Sari la conținut

Acoperis bloc.


Postări Recomandate

Salutare! Am un apartament la et.7 si doresc sa il izolez strict pe exterior. Apartamentul are doua vederi, prin urmare, am inteles de la diverse persoane ca o schela ar costa mai mult ca izolatia in sine,de aceea, alpinistii sunt indicati.

Problema: presedintele face figuri si nu mi permite accesul pe acoperis. Administratorul in schimb, baiat valabil, nu are nici o problema, ba mai mult,mi a spus ca nu are dreptul sa mi ingradeasca orice lucrare de intretinere, indiferent de modalitatea de executie.

Ce parere aveti? Sigur sunteti cativa care v ati lovit de situatia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

in baza a ce nu iti permite accesul pe bloc? 

e spatiu comun, nu are nici un drept sa iti blocheze accesul acolo. tai lacatul si i-l pui pe pres

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect,e spatiu comun iar in baza acestui lucru,izolatia va fi platita de absolut toti locatarii in mod egal,indiferent de etajul in care stau in bloc.

Ce face domn presedinte,e abuz asupra unui spatiu comun.Asta de la un fost presedinte de asociatie. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acoperisul este al tuturor, nu doar al celor de la ultimul etaj. Implicit, investitiile sau reparatiile ce se aduc asupra spatiului comun, trebuie discutate, bugetate, votate in sedinta de asociatie. La fel i accesul pe acesta, se face reglementat, si ar trebui sa fie permis tutoror, daca este necesar.

Legat de termoizolare fatada, vezi cum te pui bine/rau cu vecinii, presedinte, administrator, ca in mod normal astfel de lucrari se supun legislatiei in vigoare-ai nevoie de AUTORIZATIE DE CONSTRUIRE. Pentru ca aduci modificari fatadei. Intr o tara normala astfel de lcurari se fac integral, sau deloc. Nu peticeala, apartament cu apartament....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Cavaleru a spus:

in baza a ce nu iti permite accesul pe bloc? 

e spatiu comun, nu are nici un drept sa iti blocheze accesul acolo. tai lacatul si i-l pui pe pres

 

In baza faptului ca este un bosorg senil ,care in decursul timpului s a opus la tot ce e nou si frumos: o usa de termopan, gresie pe scara,etc. Gandire de comunist. 

 

Acum 17 minute, Christian 1 a spus:

Corect,e spatiu comun iar in baza acestui lucru,izolatia va fi platita de absolut toti locatarii in mod egal,indiferent de etajul in care stau in bloc.

Ce face domn presedinte,e abuz asupra unui spatiu comun.Asta de la un fost presedinte de asociatie. :)

Am si eu o lege de partea mea, in acest sens?

 

Acum 2 minute, Adrian M. a spus:

Acoperisul este al tuturor, nu doar al celor de la ultimul etaj. Implicit, investitiile sau reparatiile ce se aduc asupra spatiului comun, trebuie discutate, bugetate, votate in sedinta de asociatie. La fel i accesul pe acesta, se face reglementat, si ar trebui sa fie permis tutoror, daca este necesar.

Legat de termoizolare fatada, vezi cum te pui bine/rau cu vecinii, presedinte, administrator, ca in mod normal astfel de lucrari se supun legislatiei in vigoare-ai nevoie de AUTORIZATIE DE CONSTRUIRE. Pentru ca aduci modificari fatadei. Intr o tara normala astfel de lcurari se fac integral, sau deloc. Nu peticeala, apartament cu apartament....

Eu sunt de acord cu tine, dar nu pot sa stau la cheremul vecinilor, pentru ca unii nu vor, altii nu au bani. Eu nu am auzit in Ro sa ai nevoie de autorizatie de constructie pentru o banala izolatie, mai ales cand respect culoarea blocului. Doar un tip la et 1 are izolatie,culoarea alb. Tot alb fac si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Ice-D a spus:

Problema: presedintele face figuri si nu mi permite accesul pe acoperis.

reclama-l la politie pe jegos. ia uite domle este proprietar si pe acoperis de acum...da-i-as foc la usa. Bai!!!! ce tupeu au unii incredibil. 

