Sari la conținut

Acoperis bloc.


Postări Recomandate

Legile sunt : 196/2018 republicata (pt. asociatiile de proprietari) si Legea 50/1991-actualizata 2019 privind autorizarea lucrarilor de construire.

Titlul tau a trimis usor in alte directii raspunsurile colegilor, mai potrivit era " termoizolare fatada" ! Daca ai nevoie de detalii in plus , putem discuta in p.m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1 oră în urmă, Ice-D a spus:

Flori, nu stau cu tertipuri de genu', mai ales ca ap meu este la et 7 (din 9). Pe mine ma intereseaza partea mea si atat. Daca se strica ceva, platim la comun. Mi as fi asumat raspuderea totala pentru plafon, dar de unde stiu eu ca nu e deja varza acoperisul si nu ploua la cel de la et 9?! Am citit mare parte din lege si am castig de cauza,nu au voie sa mi ingradeasca dreptul e a-mi imbunatati locuinta.

 

 

Fată, ești în eroare. Tertip înseamnă altceva decât ce ți-am propus, anume să îți îndeplinești scopul de a avea o terasă refăcută. Mă gândesc că vrei asta nu pentru că ai visat într-o noapte să ai altă culoare pe terasă ci pentru că ai nevoie.

Dacă oamenii au mentalitate comunistă și sunt refractari la dorințele tale și mai sunt și președinți de bloc dinainte de a te fi născut tu, nu o să rezolvi decât pe cale legală. Happy dreams!

Screenshot_20200521-221031_Samsung Internet.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti in eroare, stiu ce am scris. Scopul meu nu este sa am terasa refacuta, cu atat mai putin sa cer reparatia ei in necunostinta de cauza, asa cu mi ai recomandat.

Repet, am nevoie de facilitarea accesului pe acoperisul blocului ca sa imi izolez apartamentul situat la etajul 7(din 9), atat. 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Ice-D a spus:

Tu esti in eroare, stiu ce am scris. Scopul meu nu este sa am terasa refacuta, cu atat mai putin sa cer reparatia ei in necunostinta de cauza, asa cu mi ai recomandat.

Repet, am nevoie de facilitarea accesului pe acoperisul blocului ca sa imi izolez apartamentul situat la etajul 7(din 9), atat. 😂

 

Il chemi pe SuzukisasesuteR ca da bine cu capul si il pui sa stea linga scara pina urca alpinistii pe acoperis  Daca nu vine nimeni asta e, iti faci lucrarea , daca vine adminul ala rau i da asta un cap in gura ca l-a ratat pe vecinul lui de la bloc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut , eu cred ca te pot ajuta cu  servicii de alpinism utilitar cu asta ma ocup  si daca nu ajungi la o intelegere cu el poate gasim o posibilitate fara acces pe bloc daca ne permite  amplasamnetul apartamentului si daca ai geamuri pe  fatada 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Cateva observatii punctuale: 

- Lucrarile de modernizare a fatadei necesita autorizatie de construire. 

- Presedintele asociatiei nu iti poate ingradi accesul in spatiile comune ale condominiumului sau pe terenul aferent blocului deoarece (cel mai porbabil) ai si tu in proprietate o cota indiviza neidentificata din aceste spatii si ai acelasi drepturi ca toti colocatarii

- Orice decizie privind spatiile comune se ia exclusiv prin votul proprietarilor care fac parte din asociatia de proprietari

- In cazul in care alegi solutia cu aplinisti utilitari, acestia trebuie sa stie si sa faca placari/tencuieli/zugraveli (scopul asta este, de fapt)

- In afara de alpinisti utilitari, pentru o lucrare de dimensiuni reduse (un apartament) care nu necesita materiale grele (i.e. placare cu polistirem, finisat si zugravit) cea mai viabila solutie este nacela (nu incerc sa ii stric bussines-ul Kongly). Nacelele se inchiriaza cu ziua/ora si se pot amplasa chiar si pe strada, in functie de solutia din teren

 

Sper sa iti fie de ajutor.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, easy ride on! a spus:

Conform zicalei: "Cine umbla dupa lege fix cu p*la se alege" 

Asta o să mi-o pun în ramă! Doar că nu mă pot tăvăli de râs... 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, taong_mapagbiro a spus:

Asta-i din categoria sa moara si capra vecinului  🤣

Gresit total. Fix asta i atitudinea romanului. Las ca fac eu ce am nevoie, ce il F_te pe altul de ce fac eu. Buei tao, de aia sunt toate lucrurile in RO cu susu in jos. Ca nu le respecta/aplica nimeni(legile). De la trafic, la cum arata cladirile la noi. Casa cu blocul lipit de ea, fatada peticita in nspe moduri, care cu ce termopan, si mai noi termosistem da nu.  Pe scurt, haos. Nu asa se face treaba. Ca sa nu mai zic ca faci termosistem la etajul 7 din 9, cu nea gigi, dupa cum il taie pe ala capul. Apoi dupa 1 luna vine o furtuna, zboara tot termosistemul cu tencuiala de pe el pe masini, sau mai rau , in capul cuiva. Stii ca imi esti simpatic, dar pe tema asta ne certam....la BERE :)))

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, KONGLY a spus:

salut , eu cred ca te pot ajuta cu  servicii de alpinism utilitar cu asta ma ocup  si daca nu ajungi la o intelegere cu el poate gasim o posibilitate fara acces pe bloc daca ne permite  amplasamnetul apartamentului si daca ai geamuri pe  fatada 

Multumesc pentru opinie, iti permite doar in proportie de 80%. Exista o mica parte a lui in care nu ti da de ales, ori nacela, ori alipinist.

