Sari la conținut

Sfaturi pentru asamblare si montare atas pe IJ Planeta 5


Preda Vasile
 Share

Postări Recomandate

Salutare tututor.

Desi am tot urmarit acest colt al comunistelor si am mai fost in trecut la intruniri este prima data cand postez ceva pe acest forum.

Am un IJ Planeta 5 si un atas imprastiat prin garaj. Vreau sa restaurez intr-un timp relativ scurt acest atas (corona time la tara), sa-l montez pe motocicleta si apoi s-o scot la plimbare. Mentionez ca nu sunt foarte priceput in ale mesteritului. :( 

Atasez cateva poze cu motocicleta si atasul. 

 

Am cateva intrebari si rugaminti:

- are cineva un manual cu atasul de IJ (il am complet demontat si n-as vrea sa bajbai foarte mult la el). - stiu ca n-ar trebui sa fie f complicat, dar...

- la motor cam patineaza putin ambreiajul in a 4-a cand ii dau gaz. Credeti ca ingreuneaza mult atasul? N-as vrea sa ma trezesc ca patineaza ambreiajul in viteza 1 si a 2-a cand o sa pun atasul.

- un alt risc la aceasta intiativa e reprezentata de sistemul de prindere. Am o teama ca nu mi l-a dat cel care mi-a vandut atasul. Ar putea cineva sa puna niste poze la prinderea unui astfel de atas? (m-ar ajuta mult sa stiu inca de la inceput daca tre sa fac sau nu rost si de sistem de prindere).

 

 

Am sa va tin la curent.

 

Intre timp copiii s-au apucat de mesterit la o mobra din 77 cu bunicul. :::))

 

 

 

WhatsApp Image 2020-04-29 at 4.25.54 PM (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-04-29 at 4.25.54 PM (4).jpeg

WhatsApp Image 2020-04-29 at 4.25.54 PM (5).jpeg

WhatsApp Image 2020-04-29 at 4.25.54 PM.jpeg

WhatsApp Image 2020-04-29 at 4.25.55 PM.jpeg

Sper ca am procedat bine facand un nou topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi @Cyka, mersi mult pentru sfaturi. Am sa incerc sa urmez sfaturile tale.Intre timp m-am apucat sa-l ajut pe tata sa facem mobra cat mai aproape de starea in care o avea el. Imediat ce termin cu mobra o sa incep serios si la atas. Intre timp strang informatii.

 

O zi frumoasa tuturor.

 

WhatsApp Image 2020-05-02 at 8.08.56 AM.jpeg

Editat de Preda Vasile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

O alegere buna pentru cineva care este dispus sa invete si sa o ia cu inceputul.

Motocicleta este fiabila si tine cu casa, piesele sunt la un pret decent , daca o respecti te respecta,  asigura-te ca ai pinion de atas si nu de solo, asta menajeaza si ambreiajul insa si ambielajul.

Nu te zgarci la uleiul de amestec, acolo este viata lui, personal iti recomand un yacco mvx 500.

Succes si te astept pe Transalpina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...