off topic: ieri parcam motorul in fata blocului si imi spune un vecin sa nu mai parchez aici (in viata mea nu l-am vazut pe jegos) si instant am facut spume. m-am dat jos de pe motor si nervos m-am dus la el apropiindu-mi capul de capul lui si i-am zis sa repete mai tare ca nu-l aud. a pus cheia la interfon si a plecat. ah!!!! foc le-as da! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur intervine favorabil politia? Ma gandesc sa nu ma arda pe mine si sa ma trimita in instanta cu prostii. Oricum ar fi, intru tare in el/ei,chiar sunt catranit pe tema asta😡 Vad ca marea majoritate imi dau dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, SuzukiRf600R a spus:

m-am dat jos de pe motor si nervos m-am dus la el apropiindu-mi capul de capul lui si i-am zis sa repete mai tare ca nu-l aud. a pus cheia la interfon si a plecat. ah!!!! foc le-as da! 

bine ca nu i-ai tras cu posheta peste ochi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Ice-D a spus:

In baza faptului ca este un bosorg senil ,care in decursul timpului s a opus la tot ce e nou si frumos: o usa de termopan, gresie pe scara,etc. Gandire de comunist. 

 

 

Ușa de termopan e frumos? 😂

Am avut o cunoștință care stătea la etajul 10 și pentru că nu s-a sinchisit nimeni să repare acoperișul blocului a dat asociația în judecată, a câștigat procesul și le-a fost impus să consolideze terasa pe banii asociației, plățile de judecată au fost suportate tot de asociație care a pierdut procesul.

Îmi ești dator pentru acest pont.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Ice-D a spus:

Salutare! Am un apartament la et.7 si doresc sa il izolez strict pe exterior. Apartamentul are doua vederi, prin urmare, am inteles de la diverse persoane ca o schela ar costa mai mult ca izolatia in sine,de aceea, alpinistii sunt indicati.

Problema: presedintele face figuri si nu mi permite accesul pe acoperis. Administratorul in schimb, baiat valabil, nu are nici o problema, ba mai mult,mi a spus ca nu are dreptul sa mi ingradeasca orice lucrare de intretinere, indiferent de modalitatea de executie.

Ce parere aveti? Sigur sunteti cativa care v ati lovit de situatia asta.

Sunt doua abordari:

1. Asociatia de proprietari a decis ceva restrictii cu privire la accesul la anumite spatii comune, caz in care nu iti poate oricum refuza doar ca e posibil sa ai nevoie de incuviintarea vecinilor. In mod normal restrictiile sunt gandite pentru a pastra curatenia si a evita abuzurile, nu pentru a limita accesul ca vrea X sau Y.

2. Se crede el sef, caz in care ii explici ca la fel cum tu ii dai voie sa intre in bloc si sa iasa de la el din apartament, nici el nu are dreptul sa iti refuze accesul la celelalte spatii comune; daca insista ii explici senin ca incalca legea si ii explici ca in calitate de presedinte ales e acolo sa te ajuta, nu sa te impiedice - ala e singurul lui scop si daca nu ii convine sa se duca la birt si sa iti lase tie cheile de sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Flower-Power

Eu cred ca e mai frumoasa o usa de termopan la casa scarii, decat una metalica, care este si grea, asta pe langa un aspect de auscwitz.

Lasand asta la o parte, fix ce au spus baietii mai sus, proprietate comuna,se repara la comun in caz de..

Daca vreti sa va imaginati, timp de 14 ani, nimeni nu a urcat pe acoperis,fiind si marele lui motiv pentru care spune ca "nu s a stricat".

 

@switch, exact punctul 2, nu face nimic si mai impiedica si lumea. Multi vor sa l dea jos, dar 1 nu ridica serios problema. Nu o sa i tolerez prostia, sa fie clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Cavaleru a spus:

google is you friend: in legea 196/2018 gasiti detaliile privind spatiul comun si depozitarea pe spatiile comune

https://www.avocatnet.ro/e/spatiu-comun-bloc.html

+1!

Garantia unei hidoizolatii e de max 10 ani,din cate stiu eu,Dupa,ca ploua sau nu,trebuie contractata lucrarea de executare a unei noi hidoizolatii,ma refer la cea cu folie gudronata.Unii si-au pus tabla zincata,care clar,tine mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aș face cereri în scris să se repare acoperișul, să ai acces acolo ..cu nr de înregistrare and so on..nu știi când îți vor folosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! In orasul tau este in vigoare  o hotarare locala privind subventia de X % pentru izolarea termica exterioara integrala a blocului? Daca DA,Asociatia ar putea face o cerere pentru lucrare ,suportand diferentza .Eu zic ca e mai rentabil pentru toti. Eventualii chiriasi nu sunt obligati sa suporte din buzunarul lor banii pentru izolatie.E datoria proprietarilor care inchiriaza (asa stiu).

