Sari la conținut

Circulatia cu moto in aceasta perioada


adimotor
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o nedumerire legata de circulatia cu motocicleta pe perioada starii de alerta care intra in vigoare din 15 mai, mai precis nu mi-am dat seama daca poti circula cu motoreta in afara localitatii, poate cineva este mai bine documentat si imi poate spune si mie sau celor interesati. Am inteles ca trebuie sa ai declaratie, ok, am auzit ca poti merge cu bicicleta in afara localitatii, dar cu motocicleta?Adica se poate incadra motociclismul la o activitate fizica individuala (din punctul meu de vedere, da) cum este prevazut la pct. 5 din declaratie, sau nu?Si daca da, poti merge in alte localitati, pentru ca eu si altii probabil, vrem sa dam o tura de cateva sute de km dupa atata pauza.E o chestie pe care eu nu am inteles-o din discutiile pe care le-am auzit la tv, bine, nici nu a fost abordata aceasta problema in mod concret, referire explicita am auzit doar despre mersul cu bicicleta.Multumesc.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 4 minute, adimotor a spus:

Adica se poate incadra motociclismul la o activitate fizica individuala (din punctul meu de vedere, da)

 

 

 

In cazul asta si o masina fara servo o incadrezi tot la activitate fizica individuala? Eu zic sa stai linistit daca nu ai chef sa iti iei si o amenda aiurea mai ales daca vreti sa iesiti in gasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti iei moped si la intalnirea cu politia promiti ca nu ai folosit motorul si nici nu ai de gand, doar pedalezi si folosesti forta vantului, e ok. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, adimotor a spus:

Adica se poate incadra motociclismul la o activitate fizica individuala (din punctul meu de vedere, da) cum este prevazut la pct. 5 din declaratie, sau nu?

 

 

 

il practici pe circuit (asfaltat, cross) sau prin padure cu enduro? Daca nu ma tem ca nu prea. Adica oricat de deschis la minte ar fi un politist, ar trebui sa fie si idiot sa o inghita pe asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, ovi_ice a spus:

Daca dupa ce mergi cu mobra ajungi acasa transpirat la subtioara si “usor tremurand” ca colegu @jenel, atunci e activitate fizica...intensa ;).

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣+1

 

Pe mine ma intereseaza mai mult ce se intampla dupa 15.05.  

Editat de Djenavar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri Ministrul Vela a confirmat faptul ca in localitate nu ai nevoie de declaratie, masca e obligatorie doar in incinte, iar pe afara, in aer liber nu e nevoie, iar la iesirea din localitate ai nevoie de declaratie scrisa.

Dar, eu zic sa fim cu ochii in 4, pentru ca astia se pot sucii oricand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Declaratie in sensul ," ma duc sa dau o tura de 500km de nebun" sau o declaratie ca ai ceva de facut/rude de 100 de ani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclismul va fi in lista activitatilor sportive permise, conf unor declaratii de astazi. Ramane sa vedem daca o sa fie nevoie de declaratie sau, dar asta dupa ce nu se mai cearta prin Parlament

 

Citat

Setul de condiţii a fost prezentat într-o conferinţă de presă de ministrul Tineretului şi Sportului, Ionuţ Stroe.

Astfel, lista disciplinelor sportive care se pot practica în această perioadă este următoarea: aeronautică, alpinism, atletism (probele de alergare, aruncarea ciocanului, aruncarea discului, aruncarea greutăţii, aruncarea suliţei), automobilism, kaiac (kaiac sprint, rafting, stand-up paddle, kaiac pe ape repezi), canotaj, ciclism (ciclism rutier, mountain bike), echitaţie, golf, karting, motociclism, tenis (proba de simplu), tir cu arcul, tir sportiv, yachting (windsurfing, bărci cu vele).

sursa

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Akbert a spus:

motociclismul va fi in lista activitatilor sportive permise, conf unor declaratii de astazi. Ramane sa vedem daca o sa fie nevoie de declaratie sau, dar asta dupa ce nu se mai cearta prin Parlament

 

 

Asa sa te auda Zalmoxis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

39 minutes ago, einstein1984 said:

Da, dar va trebui sa ai semighidoane si carene+ combinezon piele one piece. 

Si sa fii pe circuit 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc cu invidie cum vă pregătiți de plimbări. 

Sper să nu am uitat cum se conduce, parcă schimbătorul era pe stânga, nu? 😁

 

Btw, cu listă de medicamente, declarație și acte mă pot deplasa cca 40 km până în oraș? Teoretic da, practic însă?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel, lista disciplinelor sportive care se pot practica în această perioadă este următoarea: aeronautică, alpinism, atletism (probele de alergare, aruncarea ciocanului, aruncarea discului, aruncarea greutăţii, aruncarea suliţei), automobilism,

   Adica iesi la plimbare cu Loganul, ca activitate sportiva sau trebuie sa faci parte dintr-un club ceva, sa spui ca ai nevoie de antrenament pentru competitia ce va urma? la fel si la moto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat o cautare si am gasit asta https://insp.gov.ro/dj/comunicate/Anexa II Sporturi individuale.pdf 

Măsurile descrise mai jos descriu cadrul în care sporturile individuale în aer liber pot fi practicate de către sportivi, dar și de către publicul larg. Acest cadru este valabil exclusiv pentru activitățile sportive care se pot practica individual, în grupuri nu mai mari de 3 persoane și în aer liber. Lista disciplinelor sportive care se pot practica este următoarea:

  aeronautică

  alpinism

  atletism

o probele de alergare, aruncarea ciocanului, aruncarea discului, aruncarea greutății, aruncarea suliței

  automobilism

  caiac

o caiac sprint, rafting, stand-up paddle, caiac pe ape repezi

  canotaj

  ciclism

o ciclismrutier,mountainbike

  echitație

  golf

  karting

  motociclism

  tenis

o proba de simplu

  tir cu arcul

  tir sportiv

  yachting

o windsurfing, bărci cu vele.

Mersi de opinii. Dupa cum scrie aici pot sa merg cu inca 2 prieteni sa ma dau cu mobra.Acum sa vedem ce se voteaza in parlament! Sa auzim numai de bine.

Editat de adimotor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...