Sari la conținut

Montare priza usb 12v


Postări Recomandate

Asa, si inca una pe ziua de azi.

Pt ca la melc momentan sistemul de incarcare este ceva de genul  "baterie-invertor 12v/220v-incarcator priza 220-cablu usb-telefon" mi-a zis ca ceva se consuma aiurea pe acolo asa ca am zis sa imi fac ceva de genul "baterie-priza usb pt 12v-cablu usb-telefon" , cu alte cuvinte sa elimin invertorul si sa merg pe cei 12 v direct.

In capul meu de novice m-am gandit la asa ceva

schema.thumb.png.ba665650217d2b6462b54360f787ec6f.png

Ce e gresit la asta? Apropo, bateria este cea auxiliara, incarcata solar. Am stat si m-am gandit daca sa pun siguranta pe fiecare ramificatie, inainte de intrerupator, dar mi-am zis ca nu ar avea rost , ar fi doar un exces. De ce am pus intrerupator inainte de fiecare priza usb? Pt ca prizele au ceva led si nu vreau sa mearga ledul tot timpul aiurea (presupun ca as putea cotrobai in prize sa scap de leduri, am incercat asta la un incarcator normal de priza si e ok, dar parca nu m-as risca totusi cu dezlipit/fortat capace ca sa ajung la circuit)...cand am nevoie de incarcat tzusti intrerupatorul on, cand nu am nevoie tzusti off .Daca cumva conteaza, fiecare priza usb are 2 sloturi, un usb cu 2A si unul cu 1A.

Deci ce e in neregula cu schema mea?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Pt ca prizele au ceva led si nu vreau sa mearga ledul tot timpul aiurea

E ok asa cu intrerupator, la prizele alea nu consuma doar ledul consuma si circuitul care-ti face 5V din 12V. Nu consuma mult in gol dar in timp se aduna.

Siguranta are rol de a proteja firele (nu consumatorii). Cu cat e pusa mai aproape de baterie cu atat sansele de probleme sunt mai mici. Daca ai pune-o in apropierea prizei si s-ar intampla ceva cu cablul pana in siguranta ai sanse mari sa dai foc. Valoarea sigurantei o alegi in functie de sectiunea firelor iar sectiunea o alegi in functie de consumatori si lungime traseului( + alti cativa parametri mai putini importanti in cazul asta).

Ai grija ce fire pui, la auto parca nu gasesti sigurante mai mici de 5A . Sunt fire care la 5A se incalzesc rau. Folosind fire mai groase vei avea si pierderi mai mici pe ele. La 12V conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut un comutator cat mai mic  ca sa se incastreze cumva in carcasa prizei usb.  ordinea preferata ar fi

intrerupator.thumb.jpeg.a00872add0e4e08c0a3bd49f2fa56e45.jpeg

-galben..cam 10mm/10mm...am gasit de genul push on/off dar majoritatea covarsitoare au pini pt lipit pe placa deci inaltime si asezare greoaie, de asta prefer cu suruburi

-rosu care se incadreaza in carcasa, cam 20/6-7 mm....iarasi problema e ca sunt cu pini

-albastru, sa decupez carcasa dar sa se incadreze in limitele ei exterioare...cam 20/10mm...iarasi problema pinilor...

-verde, lipit de carcasa ..cam 45/20mm....

la toate inaltimea sa fie de 15 max 20mm.

pana acum cel mai ok ar fi astaintrerupator1.thumb.JPG.a0a899fa910235ff9d3b7f07010bfdfe.JPG

are gaura pt montaj de 13/19mm si inaltimea totala 24 .sarcina admisibila pe contacte [AC]: 3A/230V   ..daca era un pic mai scund era la fix

 

inca o nedumerire...am mai gasit unul altul care s-ar potrivi cat de cat dar la descriere spune

"Sarcină admisibilă contacte DC 

(la sarcina rezistivă) 0.05 A / 12 VDC"...unele sunt si cu 0.03A

asta inseamna ca nu e bun pt ce imi trebuie mie?

 Cred ca l-as putea potrivi si pe asta binisor,, L12mm l8mm si 8mm terminalele (nu spune daca 4+4 sau 8 fiecare) desi ceva migaleala o sa fie cu lamelele, dar cred ca l-as rezolva, dar nu imi da date tehnice, sa stiu daca o fi bun, ma refer la amperaj

intrerupator3.thumb.JPG.6f3a980c3810a74ab58e9a6aa0762aa5.JPG

 

Ceva idei/solutii?

 

pt siguranta am gasit asta

" Dimensiune siguranta: 19mm    
• Montare: pe cablu    
• Curent maxim: 20A    
• Tensiune nominala: 30V DC    
• Material pin: alama    
• Placare contact: cositorit    
• Terminale: cabluri    
• Dimensiune conductor: 1mm²   
• Culoare fir: rosu    "

sa inteleg ca fir de 1mm flexibil e de ajuns daca spune curent maxim 20A? 

Mie unul mi se pare auditiv subtire, ma asteptam sa fie mai gros cablul daca ma iau dupa poza, aveam in cap sa iau fir de 2.5mm

siguranta.thumb.JPG.d1aa389d9dd67472be747cdd86b907e5.JPG

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Priza aia USB are un condensator pe intrare, ceea ce se traduce printr-un curent maricel cand se actioneaza intrerupatorul, curent muuult peste cei 0.05A.

O varietate mare de intrerupatoare gasesti aici https://www.tme.eu/ro/katalog/comutatoare-si-indicatori_100232/ , majoritatea au si fise tehnice, vezi exact dimensiunile.

Partea nasoala e ca transportul costa vreo 25 ron parca, dar pe site gasesti multe chestii de care ai putea avea nevoie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegule,ca idee pentru intrerupatorul negru de 3A (prima poza).Ai putea oare sa elimini plasticul ( cu pila) din spate unde vin suruburile ,sa scoti suruburile si sa cositoresti direct firele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum sunt la stadiul de dat comenzi....cand o sa am in mana intrerupatoarele vad exact ce si cum...pana la urma o sa le iau pe astea de 3A cred 95%...nu mai am rabdare sa tot caut ca pana la urma nu e opera de arta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...