Sari la conținut

Proces verbal contestație


Alex98
 Share

Postări Recomandate

Salut, 

 

Am primit astăzi o amenda "suspectă" pentru viteza de 79km/h.

 

Pe procesul verbal scrie ca la ora 19 53 pe un anumit sector de drum m-a prins cu viteza de 79 km/h. Bun, la ora respectiva am fost pe acel sector de drum dar nu am văzut nici o mașină de poliție. 

 

La ora 19 58 am fost oprit la vreo 1km de zona respectiva si mi a cerut actele. I am dat actele totul ok nici o amenda nimic a zis ca e totul bine sa merg mai departe. 

 

La ora 20 56 m a oprit polițistul in al doilea loc la distanta de 1 2 km de unde a scris el in procesul verbal ca m a prins cu viteza si mi a acordat amenda la 20 56. Procesul verbal încheiat la 20 56 dar cu faptele care s au întâmplat la ora de 19 53. Nu a scris strada exactă unde eram ci doar "dinspre Stefan cel Mare spre piata centrala" (loc in care nu am văzut mașina de politie) 

 

Se poate contesta? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru că pe alte procese verbale ale tatălui meu scrie clar "a condus autoturismul cu numărul x  pe strada y si a fost filmat cu aparatul radar nr montat pe mașina z. 

 

Cum m a prins pe mine la 19 53 cu radarul si la 19 58 m a oprit in total alta parte in condițile in care eu am mers non stop si pe lângă mine nu a trecut? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Lucian_M a spus:

Cât e amenda? Cât e avocatul? Dacă nu e de luat permisul și știi că totuși ai comis-o, plătește jumătate și zi că aia a fost.

Plângerea împotriva procesului-verbal se taxează cu 20 de lei, conform OUG nr. 80/2013

 

580 e amenda. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba sunt eu convins că am călcat pe bec daca in procesul verbal nu scrie exact strada unde am fost prins. Si ma repet de ce nu mi a dat amenda cand m a oprit prima oara? Poate pentru tine 290 e ieftin nici pentru mine nu e mult dar de ce sa ii dau așa când e o greșeală in procesul verbal? Cu 290 alimentez o luna si imi fac liniștit livrările. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Ştiţi de ce v-am oprit?

-Pentru cadavrele alea din portbagaj?

-Nu, aveaţi viteză... Ce?

-Ce?

.

.

Mentalitate de căţel, înţeleg că mă baţi dar trebuie să ştiu şi eu pentru ce.

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Alex98 a spus:

Degeaba sunt eu convins că am călcat pe bec daca in procesul verbal nu scrie exact strada unde am fost prins. Si ma repet de ce nu mi a dat amenda cand m a oprit prima oara? Poate pentru tine 290 e ieftin nici pentru mine nu e mult dar de ce sa ii dau așa când e o greșeală in procesul verbal? Cu 290 alimentez o luna si imi fac liniștit livrările. 

Nu e mult pentru călcat pe bec, de asta zic. Și eu m-aș plimba un pic de banii ăia.

Dacă dorești dreptate (ce sublim sună), încearcă acțiune în instanță. Eu am termen pe 11 iunie, sunt curios cum se soluționează, având în vedere speța. Dacă știam cum va fi cu virusul ăsta, nu mai plăteam avocat. Oricum, la două zile verific AMR-ul.

Succes în instanță!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte amuzant ce pot să spun. Dacă vouă vi se pare amuzantă situația chiar mă bucur pentru voi că vă mai distrați. 

 

Cun poți pretinde că m-ai prins cu viteza pe un sector de drum in care nu erai, ma oprești (el era deja acolo nu sa zici ca a venit după mine sau ceva) peste 5 minute pe total alta stradă imi ceri actele totul e bine plec si peste o ora cand ma întorc esti tot acolo ma oprești si imi dai amenda? Imi închei procesul verbal cu ora 21 si cu faptele săvârșite la 19 53 cand la ora 19 58 am fost oprit si am fost lăsat sa plec că sunt in regula si o zi buna? 

Editat de Alex98
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu înțeleg ce atâta discuții. 

 

Ai facut contestația?  Aia iti încalcă drepturile si tu stai la discutii pe forum?  Ce ar face Greta?

 

....fucking millennials.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Generația ălora care nu sunt in stare să tragă o bășină fara sa o dezbată, să se consulte și să o posteze pe fb, insta și unde plm mai scriu ăștia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cois poate au centralizat sistemul de radar și au primit update după juma de øra si la ora 19.58 nu știa curcanul că ai avut viteza, la 20.30 a primit notificare pe telefon și la 20.50 ai luat.o pe ulei și te.ai întors la locul faptei.

