Sari la conținut

Concediu Grecia , Bulgaria


Nooxy
 Share

Postări Recomandate

Tara asta e pierduta de mult. Nu că ar fi fost vreodată a românilor.

Dar cine dorește să-i îngrașe pe patronii de hoteluri și pensiuni, e liber sa o facă. Prost e ala care dă, nu ăla care cere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

33 minutes ago, Baxxter said:

Am umblat in tara asta de mi s-a acrit. Turismul e scump si prost in general,  litoralul românesc e japca pe fata si infestat de cocalari.

 

:agree:

 

https://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/camera-mamaia-iunie-965-euro-noapte-asta-inseamna-consumati-produse-romanestin-1_5ec65c215163ec4271ffb337/index.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, FlipperCo a spus:

Salutare 

Perspnal nu inteleg de ce si de unde aceasta dorinta de a merge oriunde, mai putin la noi in tara.
Turismul a suferit major peste tot si de aici dorinta vecinilor mai ales, de a ne atrage la ei.

Am calatorit mult si nu contest calitatea turismului din alte locuri. Totusi, suntem romani si daca ne cunoastem cat de cat tara, stim ca avem  intotdeauna ce vizita. Daca cineva a vazut tot, poate, altfel de ce sa nu sustinem pe bune turismul nostru, mai ales acum cand chiar este nevoie? Si aici nu vorbesc nicidecum de afacerile arabilor de pe litoral (cum se spunea anterior) si nici de zona de litoral de clubareala. Ma refer la minunatele pensiuni, dezvoltate cu efort de oameni harnici, pe tot intinsul tarii, din Maramures pana in Tulcea si din Bucovina pana in Banat.
Daca vorbim de vacanta, o tura de tara pe doua roti si un traseu destept de 10-20 de zile, cu vizitarea locurilor pe unde nu am fost sau care ne-au placut, e o varianta minunata de vacanta, garantez!

Sunt perfect de acord ca tara asta are multe de indreptat, dar din cauza unor politicieni in  mare parte corupti, tradatori si hoti (indiferent de partid) nu e corect sa blamam oamenii onesti ce muncesc cinstit in turism si nu numai.
Nu incerc sa folosesc vorbe mari, dar este o realitate ca inaintasii nostrii, strabunicii, bunucii si parintii nostri au tras din greu (fata de noi), sa aduca tara asta unde este (sau poate unde era acum ceva ani).

Deci dupa mine, ROMANIA nu merita sa se vorbeasca urat despre ea niciodata, mai ales de catre noi romanii. 
Se poate spune punctual orice (de bine sau de rau), argumentat, despre categorii de oameni. 
Altfel, TARA nu are nicio vina, la ce nivel de educatie si cultura au ajuns prea multi dintre noi. 
Drumuri bune si asfalt uscat!

 

Tu ai descris cam singurul tip de excursie care se merita facut in tara. Te opresti in cateva locuri, stai o noapte sau doua in locuri cunoscute sau recomandate si mergi mai departe. Problema e ca tipul asta de turism e extrem de nisat si este problematic. Poti avea ghinionul sa faci o pana prin coclauri sau sa ai o problema mecanica sau alte probleme care sa iti dea peste cap tot programul. Te poti trezi in situatia de a ti se anula rezervarea ca e o nunta la locatie (nu am patit cu nunta, am patit cu Untold, au preferat sa cazeze un grup mai mare de turisti straini). Am patit faza cu anulatul si afara. Oamenii si-au cerut mii de scuze si ne-au aranjat cazarea la 4 stele in loc de 3 fara sa platim nimic in plus. 

 

Problema in turism e ca sunt vreo 10-15% mere putrede de unde provin o gramada de plangeri. Din motive in general politice piata nu functioneaza si astia nu dau faliment. In plus nici o buna parte din restul patronatului nu fac eforturi sa-i elimine, deci sunt partial complici. Ramane o mica minoritate care isi face treaba bine si foarte bine, dar care nu are cum sa influenteze piata.

