bine la prostata. Asa ca avand in vedere categoria de clienti este fix ce trebuie 🤣

Si la fel, la categoria de varsta a clientilor vizati, scopul motociclitului este linistea (pentru cei care nu sunt pescari,) motiv pentru care ca au pus o singura sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, superbec a spus:

intrebarea este pusa gresit ..."cine dreaq mai vrea sa cumpere un powercruzer NOU in 2020??"

Corect! Poți cumpăra unul sh care costă cât o motocicletă 9! :crack:

Acum 12 minute, Lucian_M a spus:

Atunci Rocket 3 ce este?

Rachetă..? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Silver Arrow a spus:

Cred ca pozitia aia face bine la prostata. 

e tocmai invers , face chiar rau 

(era super misto cand nu trebuia sa ma trezesc la 6 ca sa ma pis si sa ma culc iar ... cum am facut azi de ex :)  )

Acum 12 minute, GoodKat a spus:


Aia de fac extensie de bascula la Hayabusa.

aia sunt alta specie 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Silver Arrow a spus:

@Lucian_M Ce sa fie? Racheta, cum ii spune si numele 😊

Acuma la drept vorbind 91 caluti nu ajung? De la cati cp/kg ar fi  power cruiser?

Si asa la pozitia aia de cacao trebuie sa ai maini tapene ca sa nu iti plece mobra de sub fund.

 

Mie îmi ajung și 67. Dar nu poți să îi spui power-cruiser lui R18. Mă rog, eu unul nici cruiser nu-i pot spune, datorită poziției, în primul rând, care nu mi se pare confortabilă deloc.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Lucian_M a spus:

Mie îmi ajung și 67. Dar nu poți să îi spui power-cruiser lui R18. Mă rog, eu unul nici cruiser nu-i pot spune, datorită poziției, în primul rând, care nu mi se pare confortabilă deloc.

iti ajung, ca atat ai. Ai mers cu altceva mai puternic? cand mergi cum mergi tu, cu bagaje, pasagera, 100 cai prind bine, daca vin impreuna cu un cuplu similar, la turatie uzuala. depasesti altfel, lasi traficul in urma, motoreta merge mai putin chinuita, mai jos in ture, la final esti is tu mai putin obosit, dupa o zi de mers. SI vorbim de conditii normale de exploatare, nu fast and furious :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Adrian M. a spus:

iti ajung, ca atat ai. Ai mers cu altceva mai puternic? cand mergi cum mergi tu, cu bagaje, pasagera, 100 cai prind bine, daca vin impreuna cu un cuplu similar, la turatie uzuala. depasesti altfel, lasi traficul in urma, motoreta merge mai putin chinuita, mai jos in ture, la final esti is tu mai putin obosit, dupa o zi de mers. SI vorbim de conditii normale de exploatare, nu fast and furious :))

Da, KTM 1190 Adv (lăsat în Sport mode). Și mi-am dat seama că aș face mai multe prostii în trafic decât fac acum. Nu despre asta e vorba aici și nici despre puterea mea financiară. Discuția deviază.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Lucian_M a spus:

Da, KTM 1190 Adv (lăsat în Sport mode). Și mi-am dat seama că aș face mai multe prostii în trafic decât fac acum. Nu despre asta e vorba aici și nici despre puterea mea financiară. Discuția deviază.

Calm , calm, ce te aprinzi asa. Ce zic eu si ce zici tu, te-am intrebat ceva de puterea ta financiara? ci doar de cai, fiindca ai facut o afirmatie. 

Si da, multi cai=tendinta de condus mai agresiv, ca ai cu ce :D

Dracia aia de R18 are cuplu enorm. Oricum, arata groaznic cilindrii aia atarnand asa.  Cand am inceput scoala, cruiser mare visam, ceva cum e royal star venture, cu fairing bagger pe fata. Asa ca prima motoreta a fost un dragstar de 650. A stat la mine 8 luni, si mi-am dat seama ca nu i de mine. Sunt niste motorete strict de mers drept, frane pauza, manevrabilitate pauza, pozitie groaznica dupa 2 ore.

Ca idee, si putini cai sunt periculosi, nu doar multi. 

 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Lucian_M a spus:

Mie îmi ajung și 67. Dar nu poți să îi spui power-cruiser lui R18. Mă rog, eu unul nici cruiser nu-i pot spune, datorită poziției, în primul rând, care nu mi se pare confortabilă deloc.

Nici nu este confortabila la drum lung. Asa sa te dai cu ea 100-200 Km merge.

 

@Adrian M.  Bineintele ca fiecare calut in plus ne bucura. Un pilot/sofer adevarat stie sa traga de mobra/masina cat poate aceasta si  in asa fel incat sa nu se puna pe el, pe pasageri si pe restul lumii in pericol.

 

Iti vine sa crezi ca mergeam doi oameni calare pe Hoinar? 4CP.

