Sari la conținut

Circulatia cu moto in aceasta perioada


adimotor
 Share

Postări Recomandate

Acum 5 ore, l.u.v a spus:

De ce nu trimiteți un mail către MAI să aveți un răspuns oficial legat de asta? 

MAI lasa-i draq ca astia nu stiu nici de capul lor! Din ciclul "parcurile si hotelurile nici nu au fost inchise". :moron:

Banda de imbecili mai mare decat actualii birjari care conduc tara n-am vazut. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ehe J9hny stai sa vezi pe cei ce vin , ce conducatori vajnici o sa fie, toti emeritii de pe la fac private si doctorate facute la SRI,, atunci sa te tii. Astia de bine de rau au mai terminat ceva si mai stiu tabla inmultirii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Akbert a spus:

astazi ar fi ultima zi in starea de urgenta. daca nu apare ceva intre timp, o sa fie liber pana pe 18

Conform cu ce se discuta aici (de la minutul 2:30) s-ar putea sa nu fie chiar libere si ale nimanui zilele alea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

latrina 3 :puke:

N-au nici un fundament elucubrațiile reporterului. 

Acum 30 minute, Djenavar a spus:

stai sa vezi pe cei ce vin

pesedeii, cin' să vină?!? :moron:

Pleac-ai noștri, vin ai noștri, 

Noi rămânem tot ca proștii! 

🤬

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, john17 said:

MAI lasa-i draq ca astia nu stiu nici de capul lor! Din ciclul "parcurile si hotelurile nici nu au fost inchise". :moron:

Banda de imbecili mai mare decat actualii birjari care conduc tara n-am vazut. :finger:

ai grija ce iti doresti!!!!

Editat de Lup69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar suntem in ceata sau este clar?

Sunt exceptate ... e) "Activitățile recreativ-sportive în aer liber, precum ciclismul, drumețiile, alergarea, canotajul, alpinismul, vânătoarea, pescuitul și altele asemenea, care se desfășoară cu participarea a cel mult 3 persoane care nu locuiesc împreună." 

La "altele" se incadreaza motociclismul sau nu? Daca nu este o activitate sportiva pentru toti (doar unii sunt sportivi motociclisti), dar recreativ-sportiva tot este pentru restul amatorilor, nu?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pentru tine motocicleta reprezintă recreere, pentru alții mașinile. 

Nu este clar și lasă la mâna polițistului interpretarea. 

Dar sunt mult mai multe variante în declarație pe care le poți trece, dacă ai o casă sau teren la țară, sau ceva stupi albine etc. 

 

PS: noul model de declarație mai jos. 

Screenshot_20200515_083113_com.google.android.apps.docs.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Până va intra legea în vigoare (luni sau când plm) NU EXISTĂ TEMEI LEGAL PT A RESTRÂNGE LIBERTATEA DE MIȘCARE!!! Ccr s-a pronunțat deja ref la constituționalitatea ordonanței 3.14zdii menționând acest lucru. 

După ce va intra legea e la aprecierea organului. Dacă nu va fi contestată și legea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti spune ca te duci in drumetie (adica plimbare pe jos), asta inseamna orice bucata de drum public* din zona de munte. Cu ce ajungi acolo e strict problema ta, cu auto, cu moto sau cu jetpack-ul.

Intelegeti ca motocicleta este doar un mijloc de transport, motociclismul sportiv presupune legitimarea la un club sportiv si un cadru orgnizat de desfasurare a antrenamentelor/competitiilor, nu drumul public!

 

*am zis "drum public" pentru ca nu s-au deschis inca traseele montane, pana la anuntul oficial al Salvamontului sau cine se ocupa de trasee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 6 minute, TETEA. a spus:

Intelegeti ca motocicleta este doar un mijloc de transport, motociclismul sportiv presupune legitimarea la un club sportiv si un cadru orgnizat de desfasurare a antrenamentelor/competitiilor, nu drumul public!

Evident. 

