Sari la conținut

Proces verbal contestație


Alex98
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

S-ar răsuci Einstein în mormânt dacă ar vedea cine îi folosește numele... 

Mai mică sau mai mare nu se încadrează în toleranța din atestatul metrologic al aparatului, deci p.v. e numa' bun să te ștergi cu el la... gură. 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, easy ride on! said:

Nu e tampit.

Exact invers.

La cantar, lipsa paralelismului cu orizontala duce la masuratori mai mici ale greutatii (prin descompunerea fortelor).

La "radar", masurarea cu unghi duce la cresterea aparenta a spatiului parcurs de vehicul in aceeasi unitate de timp (timpul de masura).

La fel si la masurarea distantei fata de sol, cu telemetrul (din aer).

Daca il pui stramb fata de verticala.  :)

Asta este la mintea cocosului  :lol:

 

 

https://copradar.com/chapts/chapt2/ch2d1.html

 

cum insisti tu sa fii prostut iarasi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e cand nici fizica nu stii, iti imaginezi ca esti tare si pe juridic...

 la pasul 3 e ok, stiml ca nu te duce mintea sa iti dai seama ca gresesti SI sa si recunosti asta. Dar astia de mai avem ceava treaba cu stiinta suntem in continuare siguri ca avem dreptate, desi tu sustii ca pamantul e plat. 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pentru curioși. 

 

Plângerea a fost făcută pe 14 iar azi am primit declarația, raportul, atestat operator radar, buletin de verificare metrologica si înregistrarea video pe cd. 

 

La ora 19 53 am fost surprins cu 79 km/h pe sensul de mers scris in procesul verbal de către alt echipaj. Probabil s a dat prin stație puțin mai târziu de am fost oprit la 19 58 totul era bine si am plecat si la ora 21 m a oprit sa imi scrie procesul verbal. 

 

Sunt chemat pe 13 iulie în instanta dar nu stiu daca mai are rost sa merg. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.04.2020 la 22:55, Alex98 a spus:

Pentru că pe alte procese verbale ale tatălui meu scrie clar "a condus autoturismul cu numărul x  pe strada y si a fost filmat cu aparatul radar nr montat pe mașina z. 

 

Cum m a prins pe mine la 19 53 cu radarul si la 19 58 m a oprit in total alta parte in condițile in care eu am mers non stop si pe lângă mine nu a trecut? 

Eu zic sa mergi pana la capat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, robert23mg a spus:

Eu zic sa mergi pana la capat

Nu stiu ce sa zic. Vezi mesajul de mai sus am fost surprins de alt echipaj iar la dosar au fost aduse dovezi ca pe mașină celui de al doilea echipaj e montat radarul si tot metrologic admis.. Iar atestatul operator e tot pentru al doilea echipaj. Adica ce treabă am eu cu radarul montat pe al doilea echipaj atat timp cat eu am fost prins de primul echipaj cu viteza. 

 

 

Din ce reiese si din ce vrea el sa zica încearcă sa para ca tot el m a prins si prima oara cu radar dar este imposibil sa fii fost tot el. In raport el spune ca el m a prins dar e teoretic si practic imposibil. La 1km fata de zona unde am fost filmat m a oprit el (de la zona unde am fost filmat pana la echipaj am mers constant cu 40 50 60 la ora) si pe lângă mine nu a trecut. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miroase a Scofield. Cronometreaza cat timp i-ar fi trebuit gaborului sa ajunga din A in B ca sa te prinda. Cronometreaza cu cat ar fi trebuit sa mergi tu ca sa ii dai timp gaborului sa te prinda. Prezinta onoratei instanta dovezile naucitoare si fa’i de (cuvant urat). Apoi lasa permisul, pentru ca totusi ai gresit dar ai vrut sa demonstrezi corectitudinea neamului motorist si incapabilitatea organului de a aplica corect legea. Te sustinem!!!

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Alex98 a spus:

Pentru curioși. 

 

Plângerea a fost făcută pe 14 iar azi am primit declarația, raportul, atestat operator radar, buletin de verificare metrologica si înregistrarea video pe cd. 

 

La ora 19 53 am fost surprins cu 79 km/h pe sensul de mers scris in procesul verbal de către alt echipaj. Probabil s a dat prin stație puțin mai târziu de am fost oprit la 19 58 totul era bine si am plecat si la ora 21 m a oprit sa imi scrie procesul verbal. 