 

Din punctul meu de vedere o TARA nu inseamna o bucata de pamant ci oamenii care traiesc acolo. Daca majoritatea sunt prosti atunci avem o tara de prosti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, l.u.v a spus:

În opinia mea merita la noi la munte, în anumite zone. La mare nu am mai fost de 20 ani și probabil nici nu o să ajung în următorii 20.

 Merita la munte ...in munte

nu la moieciu sau valea prahovei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, RuInCV a spus:

 

Tu ai descris cam singurul tip de excursie care se merita facut in tara. Te opresti in cateva locuri, stai o noapte sau doua in locuri cunoscute sau recomandate si mergi mai departe. Problema e ca tipul asta de turism e extrem de nisat si este problematic. Poti avea ghinionul sa faci o pana prin coclauri sau sa ai o problema mecanica sau alte probleme care sa iti dea peste cap tot programul. Te poti trezi in situatia de a ti se anula rezervarea ca e o nunta la locatie (nu am patit cu nunta, am patit cu Untold, au preferat sa cazeze un grup mai mare de turisti straini). Am patit faza cu anulatul si afara. Oamenii si-au cerut mii de scuze si ne-au aranjat cazarea la 4 stele in loc de 3 fara sa platim nimic in plus. 

 

Problema in turism e ca sunt vreo 10-15% mere putrede de unde provin o gramada de plangeri. Din motive in general politice piata nu functioneaza si astia nu dau faliment. In plus nici o buna parte din restul patronatului nu fac eforturi sa-i elimine, deci sunt partial complici. Ramane o mica minoritate care isi face treaba bine si foarte bine, dar care nu are cum sa influenteze piata.

 

Din punctul meu de vedere o TARA nu inseamna o bucata de pamant ci oamenii care traiesc acolo. Daca majoritatea sunt prosti atunci avem o tara de prosti.

Corect! Aproape esenta spuselor mele. 
Au si baietii partea lor de dreptate din anumite puncte de vedere, nu zic nu. 
Acum depinde ce-ti doresti si din ce perspectiva privesti lucrurile.
Oricum, cu ceva nu am sa fiu niciodata de acord si anume cu cei ce-si critica si denigreaza permanent tara (mai ales cand nu misca un deget sa schimbe ceva in bine, ci doar se vaita - asta la modul general, evident).

Mea Culpa, sunt Patriot! (stiu e perimat sentimentul, sa nu sara nimeni la mine)🤷‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, robert23mg a spus:

Nu știu dar eu aș cam da un jaf pe la o taverna grecească cu decartare niscaiva euroi la final

Eu deja l pregatesc cum dau golanii de guvernanti verde la vama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici vorbim de concediu nu de mers 2-3 zile la munte. Eu cand zic concediu zic 2 sapt (16 zile). 2-3 concedii pe an in cazul meu + alte iesiri scurte si city breaks. Dar la noi la mare nici pe gratis nu merg, sa se duca smecherii ca noi prostii o ardem pe grecia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi, eu am băgat bățul prin gard, dar se pare că am deschis cutia la Pandora!

Nici eu nu sunt fan vacanțe în Ro și, în afară de Seawolves și încă o ieșire de weekend cu un grup moto, n-am mai servit litoral românesc de 15 ani, în rest tot ieșiri de weekend mai ales pe la etapele de viteză în coastă. 

DAR pe la lumea civilizata există o solidaritate, sau poate patriotism, care se reflectă în achiziționarea de produse și servicii din piața internă și, de f multe ori, locală. Am intalnit italieni stabiliți în alte țări care nu cumpără decât Alfa sau Fiat, am vz cu ochii mei patron de firmă mare din D care a angajat o altă firmă din localitate pt niște lucrări deși dpdv strict economic nu era cea mai bună ofertă și mi-a explicat că preferă să rămână banii în comunitate. Ei bine, nouă românilor ne cam lipsește modul ăsta de a gândi. 

