Sari la conținut

Ce compresoare folositi


Postări Recomandate

Am folosit o singura data buteliile alea de co2 si nu au reusit sa rezolve prob la roata spate asa ca am tot probat in timp compresoare 

ideea este de a avea kit ul de pana ( snur si scule) plus un compresor mic si fiabil

f imp sa aibe priza duala pentru alimentare  ( mufa mica moto si mufa mare auto)

anul trecut am rezolvat p pana prin pirinei la un coleg 

F6993B5F-F703-43C3-929F-F4DCADD46D3D.jpeg

0DC6A02E-5B7E-4057-ABF3-B44AA62C6B6E.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta caut si eu in perioada asta. Pentru moment m-am oprit la asta. Poate este cam mult, inca nu sunt decis 100%, dar este mult laudat. Mai trebuie sa adaugi si tyre gauge, dar nu obligatoriu, inca 20 £. Cu transport iesi pe la 80 £. Mi se pare cam mult, destul de mult chiar, dar poate isi merita banii. Am pus si mufa SAE sub sa pentru Optimate, deci e mai simplu de alimentat. Daca vrei priza duala cred ca va trebui sa cumperi niste adaptoare, gen tot SAE, au astia de la Optimate tot ce vrei. 

Am mai vazut ca unii folosesc butelii de CO2 pentru acvarii, au capacitate mult mai mare decat astea moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E am unul no name cumparat din Cora de vreo 10-11 ani,are si manometru incorporat.Ca dimensiuni e cam150/100/50.Isi face treaba si acum ok.

Ce anvelopa e aia de spate Pirelli MT 90 Scorpion?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit un airman, ca cel din linkul de mai jos (fara solutie de pana). E compact, mult mai mic decat cele obisnuite, dar nu extraordinar calitativ... la roti moto e ok, folosire ocazionala. Dar eu l-am mai bagat si la auto, dupa cateva zeci de folosiri a inceput sa sune ciudat. Inca baga, doar ca nu mai e asa silentios. Are doar mufa de bricheta auto, dar exista adaptoare daca vrei altceva.

https://www.emag.ro/compresor-airman-easyrider-reparatie-anvelopa-cu-solutie-etansare-250ml-moto-velo-76-069/pd/DR5P05BBM/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

1. Iei unul de masina, chinezarie, din piata, hypermarket sau magazine auto. Il folosesti ca atare. Asta am facut multi ani, pana i-am spart carcasa la modul fara intoarcere. 

2. Cand ma pregateam sa il arunc mi-am dat seama ca tot mecanismul interior este intact.

Am scos din ea compresorul propriu-zis (motor + furtun + cablu = dimensiunea unui pachet de tigari). Ca sa fii on the safe side poti sa cauti tot prin piete, casa, etc, o cutie de plastic mai mica in care sa le cari. 

3. Compresor mic, dedicat moto. Acum ff multi ani cred ca am vazut varianta de mai sus (motorul inchis in cutie miniaturala de metal) la Touratech. 70/80 de euro sau pe acolo. Am zis pas.

4. Este un roman pe Youtube (@vegasromaniac) pe care il mai urmaresc din cand in cand. La el am vazut alta chestie interesanta - powerbank LiIon cuplat cu compresor, de forma unui penar. Vreo 20 cm lungime pe 6/7 cm diamtru. 

Adica asta sau ceva f similar: https://www.aliexpress.com/i/32962332703.html

CYCPLUS-Portable-Air-Compressor-Mini-Inflator-for-Car-Bike-Tires-Rechargeable-Li-Ion-Battery-Power-Bank.jpg_q50.thumb.jpg.0cab751cca0b0a657cecd3a50b9a3748.jpg

 

 

Cand mi s-a stricat mufa de sub sa de la care ii dadeam curent alui meu, in padure fiind a trebuit sa fac o "potriveala". Asa ca am taiat mufa, am curatat vreo 10 cm din cablu de protectia de plastic si le-am mufat direct pe baterie, infasurate. Clar nu elegant si, din pacate, asa au ramas si acum. 

 

Usor off-topic: 

Daca imprumutati compresorul auto de la pct 1 vreunui amic ca sa il foloseasca la masina, aminti-ti-i sa o ridice pe cric inainte sa umfle roata.

