Sari la conținut

Concediu Grecia , Bulgaria


Nooxy
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

Aveti informatii referitoare la deschiderea turismului in Grecia din iunie ?

Sunt oarecum obligat sa-mi iau  o saptamana concediu pe 15 iunie , si parca nu as arunca  banii pe la noi. In lipsa de Grecia , m-as multumi si cu Bulgaria .

E nevoie de testare Covid, exista o perioada de carantina la dus , sau la intoarcerea in tara ?

In caz ca nu se poate iesi pe afara , cam ce recomandari aveti pe la noi prin batatura ?

Concediu de baza trebuia sa fie (ca in ultimii 3 ani) in Albania, prin iulie, dar cu mizeria asta de virus, am reprogramat pentru septembrie. Tinand cont ca Albania nu e tara UE, sper macar atunci sa pot ajunge.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut.

Si eu sunt interesat de aceleasi aspecte.

Din ce stiu pana acum, inca nu exista un raspuns sigur privind carantina (ar fi culmea sa te puna sa stai 2 saptamani in carantina, dupa o saptamana in Grecia/Bulgaria). Probabil o sa se stie ceva sigur spre sfarsitul acestei luni.

Ciudata alegerea Albaniei ca destinatie (timp de 3 concedii din ce spui), pe mine nu m-a dat pe spate (cel putin in apropierea capitalei a fost infernal traficul, desi eram cu motocicleta). Probabil tu te duci in Nord, pe litoralul dinspre greci.

Mi-au placut mai degraba tarile vecine Muntenegru si Macedonia unde am fost de fiecare data cu placere.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza subiectul si am vazut ca Bulgaria, Grecia, Serbia si Romania vor avea un acord ca sa poti circula fara a sta in carantina, dar cu completarea unei declaratii pe propria raspundere, incepand cu 1 Iunie. Am inteles din presa ca intre cele 3 tari totul este pregatit deja, urmand sa se alature si Romania curand.

Inca nu am citit cap coada articolul, zic doar ce am vazut la tv. Ceva asemanator vor avea Estonia, Letonia si Lituania, cred ca au deja Austria si Elvetia, posibil vor urma si altii.

https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24005984-bulgaria-grecia-serbia-ajuns-acord-privind-libera-circulatie-persoanelor-incepand-1-iunie.htm

 

Pentru libera circulație între Bulgaria, Grecia și Serbia va fi nevoie doar de o declaraţie scrisă la frontieră, care să ateste că semnatarul nu prezintă simptome de COVID-19, călătoreşte pe proprie răspundere şi nu este supus carantinei în ţara sa, precum şi de un număr de telefon pentru contact.

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am auzit la radio mai devreme Grecia intr-adevar va da drumul turismului incepand cu 15 iunie, iar la sfarsitul acestei luni va anunta toate masurile de preventie si lista tarilor de unde pot proveni turistii.

 

Eu chiar aveam de gand sa-mi fac concediul vara asta in Albania. Prietenii cu care mergeam an de an in Grecia nu au cum sa calatoreasca inca cu bebe, iar Albania ne-a placut. Intr-adevar am fost in zona de sud a litoralului am stat in Vlora si Saranda, iar drumul dintre ele e fenomenal. Daca nu iti place iei ferry din Saranda pana in Corfu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Vorbeam zilele trecute cu cineva. Îmi spunea omul ceva foarte interesant, problema se pune dacă faci o răceală sau insolație, urmate de o banală febră. Ce faci, mergi la doctor și automat ești suspect, rămâi în carantină fără familie etc?

Chiar nu mă gândisem la aspectele astea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Albania aveam si eu, dar pt sept. Pana atunci sper sa fie ok, ori vine valul doi de virusi...

 

La tv ziceau ca exact din cauza asta amana Ro semnarea acestui acord:

37 minutes ago, l.u.v said:

Vorbeam zilele trecute cu cineva. Îmi spunea omul ceva foarte interesant, problema se pune dacă faci o răceală sau insolație, urmate de o banală febră. Ce faci, mergi la doctor și automat ești suspect, rămâi în carantină fără familie etc?

