Sari la conținut

Toyota Aygo - pareri


Krimh
 Share

Postări Recomandate

Salut.

Cum zice si titlul, astept pareri despre Aygo, de la posesori. Si nonposesori amabili si documentati.

Ma intereseaza o masina de oras, practic "de mers la sifoane"; asta nu inseamna ca o sa faca 1 km pe zi, dar ati prins ideea, nu e masina de plecat in concediu. O sa o folosesc in oras si intre orase apropiate, maxim. Imi place cum arata Aygo si am inteles ca ar fi ok. Zic unii. In nu stiu ce review pe net am vazut ca mai face si fite: cutie, radio, mai ploua pe la chedere, etc.

O treaba buna ar fi ca o masina de oras nu are consum mare, teoretic, nici km multi si ar trebui sa nu fie nici abuzata, ca n-o ia nimeni, presupun, pt racing sau carat ciment de la Dedeman.

Astept parerile dvs. pro si contra Si multam fain.

De mentionat ca ma intereseaza varianta 2005 - 2014. Cred ca e primul model. Asta din cauza costurilor.

Editat de VyXxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Cred ca poti sa afli niste pareri pertinente de pe grupul dedicat Toyota aici http://www.club-toyota.ro/forum/forumdisplay.php?49-Toyota-Aygo

Daca sapi putin acolo poti sa vezi si ce probleme au avut posesorii de la noi din tara.

Spor la cautat. Imi pare rau, dar nu pot sa-ti dau alte informatii legate de acel model  de la Toyota.

 

PS: Stiu ca este facuta pe aceeasi platforma cu Peugeot 107 si Citroen C1. Am folosit pentru o deplasare de ~300 km un Peugeot 107 si a fost ok : suficient de incapatoare pentru 1.85 cm inaltime, insonorizarea decenta pentru deplasarile in afara orasului  . Pentru oras este ok avand si 4 portiere , iar bancheta din spate poate fi folosita si de adulti. Consumul este foarte bun atat in oras cat si in afara.

 

Editat de mrrlr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Eu am avut de la birou Citroen C1 aprox 2 ani de zile (masina e practic aceeasi):

- Super fun masinuta.

- O parchezi oriunde, dar trebuie sa ai putin grija cu garda la sol (mai ales la borduri).

- Consumul, not great, not terrible (~ 8-9L  la cum o conduceam eu).

- Mergi cu 70 si ai senzatia ca alergi cu 100 prin oras.

- Nu am avut nici o probleme cat a fost masina la mine si nu eram primul posesor, deci nu ma pot pronunta la capitolul asta. Ambreiajul se duce mai usor pt ca nu te abtii sa nu o alergi.

- Geamurile spate foarte bune pentru ventilatie naturala.

 

The bad:

- AC inexistent (nu iti face nici o iluzie ca o sa fie utilizabil). Este practic un ventilator cu aer "mai" rece.

- Incarcata cu mai mult de 2 persoane se taraie si o turezi de o iau dracii. Isi pierde din manevrabilitate in viraje (este normal cu greutate suplimentara).

- Spartana all the way si suspensia destul de dura.

- La viteze de peste 100 km/h danseaza pe sosea; veneam de la calarasi spre buc pe autostrada cu 130 km/h si o pala de vant m-a "mutat" pana pe banda de urgenta cu volanul drept. M-am umplut de respect si de atunci am fost foarte atent la viteze si open road.

- Trece un tir pe langa tine....il simti din plin.

- Radiatorul este destul de aproape de bara si predispus la avariere rapida in caz de accidente.

- Garda la sol destul de mica; iarna pune mai multe probleme pt ca poate ramane f usor suspendata (fiind si foarte usoara).

- in caz de accident serios, nu prea ai parte de mult material care sa te protejeze.

 

 

Dar inca o data, o masina foarte fun dpmdv si cu care m-am simtit foarte bine. As fi cumparat una pentru oras, dar la momentul respectiv erau destul de scumpe.

Editat de GeKados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am o colega cu o astfel de masina si nu este multumita deloc.