A nu se înțelege că fac propagandă pt turismul românesc sau ceva, dar e un subiect la care merită să reflectăm. Posibil să ne mai și forțeze ăștia să ne mai cheltuim banii loco, ceea ce nu ar fi însă o bucurie prea mare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Io nu-s patriot.

Vreau pe o insulă, să fac baie în apa verde / albastră, să mănânc calamari cu cartofi prăjiți și maioneză și apoi să râgâi ușurel în liniște, privind asfințitul. 

 

Dacă știți ceva care se potrivește în apele teritoriale, vă rog să-mi dați de știre. 

 

Insula mare a Brăilei..se aude de undeva din public. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, l.u.v a spus:

Io nu-s patriot.

Vreau pe o insulă, să fac baie în apa verde / albastră, să mănânc calamari cu cartofi prăjiți și maioneză și apoi să râgâi ușurel în liniște, privind asfințitul. 

 

Dacă știți ceva care se potrivește în apele teritoriale, vă rog să-mi dați de știre. 

 

Insula mare a Brăilei..se aude de undeva din public. 

 IN..SULA SERPILOR

7C8A053E-DEEB-4D5D-B262-AF94932E0678.jpeg

5572BCA0-F7A7-4C22-A17A-1A3057024D11.jpeg

25E13655-7D0D-4B95-94CE-9B6D19E09DAF.jpeg

A2DC85DB-1A74-4963-B58B-15A4BAD58CE0.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, john17 a spus:

Băi, eu am băgat bățul prin gard, dar se pare că am deschis cutia la Pandora!

Nici eu nu sunt fan vacanțe în Ro și, în afară de Seawolves și încă o ieșire de weekend cu un grup moto, n-am mai servit litoral românesc de 15 ani, în rest tot ieșiri de weekend mai ales pe la etapele de viteză în coastă. 

DAR pe la lumea civilizata există o solidaritate, sau poate patriotism, care se reflectă în achiziționarea de produse și servicii din piața internă și, de f multe ori, locală. Am intalnit italieni stabiliți în alte țări care nu cumpără decât Alfa sau Fiat, am vz cu ochii mei patron de firmă mare din D care a angajat o altă firmă din localitate pt niște lucrări deși dpdv strict economic nu era cea mai bună ofertă și mi-a explicat că preferă să rămână banii în comunitate. Ei bine, nouă românilor ne cam lipsește modul ăsta de a gândi. 

A nu se înțelege că fac propagandă pt turismul românesc sau ceva, dar e un subiect la care merită să reflectăm. Posibil să ne mai și forțeze ăștia să ne mai cheltuim banii loco, ceea ce nu ar fi însă o bucurie prea mare. 

 

Exemplele tale nu prea sunt ok. Aia prefera produse sau servicii locale si platesc un 10-15% in plus sau au parte de o calitate putin mai slaba ... dar cand o noapte la Mamaia te costa cat o saptamana in Grecia alegerea e un no brainer. Garantat nici patronul neamt nu ar plati local daca ar gasi la juma de pret pe unii din Austria de exemplu si nici macaronarii nu ar luat Fiat si Alfa daca la banii aia ar gasi un Lexus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mananc salam de Sibiu, conduc o Dacia si ma duc la mare in Saturn, ca sa sustin economia romaneasca.

Glumesc, dar tara asta (din cauza scumpilor politicieni care o conduc) nu prea investeste in infrastructura, turism, industrie, agricultura,etc.....in schimb investeste de ani de zile in panselute, garduri si borduri (la productia de borduri suntem numarul 1 in lume, am devansat China si Statele Unite).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Motorist@ a spus:

Eu mananc salam de Sibiu, conduc o Dacia si ma duc la mare in Saturn, ca sa sustin economia romaneasca.

