Sari la conținut

Reparare rezervor


psy
 Share

Postări Recomandate

Caut pe cineva sa imi repare un rezervor de gsxr 600 2004-2005

Dupa ce am lucrat f mult la motocicleta, ridicand, coborand rezervorul, am observat ca a inceput sa curga benzina de undeva.

Puteti sa imi recomandati un service/o  persoana ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vezi in primul rand pe unde curge benzina si din ce cauza. E strapuns de rugina, e atins, conteaza foarte mult.

Daca e strapuns de rugina in locul tau m-as uita cu o camera endoscopica in interior, iar daca e afectat serios cred ca mai bine iti cumperi altul. Eu asa am procedat.

Initial l-am curatat electrolitic, a mai mers un sezon si apoi a inceput sa se umfle vopseaua pe el fiindca aparusera pori.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau se inspectează interiorul și, dacă nu-i grav, se aplică tratament cu POR-15. Se face ca sticla la interior. Am aplicat la rezervorul meu, avea rugină.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Lucian_M a spus:

Sau se inspectează interiorul și, dacă nu-i grav, se aplică tratament cu POR-15. Se face ca sticla la interior. Am aplicat la rezervorul meu, avea rugină.

Nu i-am spus de por15 pentru ca sunt niste probleme cu el:

 

1. E atat de scump incat poate ajunge la jumtate din pretul unui rezervor sh in stare buna sau foarte buna.

2. El face acea bariera ca sticla cum spuneti voi, insa nu opreste continuare ruginirii tablei. Iar asta e o porblema.

3. Exista riscul sa nu iti iasa lucrarea cum te asteptai si sa scoti por-ul dupa aia bucata cu bucata, suspinand ca daca mai cumperi odata deja aveai de alt rezervor :)

Insa asta deja depinde foarte mult de ce model de motocicleta ai, daca gasesti rezervor sh care sa merite cumparat si cat costa acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă pregătești cum scrie în prospect rezervorul, nu cred să apară probleme. Am urmat exact pașii, nu ar trebui să fie ceva în neregulă. Cât despre kit, m-a costat vreo 115 lei acum doi ani, luat de pe forum. Dacă îmi găsești rezervor FĂRĂ rugină la 250 lei, îl cumpăr ACUM!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un coleg de forum l-a vândut, întrucât nu a mai avut nevoie de kit. Atunci mi s-a părut afacere bună, la jumătate de preț, acum costă de trei ori mai mult. Rugină mi-a înfundat filtrul de înaltă presiune din pompă, când trăgeam de gaz, puterea scădea și era livrată în șuturi. După recondiționate și curățare pompă, nu a mai făcut figuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut rugina la rezervor, nu imi dau seama exact pe unde curge, pare ca ar curge dintr-un scai lipit de rezervor..

 

IMG_20200507_091451.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

Un coleg de forum l-a vândut, întrucât nu a mai avut nevoie de kit. Atunci mi s-a părut afacere bună, la jumătate de preț, acum costă de trei ori mai mult. Rugină mi-a înfundat filtrul de înaltă presiune din pompă, când trăgeam de gaz, puterea scădea și era livrată în șuturi. După recondiționate și curățare pompă, nu a mai făcut figuri. 

Deci daca luam in calcul pretul cu care poate fi procurat astazi in mod normal, rationamentul meu e corect :P

Acum 1 oră, psy a spus:

Nu am vazut rugina la rezervor, nu imi dau seama exact pe unde curge, pare ca ar curge dintr-un scai lipit de rezervor..

 

IMG_20200507_091451.jpg

Vezi ce este sub acel velcro! Dezlipeste-l!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rationamentul meu a fost urmatorul: in urma accidentului, rezervorul a fost usor avariat (nu ceva grav). Profitand de situatie, am decis sa-l dau jos si sa-l reconditionez. De ce? Pentru ca risc sa iau un rezervor care de asemenea sa aiba rugina. Astfel incat am procedat la reconditionarea lui, iar operatiunea a avut succes total (mai putin un deget taiat in marginile rezervorului, ca mai bine de jumatate de ora l-am rotit pe toate partile, pentru a uniformiza solutia finala pe peretii interiori). Nu mai am pozele , dar a iesit cum trebuie. Un alt rezervor ar fi costat mai mult de 300 lei. Cu riscul de a-l lua deja ruginit. Si oricum trebuia vopsit. Basca riscul de a-l primi indoit de la transport. Un rezervor de Vstrom nu costa 300 lei, in mod sigur. Asta daca se gaseste la vanzare.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am dezlipit tot, a tasnit un jet mic de benzina dintr-o fisura ~1-2 mm deci e clar unde este problema...

 

Inserează atașament existent

IMG_20200507_120905.jpg

Editat de psy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Lucian_M a spus:

Oho! Fântâna arteziană!

 

Acolo cred că merge cu MIG/TIG.

Eu am acasa asa ceva ? Merge ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, psy a spus:

Eu am acasa asa ceva ? Merge ?

inainte sa te apuci de oarece suduri goleste rezervorul de benzina, umple cu apa ...pana la refuz, apoi goleste apa... abia apoi apuca-te de sudura...... alfel o sa lucrezi orbeste ....(dupa ce o sa bubuie rezervorul )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se face rezervorul ca broasca umflata la compresor. Nu-i de joacă.

 

 

Ca o paranteză...

Tata a avut Dacie. Ca mai tot omul. La un RK zice meșterul că rezervorul are pori și să-l sudeze la autogen. Tata ce să zică: sefu', cum știi matale. Bagă ăla apa, nu știu ce operațiuni (nu eram acolo și oricum aveam vreo 10 ani, cred), când pune flacăra, mi-a zis tata că a bubuit puternic, iar rezervorul era minge. Halt, rezervor nou! 

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate umpli cu apa cât de mult poți ținând fisura în sus și așa sudezi. Altfel garantat faci un cimpoi, și îți mai sare naibii și în mufă! Sau cositoresti fain frumos, sau pui poxifloci, sau la telefonul firmei. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si cositor dar va tine ? A incercat cineva ?

Pentru benzina sunt solutii speciale pentru curatat

Editat de psy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cositor secretul e decaparea și ai nevoie de un ciocan de lipit mare, gen care se încălzește la foc. Dacă nu are putere suficientă nu încălzește tabla și nu faci nimic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...