Sari la conținut

Pareri Alphahead Romania


SuzukiRf600R
 Share

Postări Recomandate

Alphahead mereu a sustinut ca productia efectiva este in Asia. Brandul, gandirea, probele, discutiile cu alti motociclisti ce dau feedback, magazinul....totul made in Romania. 
de ce nu produc in Romania? Au zis ca nu au gasit oamenii potriviti.

nu stiu cat e marketing, cat e cost efficiency sau cum s’o scrie sau cata vrajeala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sustin ei, cert e ca textul pe care l-am citat de pe site-ul lor e intentionat inselator pentru a atrage o anumita categorie de cumparatori( asta daca n-au inceput cumva sa produca si in Romania)

Parerea mea e ca a ''produce echipament moto romanesc'' ar trebui sa implice ca cel putin o parte din procesul de productie sa fie realizata local. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să vezi câte chestii sunt made in uk de niște chinezi care au deschis o firmă cu sediul intr-o căsuță poștală din regat... 

CLAR nu poti produce nimic în România cu costurile din India, Bangladesh etc., e simplă treaba! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in Romania s-au facut multe chestii:

- volane Momo la Brad

- interiorul pentru castile Nolan, in acelasi faimos Brad

- costume integrale si din doua piese pentru motociclete de viteza, la Hunedoara

- costume integrale pentru cei din Moto Gp la Alba Iulia

- ghete Hein Gericke tot la Alba, etc.

Asta nu inseamna ca sunt slabe calitativ.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

CLAR nu poti produce nimic în România cu costurile din India, Bangladesh etc., e simplă treaba! 

Stiu dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti pacalesti clientii. 

Nu sunt singurii care folosesc aceasta tehnica sunt foarte multi si se practica si in multe alte tari din UE. 

Am vazut si cazuri mult mai grave cu bocanci care pleaca din fabrica din Romania cu eticheta ''made in Italy'' 

E treaba lor cum aleg sa-si promoveze produsele dar eu personal nu voi cumpara de la ei daca-si pastreaza aceasta strategie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
La 05.05.2020 la 22:33, SuzukiRf600R a spus:

Alphahead mereu a sustinut ca productia efectiva este in Asia. Brandul, gandirea, probele, discutiile cu alti motociclisti ce dau feedback, magazinul....totul made in Romania. 
de ce nu produc in Romania? Au zis ca nu au gasit oamenii potriviti.

nu stiu cat e marketing, cat e cost efficiency sau cum s’o scrie sau cata vrajeala

Astazi am cumpărat si eu o geacă de la ei. Textil, Fang Fluoro, negru cu verde hivis. Am sa o descriu imediat, mai jos, dar e fix ce am căutat la un cost foarte ok.

 

Superbă experiența din magazin. Într-adevăr, nu produce Vishal (proprietarul) in Romania, produce in Pakistan. Nu (mai) produce nimeni in Romania, din multe motive. Inclusiv produsele Alpinestars, volane si alte alea pe care scrie "made in Romania" sunt asamblate aici, materialul vine pre-taiat, aici doar se coase. Da, asta înseamnă cateva locuri de muncă aici. Dar producția nu e in Romania.

 

Alphahead e o firma înregistrată in Romania, care plătește taxe aici. Proprietarul cheltuie banii tot aici. Care-i problema? Foarte bine! De ce sa nu cumpăr de la el? Pentru ca nu taie o vacă aici si nu are tot procesul in țară? Pentru mine, asta nu a fost un impediment. Din contră, totul incepe de jos.

 

Chiar ma bucur sa pot purta o firma cu un cap de dac pe post de emblemă si cu un mic steag românesc cusut pe ea. Din nou, asta e subiectiv.

 

Despre geaca, a costat 799 lei. Fermoare bune, vine ceas pe mine si sunt destul de slab si înalt, deci nu sunt chiar cu dimensiuni de Adonis. Mesada termică detașabilă. 4 aerisiri. Bucăți reflectorizante. Slidere umeri. Protecții level 2 sas-tec (spuma viscoelastica gen D3O) in coate, antebraț, umeri si spate. Reglabilă la talie si pe brațe. Ce pana mea sa mai ceri la banii ăștia? Ba chiar am primit si două 'cadouri', o cagulă si un breloc.

 

Am sa mai iau de la ei si niste blugi, kevlar in zonele de impact plus sas-tec in genunchi si șolduri.