Chiar nu mă gândisem la aspectele astea. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, john17 a spus:

Ia mai susțineți voi turismul românesc! Cu banii de un sejur în Bora Bora ați putea sta vreo 2 nopți la mamaia. La 3 stele decât, și fără masă. 😈

EXACT ...dati niste banuti la ARABII care detin N  spatii de cazare pe litoralul romanesc

 

dupa sedinta grecia serbia bulgari si kkromania

primele 3 au incehiat un super acord ...... kkromania se mai gandeste cum sa ne opresca in kkde tara sa cheltuim banii aici😡😡😡

doar se dau niste tichete.......nu ....pentru bugetari din munca privatilor’

..UIE.... la MAMAIA  

nu cheltui in tara asta un leu pe cazare 

astept deschiderea granitelor si am 60 de km pana in vama la ruse ....prefer sa schimb leii in leve sau euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, ianachim a spus:

EXACT ...dati niste banuti la ARABII care detin N  spatii de cazare pe litoralul romanesc

 

dupa sedinta grecia serbia bulgari si kkromania

primele 3 au incehiat un super acord ...... kkromania se mai gandeste cum sa ne opresca in kkde tara sa cheltuim banii aici😡😡😡

doar se dau niste tichete.......nu ....pentru bugetari din munca privatilor’

..UIE.... la MAMAIA  

nu cheltui in tara asta un leu pe cazare 

astept deschiderea granitelor si am 60 de km pana in vama la ruse ....prefer sa schimb leii in leve sau euro

+1

 

Spre sfarsitul lunii vom avea cel mai probabil date suplimentare ca sa ne putem face planuri. Singura problema ar putea fi cretinii de la guvern care ar putea sa bage ceva restrictii la "sugestia" hotelierilor autohtoni in speranta ca ne vom duce sa le gabam bani in buzunar pentru niste servicii de rahat. Din fericire se pregateste si un plan la nivelul EU pentru turism, asa ca nu cred ca vor avea tupeul sa sara calul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum ne pot opri sa iesim din țară?  Cu sau fara acordul p*lii sunt convins ca grecii nu ne vor refuza banii.

 

Daca nu, rămâne hotel Phenicia 😂😂

 

PS: n-am mai calcat pe litoralul romanesc din 2010.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt cu totul de acord cu citatul " nu cheltui in tara asta 1 leu..." pana la urma aici te-ai nascut si locuiesti,

Sunt o multime de pensiuni prin tara cu capital exclusiv romanesc, nu totul  e luat de "straini".

Si eu merg des pe-afara (in principal datorita infrastructurii, peisajelor,cazarii mai ieftine si a conditiilor mai bune)   :))))))))) dar nu ma auzi vorbind de urat tara asta (doar de cei care o  guverneaza, ca-si cam bat joc de ani de zile....si de cei ce-o populeaza).

:)))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regula pe litoral este jale mare! in partea opusa, sa zicem Maramures sau de la Bv in sus este alta treaba. Cand am fost prima data nu mi-a venit sa cred ce locuri avem si noi. Dar acum fiecare ce cauta. Clar este ca nu ducem lipsa de locuri faine si super faine, daca majoriatea s-a obisnuit cu Mamaia, bumbzi-bumbzi, saorma...ce sa faci...de aici vine grosul la stat, nu de la pensiunea Cerbul Sur de la Borsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu sunt cu acord cu astia care zic ca nu cheltuie un leu in tara. Eu o sa am grija sa ajut economia tarii in prima mea zi de concediu, cand o sa alimentez la petrom inainte de granita.

Intr-un fel e bine ca sunt si cativa care vor sa isi sparga banii intr-un concediu la noi, pentru ca nu imi place sa aud vorbind romana pe o insula in grecia. Stati acasa sa nu luati covid si tzatziki

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, ultima oara am fost pe litoralul nostru in 2004 sau 2005. De atunci doar Turcia, Grecia, Bulgaria, Albania...

Si eu abia astept sa se deschida granitele. Deocamdata am pierdut rezervarile si zborul in Creta din cauza Corona.

La noi, preturile si serviciile mai ales sunt dezastru.

Ce japca a fost pana acum pe litoralul nostru... sa vezi de acum incolo.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajut suficient economia prin impozitele percepute de stat.

 

Am stat si in locuri foarte misto din tara, doar ca majoritatea sunt genul la care stai 2-3 zile si dupa te-ai plictisit si nu mai ai ce face. Degeaba e locatia misto daca infrastructura din zona e varza. Prin infrastructura nu ma refer doar la drumuri, ci la toate chestiile care "ajuta" turistul sa se simta bine si evident sa cheltuiasca mai multi bani. Problema e ca fara implicarea autoritatilor locale este aproape imposibil ca doar initiativa privata sa dezvolte suficient infrastructura, iar autoritatile locale sunt ... asa cum sunt.

