Sari la conținut

Proces verbal contestație


Alex98
 Share

Postări Recomandate

Nu exista o legatura intre fisc si politie/judecatori, nu stie nimeni daca platesti sau nu. Amenzile sunt cu singur sens, politie > fisc. Doar daca se cere asta in mod expres, extrem de putin probabil pentru un astfel de caz.

Justitia asta... mii de cazuri identice cu solutii diferite. Pedepse mici sau deloc unde ar trebui date drept exemplu. Coruptie, influente, etc. Ca peste tot de altfel.

Deci, da, eu, unul, n-am incredere in justitie :))

Editat de Adyp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iti pot spune din proprie experienta ca un proces verbal in care ai semnat ca recunosti si ca nu ai obiectii nu poate fi contestat.

Acum cativa ani, un coleg care conducea masina mea a intrat intr-un alt autoturism. Celalalt a iesit din parcare, a taiat 2 benzi si a intors pe linie continua, iar colegul l-a "sters" pe bara spate si l-a aruncat in alta masina parcata.

Concluzia politiei: ai lovit din spate, esti vinovat.  Colegul meu, desi nu era vinovat, a semnat ca e de acord si ca nu are obiectii.

Apoi, oricat m-am sfatuit cu avocatii, concluzia a fost ca daca a semnat ca recunoaste, e definitiv, nu am nicio sansa de izbanda prin tribunale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce înțeleg eu..tu nu contești amenda pentru viteză ,problema ta este că nu ți-a dat-o din prima..la prima oprire? Plătește amenda și relax. Contestație, înseamnă drumuri, energie, timp, bani..pe termen lung te va costa mai mult de 290 ron...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi a dat o din prima si pentru că a specificat ca m a luat pe un sens de mers unde nu era niciun echipaj (sunt destul de atent si ma uit des in oglinzi sigur nu era niciun radar mobil) si cand m a oprit prima oara era cu radarul pus pe celalalt sens de mers. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Alex98 pe mine m-a luat un radar din fata, adica fara se se vada numarul, acum ceva timp. dupa sfatuire si cu (pseudo-)expertii de aici de pe forum, si cu prieten avocat si prieten politist, am ajuns la concluziile:

 

1) poti contesta orice

2) ai sanse de castig in principiu, daca exista vicii de procedura (PV nu mentioneaza locul faptei, inregistrarea video a radarului nu arata numarul etc)

 

DAR:

3) ai scris pe PV ca nu ai obiectii => 99% dintre judecatori vor spune ca asta e suficient pentru recunoasterea faptei si vei pierde procesul

4) presupunand ca dai de unul dintre acei 1% dintre judecatori care nu resping din prima actiunea, trebuie sa tii cont ca ai nevoie de avocat, care costa. La o amenda de 580 (sau 290 in 15 zile), nu poti cere sa fii despagubit cu cine stie ce suma pentru onorariul avocatului. Si vei iesi pe minus cu banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptul legal de a face contestatie,Nu ai nevoie de avocat sa te reprezinte,dar motivarea contestatiei trebuie facuta bine.De preferat sa consulti un avocat sau pe cineva care a trecut prin 

o situatie asemanatoare.Sunt site-uri juridice ,cauta acolo raspuns.

Aici nu prea ai ce sa aflii,sunt multi legalisti si neprihaniti.Pe forum vi pentru flame,troleala,caterinca,injuraturi si alte distractii.Lucruri si sfaturi serioase,in alta parte.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Alex98 a spus:

Nu mi a dat o din prima si pentru că a specificat ca m a luat pe un sens de mers unde nu era niciun echipaj (sunt destul de atent si ma uit des in oglinzi sigur nu era niciun radar mobil) si cand m a oprit prima oara era cu radarul pus pe celalalt sens de mers. 

Cred că este irelevant,  tu conduceai nu știi sigur dacă în oglinzi observi radarul. Faptul că era pe celălalt sens de mers cum crezi tu nu știu ce relevanță are în acest moment. Ai avut 79 la oră înregistrat.

Acum 9 ore, adiy32 a spus:

Ai dreptul legal de a face contestatie,Nu ai nevoie de avocat sa te reprezinte,dar motivarea contestatiei trebuie facuta bine.De preferat sa consulti un avocat sau pe cineva care a trecut prin 

o situatie asemanatoare.Sunt site-uri juridice ,cauta acolo raspuns.

Aici nu prea ai ce sa aflii,sunt multi legalisti si neprihaniti.Pe forum vi pentru flame,troleala,caterinca,injuraturi si alte distractii.Lucruri si sfaturi serioase,in alta parte.

 

Dacă ai un filtru, poți să evaluezi comentariile. Să îl luăm pe al tău. Nu mă leg de gramatică pentru că sunt o dulceață de fată. Să o luam punctual..recomanzi avocat pentru o opinie astă costa de la 150 consultația or up. Să punem la socoteală drumurile către avocat și tribunal bani de benzină și faptul că nu o să poată munci deci nu produce bani atâta timp cât e pe drumuri..fă un calcul și revin la comentariul meu anterior.