Been there, done that. Nu intelegeam, iar in padure, de ce se umfla roata asa greu. Pistonasul din motor nu mai tinea deloc presiunea. Garniturile erau prajite aproape de tot. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, ianachim a spus:

La 125 ron am luat inca o jucarie din asta 

Touratech Romania mai avea pe stoc

9B66527F-3B04-4D7B-9922-FAD4EA24EF23.jpeg

Mai aveau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, iulianserban a spus:

Și pe mine ma tentează. După ce îl folosești poți sa ne zici cat de precis este? 

Acesta este al doilea ..pe primul cel folosit l am dat unui amic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand merg cu tubeless, n-am facut nici o pana care sa necesite umflare pe drum.

Am mai gasit dea lungul timpului vreo 2-3 cuie/sarme in cauciuc dar le-am rezolvat acasa.

Chiar si asa nu plec de acasa fara kit de pana si o pompa mica de bicicleta ( modelul de 10 ron la decathlon). Cum penele nu se intampla prea des consider ca nu merita sa car dupa mine tot timpul un compresor. 

Compresorul e bun cand ai o pana pe care nu o poti rezolva 100% dar totusi reusesti sa-ti continui drumul daca umfli din cand in cand. In cazul asta poti cumpara un compresor auto ieftin din aproape orice benzinarie :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 34 minute, binox a spus:

 

Compresorul e bun cand ai o pana pe care nu o poti rezolva 100% dar totusi reusesti sa-ti continui drumul daca umfli din cand in cand. In cazul asta poti cumpara un compresor auto ieftin din aproape orice benzinarie :) 

La roti cu camera eu am avut nevoie de compresor pentru a putea "arunca" cauciucul pe cerc. 

La pompa as fi albit. pana bagam 3-4 atm, ca sa sara guma.

Din aceeasi catogorie, eu am in trusa de scule si un tub de 100 de ml cu solutie de spalat geamuri (in fapt alcool, detergent si apa). Merge mult mai repede treaba cand marginile cauciucului sunt ude. 

De la compresorul refolosit eu am scos manometrul.

Pentru masurat presiunea corect (important cand mergi cu 0.8 pe off) am luat unul digital de la Louis. 

 

Acelasi compresor ca al lui Iana este si in linkul de pe Emag, ceva mai ieftin.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 29 minute, taong_mapagbiro a spus:

Alea auto sunt mari in general ..avi se vb de modele.mai mici asa ..ca de mobre 😁

Pai luați-vă și voi mobre serioase, cu coburi, topcase. 😏

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raul, asta este cel de la Louis? Zici tu ca citește bine presiunea? 

https://m.louis.eu/artikel/professional-tyre-pressure-gauge-digital/10003902?list=90d1d8012c969007e394b6f4095ded59&filter_article_number=10003902

 

Și la mobre echipate bine sa zic așa de multe ori eviți sa înghesui chestii voluminoase. Uneori și depinde de situație, asa ca unul cat mai compact este de preferat. 

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Compresor auto de origine dim 155 x 145 x 50 mm, vindea un tip cu 90 lei multe, multe acum vreo doi ani pe OLX, toate mărcile.

Am umflat inclusiv Reno Trafic la 4.2/3.8. Nou, a venit cu o bîzdîganie ca un spray pe care am aruncat-o din prima.

E precis, rezistent şi nu f mare. Consumă mult, nu merge în adaptoare ci direct în bricheta maşinii

Trusa cu şnur e ceva mai mică decît uzualele de auto

20200507_205121.thumb.jpg.bb7dc1449c2905eab439ec5e27fef86b.jpg20200507_205136.thumb.jpg.555df1eb98114500fcc58a78c58c9132.jpg20200507_205152.thumb.jpg.691aef7bcb0c4f222b83fe4598b1be1c.jpg20200507_205200.thumb.jpg.9aba8512385b009c80f3e03fd403989b.jpg20200507_205323.thumb.jpg.14e7beceb942f3ea8bfe62b1e356b44e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, iulianserban a spus:

As prefera să nu aștept 2-3 luni sa vină. Și tind sa cred ca ce vinde Louis nu e chiar chinezărie. Știu ca unele chiar sunt, dar nu toate. 

Multe sunt CHINEZARIE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...