Sari la conținut

Ce compresoare folositi


Postări Recomandate

Eu folosesc un compresor Continental, din kitul auto de pană, luat din târg de la Vitan. E mai mic decât cele standard de kit, cam jumătate din mărimea lor.

Are conector pt priza de bricheta și un cablu de vreo 2 metri.

L-am folosit de câteva ori până acum, umflă o roata moto de la 0 la 3 foarte repede, nu se încălzește.

Încape sub șaua motocicletei. Kitul de șnururi l-am luat de la Dedeman, vreo 10 lei parcă.

Concluzia: dacă mai găsești în târg după ce trece pandemia asta eu îl recomand!

 

IMG_20200320_181243.thumb.jpg.5ab1927931cd350a4f0af885dc39e36e.jpgIMG_20200320_182207.thumb.jpg.75a2437055983b527d16d34882ba8d71.jpgIMG_20200320_181233.thumb.jpg.09c7367b5b6f5acfc32d78733b649904.jpg

 

 

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 1 oră, iulianserban a spus:

Raul, asta este cel de la Louis? Zici tu ca citește bine presiunea? 

https://m.louis.eu/artikel/professional-tyre-pressure-gauge-digital/10003902?list=90d1d8012c969007e394b6f4095ded59&filter_article_number=10003902

 

Și la mobre echipate bine sa zic așa de multe ori eviți sa înghesui chestii voluminoase. Uneori și depinde de situație, asa ca unul cat mai compact este de preferat. 

 

Acela este.

Il am cred ca de vreo 10 ani. In ultimii ani a ajuns in masina fiindca nu am mai iesit cu motorul, dar in timpul cat il aveam in trusa de la motocicleta iti poti inchipui ce viata de salon a avut. 

E bine mersi si acum.

Ia-l linistit. Cred ca i-am schimbat bateria dupa 5-6 ani.

L-am contraverificat de cateva ori prin vulcanizari si a batut mereu cu scule de incredere.

Pe la inceput. Dupa aceea nu m-a mai interesat.

Comparatia cu unul din acela manual, cu rigla nu cred ca isi are rostul. 

Acum 1 oră, john17 a spus:

 

Screenshot_20200507_223516_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Identic.

Chinezarie buna 😊

1 oră în urmă, iulianserban a spus:

As prefera să nu aștept 2-3 luni sa vină. Și tind sa cred ca ce vinde Louis nu e chiar chinezărie. Știu ca unele chiar sunt, dar nu toate. 

Nu-s ce sa zic.

Formal sunt identice.

Eu sunt paralel cu electrica - inauntru are o placa din acea verde cu circuite. Si poate bateria sa fie mai buna la cel "nemtesc".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca se gasesc pe la noi modelele astea pentru ca nu m-a interesat subiectul (port cartuse CO2 si o minipompa de picior din Lidl si e suficient pentru mine), dar clipurile sunt interesante:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe strada am facut eu in Feb, de la serviciu inapoi acasa. A fost si prima pana. Am avut si o bucata mica de cui in lateral luat pe autostrada dinspre mare, dar nu s-a lasat cu pana. Asta a fost un caz in 7-8 ani, dar e bine sa fii pregatit zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Xiaomi se gaseste fara probleme si la noi.
https://blacktech.ro/gadgeturi/265-compresor-aer-digital-portabil-xiaomi-6934177707810.html

 

L-am luat ca sa ajustez presiunea parcului auto-moto personal conform specificatiilor. Mai ales ca, atunci cand aveam vechile cauciuri la motocicleta si scuter, trebuia sa refac presiunea macar la 2 saptamani.
Pana acum sunt multumit, plecand de la premiza ca ce indica este precis.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un airman de 3 ani. mereu imi fac cu el presiunea, si verific cu al manometru. ambele imi arata la fel. acum, ori ambele sunt la fel de proaste, ori ambele arata bine :D alegeti voi.

Varianta 2, pentru cei care nu au priza-merg prin boscheti, sunt pompele moto manuale. SI evident, kit de pana la tine-snur plus cele 2 scule, de gaurit-introdus-curatat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Airman EasyRider. Vine cu o solutie si 3 tipuri de cabluri pentru alimentare, Cablu cu papuci rotunzi legati direct la baterie, cablu cu clesti si cablu cu mufa bricheta.