Orice propunere  votata pro sau contra de locatari si care nu este contra legilor in vigoare, este aplicabila cu sau fara acordul Adm. sau a  Presedintelui de bloc.Ei sunt cu raspunderi  extrem de limitate.

Poti evetual sa preiei TU, Presedentia blocului.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Ice-D a spus:

Multumesc, ma pun pe citit.

Cu placere. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Ice-D a spus:

Multumesc, ma pun pe citit.

Am o nedumerire. Peretii exteriori nu sunt suptafata comuna?

Acum 10 minute, shashka a spus:

Am o nedumerire. Peretii exteriori nu sunt suptafata comuna?

suprafata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

Eu aș face cereri în scris să se repare acoperișul, să ai acces acolo ..cu nr de înregistrare and so on..nu știi când îți vor folosi.

Flori, nu stau cu tertipuri de genu', mai ales ca ap meu este la et 7 (din 9). Pe mine ma intereseaza partea mea si atat. Daca se strica ceva, platim la comun. Mi as fi asumat raspuderea totala pentru plafon, dar de unde stiu eu ca nu e deja varza acoperisul si nu ploua la cel de la et 9?! Am citit mare parte din lege si am castig de cauza,nu au voie sa mi ingradeasca dreptul e a-mi imbunatati locuinta.

 

Acum 57 minute, KarolyTM a spus:

Salut! In orasul tau este in vigoare  o hotarare locala privind subventia de X % pentru izolarea termica exterioara integrala a blocului? Daca DA,Asociatia ar putea face o cerere pentru lucrare ,suportand diferentza .Eu zic ca e mai rentabil pentru toti. Eventualii chiriasi nu sunt obligati sa suporte din buzunarul lor banii pentru izolatie.E datoria proprietarilor care inchiriaza (asa stiu).

Orice propunere  votata pro sau contra de locatari si care nu este contra legilor in vigoare, este aplicabila cu sau fara acordul Adm. sau a  Presedintelui de bloc.Ei sunt cu raspunderi  extrem de limitate.

Poti evetual sa preiei TU, Presedentia blocului.

Succes!

Salut,exista, 50% din pretul total. Dar cu cine sa faci? S a discutat in sedinta si cumva  au renuntat. De ce? Nu stiu, ori administratia, ori vecinii si pb banilor, suspectez. Ii inteleg, iarna le vine intre 550 si 700 lei intretinerea.

 Cat despre preluarea presedentiei, suna bine, dar am nevoie de timp sa alerg. Ala e pesionar, are tot timpul, dar nu misca un deget.

Acum 4 minute, shashka a spus:

Am o nedumerire. Peretii exteriori nu sunt suptafata comuna?

Nu cred, citeste legea 196/2018 ca sa te edifici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti unii din voi un comportament de mahalagii, sincer. Doar pe scandal, pe gura mare.

 

Niciodata nu puneti in vedere si situatia cealalta.

 

Ti-ar placea sa locuiesti la ultimul etaj si an de an sa ajungi sa te trezesti cu peretele ud pentru ca lucrarea de hidroizolatie a fost facuta prost sau ca unii se plimba pe terasa, amenajeaza chestii, gratare, etc? 

 

Materialele alea de obicei sunt de o calitate mai slaba ca altfel ar trebui platit mult, iar asta arde la buzunar si nu iti place sa te trezesti cu sute de lei la intretinere. Ca deh, parte comuna. De ce sa platesti cand tu, de la 2-3 nu beneficiezi?

 

De aceea de multe ori se restrictioneaza accesul pe terasa pentru a preveni potentiale deteriorari sau si mai rau, accidente. 

Spre exemplu la noi a fost spart acel lacat, la un moment de catre un tip care s-a sinucis. Primii intrebati, presedintele si administratorul. Obligati sa puna afise cu accesul interzis etc.