Intra apa pe la antena si pe la chedere, este greu de parcat si pe o bordura mica, a atins cu pragul cand a intrat la spalatorie, s-au stricat stergatoarele de cateva ori...

Masina o are de noua iar ea stie sa conduca.

 

Sincer, ti-s recomanda un Sandero.... cu siguranta vei fi mai multumit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aygo a avut un coleg si l-a dat la schimb pe un CHR. L-a tinut 8 ani in care nu a avut nicio problema iesita din comun. Da, s-a mai stricat nu stiu ce piesa (pe la vreo 6 ani, ceva macara de geam? can't remember) insa a rezolvat foarte elegant cu reprezentanta (ca doar la ei avea reviziile). E o masina spartana care isi face treaba. Praf si publere cand o scoti din oras (foarte usoara, zero aerodinamica, motor mic, tinuta de drum neoptimizata), iar in caz de accident e mai putin safe decat maisinile mai mari (teorie, ca practica nu stiu, din fericire). In schimb a facut 60.000 cu ea in Bucuresti. Consumul vreo 8.5 in medie.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, VyXxer a spus:

Salut.

Cum zice si titlul, astept pareri despre Aygo, de la posesori. Si nonposesori amabili si documentati.

Ma intereseaza o masina de oras, practic "de mers la sifoane"; asta nu inseamna ca o sa faca 1 km pe zi, dar ati prins ideea, nu e masina de plecat in concediu. O sa o folosesc in oras si intre orase apropiate, maxim. Imi place cum arata Aygo si am inteles ca ar fi ok. Zic unii. In nu stiu ce review pe net am vazut ca mai face si fite: cutie, radio, mai ploua pe la chedere, etc.

O treaba buna ar fi ca o masina de oras nu are consum mare, teoretic, nici km multi si ar trebui sa nu fie nici abuzata, ca n-o ia nimeni, presupun, pt racing sau carat ciment de la Dedeman.

Astept parerile dvs. pro si contra Si multam fain.

De mentionat ca ma intereseaza varianta 2005 - 2014. Cred ca e primul model. Asta din cauza costurilor.

Cred ca ar trebui sa mergi s-o vezi in showroom, chiar daca este versiunea recenta. Eu am avut o curiozitate si m-am urcat intr-una. Nu m-a impresionat: acces extrem de incomod (mai ales in la scaunele din spate), portbagaj inexistent, calitate indoielnica. Si toate astea la un pret... 
Asa ca nu sunt surprins sa aud criticile de mai sus. Mai cauta opinii si pe site-uri din afara.
Ca masina de oras, cred ca un Matiz e la fel de reusit. Chiar si Tico :) 

Pana la urma, depinde ce buget ai si cati bani mai trebuie sa bagi in ea, daca are probleme de reglat.
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sint foarte multumit de 107-le sotiei. Am vorbit cu un posesor de aygo (cind au aparut) si se plingea de consum, nu mai retin cit mi-a spus, dar era peste cit consuma 107-le.

Este totusi probabil sa fi nimerit el una mai prost reglata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, pierrotlefou a spus:

Cred ca ar trebui sa mergi s-o vezi in showroom, chiar daca este versiunea recenta. Eu am avut o curiozitate si m-am urcat intr-una. Nu m-a impresionat: acces extrem de incomod (mai ales in la scaunele din spate), portbagaj inexistent, calitate indoielnica. Si toate astea la un pret... 
Asa ca nu sunt surprins sa aud criticile de mai sus. Mai cauta opinii si pe site-uri din afara.
Ca masina de oras, cred ca un Matiz e la fel de reusit. Chiar si Tico :) 

Pana la urma, depinde ce buget ai si cati bani mai trebuie sa bagi in ea, daca are probleme de reglat.
 

Io zic ca,Matiz-ul si Tico,nu au deloc o siguranta la impact,Aygo/C1/107 au planseu pedalier retractabil in caz de impact frontal,din cate stiu eu.