 

Sunt chemat pe 13 iulie în instanta dar nu stiu daca mai are rost sa merg. 

In  filmare ti se vede numarul?

Daca te-a luat din fata inseamna ca nu ti se vede numarul, dar ar fi putut sa te opreasca (banuiesc ca era totusi ceva linie dreapta, de obicei asa pun radarul, sa aibe timp sa traga infractorii pe dreapta).

Daca te-a luat din spate inseamna ca ti se vede numarul, dar in cazul asta de ce sa se oboseasca sa te opreasca peste o ora cand puteau bine mersi sa identifice proprietarul moto dupa numar, si de aici se se identifice si persoana care a condus, daca nu e una si aceeasi cu proprietarul.

E posibil sa te fi luat din fata, dar poate motaiau in masina politistii, si pana s-au trezit de bipurile aparatului sa nu mai fi avut timp sa te opreasca dar sa iti fi vazut numarul ochiometric, sa dea prin statie apoi, ca sa nu pice ei prost, ceva de genul filmat din fata iinfractorul dar nu au percutat sa il opreasca.

 

Apoi alta ipoteza plauzibila...de unde stiu politistii ca cel care la 19.53 si cel oprit la 21 sunt una si aceeasi persoana (intr-o ora multe se pot intampla)? La 21.00 cand te-au oprit te-au intrebat ce ai facut pe la 19.53, daca ai condus motocicleta tu in jurul acelei ore? Sau pur si simplu te-au oprit, ti-au cerut actele, si ti-au dat procesul verbal? Daca nu te-au intrebat si doar ti-au livrat procesul verbal ,atunci e aiurea....ce, motociclistii nu isi imprumuta deloc unul altuia motorul , din diferite motive? Sau nimeni nu are prieteni in afara care atunci cand mai vin in tara mai poftesc la o mica plimbare sub clar de luna, si imprumuta motoare?

 

Pana la urma pui in balanta toata avantajele si dezavantajele (inclusiv POATE placerea personala pt ca "le-ai tras-o baietilor") si faci ce vrei....asta daca nu ti se vede nr in filmare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 19 ore, Alex98 a spus:

 

Sunt chemat pe 13 iulie în instanta dar nu stiu daca mai are rost sa merg

Cum să nu! 

Ia-l pe @easy ride on! ca avocat, face el o plângere împănată cu emoji din aia care se tăvălesc de râs și sigur convinge instanța că instrumentele statului acționează împotriva cetățeanului bun la suflet și intenții. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@marauderO sa il intrebe judecatorul cine era pe motocicleta la ora inregistrarii si acolo se va termina toata povestea.

 

Partea cu numarul vizibil sau nu pe inregistrare este insa de luat in calcul. Mai ales in situatia lui, cu decalajul asta de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, marauder a spus:

In  filmare ti se vede numarul?

Daca te-a luat din fata inseamna ca nu ti se vede numarul, dar ar fi putut sa te opreasca (banuiesc ca era totusi ceva linie dreapta, de obicei asa pun radarul, sa aibe timp sa traga infractorii pe dreapta).

Daca te-a luat din spate inseamna ca ti se vede numarul, dar in cazul asta de ce sa se oboseasca sa te opreasca peste o ora cand puteau bine mersi sa identifice proprietarul moto dupa numar, si de aici se se identifice si persoana care a condus, daca nu e una si aceeasi cu proprietarul.

E posibil sa te fi luat din fata, dar poate motaiau in masina politistii, si pana s-au trezit de bipurile aparatului sa nu mai fi avut timp sa te opreasca dar sa iti fi vazut numarul ochiometric, sa dea prin statie apoi, ca sa nu pice ei prost, ceva de genul filmat din fata iinfractorul dar nu au percutat sa il opreasca.

 

Apoi alta ipoteza plauzibila...de unde stiu politistii ca cel care la 19.53 si cel oprit la 21 sunt una si aceeasi persoana (intr-o ora multe se pot intampla)? La 21.00 cand te-au oprit te-au intrebat ce ai facut pe la 19.53, daca ai condus motocicleta tu in jurul acelei ore? Sau pur si simplu te-au oprit, ti-au cerut actele, si ti-au dat procesul verbal? Daca nu te-au intrebat si doar ti-au livrat procesul verbal ,atunci e aiurea....ce, motociclistii nu isi imprumuta deloc unul altuia motorul , din diferite motive? Sau nimeni nu are prieteni in afara care atunci cand mai vin in tara mai poftesc la o mica plimbare sub clar de luna, si imprumuta motoare?

