Sari la conținut

Circulatia cu moto in aceasta perioada


adimotor
 Share

Postări Recomandate

Mi-ați dat o idee, era ceva agregat exotic de vanzare pe la Eforie parcă, una cu un catadioptru spart. M-aș cam duce să o văd! Una prin vamă nu știți? :huh:

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 58 minute, jenel a spus:

din moment ce niste oficiali s-au gandit ca poate fi la capitolul activitati fizice se pare ca am nimerit-o si pe asta, nu doar partea cu legea abuziva...si nu vad in articolul ala vreo obligatie de a fi legitimat la vreun club. 

si da, daca esti un om obisnuit fara antrenament sportiv deosebit, un zx12 e cam greu sa nu te transpire.

poate doar in situatia in care ti l-ai luat doar de impresie si nu te bucuri deloc exact de aspectul la care exceleaza

 

Articolul 52 codul rutier

(1) Este interzisă desfăşurarea de concursuri, antrenamente ori întreceri pe drumurile publice, cu excepţia celor autorizate de administratorul drumului respectiv şi avizate de poliţia rutieră.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine bag lejer o drumetie pe cheia si cu intoarcere pe siriu. Restul vad ca raman sa se certe daca ai voie sau nu sa iesi si ce bifezi in declaratie. Apropo, pana luni nu exista sanctiuni, nici nu iti trebuie declaratie.

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact la asta ma gandeam. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tot trancaniti atata cu definitia sportului? am zis ca pentru un om simplu poate constitui activitate fizica? am zis. am zis sport de performanta? nu am zis.

exista drumetii de performanta? nu exista. deci e normal si civilizat sa fie permis

 

jenanti sunt cei care pleaca capshoru la rahaturi de legi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, taong_mapagbiro a spus:

Activitatea recreativa este alta !!!    Moto reprezinta doar un mijloc de deplasare intre domiciliu si locul recreerii.

 

Acum 4 minute, Starcream a spus:

Motociclitul in sine poate nu. Dar te urci pe motocicleta ca sa ajungi la munte unde vei realiza activitati recreative. 

 

Asta nu intelege @jenel

 

:) Apropos de mintit in declaratii, voi ati observat ca procurarea de alimente si bunuri necesare traiului nu mai este pe Declaratie? Deci cine locuieste la Malu' cu Cioate unde la magazin gasesti doar tigari si bautura, trebuie sa minta in declaratie daca se duce la oras sa-si cumpere de mancare, lui sau pisicilor/cateilor. Joac-o p'asta... :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Starcream a spus:

Motociclitul in sine poate nu. Dar te urci pe motocicleta ca sa ajungi la munte unde vei realiza activitati recreative. 

Evident. Sau nu. Practic, ei au definit restrictiile, apoi exceptiile. TOTI, dar TOTI, am putea la fel de bine sa iesim la munte, mare, etc. si sa spunem ca facem activitati recreativ-sportive la destinatie. Ma duc sa dau la peste in Vama, sa ma plimb pe poteca la Busteni, sa dau la peste la VIdra. etc etc. Limitarile lor sunt zero. Au gandit o cu dosul.  Incompetenta maxima. Trebuiau definite exceptiile clar, si in ce conditii se aplica. Cea mai misto e aia, cilcism, alpinism, bla bla, SI ALTELE. :))))

 

Acum 24 minute, TETEA. a spus:

:) Apropos de mintit in declaratii, voi ati observat ca procurarea de alimente si bunuri necesare traiului nu mai este pe Declaratie? Deci cine locuieste la Malu' cu Cioate unde la magazin gasesti doar tigari si bautura, trebuie sa minta in declaratie daca se duce la oras sa-si cumpere de mancare, lui sau pisicilor/cateilor. Joac-o p'asta... :)))

Ha, buna observatia :))

Dar bifeaza aia cu alt motiv intemeiat, tot din categoria, SI ALTELE :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, DiarM a spus:

Maine bag lejer o drumetie pe cheia si cu intoarcere pe siriu. Restul vad ca raman sa se certe daca ai voie sau nu sa iesi si ce bifezi in declaratie. Apropo, pana luni nu exista sanctiuni, nici nu iti trebuie declaratie.

Io zic să mai verificați și-n Monitorul Oficial. Scrie acolo că legea asta cu restricțiile intră în vigoare de azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, cicloburu a spus:

Io zic să mai verificați și-n Monitorul Oficial. Scrie acolo că legea asta cu restricțiile intră în vigoare de azi.

dar nu exista sanctiuni pentru restrictiile astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut eu sesizare la MAI, dar legea spune ca ei trebuie sa imi raspunda in termen de 30 de zile de la data primirii, deci sunt aproape convins ca voi primi raspunsul cand va expira si perioada starii de alerta.