E drept ca acuma 35 de ani eu+fata aveam impreuna cam cat am eu astazi 🤣

 

Ca de fapt conteaza cum iese lucrarea la CP/Kg. 

Uite eu cand am mers cu GW-ul prin Norvegia am cantarit mobra la o statie de pe sosea:  680 Kg cu totul si 118 CP. Deci cam 0,17 CP/Kg.  Adica cam cat fii-mea pe CB500X care avea 0,15 CP/Kg 😂

 

Nu stiu daca or fi franele chiar asa de rele. Oricum in principiu chopper-ul nu este de alergat. Se merge usurel cu 100-110 km/h. Cand esti pe chopper adopti un stril de conducere stiind ca fanele sunt hai sa spunem decente. Adica la un moment dat te opresti 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silver-e,toate Mobrele aveau 4 cp,Hoinarul avea 5 cp. :)

Asta din ciclul fiecare cal conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daa, dar cand mergeati cu aia 4 5 cai, ce trafic era/ce masini? :D

frane decente, auzi :)) nenea silver, esti diplomat. anul trecut am facut schimb pentru cativa km, RT cu un wild star. La prima curba, ia, sa franam ca vine curba. pauza frane. apoi pauza inclinat, a trebuit efectiv sa trag de fier sa faca ceva. Apoi, a trebuit sa ma opresc, dupa niste minute. Rt ul s-a oprit in fata, eu, de la distanta, zic, opresc in spatele lui. da de unde , am renuntat la idee, trecut bine de tot pe langa el, si , intr un final, am oprit. cred ca daca franam cu talpa ca in flinstones, opream mai repede :)))

Deci pas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dpmdv, acel r18 e doar stil. Cum a zis și Silver, 100-200 km și back to base. Nu, strugurii nu sunt acri, cum cred mulți.

Un GW, GTL (și altele similare) au confort, frâne etc. Nu, n-am mers niciodată cu un "ciopar", dar voi avea ocazia în vară. Sunt sigur că e fun to ride, nicio îndoială, cele 10-15 minute de test vor fi plăcute, dar o să arăt ca naiba echipat touring și cască , cu cozoroc (galbenă) pe șandramaua neagră cu crom).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Christian 1 a spus:

Silver-e,toate Mobrele aveau 4 cp,Hoinarul avea 5 cp. :)

Marketing desantat 🤣

 

@Adrian M.  Normal ca sunt diplomat.

Si ca sa fiu diplomat pina la capat: chopper-ul nu este pentru oricine 😛

 

Asa este, cand iei o curba te lupti cu ghidonul. Pentru cine se suie pentru prima oara de pe orice altceva pe un chopper este bine sa fie foarte precaut. Complet alta ciclistica, alt comportament, alte frane, ce sa mai, alta mobra.

 

Dar haide sa privim si un lucru pozitiv: nu ai de ce sa exersezi franarea de urgenta. Pentru ca nu exista acest concept 😂.

 

Acuma ca sa fim seriosi: chopper-ul se adreseaza unui anume stil de pilotare. Daca it place sa mergi usurel, cu curbe largi si lejere, cu franari luungi si usoare, atunci alegerea a fost corecta.

Daca iti plac motoarele de compresie mica, care au cuplu maxim pe la 2500-3000 rot/min si la 5000 zici ca se destrama, atunci iti iei un chopper.

 

Sincer iti spun ca imi place cum merge Shadow-ul. Franele nu sunt chiar catastrofa, poate ca ajuta si Combined ABS-ul.

Pe de alta parte cand la 80-90 km/h mi-a sarit un caine de vreo 30 Kg drept  in fata mobrei am trecut peste el fara sa simt nimica. Unghiul mare de la furca mi-a tinut mobra drept pe sosea. Probabil ca eram cu alta mobra as fi cazut, nu stiu.

E drept ca nu as pleca cu Shadow-ul intr-o vacanta de 1 saptamana si  5-6.000 km. Daca ar dura 2-3 saptamani,  poate.

 

Insa ceea ce este demn de retinut este ca pentru unii colegi ai nostri alegerea unui chopper poate fi datorata unor constrangeri anatomice, mai precis sa ajunga omul cu talpa pe asfalt.

 

Da haide cu sunt frumoase, asta este adevarul:

1934544869_UMBRAVT750.thumb.jpg.461c86379b20c02f0472c415a9193199.jpg

Tocmai ce am desfascut-o bucatele si m-am apucat de lustruit pe ea. Sper sa o nimeresc la loc 😂

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Silver Arrow a spus:

 

 

Da, si mie inca imi plac, vizual. Interesanta patania cu dulaul.. aia cu , nu exista acest concept, magistrala :)))))))))))))

Si da, nu prea exista multe variante, cand vine vorba  de calareti scunzi , din pacate.

Faina motoreta ta, dar ii lipseste un set de proiectoare , puse stanga dreapta fata de far, si un batwing :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...