 

Pana la urma pui in balanta toata avantajele si dezavantajele (inclusiv POATE placerea personala pt ca "le-ai tras-o baietilor") si faci ce vrei....asta daca nu ti se vede nr in filmare.

 

 

 

 

Sunt filmat din spate se vede nr la început dupa nu. 

Singurul lucru care nu mi se pare ok adică tu pretinzi ca ma prinzi la ora 19 53 la 19 58 ma oprești pentru declarația de covid si documente si sunt lasat sa plec iar la 21 cand mergeam spre casa si iar am trecut pe acolo ma oprești imi iei iar documentele si imi aduci la cunoștință ca la 19 53 am fost prins cu viteza. Iar la 19 58 era teoretic si practic imposibil sa ajungă înaintea mea in condițiile in care eu am mers constant. El era deja staționat in stația de autobuz. Deci e clar ca a fost alt echipaj care m a filmat dar eu am cerut avizele si metrologia radarului care m a filmat nu a radarului pe care il are el pe mașină lui montata. 

 

 

Era montat cu fata pe sensul opus de mers dar cand s a făcut verde la semafor a întors radarul si l a pus cat sa ma poata lua din spate 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Alex98 atata timp cat exista inregistrare video cu nr tau si viteza, nu ai ce sa mai contesti. Amenda o poate da orice agent care a fost anuntat prin statie de operatorul radar ca aveai viteza X in locul Y la ora Z. Exista o decizie a ICCJ pe tema asta.

22 hours ago, Alex98 said:

Sunt chemat pe 13 iulie în instanta dar nu stiu daca mai are rost sa merg. 

Daca tot ai dat banul (adica taxa de timbru), fii barbat pana la capat. Du-te sa iei mwia pe care ai cerut-o, direct de la judecator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, XaeL a spus:

@Alex98 atata timp cat exista inregistrare video cu nr tau si viteza, nu ai ce sa mai contesti. Amenda o poate da orice agent care a fost anuntat prin statie de operatorul radar ca aveai viteza X in locul Y la ora Z. Exista o decizie a ICCJ pe tema asta.

Daca tot ai dat banul (adica taxa de timbru), fii barbat pana la capat. Du-te sa iei mwia pe care ai cerut-o, direct de la judecator.

Stiu ca se poate dar aduci la dosar probele radar de la primul echipaj care a dat in stație. Nu de la al doilea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, Alex98 said:

Stiu ca se poate dar aduci la dosar probele radar de la primul echipaj care a dat in stație. Nu de la al doilea. 

Pai tu ai primit inregistrarea de pe un radar si documentele metrologice & co de pe alt radar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarasi intreb...viteza pe ce filmare este trecuta, pe aia in care se vede nr sau pe cea in care nu se vede? Pt ca una este sa fie in aceeasi filmare/cadru nr si viteza, si alta e sa fie doar numarul fara sa fie trecuta si viteza. Oricum, situatia este clara DACA apare in acelasi timp si viteza si nr in cadru. Daca e asa , faci ce iti spune constiinta ta civica si experienta ta in legatura cu organele statului. Poate intre timp iti amintesti ca exact in perioada aia ai avut un amic care vroia sa iti cumpere motorul, amic care este in strainatate acum dar atunci a fost in tara, a facut proba cu motorul atunci, nu i-a placut, nu a luat motorul.....sau poate nu iti amintesti intamplarea asta.

 

Cat despre faptul la 19.53 ai fost inregistrat, la 19.58 ai fost oprit si lasat sa pleci, si la 21 iarasi ai fost oprit si amendat, se poate explica asa: echipajul nr.1 te-a luat din spate, nu s-a luat dupa tine sa te opreasca pt ca se luau dupa nr de inmatriculare si pe calea cea lunga gaseau faptasul..al doilea echipaj nu avea de unde sa stie ca te-a luat primul la viteza, asa ca te=a lasat sa pleci...cand te-ai intors echipajul nr1 inca era la post, li s-a parut cunoscuta motocicleta, li s-a aprins beculetul ca "asta e tipul prins acum o ora, ia sa il oprim sa il amendam si asa scapam de hartogarii cu invitatii etc etc"...foarte posibil sa fie asa.....ca nu i-ai vazut prima data, dupa cum ai spus, nu comentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...