 

Ce iti recomand, vorbeste frumos, mergi si vorbeste cu presedintele si roaga-l, mai cu seama daca e pensionar, sa stea alaturi de tine sa supervizeze sau, contracost, sa stea sa se asigure ca nu este deteriorata terasa, etc. Tocmai pentru a preveni vreo problema in viitor sau vreo acuzare pe numele tau ca din cauza ta ii curge cuiva. Mesterii sunt neglijenti sau nu lucreaza calitativ (si stim asta...) in majoritatea cazurilor.

 

Vorba dulce mult aduce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Pandy a spus:

Aveti unii din voi un comportament de mahalagii, sincer. Doar pe scandal, pe gura mare.

 

Niciodata nu puneti in vedere si situatia cealalta.

 

Ti-ar placea sa locuiesti la ultimul etaj si an de an sa ajungi sa te trezesti cu peretele ud pentru ca lucrarea de hidroizolatie a fost facuta prost sau ca unii se plimba pe terasa, amenajeaza chestii, gratare, etc? 

 

Materialele alea de obicei sunt de o calitate mai slaba ca altfel ar trebui platit mult, iar asta arde la buzunar si nu iti place sa te trezesti cu sute de lei la intretinere. Ca deh, parte comuna. De ce sa platesti cand tu, de la 2-3 nu beneficiezi?

 

De aceea de multe ori se restrictioneaza accesul pe terasa pentru a preveni potentiale deteriorari sau si mai rau, accidente. 

Spre exemplu la noi a fost spart acel lacat, la un moment de catre un tip care s-a sinucis. Primii intrebati, presedintele si administratorul. Obligati sa puna afise cu accesul interzis etc.

 

Ce iti recomand, vorbeste frumos, mergi si vorbeste cu presedintele si roaga-l, mai cu seama daca e pensionar, sa stea alaturi de tine sa supervizeze sau, contracost, sa stea sa se asigure ca nu este deteriorata terasa, etc. Tocmai pentru a preveni vreo problema in viitor sau vreo acuzare pe numele tau ca din cauza ta ii curge cuiva. Mesterii sunt neglijenti sau nu lucreaza calitativ (si stim asta...) in majoritatea cazurilor.

 

Vorba dulce mult aduce.

Aia e! Poate sa caute sprijin la tate legile, daca nu gaseste in bloc, degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii n au inteles. Omul nu vrea sa repare terasa, ci,sa faca termosistem cu alpinisti. Care au nevoie de acces de sus. 

Repet(parere avizata,nu mai argumentez aici), teoretic, pentru termosistem ai nevoie de autorizatie de construire. Fara autorizatii poti face doar reparatii folosind materiale similare, păstrând culoarea si aspectul.  Ce vrei sa faci tu nu e reparatie. Mai ales ca vrei sa o faci la etaj superior. Va arata ca un.... Fatada. Eu nu ti as da voie sa faci asta, ori toti ori niciunul. Dar la noi, fiecare cum se descurca. Asa ca repet:da la pace cu vecinii/asociatia, ca sa nu ai alte neplăceri dupa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blocul si majoritatea se supun legislatiei, nu mie, nu lu x,y,z.

 

@Pandy, l am abordat prima data verbal, acum 2 zile, cu calm si respect. Raspusul lui, nimeni nu s a urcat de 14 ani pe acoperis, nu ma intereseaza si a plecat. Urmeaza in scris, cu legea pe hartie pentru el si locatarii etajelor superioare, cu supravegherea lucrarii, daca doreste.

 

@Adrian M., nu stiu cum o sa arate fatada, dar stiu ca va fi o temperatura mai uniforma in casa si fara igrasie intr o anumita portiune. O sa fie nevoie si de reparatie pe ici colo.

 

Editat de Ice-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vei avea nevoie de o autorizatie de construire de la primaria locala.Aceasta se obtine in urma unei documentatii si a unor avize (printre altele, si aprobarea asociatiei de proprietari !). Sfatul meu este sa te dai cooperant pe langa pres. si sa incepi cu o cerere de Certificat de urbanism la aceeasi primarie. In asta, explici ce vrei sa faci si cum, iar actul obtinut (C.U.) precizeaza conditiile, avizele si documentatia necesara executarii lucrarii. Succes !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, o sa vorbesc cu administratorul maine,mai in detaliu si va tin la curent. Pana la urma, daca asa e, asa o sa fac.

Edit:practic, presedintele a fost cam ferm, ori iti aduci schela, ori pa. Mai vedem..😑

Editat de Ice-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...