Am facut o mare greseala, pe care trebuie sa o recunosc, crezand ca voi primi raspuns peste 30 de zile de la minister.. Asa ca lasand la o parte glumele, pe care le-am gustat, ma bucur sa va atasez aici raspunsul primit de la M.A.I. prin care mi se comunica faptul ca am dreptul sa ma dau/sa ne dam cu motocicleta in afara localitatii, cu obligatia de a completa declaratia. Multumesc pentru opinii si glumite.🙂

 

Ministerul Afacerilor Interne

Direcția Secretariat General 

 

Bună ziua 

 

Vă rugăm să consultați textul Hotărârii CNSU nr. 24/14.05.2020 la următoarea adresă: https://www.mai.gov.ro/wp-content/uploads/2020/05/Hot%C4%83r%C3%A2rea-CNSU-nr.24-din-14.05.2020-privind-aprobarea-instituirii-st%C4%83rii-de-alert%C4%83-la-nivel-na%C8%9Bional.pdf, precum și al Anexei acesteia, la adresa: https://www.mai.gov.ro/wp-content/uploads/2020/05/Anexa-la-Hot%C4%83r%C3%A2rea-CNSU-nr.24-din-14.05.2020-m%C4%83suri-de-prevenire-%C8%99i-control-a-infec%C8%9Biilor-aplicabile-pe-durata-st%C4%83rii-de-alert%C4%83.pdf

Conform prevederilor punctului 17, alin. 3 lit. i al Anexei la Hotărârea CNSU nr. 24/14.05.2020  și recomandărilor cuprinse în Anexa II - „Sporturi individuale” de pe site-ul INSP, aveți posibilitatea să practicați motociclismul, cu obligația completării declarației pe proprie răspundere menționată la pct. 17, alin. 4 al aceluiași act normativ. 

 

Serviciul Relații cu Publicul

Pentru alte informații, avem rugămintea sa transmiteți un email la adresa petitii@mai.gov.ro

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, jenel a spus:

ce tot trancaniti atata cu definitia sportului? am zis ca pentru un om simplu poate constitui activitate fizica? am zis. am zis sport de performanta? nu am zis.

exista drumetii de performanta? nu exista. deci e normal si civilizat sa fie permis

 

jenanti sunt cei care pleaca capshoru la rahaturi de legi...

Dupa definitia ta si respiratul poate constitui activitate fizica pentru un om simplu, si ai ghicit, nu exista respirat de performanta deci...

Ne numim motociclisti pentru ca practicam motociclismul care se face cu motocicleta, unii mai avansati pun genunchiul jos cand se duc dupa paine, altii merg mai mult drept, unii ajung in siguranta acasa, altii cad pe traseu, unii ies cu declaratie, altii fara (in oras). 

Cine ajunge ultimu la peco plateste mai mult ca o sa creaasca pretul.
 

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi, pana in acest moment, de 3 ori (dus-intors) pana la casa de la tara. 80 km x 3.

M-am dus, am verificat casa si curtea si m-am intors. De trei ori.

Si maine voi face la fel. 

O luna de acum incolo, de trei ori pe zi. Cum scrie in reteta...

Sau pana si-or da seama cat de prosti sunt si cum face lumea misto de ei...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, vis-a-vis said:

Starea de urgență e una și starea de alertă e alta. Declarația în buzunar ca până acum și totul va fi bine...

 

Am eu 2 amici (cuplu) de la care acum nu mai am nicio pretentie. Si-au luat amenda, cum? Erau in masina personala fara masti, declaratii, acte. I-a oprit la 50 m de casa, ei mergand la mamica si tatucu, la 1 km distanta de casa lor. Au scapat ieftin si dupa discutii carea au ajuns sa fie rugaminti: amenda pt centura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, VyXxer a spus:

 

Am eu 2 amici (cuplu) de la care acum nu mai am nicio pretentie. Si-au luat amenda, cum? Erau in masina personala fara masti, declaratii, acte. I-a oprit la 50 m de casa, ei mergand la mamica si tatucu, la 1 km distanta de casa lor. Au scapat ieftin si dupa discutii carea au ajuns sa fie rugaminti: amenda pt centura.

Păi, na... trebuie să ai măcar 2 neuroni legați între ei, să vezi care-i mersul, dacă sunt controalele drastice, ce pățești dacă. S-a zis de declarație și s-a pus accent pe asta, pe mine m-au oprit de 2 ori (în starea de urgență, am fost la țară la ai mei ca să le duc una-alta) și s-au uitat doar după declarație și buletin. Acum dacă pleci  cu înca 10 motoare cu tobele sparte și declarații completate aiurea sau deloc, păi, e posibil să ți-o furi...

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, vis-a-vis said:

Păi, na... trebuie să ai măcar 2 neuroni legați între ei, să vezi care-i mersul, dacă sunt controalele drastice, ce pățești dacă. S-a zis de declarație și s-a pus accent pe asta, pe mine m-au oprit de 2 ori (în starea de urgență, am fost la țară la ai mei ca să le duc una-alta) și s-au uitat doar după declarație și buletin. Acum dacă pleci  cu înca 10 motoare cu tobele sparte și declarații completate aiurea sau deloc, păi, e posibil să ți-o furi...

 

Pana azi am fost cu masina intre orase, iar cu motorul doar in oras. M-au oprit o singura data, cand eram cu mobra si voiam, zic ca fapt divers,  sa merg in alta localitate.  Au vrut declaratie si CI. Dar n-am apucat sa dau o manusa jos, ca mi-au zis ca pot merge in treaba mea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poți pune un PDF cu mailul primit de la ei?

 

Pentru că așa e un copy-paste, și aș vrea să merg cu răspunsul printat.

 

+ din câte știu eu la petiții răspund direct cu hârtie semnată + ștampilată în scan.

 

Thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...