Jump to content
Silver Arrow

Pentru colegul nostru B-5xx-ROK

Recommended Posts

Dragul meu,

eu iti doresc sa ai o viata lunga si linistita in saua motocicletei.

Si pentru asta iti recomand sa nu mai virezi la stanga de pe banda 2 peste banda 3, cand banda 3 (pe care ma aflam eu) este pentru mers inainte/stanga, iar banda 2 (de fapt te-ai bagat printre banda 2 si 3) este pentru mers inainte

Iar dupa ce te-am claxonat, un semn cu mana, fie el si discret, de scuze era suficient.

Daca nu te-as fi vazut cum te strecurai in mod riscant printre masinile aflate in miscare pe Metalurgiei, poate nu te-as fi avut in atentie. Iar cand ai intrat in dreapta mea mi-a trecut asa o clipa prin cap ca poate o faci la stanga, si asa a fost.

Da, eu sunt ala cu Nissan-ul Visiniu.

Iti garantez ca daca era altcineva in locul meu aveai toate sansele sa ajungi pe jos si mai rau poate sub rotile  masinii.

Sper sa te regasesti pe aici pe forum si poate sa pricepi ceva din ceea ce iti scriu.

Iti dau cateva sfaturi de viata lunga pe motor, cand circuli prin oras:

- cand masinile sunt in mers, mergi in ritm cu ele , nu te trecura printre ele (poate termenul de lane splitting sau lane filtering ti-e mai cunsocut)

- cand masinile stau oprite la semafor sau abia se misca la o  intersetie, te strecori printre ele usurel, de preferat in ritm de mers pe jos. Ca sa eviti sau sa poti prelua cu pagube minime o usa deschisa aiurea.

- cand ajungi intr-o intersectie te incadrezi pe partea care iti elimina posibilitatea ca vreun bizon sa iti taie calea. Adica cum ai facut-o tu la stanga, te incadrai pe banda 3. Daca o faceai la dreapta te bagai pe banda 1.  Ca sa nu tai banda altui vehicul.

- nu depasi prin dreapta masinii mai ales daca acesta se misca incet fara vreun motiv anume sau daca urmeaza o intersectie/alee laterala.

- nu circula prea aproape de masinile parcate, mai ales alea parcate in spic

- evita depasirile pe linia de tramvai

- cand te sui pe motor sa ai mereu in minte ca trebuie sa ajungi intreg la cei dragi

Ai grija cum circuli si nu uita ca cineva drag te asteapta.

Vorbim de un cruiser Honda VTX 1300 neagra?

Acum 1 minut, Papa_Bear a spus:

Vorbim de un cruiser Honda VTX 1300 neagra?

Nu. O Honda alba.

@superbec  Sa traiesti coane! 

Pai daca era cam ca doamna putea sa circule pe unde ii poftea inimioara 😂.

In rest a fost cam ca la radio Erevan: Intr-adevar a fost un incident, doar ca nu era o mobrista ci un mobrist, si naked era mobra nu calaretul 😂

Doar daca si va rupe oasele si va suferi luni de zile, isi va aduce aminte de recomandarile date de tine. Iti bati gura degeaba. 

Eu nadajduiesc ca poate a citit si poate a retinut cate ceva. Iti dai seama ca nu  am nevoie de multumiri, confirmari etc din partea lui sau a altcuiva.

Acuma daca a citit si nu sta sa piarda vremea cu astia care nu stie cum sa se dea "true" pe mobra, life on the edge, adrenalina si alte minunatii din acestea, este evident ca nu am ce face.

Doar  ca de asemenea  este posibil sa aiba dreptate in gandirea si stilul lui de pilotare, iar eu sa fiu ala stramb si stafidit. Deh, asa ajungem cand imbatranim.

Sau poate se mai uita si altii, si poate ca mai pleaca unul altul urechea.

Important este sa avem informatia. Alegerile ne apartin. 😉.  Si asa si trebuie sa fie.

@Silver Arrow nu mai fac topic separat, il poluez pe al tau. Eventual facem unul "maicutele in trafic"  :)))))

Pe 1 dec 1918 (strada, nu data), pe partea cu auchan titan / penny market, ma depaseste un ZX10R nou-nout, cu numere rosii. Mai in fata 50 metri, dupa o curba si dupa iesirea comuna a celor doua supermarketuri mentionate, vad prima banda ocupata de un SUV pe avarii langa care statea ZX10R frumos pe cric (blocand inca un metru de latime de banda) si motociclistul urla la soferul SUVului. Am oprit ca tot omul, sa vad daca motociclistul e ok. Povestea era ca SUV-ul iesise de la Auchan si era sa il dea pe jos pe al nostru. Al nostru tocmai ce mai patise, din spusele lui, fix acelasi lucru in fix acelasi loc cu fix o zi inainte. De ambele dati evitase accidentul fara nicio dauna dar era un pic nervos si in consecinta a tipat la sofer pana s-a plictisit. In fine.

In afara de faptul ca, stim cu totii, conservarii sunt niste nenorociti care vor sa ne omoare, ma intreb asa, retoric mai mult: cand eviti la limita un accident de doua ori, in acelasi loc, pe aceeasi greseala a soferilor, in doua zile la rand, sigur e doar vina conservarului?

Acum 1 oră, XaeL a spus:

@Silver Arrow nu mai fac topic separat, il poluez pe al tau. Eventual facem unul "maicutele in trafic"  :)))))

Pe 1 dec 1918 (strada, nu data), pe partea cu auchan titan / penny market, ma depaseste un ZX10R nou-nout, cu numere rosii. Mai in fata 50 metri, dupa o curba si dupa iesirea comuna a celor doua supermarketuri mentionate, vad prima banda ocupata de un SUV pe avarii langa care statea ZX10R frumos pe cric (blocand inca un metru de latime de banda) si motociclistul urla la soferul SUVului. Am oprit ca tot omul, sa vad daca motociclistul e ok. Povestea era ca SUV-ul iesise de la Auchan si era sa il dea pe jos pe al nostru. Al nostru tocmai ce mai patise, din spusele lui, fix acelasi lucru in fix acelasi loc cu fix o zi inainte. De ambele dati evitase accidentul fara nicio dauna dar era un pic nervos si in consecinta a tipat la sofer pana s-a plictisit. In fine.

In afara de faptul ca, stim cu totii, conservarii sunt niste nenorociti care vor sa ne omoare, ma intreb asa, retoric mai mult: cand eviti la limita un accident de doua ori, in acelasi loc, pe aceeasi greseala a soferilor, in doua zile la rand, sigur e doar vina conservarului?

Polueaza-l linistit. Nu e bai.

Pai intrebarera ta este retorica de-a binelea.

Uite o informatie care vine cumva sa ne lumineze in problema constatata de tine:  s-a constatat ca vaca care paste in tarcul cu gard electric se curenteaza de 3 ori pana invata sa nu se mai atinga de gard 🤣