Sari la conținut

Drumetie Valea Doftanei sambata 23.05


DiarM
 Share

Postări Recomandate

Cred ca toata lumea a vazut ca vremea se strica de duminica, asa ca maine vreau sa imi fac o declaratie pentru o scurta drumetie pe valea doftanei.

 

Fiind mai racoare si cu ceva treaba de facut pe acasa,  zic ca e ok traseul asta

 

https://goo.gl/maps/qR7CRwDKmgeVTXsc7

 

A mai fost cineva de curand pe acolo? Cum se prezinta starea drumului? Mi-a zis cineva ca in secaria pe serpetine ar fi cam rupt asfaltul.

Alte propuneri daca aveti vizavi de traseu? Ratez vreo zona misto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in anii trecuti de cateva ori pe traseul asta si intr-adevar exista o zona cu asfaltul ff rupt, gen praguri de jumatate de metru formate de bucati de asfalt care s-a surpat. Am tot cautat poza respectiva in telefon si in conversatiile de whatsapp dar nu o mai gasesc. O sa mai arunc o privire cu street view poate imi dau seama exact unde e. Oricum, nu e ceva de speriat, m-am descurcat pe acolo cu naked in primul an de mers.

LEDIT: e vorba despre aceasta portiune (la mine era in urcare) intre Vistieru si Plaiu Cornului: https://goo.gl/maps/iRSePkjtSRRoNev77. Da-i acolo cu street view pana ce ajungi sus pe zona gen platou. Alea sunt imagini din 2012, in realitate era chiar mai prost (in 2017). As recomanda sa faceti traseul astfel incat sa fie pe urcare, e mult nisip/praf in curbele alea, plus sectiunile decopertate complet, deci nu-i prea placut sa fii cu capul in jos pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, DiarM said:

 

 

A mai fost cineva de curand pe acolo? Cum se prezinta starea drumului? Mi-a zis cineva ca in secaria pe serpetine ar fi cam rupt asfaltul.

Alte propuneri daca aveti vizavi de traseu? Ratez vreo zona misto?

Am fost chiar anul ăsta. Porțiunea de la coada lacului până la Comarnic e destul de proastă, cu multe denivelări și asfalt spart pe alocuri, dar dacă nu vrei sa te dai "racing", nu vei avea probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, DiarM a spus:

Cred ca toata lumea a vazut ca vremea se strica de duminica, asa ca maine vreau sa imi fac o declaratie pentru o scurta drumetie pe valea doftanei.

 

Fiind mai racoare si cu ceva treaba de facut pe acasa,  zic ca e ok traseul asta

 

https://goo.gl/maps/qR7CRwDKmgeVTXsc7

 

A mai fost cineva de curand pe acolo? Cum se prezinta starea drumului? Mi-a zis cineva ca in secaria pe serpetine ar fi cam rupt asfaltul.

Alte propuneri daca aveti vizavi de traseu? Ratez vreo zona misto?

Data viitoare zi si tu mai din timp. Ma duceam si verificam traseul, si-asa m-am plictisit azi p-aici. Maine nu pot, am de baut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, DiarM said:

e foarte frumos traseul.

la dus, eu as iesi prin Zamfira in DN1A (varianta prin Malaiesti unde ai ruinele castrului si doua treceri facultative prin vad daca te pasioneaza;  plus 100 m pietris fara nici cea mai mica problema indiferent de motor), apoi as reintra catre Varbilau prin Gura Vitioarei - aici se poate un mic ocol pana in Podul Ursului pt cateva curbe.

pana la Cosminele drumul este relativ bun, apoi ceva dale de beton, pana incepi sa urci.

in continuare, din Telega eu as merge pe deasupra vaii, prin Sotrile. ai perspectiva larga si curbe frumoase si de aici poti cobori pe langa Doftana si sa iti continui traseul.

daca poti e foarte frumos si prin Plaiul Cornului. rupturile acelea au fost reparate. poti combina si cu traseul tau si exploatezi cam tot ce e cu asfalt pe acolo.

in Secaria, de la Tesila venind, pe partea din sat curbele sunt putin cam stricate.

as face pauza in Campina la supermarket si benzinarie.

intoarcerea la un astfel de traseu ar merge prin Breaza, Poiana Campina si Floresti (eventual cu o mica pauza la ruine).

daca ai un motor cu suspensii mai generoase nu iti ridica nici o problema drumul.

aproape tot traseul beneficiaza de baligi, nisip si caini din belsug.

 

Editat de trasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, dar de pe mobil nu am vazut intoarcerea prin Sultanu/Iedera: e foarte frumos, dar atentie ca din Iedera in Magureni e posibila o bucata neasfaltata - piatra de rau pe argila, de obicei cu rigole de la scurgea apei. Cum e facut traseul, e numai pe urcare.

 

Asta e prin Zamfira.

Asta pe la Castru.

Ideea e sa se prinda trecerea de la Gura Vitioarei si nici sa nu se mearga pe DN1A prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

320 km 4.7 consum. Vreme superba, trafic lejer. Nu am mai fost de ceva vreme pe dn1 dar toata centura ploiestiului de vest asfaltata. Ia tot bordul cum s’ar zice 😂 

Apoi din Comarnic fix de pe DN1 am facut dreapta pe cea mai ingusta strada posibila. Eu nu stiu cum trec doua masini pe acolo. Drumul foarte ingust si virajat, asa ca atentie si incetisor ca urca. Undeva sus, am trecut de o statie meteorologia, eu si cu bondarul. Pentru ca natura e frumoasa fara oameni, pentru ca animalele fac parte din viata noastra, am mai facut 2 poze.

Inapoi in saua comfort, setat suspensia pe perne de aer (lol) si am dat la coborit. Biciclisti multi, motoristi nu prea. Abia la Paltinul erau dar eu nu salut...necunoscutii. 
Alte poze, am testat functia de timelapse la iphone se, imi place cum pozeaza. Norii mi s’au paruti si ei faini...am apasat pe buton!

Foarte bun drumul mi s’a parut Telega-Paulesti chiar daca e prin sat; niste curbe buna, o poti inclina cat sa simti ca iei o curba mai bunicica, si blana pe ultima portiune dinspre Paulesti in DN1. Frumos frumos.

Doamne ajuta!

BECB6B3B-B065-4DB6-9CDA-A92BA7A98E8C.jpeg

E028034C-3BF6-476D-A8E7-009E1638008D.jpeg

C4AF354F-5056-40D5-800A-24F6BF77270A.jpeg

F74DCF0B-30C6-42FC-90F6-8EA0FCA838BD.jpeg

4DD855B1-AA80-4127-AD17-7340274FE372.jpeg

292A8444-C7E1-461F-B6EE-FCE37AB9B044.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi cu Telega Paulesti ca poti sa ai mari surprize. Cate o roaba de pamant trantita in mijlocul drumului, cate un betiv dormind la propriu cu picioarele in drum pana la jumatea benzii, carute puse de-a latu, nunta de tarani ocupand toata soseaua si altele asemenea. Ce ti-am povestit le-am vazut numai in ultimii doi ani si fac drumul ala de treij de ori pe an in drum spre Doftana. Nu va mai avantati prin sate d-astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce exagerari, visezi? de unde le scoti? nu mai speriati oanenii cu prostii, ca si asa nu prea se iese la plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...