Folositor, cuplez imediat la adaptorul deja conectat la baterie si fac presiunea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așa ceva.

Nu am folosit capsulele, doar două șnururi, unul pentru un prieten, celălalt pentru mine. Am luat trei capsule "ca să fie". Acasă am compresor de 25 litri și pe cel al mașinii, cu control electronic.

IMG_20200510_135843.jpg

IMG_20200510_135627.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.05.2020 la 20:45, ovi_ice a spus:

Scula. Il am de cateva luni. Fara fir, acumulator LI-Ion,  incarcare la USB (il bagi la priza usb din masina) 3 memorii de presiune (bicla, mobra, masina) ii dai drumu si poti sa uiti de el ca se opreste singur cand ajunge la cat e setat, masoara si presiunea in momentul cuplarii, cuplare pe filet metalic, adaptor pentru valve d-alea mici de bicla si ac pentru mingi, lanterna in caz ca e noapte si nu vezi valva, indicator de stare acumulator.

Singura intrebare ramane anduranta acumulatorului. Tre' sa mai treaca vreun an ca sa pot da un verdict.

A, l-am luat cu 170 si ceva de lei. Acum cel mai mic pret 202. Mi se pare superpret pentru ce stie sa faca.

 

PS A se remarca dimensiunile! Esential pentru mobra.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot uitam si eu la asta de la Xiaomi ca sa inlocuiesc actualul Airman (e mai compact si nu mai imi bat capul cu firul).

Intrebarea este - cam cat poti umfla cu o incarcare a accu ? :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna bine. In principiu ma intereseaza sa duca macar o umflare full in caz de pana, iar in rest sa ma pot juca mai usor cu presiunea la intrat/iesit de pe offroad.

Hai merci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Eu foloseam unul de pe Louis, ceva foarte asemanator cu acesta - https://www.louis.eu/artikel/airman-tour-air-compressor-inclusive-adapter/10002998?list=9c402e8751fe01fabbed67357f66ab32&filter_article_number=10029982 (arata cam la fel dar nu avea capacul ala galben, in fine). Si-a dat obstescul sfarsit anul trecut. 

Azi ne-au venit din US https://m2r-moto.ro/collections/stop-go/products/mini-compresor-pentru-motociclete-scutere-sau-atv-uri - este mai mic decat celalalt, are si o lanterna cu led incorporata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.05.2020 la 17:04, pierrotlefou a spus:

Xiaomi se gaseste fara probleme si la noi.
https://blacktech.ro/gadgeturi/265-compresor-aer-digital-portabil-xiaomi-6934177707810.html

 

L-am luat ca sa ajustez presiunea parcului auto-moto personal conform specificatiilor. Mai ales ca, atunci cand aveam vechile cauciuri la motocicleta si scuter, trebuia sa refac presiunea macar la 2 saptamani.
Pana acum sunt multumit, plecand de la premiza ca ce indica este precis.


Ati laudat atat de mult jucaria ca m-ati convins. Tocmai ce am dat o comanda cu gandul, sa fie. 
 

Mereu umblam cu spray-ul dupa mine, dar acum sa vedem unde gasim loc pentru ipodul asta 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, Pandy a spus:


Ati laudat atat de mult jucaria ca m-ati convins. Tocmai ce am dat o comanda cu gandul, sa fie. 
 

Mereu umblam cu spray-ul dupa mine, dar acum sa vedem unde gasim loc pentru ipodul asta 😅

Eu zic ca e o investitie buna si s-o gasi un loc printr-un rucsac :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, pierrotlefou a spus:

Eu zic ca e o investitie buna si s-o gasi un loc printr-un rucsac :)

Mai degraba intr-un topcase sau intr-o geanta pe codita, ca e cam grea jucaria. Dar, revenind dupa un an, inca tine bateria. Alaltaieri am facut presiunea la masina si am avut de bagat cam  0,5 in fiecare roata. Dupa operatie a ramas cu mai mult de 50% baterie si nu-l mai incarcasem de vreo 4 luni.

Cea mai misto faza e chestia cu trei memorii. Am bagat pe una masina la gol, pe a doua masina la plin si pe a treia roata spate de la mobra. Daca ar fi avut si a patra memorie era chiar perfect, ca io am la mobra 1,8 pe fata si 2,0 pe spate. Dar e bine si asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...