Sari la conținut

Circulatia cu moto in aceasta perioada


adimotor
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 oră, adimotor a spus:

Am facut eu sesizare la MAI, dar legea spune ca ei trebuie sa imi raspunda in termen de 30 de zile de la data primirii, deci sunt aproape convins ca voi primi raspunsul cand va expira si perioada starii de alerta.

Am facut o mare greseala, pe care trebuie sa o recunosc, crezand ca voi primi raspuns peste 30 de zile de la minister.. Asa ca lasand la o parte glumele, pe care le-am gustat, ma bucur sa va atasez aici raspunsul primit de la M.A.I. prin care mi se comunica faptul ca am dreptul sa ma dau/sa ne dam cu motocicleta in afara localitatii, cu obligatia de a completa declaratia. Multumesc pentru opinii si glumite.🙂

 

Ministerul Afacerilor Interne

Direcția Secretariat General 

 

Bună ziua 

 

Vă rugăm să consultați textul Hotărârii CNSU nr. 24/14.05.2020 la următoarea adresă: https://www.mai.gov.ro/wp-content/uploads/2020/05/Hot%C4%83r%C3%A2rea-CNSU-nr.24-din-14.05.2020-privind-aprobarea-instituirii-st%C4%83rii-de-alert%C4%83-la-nivel-na%C8%9Bional.pdf, precum și al Anexei acesteia, la adresa: https://www.mai.gov.ro/wp-content/uploads/2020/05/Anexa-la-Hot%C4%83r%C3%A2rea-CNSU-nr.24-din-14.05.2020-m%C4%83suri-de-prevenire-%C8%99i-control-a-infec%C8%9Biilor-aplicabile-pe-durata-st%C4%83rii-de-alert%C4%83.pdf

Conform prevederilor punctului 17, alin. 3 lit. i al Anexei la Hotărârea CNSU nr. 24/14.05.2020  și recomandărilor cuprinse în Anexa II - „Sporturi individuale” de pe site-ul INSP, aveți posibilitatea să practicați motociclismul, cu obligația completării declarației pe proprie răspundere menționată la pct. 17, alin. 4 al aceluiași act normativ. 

 

Serviciul Relații cu Publicul

Pentru alte informații, avem rugămintea sa transmiteți un email la adresa petitii@mai.gov.ro

 

 

 

Pai ei tocmai ti-au spus ca poti face ANTRENAMENT pentru sport individual, conform anexa 2, motociclism. Fi ai punctul 8 de bifat. Ghici ce, ANTRENAMENTUL DE MOTOCICLISM nu se poate face pe strada. Ci in circuit inchis/coclau. SCrie in codul rutier. Ei ti-au raspuns fix cum ai pus tu intrebarea.

Trebuia sa intrebi daca plimbatul cu motocicleta se incadreza la activitate recreativa. Atat. Ia fa le o revenire, sa vedem ce raspuns primesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai poti trimite si tu o astfel de intrebare catre MAI. E drept, e mai usor sa faca altii pentru tine :)

Pina una alta, daca iesiti din localitate, completati declaratia si bifati punctul 8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate probabil Adrian M., dar iti dai seama ca ieri dupa amiaza nu exista inca ordonanta cu starea de alerta, asa ca intrebarea mea adresata lor a fost foarte clara din punctul meu de vedere, respectiv daca pe perioada starii de alerta pot circula cu motocicleta in afara localitatii, iar raspunsul este cel pe care l-am postat, deci o alta revenire nu a sa mai fac. Sunteti multi baieti din capitala, probabil unii stati aproape de M.A.I. sau aveti un prieten care lucreaza in sistem, se poate afla si in acest fel, aici la mine nu au stiut sa imi raspunda. Toate cele bune.

 

 

Editat de adimotor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de ce credeai ca e interzis sa circuli cu motocicleta pentru a merge la pescuit? sau a practica motociclismul? Nu poti practica motociclismul fara motocicleta, dooh
Ramane la capacitatea fiecaruia sa ii explice organului ca faptul ca e pe motor inseamna ca face motociclism :D cu punctul 8 bifat
Ar merge o compilatie in genul perlelor de la bac, perlele din declaratie :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca mustrare. Amenzile intra in vigoare luni:))) 

Acum 41 minute, Kiki a spus:

E drept, e mai usor sa faca altii pentru tine :)

N ai înțeles. Era idea sa  faca reply la o corespondenta deja purtata, unde cineva i a raspuns deja. 

Eu o sa opresc cand ies din casa, peste o ora, langa un echipaj rutiera si voi intreba. Sunt curios ce vor răspunde. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intrebi zece echipaje, vei avea tot atatea raspunsuri diferite probabil

Editat de Kiki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ai si mama declaratiei,organul o poate interpreta cum vrea el si te alegi usor cu amenda plus intors din drum (daca esti pe traseu de plecare).