Acum 10 ore, Flower-Power a spus:

 Contestație, înseamnă drumuri, energie, timp, bani..pe termen lung te va costa mai mult de 290 ron...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pledez pentru" capul tăiat sabia nu-l taie " ci pledez pentru asumarea greșelii. O chestiune foarte grea din câte se observă. Asumare și cântărirea tuturor variantelor care ar putea duce la extra timp, bani, efort pierdut în van.

Over!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Flower-Power a spus:

Nu pledez pentru" capul tăiat sabia nu-l taie " ci pledez pentru asumarea greșelii. O chestiune foarte grea din câte se observă. Asumare și cântărirea tuturor variantelor care ar putea duce la extra timp, bani, efort pierdut în van.

Over!

 

Floricico,lasa administrativele si da binete  la norocosi.

Am pus-o de-o cafea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, easy ride on! said:

Unde ai citit tu asta, in Ferentari?

 

(1) Contravenția se constată printr-un proces-verbal încheiat de persoanele anume prevăzute în actul normativ care stabilește și sancționează contravenția, denumite în mod generic agenți constatatori.

 

Nu scrie acolo ca PV-ul e un efort de echipa. Scrie ca il incheie, adica si ca il scrie, o singura persoana. Hai, da o replica de-a ta: fara cap, coada sau logica! Nu ma dezamagi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) tu iti exprimi obiectiunile verbal iar agentul le transcrie.

2) la radarele fixe cine este agentul constatator?

 

Hai sa facem o afacere: gasim un radar din asta format din doua echipaje. Tu il "iei" cu o viteza decentă (20-30 la ora peste limita). Eu iti platesc amenda de viteza (la jumatate in 15 zile) si tu promiti ca o contesti pe motivul de mai sus. Mergem la notar, facem contract...

 

Ca sa fie clara miza: daca castigi contestatia, ramai cu banii recuperați pe amendă. Daca pierzi, doar imi platesti inapoi suma respectivă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@easy ride on!

Eu astept sa onorezi invitatia de mai sus. Practic, eu iti imprumut banii de amenda: daca reusesti sa o anulezi, iti raman tie. Daca nu, mi-i returnezi.

Si, ca sa nu zici ca sunt baiat rau, plusez:

1) depasesti viteza cu cat vrei tu. Daca superi politistul (ma rog, daca incepi cu aberatiile tale sigur il superi) poate reusesti sa iei chiar maximul de 20 puncte amenda.

2) excludem si plata la jumatate, discutam strict de suma integrala.

Unde ai mai vazut tu sa ti se ofere asa, aproape gratis, (pana la) 2900 lei? Zic sa te grabesti, nu te mai intalnesti cu o asa oferta aici pe forum.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, easy ride on! said:

P.S. Am reusit deja sa anulez una, pe motiv ca operatorul radar nu a respectat unghiul de masura din specificatiile cinemometrului (+/- 4 grade). Adica a masurat stramb si in perfecta cunostinta de cauza, perversa. 

1) numarul deciziei, te rog. pana atunci, e tot doar o aberatie de-a ta sau ceva ce ai visat noaptea.

2) nu mai schimba subiectul

3 minutes ago, easy ride on! said:

De asta nu ti-a facut placere.

reciteste punctul 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 3 ore, easy ride on! a spus:

Nope! GDPR, hotararea (e sentinta, nu decizie) contine date personale.

Datele personale se pot ascunde ușor în paint. Pui contestația aia câștigată?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, XaeL a spus:

1) numarul deciziei, te rog. pana atunci, e tot doar o aberatie de-a ta sau ceva ce ai visat noaptea.

 

Lasa-l, ca acum se lauda iarăşi cum a dat el afara din pâine un "militian" ca i-a gresit data in procesul verbal...

Si de unde a cazut "militianul" (din pâine) a ramas gaura, si asa a inventat el gaura din dodoaşcă  pardon... gogoaşă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, einstein1984 said:

@XaeL nu intrevad sorti de izbanda, dar succes. 

Eh. Eu inca sper ca e barbat si daca tot scrie cu bold niste afirmații, e dispus sa puna si niste bani la mijloc. Dar se pare ca de fapt e doar o păsărică ce incearca sa se sustraga inundand topicul cu diverse aberatii fara legatura cu subiectul.

Bine ca nu a cerut sa ii garantez eu culoarea parchetului din sala de judecata sau vremea de afara in ziua procesului. Om de nimic, deh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar răsuci Einstein în mormânt dacă ar vedea cine îi folosește numele... 

Mai mică sau mai mare nu se încadrează în toleranța din atestatul metrologic al aparatului, deci p.v. e numa' bun să te ștergi cu el la... gură. 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, easy ride on! said:

Nu e tampit.

Exact invers.

La cantar, lipsa paralelismului cu orizontala duce la masuratori mai mici ale greutatii (prin descompunerea fortelor).

La "radar", masurarea cu unghi duce la cresterea aparenta a spatiului parcurs de vehicul in aceeasi unitate de timp (timpul de masura).

La fel si la masurarea distantei fata de sol, cu telemetrul (din aer).

Daca il pui stramb fata de verticala.  :)

Asta este la mintea cocosului  :lol:

 

 

https://copradar.com/chapts/chapt2/ch2d1.html

 

cum insisti tu sa fii prostut iarasi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...