Acelasi motor de 998 cc si 3 cilindri,e pus si pe Subaru Justy 4,doar ca asta e o idee mai mare masina,are 5 locuri si 70 cp,nu 64 cp cum ai celelalte 3.Tot din cate stiu eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O tigaie! 

Pompa de apa (capacul in care stă rulmentul + presetupa) dintr-o tablă ambutisată, n-am vz o mizerie mai mare de cand port ochi! Și ține mai puțin decât aia de f650. bmw. Ușile de dacia 1300 sună frumos când le închizi, astea de aygo/c1/107 (FIX aceeași tigaie cu embleme diferite) au zgomot de tablă sinistră. :puke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am condus varianta pe benzina, fasneata,relativ spatioasa pentru dimensiunile ei, intretinere ieftina, proprietara multumita, DAR:

-consuma aproape cat un 1.6

-cutia oarecum imprecisa

-destul de spartana la interior, dar oarecum ergonomica.

 

Personal, prefer audi a2, lupo 3l sau corsa c 1.2/16v.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Christian 1 a spus:

Io zic ca,Matiz-ul si Tico,nu au deloc o siguranta la impact,Aygo/C1/107 au planseu pedalier retractabil in caz de impact frontal,din cate stiu eu.

Acelasi motor de 998 cc si 3 cilindri,e pus si pe Subaru Justy 4,doar ca asta e o idee mai mare masina,are 5 locuri si 70 cp,nu 64 cp cum ai celelalte 3.Tot din cate stiu eu.

Nu zic nu. Era doar o figura de stil.
Aygo mi-a lasat aceiasi impresia de calitate interioara ca si doamnele mentionate mai sus... Adica abrupt spre zero.
Iar comentariile legate de A/C mi-a aduc aminte de experientele cu Tico in depasiri, cand trebuia sa opresc clima ca sa fiu in siguranta (pe timp de vara).

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 hours ago, Ice-D said:

corsa c 1.2/16v.

 

 Da. Am luat de la nemti, am tinut-o vreo 5 ani. Buna!

Am vandut-o anul trecut. Trebuiau inlocuite caloriferul, mecanism inchidere la o usa spate, caseta de directie. Asta mi-au zis 2 mecanici de la servisuri diferite. Plus manopera. Si am zis ca nu mai stau sa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, superbec a spus:

fiat d'ala de nu se strica?

Aşa ceva nu există. Frumoase, cai putere cu sutele, dar nu urcă dealul. A mai zis-o cineva, cred că Top Gear.

Acum şi jafonezele se aliniază la asta.  Am închiriat o Yaris, dacă urcam o bordură la parcare începea să miroasă ambreiajul, pe lângă motorizarea leşinată mai era şi ambreiajul subdimensionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, mrrlr a spus:


De care?

stie john un fiat care nu se strica, nu consuma mult costa putin etc etc ... din pacate exista doar in imaginationland.

Acum 1 oră, Penetru a spus:

Aşa ceva nu există.

🤣😧👋:D logic...

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.05.2020 la 12:09, VyXxer a spus:

 Da. Am luat de la nemti, am tinut-o vreo 5 ani. Buna!

Am vandut-o anul trecut. Trebuiau inlocuite caloriferul, mecanism inchidere la o usa spate, caseta de directie. Asta mi-au zis 2 mecanici de la servisuri diferite. Plus manopera. Si am zis ca nu mai stau sa...

Nu exista masina perfecta, sa mearga fara sa bagi un ban in ea.

Alta varianta ar fi polo,mitsu colt sau chiar a klasse, gen 2,chiar e o masina reusita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 16.05.2020 at 22:22, Penetru said:

Aşa ceva nu există. Frumoase, cai putere cu sutele, dar nu urcă dealul. A mai zis-o cineva, cred că Top Gear.

Acum şi jafonezele se aliniază la asta.  Am închiriat o Yaris, dacă urcam o bordură la parcare începea să miroasă ambreiajul, pe lângă motorizarea leşinată mai era şi ambreiajul subdimensionat.

 

Treaba ii de consum si impozit. Ca la parcat, ma pricep oleaca. Altfel, la bani de aigo iei un 307 full

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...