Sari la conținut

Ambreiaj Suzuki bandit 600 s


Postări Recomandate

Salutare! In primul rând vreau sa mulțumesc adminului pentru accept! 

Va rog sa mă ajutați cu o informație.

Am o problemă cu banditul meu, de ceva vreme, când e motorul rece, îi patinează ambreiajul. A început de când i-am schimbat uleiul, motul10w40 7100. E o simpla coincidență sau are vreo legătură? Daca am răbdare și îl las sa se încălzească bine, cum am făcut de dimineață, trage foarte bine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica jocul liber la capatul manetei de ambreiaj.

Cat este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e joc liber la manetă. Nu pot merge chiar acum la motor pentru că sunt la serviciu și e in parcare dar nu e joc. Strânsesem puțin cablul, mai mult decât era nevoie, crezând că asta e buba, și patina mai rău. Acum l-am pus în poziția în care era înainte. De schimbat, schimbă fără reproș, nu agață, nu face nazuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acel joc liber trebuie sa existe,astfel ca la lasarea manetei de ambreiaj sa existe o debreiere corecta,adica placile si discurile de ambreiaj sa nu ramana departate si sa duca la patinare.Daca ai manual,trebuie sa fie trecut cat joc liber trebuie sa fie,daca nu,du-te si mareste cu inca 1-2 mm jocul si incearca sa vezi daca patinarea dispare.Si asta din aproape in aproape,pana simti ca intra/iese greu in/din viteza.

Sa incerci asta inainte sa dai jos capacul ambreiajului,ca sa fi convins ca ai eliminat o posibila problema. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta voi face, e un lucru la care mă încumet. Oricum, de dat joc capacul ambreiajului nu m-aș fi apucat, oricâte tutoriale ar fi pe YouTube pentru că și dacă aș face-o, n-aș ști ce trebuie să găsesc acolo și cum ar arăta. Neavând experiență, nu am termen de comparație. Mulțumesc frumos pentru sfat, voi reveni cu precizări după ce încerc reglajul. Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i direct un joc de 8-10 mm si vezi cum intra in viteza.Daca agata,redu-l cu 1-2 mm si tot asa,pana intra/iese usor,fara sa agate.ATUNCI da-te cu ea si vezi daca mai patineaza. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am revenit cu rezultatul. Nu e cel așteptat, patinează in continuare atunci când motorul e rece. Daca se încălzește motorul, trage foarte foarte bine. O să merg la meșter după ce se termină toată nebunia asta și o sa pun aici care e problema și cum am rezolvat. Mulțumesc încă o dată și asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 3 Suzuki in familie la care am schimbat Motul-ul din cauza intratului/iesitului greu in viteza.Dupa ce am trecut la Ipone,problema a disparut.

Mi se pare ciudat ca patineaza doar la ulei rece si la cald nu.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e ciudat. La mine schimba foarte ușor, nu agață. Citisem pe undeva, nu mai știu pe unde și nici daca e sursa sigură, că sunt anumite uleiuri care fac ambreiajul sa patineze pentru că au un aditiv numit MOLYBDENUM. Om vedea ce e mai exact, atunci când voi merge la mecanic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic sa te risti la inca un schimb de ulei de alta marca(si baga semisintetic,nu sintetic cum ai acum)pe care o alegi tu,INAINTE sa desfaci ambreiajul.Eu asta as face. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Ipone R4000 RS.Asta sau altul,mai cere pareri. :)

Inainte sa-l schimbi,facea la fel cu uleiul vechi?Ce ulei era-marca si tipul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Ioan Catalin a spus:

au un aditiv numit MOLYBDENUM.  

Alea sunt uleiuri auto, bisulfura de molibden este un aditiv care reduce frecările. De aia sunt diferite uleiurile moto, fiind vorba în majoritatea cazurilor de ambreiaje umede nu conțin categoria asta de aditivi. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 15 ore, Christian 1 a spus:

Mi se pare ciudat ca patineaza doar la ulei rece si la cald nu....

Corect, ar trebui să fie taman invers!

Oricum, sunt variante mult mai puțin cunoscute, dar mai bune decât Motul (a se citi că nu sunt șmenuite!) --> Rock Oil, Bel Ray, Liqui Moly, Ipone..în ordinea pe care o vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, shztecker a spus:

Sigur nu ai pus mai mult ulei decât trebuie ? Verifica nivelul corect.

Am pus cat scrie in caracteristici, 3,5 L pentru că am schimbat și filtrul. Nivelul e ok, aproape de maxim, puțin sub.

Acum 14 minute, l.u.v a spus:

Corect, ar trebui să fie taman invers!

Oricum, sunt variante mult mai puțin cunoscute, dar mai bune decât Motul (a se citi că nu sunt șmenuite!) --> Rock Oil, Bel Ray, Liqui Moly, Ipone..în ordinea pe care o vrei tu.

Și pe mine mă miră. Când se încălzește trage excelent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica jocul la comanda tijei ambreiajului...acel melc cu reglaj pe tija.

Dupa ce ai facut jocul corect acolo faci jocul corect la maneta

Din pacate dupa atata patinare pe care ai facut-o, posibil ca placile sa se fi supraincalzit si sa se carbonizeze..ceea ce inseamna ca trebuie revizuit ambreiajul si schimbate componentele afectate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pentru informații! Nu cred că voi mai umbla la el, nu am timp dar mă voi duce la meșter cu prima ocazie. Credeam că pot să reglez eu dar se pare că mă depășește. Probabil as face mai mult rău decât bine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu te felicit pentru faptul că îți recunoști și admiți limitările tehnice! 

Sunt alții care se încăpățânează să repare, deși este clar că habar nu au, și fac mai mult rău. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...