Plm, nu știi ce aparatura au și cum funcționează. Daca tu știi că nu ai trecut de 60 ce te mai tot codești, contestație.

Daca ai și o camera pe care sa se vadă bordul și ora chiar daca nu e omologata, poate te poate ajuta din moment ce pe proces sunt informații ambigue.

 

Spor la tribunal și mai lasă pe aici updates sa știm cum decurge situația.

 

NB văd că e îl sângele românului ca intr.o interacțiune a minim 2 persoane macar unul sa încerce o mica șpârlā ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 33 minute, taong_mapagbiro a spus:

Generatia ălora cu cheie de gat   VS  ălora cu masca pe mufa 

,🤣🤣🤣🤣

🤣😂

Acum 10 ore, Alex98 a spus:

Bun, la ora respectiva am fost pe acel sector de drum dar nu am văzut nici o mașină de poliție. 

Se poate contesta, sure!  Nimeni nu l-a văzut pe Allah, dar unii te omoară dacă-i contești existența.

 

Dacă nu ai văzut mașina, nu înseamnă că nu a fost. Cel mai probabil te-a filmat din mașină la 19.53 și când ai trecut pe acolo la 20.53, același echipaj te-a văzut, tras pe dreapta și ți-a înmânat PV-ul.

Cum spuneau și băieții, ai ars-o cu viteza aia? Fii bărbat și asumă-ți fapta..

Acum 10 ore, Alex98 a spus:

Mi le asum dar totuși de ce nu mi a dat amenda cand m a oprit la 19 58? Daca la 19 53 m a luat cu radarul?

Mai mult ca sigur că nu era același echipaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca ai scris, dar nu gasesc daca erai cu masina sau cu moto...

 

la moto nu ai numar in fara, deci daca nu cumva s-a tinut dupa tine radarul mobil, unul fix e mai greu sa te ia, pt ca iti face poza din fata ,dar tu poti sa spui ca nu erai tu, pentru ca singurul element care atesta ca acel vehicul este unul anume este numarul de inmatriculare.

 

degeaba iti face alta masina fara radar poza din spate, alte elemente, gen culoare,marca,etc, se iau in considerare doar in cazul in care vehiculul a fost implicat intr-o infractiune, pt contraventie singura identificare este prin nr...este suficient sa declari ca era alt coleg cu aceeasi motocicleta de aceeasi culoare, fara o infractiune la bord nu au dreptul sa ancheteze spusele tale.  eu am trecut de multe ori cu moto pe langa radar fix, mi-am luat flash, deci mi-au facut poza din fata, depasisem cu peste 100 viteza permisa acolo si niciodata nimic in casuta postala sau la taxe si impozite

 

deci daca zici ca nu ai vazut nicio masina pe langa care sa treci si erai cu moto, exista sansa sa se fi luat dupa tine...

dar din ce zici tu, este posibil sa poti contesta procesul verbal prin simpla formulare a lui. din ce stiu, trebuie sa fii instiintat unde s-a intamplat...

 

ps

nu stiu daca in bacau s-a intamplat ce zici, dar ultima data cand am fost acolo, erau 5-6 penali cu motorare care nu faceau decat sa se duca in sus si in jos be bulevardul principal...tobe cazan, mers in ture...pe aia cred ca prinde usor boala politia

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Alex98 stai draq potolit si nu te uita la bani; plateste amenda si de restul pana la amenda intreaga baga benzina dar mergi mai domol. Si o luminare la biserica ca nu ti’a luat si permisul. 
topic inchis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut obiecții pentru că cu distantarea impusa datorita virusului + noapte + tocmai ce începuse furtuna singurul lucru pe care il doream era sa ajung la garaj. (mai aveam 500m). Deja ma ținuse in ploaie 15min+.Si nici nu m am gândit ca ma oprește la 21 sa imi dea amenda pentru 19 53 când m a oprit la 19 58 pentru controlul documentelor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as face contestatie. Dar nu pentru faptul ca nu ti-a incheiat PV-ul cand te-a oprit prima data. E legal, nu trebuie sa coincida ora si data incheierii PV-ului cu data/ora savarsirii contraventiei. De exemplu, amenda pentru rovigneta care vine si la cateva luni de la savarsirea contraventiei.

PS: Indiferent daca faci sau nu contestatie, plateste jumatate.

Editat de Adyp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...