Sari la conținut

Placa de plexiglas + gauri. Unde le dau?


Postări Recomandate

Stiti cum sunt securizate scarile din camerele model din ikea, sa nu se urce copiii pe ele? Cu niste placi de plexiglas prinse cu soricei. Am nevoie de acelasi lucru pentru a securiza o balustrada de balcon.

Am sunat la magazinele de bricolaj. Nimeni nu da gauri in plexiglas.

Stiti pe cineva care se ocupă cu asa ceva, Bucuresti sau imprejurimi? La modul ideal, cineva care sa si aiba plexiglasul, sa nu trebuiasca sa i-l duc eu de la magazin (stiu, am pretentii).

E vorba de doua foi, dupa schema de mai jos. Spatiile inguste sunt barele care alcătuiesc grilajul si gaurile trebuie date la intersectiile lor. Foaia a doua trebuie in oglinda stanga-dreapta fata de prima.

20200503_113827.jpg

 

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plexiglasul crapă la găuri, face "raze". Și nici la UV nu rezistă. Pt ce vrei tu policarbonat trebe, și ăla se gaurește cu orice bormașină și burghiu pt metal. Îl găsești la Mons Medius și mai erau unii pe sub unul din podurile de pe Fundeni, mai ieftini. Nasol că nu prea se vinde decât plăci mari întregi... 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, john17 said:

Plexiglasul crapă la găuri, face "raze". Și nici la UV nu rezistă. Pt ce vrei tu policarbonat trebe, și ăla se gaurește cu bormașina și burghiu pt metal. Îl găsești la Mons Medius și mai erau unii pe sub unul din pidurile de pe Fundeni, mai ieftini. Nasol că nu prea se vinde decât plăci mari întregi... 

atata timp cat e transparent, ca sa vezi prin el ca prin geam, poate sa fie orice material

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plexi e transparent prima săptămână, pe urmă face microfisuri de la lumina solară, crapă la găuri etc. Tu batman, batman! Pune ce vrei atunci. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

EDIT: si sa fie rezistent sa nu il sparga / rupa un copil de 2+ ani

 

9 minutes ago, john17 said:

Plexi e transparent prima săptămână, pe urmă face microfisuri de la lumina solară, crapă la găuri etc. Tu batman, batman! Pune ce vrei atunci. 

@john17 Nu ai inteles. Sunt de acord sa folosesc orice material, atata timp cat e transparent si rezistent la intemperii / copil de 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, XaeL a spus:

burghiu pt metal.

@Flower-Power, rămâi la sectiunea mastărșefi, aici e vorba de dat găuri și nu de umplut! Sau ai mâncat după ngunoy și dezvolți o pasiune pt mine?

Eu l-am învățat de bine, dar dacă orice plastic transparent e "plexic" pt tot boborul ncsf... 🤬

Trebuia să mă citez pe mine, dar nu mai pot schimba, cel puțin de pe tel. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, john17 said:

dacă orice plastic transparent e "plexic" pt tot boborul ncsf... 🤬

Fara ironie, dar da. Plastic transparent = plexiglas pentru majoritatea dintre noi. Astazi am invatat ca exista si policarbonatul, chestie pentru care iti sunt recunoscator.

 

@john17 de asta zici ca e ok? dimensiunea e ~buna, mai trebuie doar gaurile

https://www.dedeman.ro/ro/policarbonat-solid-transparent-1250-x-1025-x-2-mm/p/6030323

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi trebuit să știi, sunt mai multe geamuri în domeniul moto făcute din așa ceva. Se mai folosește și ca geam antiglonț pt că nu e casant ca plexiglasul. Asta că tot e vorba de protejarea unui copil. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, john17 said:

Ar fi trebuit să știi, sunt mai multe geamuri în domeniul moto făcute din așa ceva. Se mai folosește și ca geam antiglonț pt că nu e casant ca plexiglasul. Asta că tot e vorba de protejarea unui copil. 

Scopul meu e sa nu se urce pe balustrada aia ca pe niste trepte. Sau sa nu scape printre ele. Ca injinerul care a gandit-o a fost dobitoc...

20200503_160447.jpg

Poti observa ca balustrada e deja blocata de niste panouri de sticla culisante, dar alea stau deschise cate unul sau doua in fiecare capat, vara.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, john17 a spus:

@Flower-Power, rămâi la sectiunea mastărșefi, aici e vorba de dat găuri și nu de umplut! Sau ai mâncat după ngunoy și dezvolți o pasiune pt mine?

Eu l-am învățat de bine, dar dacă orice plastic transparent e "plexic" pt tot boborul ncsf... 🤬

Trebuia să mă citez pe mine, dar nu mai pot schimba, cel puțin de pe tel. 

Ce-ai pățit ,prietene? Să te urmăresc pe tine? Cred că îți acorzi o importanță cam mare..acum, îmbracă-te să nu răcești..te anunț eu când și dacă e cazul să te dezbraci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamna, știți care este diferența între burghie? De la stânga spre dreapta, ai burghiu pentru: metal, lemn (merge și la plastic), în trepte și conic.

 

@XaeL

Caută în Dedeman policarbonat tip fagure, am pus la o copertină, a ținut inclusiv la zăpadă. Pun poză, dacă dorești.

 

IMG_20200503_162452.jpg

IMG_20200503_162259.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, Lucian_M said:

Doamna, știți care este diferența între burghie?

 

@XaeL

Caută în Dedeman policarbonat tip fagure, am pus la o copertină, a ținut inclusiv la zăpadă. Pun poză, dacă dorești.

Momentan am sprijinit in spatiul respectiv un rest de blat de bucatarie dar vreau sa il schimb cu ceva transparent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Flower-Power a spus:

Să te urmăresc pe tine?

Mi s-a părut că m-ai citat aproximativ și vădit tendențios, de la ochelari probabil. Scuze moi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune mi ce ai ales ca material sa stiu daca il putem pune pe laser....

monsmedius vinde si bucati mai mici

uneori chiar si le taie pe dimensiuni contracost

luvrez pe dif proiecte cu materiale de la ei

daca ai nevoie da un semn 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, XaeL a spus:

Momentan am sprijinit in spatiul respectiv un rest de blat de bucatarie dar vreau sa il schimb cu ceva transparent.

Dupa vreo doua ore, ai sa afli ca nici gresia nu se asorteaza....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dau si eu o parere...

Poti gauri orice plastic,orcat de casant ar fi cu ceva incins,ramane doar o bavura pe langa gaura care poate fi indepartata cu un varf de cutit.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.05.2020 la 12:28, john17 a spus:

Plexiglasul crapă la găuri, face "raze". Și nici la UV nu rezistă. Pt ce vrei tu policarbonat trebe, și ăla se gaurește cu orice bormașină și burghiu pt metal. Îl găsești la Mons Medius și mai erau unii pe sub unul din podurile de pe Fundeni, mai ieftini. Nasol că nu prea se vinde decât plăci mari întregi... 

Ma pregateam sa tastez cam acelasi lucru. Plexiglass nu. Plus sa se spare cu muchii taioase. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...