Acum 2 minute, Baxxter a spus:

Pentru mine concluzia e simplă: voi minti in continuare in declaratie ca si pana acum

Evident 🤗

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ordinul Ministerului Tineretului si Sportului este prevazut expres motociclismul, insa documentul se refera mai mult la activitatile sportive organizate (structuri sportive)

http://mts.ro/wp-content/uploads/2020/05/ordin-MTS-MS.pdf?fbclid=IwAR0fgtqVzcsDvH9uxQeUi7BTaU91gyh1c4viePBBH-LX_lZ-ScqokCGn5MY

 

Cu toate acestea, modelul de declaratie cuprinde "drumetia", care nu este un sport organizat si nici nu este cuprins in Ordinul MTS. Astfel, printr-o interpretare mai larga, motociclismul poate fi practicat cu respectarea regulilor de distantare sociala.

 

Cred ca sunt sufuciente portite pentru a ne putea plimba in izolare in perioada urmatoare :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 minutes ago, TETEA. said:

Poti spune ca te duci...

Am auzit că îți vinzi motocicleta, vezi că mâine dimineață vin să o văd. ;)

Daca vrea cineva să ajungă prin zona Buzăului, și eu o pot scoate la vânzare. :)

Nu e mai simplu, nu de-aia suntem comunitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Bart Bz a spus:

Am auzit că îți vinzi motocicleta, vezi că mâine dimineață vin să o văd. ;)

Daca vrea cineva să ajungă prin zona Buzăului, și eu o pot scoate la vânzare. :)

Nu e mai simplu, nu de-aia suntem comunitate?

 

Brilliant! 👍 :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.05.2020 la 14:20, ovi_ice a spus:

Daca dupa ce mergi cu mobra ajungi acasa transpirat la subtioara si “usor tremurand” ca colegu @jenel, atunci e activitate fizica...intensa ;).

din moment ce niste oficiali s-au gandit ca poate fi la capitolul activitati fizice se pare ca am nimerit-o si pe asta, nu doar partea cu legea abuziva...si nu vad in articolul ala vreo obligatie de a fi legitimat la vreun club. 

si da, daca esti un om obisnuit fara antrenament sportiv deosebit, un zx12 e cam greu sa nu te transpire.

poate doar in situatia in care ti l-ai luat doar de impresie si nu te bucuri deloc exact de aspectul la care exceleaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jenel, citesti dar nu intelegi. Imi scapa termenul...

MOTOCICLETA ESTE MIJLOC DE TRANSPORT!

Altfel spus, poti merge cu ea oriunde, pentru unul dintre motivele specificate in declaratie. 

Este MIJLOCUL, nu SCOPUL iesirii din localitate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in articolul ala motociclismul era la mijloace de transport asa cum e si canotajul...deci pare ca tu nu intelegi.

ieri a fost o stire cu zambetul pe buze cum ca multi au iesti la mare sa faca kite-surfing si nu ii condamna nimeni...mesajul reportajului era "uite ce  frumos e ca niste oameni au o activitate fizica ce se poate desfasura in conditii de siguranta, fara sa afecteze pe nimeni" si nu, nu erau localnici de pe litoral.

acelasi rationament se aplica si aici, nu deranjezi pe nimeni, de ce nu ai voie sa o folosesti recreational? de dobitoci ce sunt cei cu legile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SPORT (< fr., engl.) s. n. 1. Activitate fizică a cărei practică presupune un antrenament metodic, respectarea anumitor reguli și a unei anumite discipline, având la bază elementul competitiv și urmărirea obținerii de performanțe. ♦ Fiecare dintre formele speciale, reglementate de această activitate (ex. atletism, natație, fotbal, handbal etc.). 2. Ansamblu de exerciții fizice și jocuri practicate metodic în scopul formării și perfecționării unor calități motrice specifice și al unor calități morale (curaj, perseverență, decizie etc.). Se practică la vârsta școlară pentru întregirea personalității copiilor și tinerilor, iar mai târziu pentru menținerea și mărirea capacității de rezistență a organismului la eforturi.

 

Deci enduro, intra! E mai solicitant decat multe alte sporturi. Si spui ca te duci in  tura! Ne vedem pe coclauri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Bart Bz said:

Am auzit că îți vinzi motocicleta, vezi că mâine dimineață vin să o văd. ;)

Daca vrea cineva să ajungă prin zona Buzăului, și eu o pot scoate la vânzare. :)

Nu e mai simplu, nu de-aia suntem comunitate?

Mdaaa, vin si eu sa o vad, doar ca tre' sa ocolesc nitel...nu pot sa vind din Buzau direct in Buzau, nu??Ce naiba, doar toate drumurile duc la...Buzau...😇

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...