 

Litoralul este un capitol separat. Am un amic bun care locuieste in Constanta si ma mai duc din cand in cand in vizita. Rodajul si pentru J300 si pentru Tiger a fost facut cu drumuri pana la el :) Preturile sunt exagerat de mari comparativ cu serviciile oferite. Prefer sa fac o ora in plus pana la bulgari si sa beneficiez de conditii mai bune la un pret mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, DiarM a spus:

Nici eu nu sunt cu acord cu astia care zic ca nu cheltuie un leu in tara. Eu o sa am grija sa ajut economia tarii in prima mea zi de concediu, cand o sa alimentez la petrom inainte de granita.

Intr-un fel e bine ca sunt si cativa care vor sa isi sparga banii intr-un concediu la noi, pentru ca nu imi place sa aud vorbind romana pe o insula in grecia. Stati acasa sa nu luati covid si tzatziki

De ce alimentezi in românia?  E mai ieftin la bulgari, doar sa nu te opresti in prima benzinărie dupa granița 😉

 

Întotdeauna la 50 km de graniță la bulgari,  si dinspre românia dar mai ales inspre greci.

 

Economia o ajutam cu rovinieta pana la graniță. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The “Restart Tourism” plan presented by Greek Tourism Minister Harry Theoharis on Wednesday outlines that from June 15, Greece will allow the entrance of incoming tourists initially from countries chosen based on “epidemiological criteria”.

Moreover, the Minister said that Greece’s incoming tourists will not need to have a coronavirus test prior to travel nor will they be quarantined after arrival.

According to SKAI, the first countries that Greece will allow tourists to come from (that have “good” epidemiological data) are:

Cyprus

Israel

China

Japan

Australia

Norway

Denmark

Austria

Bulgaria

Serbia

Romania

Albania

North Macedonia

Bosnia and Herzegovia

Croatia

Poland

Hungary

Slovakia

Czech Republic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare 

Perspnal nu inteleg de ce si de unde aceasta dorinta de a merge oriunde, mai putin la noi in tara.
Turismul a suferit major peste tot si de aici dorinta vecinilor mai ales, de a ne atrage la ei.

Am calatorit mult si nu contest calitatea turismului din alte locuri. Totusi, suntem romani si daca ne cunoastem cat de cat tara, stim ca avem  intotdeauna ce vizita. Daca cineva a vazut tot, poate, altfel de ce sa nu sustinem pe bune turismul nostru, mai ales acum cand chiar este nevoie? Si aici nu vorbesc nicidecum de afacerile arabilor de pe litoral (cum se spunea anterior) si nici de zona de litoral de clubareala. Ma refer la minunatele pensiuni, dezvoltate cu efort de oameni harnici, pe tot intinsul tarii, din Maramures pana in Tulcea si din Bucovina pana in Banat.
Daca vorbim de vacanta, o tura de tara pe doua roti si un traseu destept de 10-20 de zile, cu vizitarea locurilor pe unde nu am fost sau care ne-au placut, e o varianta minunata de vacanta, garantez!

Sunt perfect de acord ca tara asta are multe de indreptat, dar din cauza unor politicieni in  mare parte corupti, tradatori si hoti (indiferent de partid) nu e corect sa blamam oamenii onesti ce muncesc cinstit in turism si nu numai.
Nu incerc sa folosesc vorbe mari, dar este o realitate ca inaintasii nostrii, strabunicii, bunucii si parintii nostri au tras din greu (fata de noi), sa aduca tara asta unde este (sau poate unde era acum ceva ani).

Deci dupa mine, ROMANIA nu merita sa se vorbeasca urat despre ea niciodata, mai ales de catre noi romanii. 
Se poate spune punctual orice (de bine sau de rau), argumentat, despre categorii de oameni. 
Altfel, TARA nu are nicio vina, la ce nivel de educatie si cultura au ajuns prea multi dintre noi. 
Drumuri bune si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Motorist@ a spus:

Eu nu sunt cu totul de acord cu citatul " nu cheltui in tara asta 1 leu..." pana la urma aici te-ai nascut si locuiesti,

Sunt o multime de pensiuni prin tara cu capital exclusiv romanesc, nu totul  e luat de "straini".

Si eu merg des pe-afara (in principal datorita infrastructurii, peisajelor,cazarii mai ieftine si a conditiilor mai bune)   :))))))))) dar nu ma auzi vorbind de urat tara asta (doar de cei care o  guverneaza, ca-si cam bat joc de ani de zile....si de cei ce-o populeaza).