 

@mbm,interesant. Insa, nu sunt sigur ca poate intra intre bloc si spatiul verde,ramane sa ma interesez.

 

@easy ride on!, nu vreau pe interior, o struto camila,mai sunt si tevile centralei. Majoritatea au asa tocmai din cauza geriatricului pesedeu. Genul ala de om care se spala cu pipeta,nu poti sa stai langa el mai mult de 5 secunde, saluti si fugi. Mai nasol e daca te prinde in lift, dracii te ia😂 Eu mi am invatat lectia, cum il vad, ies din lift sau nu intru in el🤣

Acum 2 ore, taong_mapagbiro a spus:

Asta-i din categoria sa moara si capra vecinului  🤣

Sa fi fost de fata cand tatal meu a pus centrala de apartament. Nici la covid nu au rectionat asa de rau,ba ca arunc blocul in aer, ba ca "nu merit", tot felul de ineptii.

 

Va multumesc pentru parerile la obiect,dar si pentru caterinca.😁 Promit sa va tin la curent cu toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am chemat alpinisti.Ca n-am avut probleme cu accesul pe terasa..Si daca faceau galagie iesea tot ca noi..

Am locuit o viata intreaga la ultimul etaj in alt bloc asa ca stiu si ce inseamna ploaia in casa..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Ice-D a spus:

Blocul si majoritatea se supun legislatiei, nu mie, nu lu x,y,z.

 

 

 

Aha. Ia vezi ce spune legislatia despre modificari aduse la fatada blocului.

 

Cel mai bine iti faci pe interior. Pe de-o parte nu te mai certi si pe de alta parte poti face o lucrare de calitate. Din pacate, alpinistii utilitari sunt cancer curat. Tot din pacate treaba asta o spun din experiente multiple. Nu tine de incompetenta cat tine de prosteala pe fata si dat teapa. Sa nu crezi ca ii alegi tu mai dupa chipul si asemanarea ta si iese treaba frumos. Singura diferenta intre alpinistii utilitari cu ceafa lata si alpinistii utilitari roacheri e parul lung prins in coada al roacherilor si tenul mai deschis. In rest, au aceleasi apucaturi si obiceiuri. 

 

Oricine, orice ti-ar spune, nu vei avea parte de o lucrare de calitate. Punct! In cel mai bun caz nu vei asista la lucrari, nu vei sti ce au facut acolo si iti vor lua ochii cu spoiala pe care o numesc finisaj. Sa iti faci calculele si te gandesti de pe acum cine va raspunde daca o sa cada pleasca aia peste 3-4 ani cand vine o vijelie mai serioasa si o sa omoare pe cineva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am spus mai sus, sa citesc mai bine legislatia. Pe de alta parte, e bine ca acum stiu sa fac diferenta intre baietii cu schela si alpinisti. Serios, in acest context, nimeni de la etajele superioare nu-si mai rezolva problema fatadei. Tot in acelasi context, repet, nu pot placa pe interior si 80% pot vedea lucrarea pe exterior. Nu stau sa fac o maimutareala in casa,doar ca vrea un geriatric flausat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nici nu arata ca o tiganie un singur apartament cu fata izolata din tot blocul, absolut deloc.... Stai la bloc dar te crezi la casa. 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, einstein1984 a spus:

si nici nu arata ca o tiganie un singur apartament cu fata izolata din tot blocul, absolut deloc.... Stai la bloc dar te crezi la casa. 

Asa e, sa mi fie rusine, ar trebui sa le dau bani sa si faca fiecare fatada,doar ca sa"arate bine". Ca asta ma intereseaza, sa arate bine, nu temperatura sau igrasia.

Cat despre casa, stai linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai toti peretii exteriori plini de igrasie exact polistirenul pe interior este solutia..Faci colonii de mucegaiuri acolo..Neeliminand cauza te tot lupti cu efectul..Nevermind.

Ice-D,nu stiu ce model ai de bloc,al meu e din placi,si la mine problema venea dintre imbinarile placilor,nu trebuie sa ai facultate sa-ti dai seama,asa ca baietii au umplut toate rosturile dintre placi,n-am spus  mai sus ca eu n-am pus  polistiren pe tot apartamentul,cu bucati,ca erau ditamai gauroaiele,de polistiren si apoi au umplut cu  material.Din prima toamna a disparut deja mucegaiul.Evident dupa niste spalari cu clor a peretilor.Si nici nu risti sa zboare placile minune la vijelii.Sa stii c-a contat si la izolarea termica.poate o astfel de operatiune ar fi de ajuns.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placile de polistiren nu zboara daca sunt prinse cum trebuie (adeziv, dibluri, plasa, etc).

 

Altfel la orice furtună Bucureștiul ar trebui sa fie acoperit de polistiren zburat cam de pe orice construcție ridicată după  2010....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...