Sari la conținut

Enduro trecere de la roti mici la roti mari


Postări Recomandate

Salutare , am si eu O intrebare la care nu gasesc raspuns pe niciun site , deci am un enduro 250cc Pe care l am luat din fabrica cu roti de 17' spate si 19' fata si acum dupa ceva timp m am gandit sa i pun roti de baiat mare , respectiv 18' spate si 21' fata , se poate ? Ce recomandari aveti sau ce implica aceasta schimbare , discuri de frana noi ? Sau le pot folosi pe cele de pe rotile vechi ? Pinion pe spate imi trebuie alta dimensiune ? Dau o bere aceluia care imi raspunde la nebunia asta 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu specifici ce marca si model de enduro ai. In conditiile astea nu poti spera la prea mult ajutor aici. 

Probabil motocicleta este ceva made in China sau Taiwan... Sugestia mea... ia-ti ceva de la o marca consacrata. De preferinta made in Japan, daca nu vrei sa repari mai mult decat te dai. In alta ordine de idei, nu stiu cat de legale sunt modificarile pe care doresti sa le faci. In cel mai bun caz, trebuie sa treci printr-o intreaga procedura de omologare individuala sau cam asa ceva.. Iti va manca mult timp, nervi si bani. In legatura cu aspectul legal si procedurile necesare, sunt alti colegi de pe forum care ti-ar putea da informatii mai competente. Banuiesc ca sunt si topicuri, doar ca trebuie cautate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 1 oră, xt600 a spus:

. Banuiesc ca sunt si topicuri, doar ca trebuie cautate.

 

A mai deschis unul in aceeasi zi, pe aceeasi tema. 

Noua ne-a cam trecut de dat sfaturi pertinente pe celelalt, motiv pentru care am decis sa ii cam dam skip in grup.

Acuma, nah, cine vrea sa faca altfel, nu e bai. 

Spor.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.04.2020 la 11:21, MaDauTare a spus:

Salutare , am si eu O intrebare la care nu gasesc raspuns pe niciun site , deci am un enduro 250cc Pe care l am luat din fabrica cu roti de 17' spate si 19' fata si acum dupa ceva timp m am gandit sa i pun roti de baiat mare , respectiv 18' spate si 21' fata , se poate ? Ce recomandari aveti sau ce implica aceasta schimbare , discuri de frana noi ? Sau le pot folosi pe cele de pe rotile vechi ? Pinion pe spate imi trebuie alta dimensiune ? Dau o bere aceluia care imi raspunde la nebunia asta 🍻

Las-o asa. Ia-ti doar cauciucuri bune. Vrei totusi roti mai mari, ia roti mai mari si folosesti doar cercul si spitele, dar si acolo trebuie ceva similar. Spitele le poti gasi noi. Ca altfel... distantiere, alti etrieri, cauta discuri, ia la pila si la flex si te plictisesti si ajunge un fier. 

 

Acum 20 ore, Bulinu' a spus:

de banii pe care i-ai da pentru ceea ce vrei sa faci, iei o mobra ca lumea in locul chinezariei.

Mai, discutiile astea au loc peste tot. Problema e alta, ce gasesti la banii la care gasesti chinezaria si daca merge la banii aia sau cat mai trebuie bagat sa faci mobra din ea si ... ce vrei sa faci cu motoreta. Cunosc oameni cu bani de nu ar trebui sa mai munceasca neam de neamul lor si ce crezi ca au in loc de vehiculul principa;? Cate o chinezarie cu care se mai dau pe coclau lejer si ii doare la basca daca se strica sau se indoaie, ca sa nu se plimbe cu cadilacu' sau mertzu', se duc la cumparaturi cu... golf cartul (si ala tot chinezarie). Acuma... sunt si aia de latura practica nu e de ajuns si tin la firma, aia pt care showa e religie si polarisu' (nu firma de colectat deseuri din Constanta) 4x4 si cu 5 locuri e un musai. 

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...