Glumesc, dar tara asta (din cauza scumpilor politicieni care o conduc) nu prea investeste in infrastructura, turism, industrie, agricultura,etc.....in schimb investeste de ani de zile in panselute, garduri si borduri (la productia de borduri suntem numarul 1 in lume, am devansat China si Statele Unite).

 Daca ai fi spus astea in anii 80.... clar erai NOMENCLATURIST.....salamul de Sibiu era delicateasa, la Dacia se faceau precomenzi... ce vremuri FRUMOASE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai au anuntat la tv ca Grecia a semnat/finalizat acordul respectiv si incepand cu data de 15 vor primi turisti din 18 tari, printre care si Ro. Iar incepand de astazi se permite tranzitarea Bg, cu declaratie pe propria raspundere pe care o primesti la vama. Si vor fi mai multe controale, deci probabil cozi imense si ma gandesc ca si cu moto tot avem ceva timp de asteptat. 

Imediat dupa 18 am de gand sa vizitez Evia, sper sa se alinieze si ai nostri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, john17 a spus:

Băi, eu am băgat bățul prin gard, dar se pare că am deschis cutia la Pandora!

Nici eu nu sunt fan vacanțe în Ro și, în afară de Seawolves și încă o ieșire de weekend cu un grup moto, n-am mai servit litoral românesc de 15 ani, în rest tot ieșiri de weekend mai ales pe la etapele de viteză în coastă. 

DAR pe la lumea civilizata există o solidaritate, sau poate patriotism, care se reflectă în achiziționarea de produse și servicii din piața internă și, de f multe ori, locală. Am intalnit italieni stabiliți în alte țări care nu cumpără decât Alfa sau Fiat, am vz cu ochii mei patron de firmă mare din D care a angajat o altă firmă din localitate pt niște lucrări deși dpdv strict economic nu era cea mai bună ofertă și mi-a explicat că preferă să rămână banii în comunitate. Ei bine, nouă românilor ne cam lipsește modul ăsta de a gândi. 

A nu se înțelege că fac propagandă pt turismul românesc sau ceva, dar e un subiect la care merită să reflectăm. Posibil să ne mai și forțeze ăștia să ne mai cheltuim banii loco, ceea ce nu ar fi însă o bucurie prea mare. 

In mare despre asta-i vorba! 👍

 

Iar ca lamurire generala, eu nu am spus nicio secunda ca e mai bine la noi, sau ca trebuie mers numai la noi. Si eu imi fac vacantele afara (cu mobra sau nu). Dar daca am doua vacante de ex, una de obicei o fac in tara si asta fiindca avem locuri frumoase (da, poate cu lipsuri, dar unii prea vad numai lipsurile).

Si intr-adevar, eu  vorbeam de vacante. Ture in tarile vecine facem toti, firesc. Grecia, evident, e si favorita mea. 

Iar rolul acestei postari, este doar de a linisti un pic spiritele, mai ales in cazul celor ce au interpretat ca “totu trebuie sa fie romanesc”
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, iulianserban a spus:

Tocmai au anuntat la tv ca Grecia a semnat/finalizat acordul respectiv si incepand cu data de 15 vor primi turisti din 18 tari, printre care si Ro. Iar incepand de astazi se permite tranzitarea Bg, cu declaratie pe propria raspundere pe care o primesti la vama. Si vor fi mai multe controale, deci probabil cozi imense si ma gandesc ca si cu moto tot avem ceva timp de asteptat. 

Imediat dupa 18 am de gand sa vizitez Evia, sper sa se alinieze si ai nostri...

A semnat și România? Că altfel poate urmează și vacanța de 14 zile la intoarcere... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, john17 a spus:

A semnat și România? Că altfel poate urmează și vacanța de 14 zile la intoarcere... 

 

Sincer chiar mi-ar placea sa se intample astfel ;)

 

Realist vorbind sunt insa sanse extrem de mici sa se intample asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...