Sari la conținut

Honda Shadow VT125.


Vlad2963
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Am 16 ani si vreau sa dau de permis A1 si planuiesc sa mi achizitionez o Honda Shadow VT125. E ok pt incepatori? Sunt alte cruisere/choppere de 125 pe care mi le recomandati? 

De asemenea, am auzit ca pentru inaltimea mea(180-182cm) motocicleta este cam mica. Este adevarat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici un simulator unde poti sa vezi cu aproximatie, cum stai pe modelul ales de tine: http://cycle-ergo.com/

Introduci datele fizice, verifici inaltimea seii, sa corespunda cu cea din fisa tehnica si vezi orientativ cum iti vine. Insa, ar fi bine sa te poti urca pe ea, ca sa vezi exact ce si cum.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,

 

fii-miu care are 185, si a mers 2 ani pina a terminat liceul cu un Suzuki Intruder 125. . Ba chiar mergea si cu prietena lui. Asa ca nu este mica .

 

Eu am 190 si m-am plimbat si cu ea. Si am mers foarte bine. Evident ca te simti mai bine pe o mobra mai mare dar nici nu cred ca vei gasi ceva esential mai mare la 125 cc.

 

Uite un filmulet de pe vremea cand fii-mea invata sa mearga pe Suzuki.

 

Ea are 180. Ti se pare ca nu sta bine pe motor?

 

 

Uite comparativ si cum este sta pe Shadow-ul de 750.

 

 

 

Din pacate ale doilea film este cu rezolutie proasta.

 

Daca iti place Shadow-ul  da-i drumul. Nu mai pleca urechea la ce spun unii si altii. Oricum in doi ani, cand iti vei lua categoria A2,  iti vei lua altceva mai mare (probabil 😉).

 

Ai grija ca motocicleta sa fie in conditie tehnica corespunzatoare.

 

Iti doresc succes!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Vlad2963 a spus:

Salutare!

Am 16 ani si vreau sa dau de permis A1 si planuiesc sa mi achizitionez o Honda Shadow VT125. E ok pt incepatori? Sunt alte cruisere/choppere de 125 pe care mi le recomandati? 

De asemenea, am auzit ca pentru inaltimea mea(180-182cm) motocicleta este cam mica. Este adevarat?

Salut!

Esti prea inalt pt. ea si nu te vei simti bine.

Ia in calcul Honda Varadero, Yamaha XT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, alexgrp a spus:

Salut!

Esti prea inalt pt. ea si nu te vei simti bine.

Ia in calcul Honda Varadero, Yamaha XT.

De unde le scoateti oameni buni ?

 

Special am pus un filmulet  cu fii-mea si un Suzuki 125 care este la fel cu Shadow-ul. Ti se pare ca sta inghesuita, ca este mobra prea mica?

 

Si am sa iti pun o intrebare:  tu personal ai mers pe un chopper de 125? Sau vorbesti din auzite/citit pe net?

 

Eu am vorbit din proprie experienta. Am mers pe chopper-ul mic de 125, eu avand 1.90 si 120 Kg. Si nu vorbesc de o tura in poligon. M-am plimbat cu el si prin oras si pe afara.

Ba chiar cand facea fii-miu scoala mergeam impreuna cu el de acasa pina in poligon si inapoi. Da, amandoi pe mobra de 125.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Silver Arrow a spus:

De unde le scoateti oameni buni ?

 

Special am pus un filmulet  cu fii-mea si un Suzuki 125 care este la fel cu Shadow-ul. Ti se pare ca sta inghesuita, ca este mobra prea mica?

 

Si am sa iti pun o intrebare:  tu personal ai mers pe un chopper de 125? Sau vorbesti din auzite/citit pe net?

 

Eu am vorbit din proprie experienta. Am mers pe chopper-ul mic de 125, eu avand 1.90 si 120 Kg. Si nu vorbesc de o tura in poligon. M-am plimbat cu el si prin oras si pe afara.

Ba chiar cand facea fii-miu scoala mergeam impreuna cu el de acasa pina in poligon si inapoi. Da, amandoi pe mobra de 125.

 

 

Am mers 1 an jumate (24.000 km.) pe o Yamaha SR 125, tot la varsta lui.

Consider ca s-ar impaca mai bine cu motocicletele mentionate de mine, mai ales daca are si picioarele lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alexgrp  ma bucur ca vorbesti din proprie experienta.

 

Doar ca SR125 este altceva decat chopper-ul de 125.

 

Pozitiile sunt complet diferite. La SR scaritele sunt practic sub sa. Si se sta mai ghemuit.

 

Haide sa spunem in felul urmator: parerea ta este ca ar fi mai bine pe un Varadero sau un Yamaha XT125 decat pe SR125.

 

Pe chopper nu ai incercat sa vezi cum se sta si drept urmare nu stii. De acord cu formularea?

 

Cat despre picioarele lungi .... Fii-mea a facut 12 ani balet profesionist 💃.

 

Asa ca zic eu ca exact cum arata ea pe Intruder la fel va sta si colegul nostru pe Shadow.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

@alexgrp  ma bucur ca vorbesti din proprie experienta.

 

Doar ca SR125 este altceva decat chopper-ul de 125.

 

Pozitiile sunt complet diferite. La SR scaritele sunt practic sub sa. Si se sta mai ghemuit.

 

Haide sa spunem in felul urmator: parerea ta este ca ar fi mai bine pe un Varadero sau un Yamaha XT125 decat pe SR125.

 

Pe chopper nu ai incercat sa vezi cum se sta si drept urmare nu stii. De acord cu formularea?

 

Cat despre picioarele lungi .... Fii-mea a facut 12 ani balet profesionist 💃.

 

Asa ca zic eu ca exact cum arata ea pe Intruder la fel va sta si colegul nostru pe Shadow.

 

 

Asa e, e mai degraba un cruiser SR-ul.

Am mers pe diverse chopper-e, distante mai mici sau mai mari, stiu cum se sta si nu le gasesc mai potrivite pt. cineva cu inaltimea iniatorului si a oricui cu inaltime >1.75 decit cele mentionate de mine.

In fine, asta e opinia mea.

Cel mai bine ar fi sa le testeze pe toate si sa vada care-i face cu ochiul.

Sanatate si numai bine copiilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la 1.82 stau perfect pe o Yamaha Dragstar de 250, aproape la fel de bine ca pe Wildstar de 1600. Nu vorbesc din povesti, ci in calitate de posesor si utilizator.

In consecinta iti confirm ce spune si Silver, anume ca pozitia este mai degraba confortabila chiar daca vorbim de choppere de capacitati mici.

Depinde insa si cum te simti tu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...