Sari la conținut

Invelit elemente carenaj in fibra de carbon (nu folie).


Postări Recomandate

Ma bate de ceva tip acest gand. 

Am vazut ca au scazut preturile la fibra de carbon (tesatura nu vorbim de folie).

5m2 ajunge 700 lei la care se adauga si rasina, lacul si smirghelul. Probabil cu 1000 de lei faci destul de multe elemente.

 

Sunt curios daca a incercat cineva de aici chestia asta, care ar fi gradul de dificultate si ce probleme a intampinat. 

Imi place cum arata fibra de carbon si mi-ar placea sa ma joc putin.

 

Am vazut ceva pe youtube insa mai mult sau mai putin concludent. Din ce am inteles se pregateste suprafata prin smirgheluire, apoi se da un strat de rasina. Se aseaza fibra de carbon cu atentie pentru a nu se destrama. Se da apoi inca un strat de rasina. Dupa intarire se smirgheluieste si se da iar rasina. Se repeta procedura de 2-3 ori. Marginile se finiseaza cu un dremer. La final lac si ulterior polis.  Ar trebui sa iasa bijuterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

si o sa ai carene de 2 ori mai grele. Nu mai bine pui colant daca doar aspectul te inetreseaza? Mult mai usor de dres daca gresesti? 

Faptul ca voi avea carene mai grele nu ma afecteaza. Nu am SS si cateva sute de grame in plus sunt = 0 la motocicleta pe care o am si stilul meu de mers.

 

Colantul are niste dezavantaje majore din punctul meu de vedere subiectiv:

1. Nu e "the real thing" :)

2. Nu iti ofera nici un plus de rezistenta 

3. Se dezlipeste la colturi, face cute, etc

4. Nu arata la fel de bine ca fibra de carbon originala.

5. Doresc sa experimentez cu tehnologia asta. Nu ma grabesc sa o fac toata o data. Dar cand reusesc sa imi fac timp si am chef sa mesteresc la garaj, i-ar placea sa iau cate o piesa si sa lucrez pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

succes! dar daca tot faci ceva, faci o matrita negatiova din fibra plecand de la carena ta si faci fibra de carbon in ea. Asa ai ce pune pe motoreta daca gresesti, mai faci un ban ca le vinzi si altora. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. La povestea cu elentele facute din fibra se complica mai mult decat imi doresc.

 

Am gasit ceva filmulete cu tutoriale. Ca in orice treaba de acest gen e foarte importanta pregatirea, smirgheluirea, lucratul ingrijit si rabdarea.

 

 

Poate recomanda cineva un magazin on line (eventual din romania) unde se gasesc mai accesibil materiale de acest gen?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sună ca și cum ai face niște ouă ochiuri, la care toți se pricep, văzând filmulețe pe youtube! 

Nici nu ai idee câtă meserie îți trebuie și câți ani de experiență trebuie să ai în spate ca să iasă ceva bun! 

Încă ceva, dacă tu crezi că iese ceva din rahaturile alea de materiale aduse din China pe care le găsești vrac pe OLX, te înșeli amarnic. Trebuie o anumită fibra, anumite rășini etc și toate astea costă de te îndoaie. 

Dacă vrei să te lămurești da click în semnătura mea și vorbește cu un meseriaș care face asta de 30 ani. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Sună ca și cum ai face niște ouă ochiuri, la care toți se pricep, văzând filmulețe pe youtube! 

Nici nu ai idee câtă meserie îți trebuie și câți ani de experiență trebuie să ai în spate ca să iasă ceva bun! 

Încă ceva, dacă tu crezi că iese ceva din rahaturile alea de materiale aduse din China pe care le găsești vrac pe OLX, te înșeli amarnic. Trebuie o anumită fibra, anumite rășini etc și toate astea costă de te îndoaie. 

Dacă vrei să te lămurești da click în semnătura mea și vorbește cu un meseriaș care face asta de 30 ani. 

Sunt convins sa nu e asa simplu Luigi, de aceea si vreau sa experimentez. Cand m-am apucat de placat cu metale pretioase si reconditionari acum 6 ani tot din curiozitate am facut-o. Si pana la urma am reusit sa fac calitate. Nu ma astept sa iasa din prima. Sau sa iasa perfect din a 10-a. Sunt curios sa experimentez si eram curios cine a mai incercat sa imi dea nici informatii pentru inceput.

Editat de Fiziflash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin 2008-2009 facea treaba asta un baiat Bogdan, undeva in Militari, langa Politehnica. Treaba nu era foarte calitativa... imbinarile erau destul de urate si intradevar piesa crestea in greutate. Am vazut facute pe motocicleta si am vazut si cum a sarit "carbonul"in mers de la viteza/vibratii, etc. In principiu el trata treaba ca si pe fibra de sticla, facea doar o acoperire. Peste carbon punea rasina in 2-3 straturi, smirghel, polish, lac, etc... nu prea I-a mers treaba, s-a lasat.

Spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ionuț Florea (cred ca Mr White pe forum) a conceput și fabricat niște piese aftermarket pentru motoarele lui. 

Nu a făcut acoperire, dar las info asta aici în cazul în care vrei sa îl contactezi și sa afli de unde își ia materia prima. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca a taiat filmarea exact unde era interesant. Oricum i-a iesit bine si lucreaza destul de haotic. 

Chiar ma mir ca nu e mai mult interes pentru subiect :) Arata spectaculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Acum m-ai facut tu curios 😏

Dă-i bice și ne arăți și noua. Eu zic să-l suni pe nenea ala din semnătură mea, spune-i că-l deranjezi din partea mea și roagă-l să îți dea un sfat, înainte de a te apuca de treabă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
La 28.05.2020 la 15:01, superbec a spus:

si? dupa 2 saptamani ti-ai dat seama ca rasina nu se lipeste de vopsea ? :)

 

 

Din pacate nu am mai apucat sa ma apuc pentru ca au intervenit alte prioritati. Dar voi incerca si voi reveni aici cu rezultatul. 

Impaturiri in fibra de carbon :)))))) Se recomanda la carenele cu afectiuni degenerative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...