Asa s-a intamplat si la starea sulii de urgenta,Cunosc doua cazuri,unii intorsi din drum plus amenda la dus.Altii la intoarcere,opriti la Buzau,pac amenda.

La dus nu-i oprise nimeni.Toti cu declaratii la ei,bifate aranjate,cu povestea pregatita.Erau cu auto.Toti amendati si soferi si pasageri.

Aici e problema legala,organul interpreteaza ceva cu spectru larg si sanctioneaza cum vor muschii lui.Ok,ai dreptul legal la contestatie.Dar asta inseamna bataie de cap

nervi,etc.

Legiuitorii ca deobicei a facut un rahat,au dat voie la multe situatii de exonerare de la interdictii,dar iau dat si organului dreptul sa interpreteze cum vrea puta lui.

Doua chestii antagoniste si mai ales interpretabile.

Ori exceptarile erau putine si foarte clare,ori fara declaratii si cu asta basta.

Va urma un nou val de amenzi,de contestatii si contestari si probabil se va ajunge ca si la tura intai la declararea lor abuziva,interpretabila si in final nelegala.

 

Acum 1 minut, adiy32 a spus:

Poti sa ai si mama declaratiei,organul o poate interpreta cum vrea el si te alegi usor cu amenda plus intors din drum (daca esti pe traseu de plecare).

Asa s-a intamplat si la starea sulii de urgenta,Cunosc doua cazuri,unii intorsi din drum plus amenda la dus.Altii la intoarcere,opriti la Buzau,pac amenda.

La dus nu-i oprise nimeni.Toti cu declaratii la ei,bifate aranjate,cu povestea pregatita.Erau cu auto.Toti amendati si soferi si pasageri.

Aici e problema legala,organul interpreteaza ceva cu spectru larg si sanctioneaza cum vor muschii lui.Ok,ai dreptul legal la contestatie.Dar asta inseamna bataie de cap

nervi,etc.

Legiuitorii ca deobicei a facut un rahat,au dat voie la multe situatii de exonerare de la interdictii,dar iau dat si organului dreptul sa interpreteze cum vrea puta lui.

Doua chestii antagoniste si mai ales interpretabile.

Ori exceptarile erau putine si foarte clare,ori fara declaratii si cu asta basta.

Va urma un nou val de amenzi,de contestatii si contestari si probabil se va ajunge ca si la tura intai la declararea lor abuziva,interpretabila si in final nelegala.

 

Ce spun are valabilitate de luni.Astea trei zile,e la liber.Asta neansemnand ca nu te pot opri pentru control de rutina,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cu orice risc eu merg cu mobra, oricum se tot spune ca doar de luni, cand intra legea in vigoare, daca nu o contesta cineva, se pot restrange sau interzice unele drepturi ale persoanelor, si a mai spus premierul ca prima data o sa primeasca un avertisment cei care nu sunt cuminti😟.

Editat de adimotor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu babaieti dar azi după amiază era toata lumea pe dn1. N-am mai salutat atâția motociclisti de nu mai țin minte cand.

 

Da, am iesit si m-am dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat azi o tura Cheia-Padurea Bogății-Poiana Brasov- Raşnov-Paraul Rece-Sinaia-Transbucegi-Buc.

Am scris pe declaratie pc.8, ala cu sporturile. Textul publicat in MO are 2 articole, unul pentru sportivi in spatii amenajate si celalalt msi mult in aer liber, postez poza din articol.

 

Nu m-a oprit nimeni, e full pe sosele de masini. In zonele de munte din afara licalitatilor era liber si fara politie. Oricum, desi in localitati era politie,erau asa de multe masini incat aia doar stateau pe margine si se uitau.

Eu am completat totusi ca ma duc la Tg Secuiesc la circuit,tocmai ca sa nu interpreteze vreun garcea ca nu am voie decat in loc organizat,sportiv,etc.

Cred ca ne facem prea multe probleme. Cel putin pana luni cred ca nimeni nu va fi amendat.

P.S. Pe Cheia sunt niste sleauri urate in primii km dinspre Valeni, dupa ce se scapa de alea e ok-ish, a doua jumatate e buna.

Foarte buna padurea Bogății si drumul de Poiana.

Screenshot_20200515-090057_Drive.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Automobilism sportiv

Motociclism... punct! :huh:

Mașina aia de la Vama Veche e tentantă, dar mi-e să nu crească prețul cu atâția mușterii interesați! Cred totuși că nu pătrățesc guma până la mare și o iau mâine spre munte. Cu pasageră, știu o mașină la Hărman numai bună de luat pt doamna! 🤭

Later edit: azi, că e sâmbătă deja! 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trimis mail la MAI. Poate imi raspund si mie prompt😬

Nu ma intereseaza neapărat pt we asta, ci pentru toata perioada in care este valabila starea de alerta. Daca raspund, voi posta aici, cu tot cu întrebare, printscreen mail. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...