 

Fac orice pe dimensiunea personala daca o marime universală nu îți vine.

 

Cred ca ar trebui mult mai bine promovat brandul asta. Au produse ok, calitate faină. Sunt făcute de un motociclist, nu de un business man. Au un preț bun... 

 

Pacat ca pentru o firma de genul asta, abia gasesti cateva comentarii pe un singur forum.

 

Eu va recomand firma asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am fost la ei acum câteva luni sa iau o geacă textilă dar am plecat până la urmă cu una de piele (încă am mustrări de conștiință pentru vacile din care e făcută...). Mie nu mi-a ieșit la socoteală când a trebuit să dau 500 sau 800 de lei pe unele modele textile sau 700 pe o variantă de piele (Photon V1). Am luat de piele pentru că am văzut mai multe review-uri și teste concrete (adică oameni care au picat cu diferite tipuri de echipament) și mi se pare că piele e în continuare varianta mai rezistentă.

 

Geaca e destul de bine făcută. Nu prea am ce să îi reproșez (nici la prețul întreg de 1100 și cu atât mai mult la 699 de lei). M-a uimit cât de răcoroasă este (bine, e și perforată la piept) ... aș zice că e similară cu una de mesh textil (dar neagră). La drum lung cu viteze mai mari, dacă nu sunt minim 20-25 de grade, mi-e frig la corp fără mesadă. Iar dacă nu am pantalonii de piele pe mine, nici pe căldură în oraș nu am simțit să mă supra-încălzesc. Pielea pare destul de groasă (în jur de 1mm și mai variază pe alocuri, dar ei zic ca 1.2 mm ... așa o fi) și relativ moale și elastică, fermoarele merg bine, buzunarele sunt încăpătoare, și e cusută peste tot cu fir sintetic gros. A venit cu protecții interioare: de spumă (da una mai high-end) la spate și dure la coate și umeri (plus cele externe, tot dure). Pielea nu e decupată în spatele protecțiilor (cum am auzit că mai fac unii). Are piele și în spatele fermoarelor pentru protecție.

 

Niște puncte negative:

- nu îmi prea place designul și coloristica ... aici cred că mai au de lucrat (bine că nu trebuie să ma uit eu la ea 🤪 )

- din cauza designului, e făcută din mai multe fâșii de piele, și asta îi diminuează rezistența structurală (sau poate aveau fâșiile și din cauza asta au ales designul ...)

- finisajele nu sunt chiar perfecte peste tot (dar nimic cu adevărat supărător)

- are sliderele alea comice pe coate (și cu placuțe de titan cică) care mi se par exagerate pentru o geacă de stradă

- plăcutele metalice de pe umeri nu sunt de titan (sunt probabil oțel sau alt metal feromagnetic)

- dacă nu ai mănuși tip gauntlet (lungi) îți intră vântul pe la mâneci pentru ca nu se strâng foarte bine pe încheietură

- nu cred că e double/triple stitched, poate doar în zonele mai expuse (coate/umeri), dar sigur nu peste tot

 

La magazin am vorbit tot cu proprietarul care e simpatic și pare pasionat. Le urez succes!

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

În Ianuarie am fost personal și mi-am comandat un echipament textil de la Alphahead.
Am fost măsurat acolo și am plasat comanda.

Deasemenea, am profitat de ocazie și am luat un mic interviu proprietarului.

Vorbim despre un echipament textil cu trei layere (geacă, protecție termică și protecție ploaie), cu Level 2 protectors inclus, material certificat AAA la impact și AA + CE la abraziune. Executat pe mărimea mea.
Am prins și "promoția de iarnă", plătind astfel doar 1600 RON pe echipament.

Iată prima impresie asupra echipamentului și interviul cu administratorul Alphahead:
 

 

Overall, mi se pare destul de calitative având în vedere prețul achitat, dar vom vedea în timp.
Chiar aveam nevoie de ceva făcut pe măsurile mele un pic atipice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am fost si eu in seara asta la ei. Proprietarul e foarte ok, au reduceri mari, lichideaza stocul.

 

Am luat echipament de touring:

- geaca textila cu protectii L2, inclusiv spate

- pantaloni textili cu protectii genunchi si sold

- manusi

- cizme de piele cu protectie

 

Toate la aproape 1700ron.

 

E pacat ca pare ca se pierde brandul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...