:)))

 


tara ....romania ...este un conglomerat’ de pamant, apa, sange, adn 

pamantul este al strainilor de mult

apa ti o vinde francezul

sangele e corcit de mult 

adn .....ce a m ai ramas

aici m am nascut ...nu am cerut asta

aici locuiesc si platesc cu varf si indesat TAXE 

de ce ar trebui sa i cheltui si bani?

romania este de mult pe alte maini dupa cum vezi si singur cand alimentezi la omv ...... si mergi pe drumurile pline cu camioane cu lemne 

 

Acum 5 minute, FlipperCo a spus:

Salutare 

Perspnal nu inteleg de ce si de unde aceasta dorinta de a merge oriunde, mai putin la noi in tara.
Turismul a suferit major peste tot si de aici dorinta vecinilor mai ales, de a ne atrage la ei.

Am calatorit mult si nu contest calitatea turismului din alte locuri. Totusi, suntem romani si daca ne cunoastem cat de cat tara, stim ca avem  intotdeauna ce vizita. Daca cineva a vazut tot, poate, altfel de ce sa nu sustinem pe bune turismul nostru, mai ales acum cand chiar este nevoie? Si aici nu vorbesc nicidecum de afacerile arabilor de pe litoral (cum se spunea anterior) si nici de zona de litoral de clubareala. Ma refer la minunatele pensiuni, dezvoltate cu efort de oameni harnici, pe tot intinsul tarii, din Maramures pana in Tulcea si din Bucovina pana in Banat.
Daca vorbim de vacanta, o tura de tara pe doua roti si un traseu destept de 10-20 de zile, cu vizitarea locurilor pe unde nu am fost sau care ne-au placut, e o varianta minunata de vacanta, garantez!

Sunt perfect de acord ca tara asta are multe de indreptat, dar din cauza unor politicieni in  mare parte corupti, tradatori si hoti (indiferent de partid) nu e corect sa blamam oamenii onesti ce muncesc cinstit in turism si nu numai.
Nu incerc sa folosesc vorbe mari, dar este o realitate ca inaintasii nostrii, strabunicii, bunucii si parintii nostri au tras din greu (fata de noi), sa aduca tara asta unde este (sau poate unde era acum ceva ani).

Deci dupa mine, ROMANIA nu merita sa se vorbeasca urat despre ea niciodata, mai ales de catre noi romanii. 
Se poate spune punctual orice (de bine sau de rau), argumentat, despre categorii de oameni. 
Altfel, TARA nu are nicio vina, la ce nivel de educatie si cultura au ajuns prea multi dintre noi. 
Drumuri bune si asfalt uscat!


sa ajung la colibita fac o zi 

sa ajung in maramures o zi jumate

pe drum mananc ciorba de burta, perisoare, vacuta, cocos , ceafa, tochitura, bulz, mici, bms, papanasi, clatite etc

am batut drumurile prin tara pe 2 si 4 roti de s satul 

PREFER sa gust si alte bucate, sa fac baie si n alte mari mai curate, sa vad si alte curti si case

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun exemplu de JAPCA ROMANEASCA

cazare cu rulota la ZANOAGA 150 ron / noapte   adica eu vin cu rulota si ei ma taxeaza cu 150 ron ca o parchez in zona 

Baaaa esti PROST?

Pentru cei suparati c anu mi cheltui banii pe aici 

 

preturile de campare in grecia  12 euro vs 30 euro.....si in  ce zone 

91FCE63B-5305-47F7-88F2-78092D455F9F.png

EF03F31C-1895-439F-9EC5-1758D8CF1E49.png

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Vreau munte: simplu, Austria sau Italia. Munte pe saturate. Si pot merge in siguranța, fara asfalt prost, pietris, noroi lasat de camioane si ghiolbani pe 4 roti.

Vreau mare: Bulgaria, Grecia,  Spania. Curat, frumos, aerisit, civilizat. Fara ciobani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Baxxter a spus:

 

Vreau munte: simplu, Austria sau Italia. Munte pe saturate. Si pot merge in siguranța, fara asfalt prost, pietris, noroi lasat de camioane si ghiolbani pe 4 roti.

Vreau mare: Bulgaria, Grecia,  Spania. Curat, frumos, aerisit, civilizat. Fara ciobani.

Sa ti fie rusine !!! Ca nu tii cu tara asta asa frumoasa😂😂😂 si in curand fara paduri  si cu plaje cu petrol 😂😂😂 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...