Sari la conținut

Nordkapp


Catalin_de
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1 hour ago, Catalin_de said:

Salut, sunt din Kassel si ma bate gandul la un Nordkapp vara asta, undeva la sf lui iulie. Merg cu un versys 650 la consum :)

Buget limitat (aka. dormit la cort pe marginea șanțului si mâncat la conservă). 

 

Cineva interesat? 

 

Ce costuri ai estimat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Catalin_de a spus:

... mai pus pe cheltuiala gen hotel si restaurant? 

Da legat de hotel/hostel/casute, am făcut deja rezervări pentru cazări in Norvegia. Dorm la cort doar pe drumul dus si intors.

La mancare ne adaptam la fata locului, functie de oboseala, lucruri de văzut, etc.

Editat de Marius Mihasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Benzina tot la conserva?

Intreb pentru ca de la tine din judet sa tot fie minim 7000km dus-intors, adica minim 350 de litri. Acum e pe la 1,10 eur prin Germania si te incadrezi, insa in nord s-ar putea sa te lovesti de alte preturi. Daca pana la vara urca iar spre 1,4 - 1,5 mai aduci bani de acasa. Asta doar pentru benzina. Nu mai pun macar 2 traversari si alte maruntisuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Catalin_de a spus:

Salut, sunt din Kassel si ma bate gandul la un Nordkapp vara asta, undeva la sf lui iulie. Merg cu un versys 650 la consum :)

Buget limitat (aka. dormit la cort pe marginea șanțului si mâncat la conservă). 

 

Cineva interesat? 

Prietene iti doresc succes.

 

Daca tot esti pe buget dupa parerea mea iti bagi joc de bani sa mergi pina acolo.

 

Daca o iei prin Suedia, ai vreo 3000 Km pe sens, si chiar iti bati joc de bani.

 

Daca o iei prin Norvegia, mult mai spectaculoasa decat vecina Suedia, o sa ai cam 3600 km pe sens.

 

Spun asta in sensul ca sunt lucruri mult mai faine de vizitat decat sa mergi 3-4 zile de la Oslo pina la Nordkapp.

 

Acuma vad: Kassel - Nordkapp si retur in 500€? Esti la blana cu bugetul. Ai de platit ceva taxe de feribot sau de tunel daca o iei doar pe uscat.

 

Iti propun sa regandesti ce anume merita: sa bifezi ca ai mers pina unde se agata harta Europei in cui sau sa vizitezi locuri frumoase?

 

Daca doresti sa ai in palmares Nordkapp atunci drum bun si asflat uscat, daca insa vrei si tu sa vezi locuri minunate, iti propun sa regandesti ce anume merita vizitat. Iti spun treaba asta dpdv al bugetului tau de 500 euro.

 

Ca idee daca vei merge prin Norvegia, vei merge la cele mai mici consumuri la care nici nu ai visat. Viteza maxima prin Norvegia este de 80 km/h , si uneori 90km/h. Te-a prins radarul o sa iti vinzi mobra ca sa platesti amenda 😂.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Silver Arrow a spus:

Iti propun sa regandesti ce anume merita: sa bifezi ca ai mers pina unde se agata harta Europei in cui sau sa vizitezi locuri frumoase?

mie-mi suna ca omu vrea sa bifeze. unii opresc foarte des sa faca poze, unii nu au rabdare pentru asa ceva.

doar prin faptul ca se deplaseaza prin zone misto este suficient. 

 

GG oricum ar fi.

 

cat noroc sa ai sa apari pe gugal maps? OMG.

image.thumb.png.83a949a072f7b694b309c43f249509d2.png

 

*este evidenta distantarea sociala intre muritorii de rand si motociclisti - sarakii merg pe jos pana acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Catalin_de a spus:

cam 500€ 

nu cred ca ajungi prea departe cu bugetul asta.

Anul trecut, 23 zile, 2 persoane pe 1 motor am cheltuit cam 4300 de EUR (include trenul de noapte de la Viena la Hamburg ~ 350 EUR si aprox 500 EUR checltuieli neprevazute). Am stat la cort 3 nopti, si asta doar ptr ca nu am mai gasit cazare la fata locului, in rest am stat n casute, hoteluri sau pensiuni.

mancare si bautura este foarte scumpa, iar in functie de traseul pe care o sa mergi, o sa te coste si feriboturile cateva sute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai probabil a scris gresit, voia sa zica 5000e.

500 euro buget? 

1. Nu ajungi cu banii astia la nordkapp, doar daca nu cumva exista un sat cu acelasi nume la 300km maxim distanta de tine in germania si vrei sa stai 7 zile.

2. Poate ar trebui sa te intorci in Romania. Au mai crescut salariile aici. Nu ma gandeam ca un roman realizat in germania isi propune sa faca un concediu intr-o tara super scumpa mancand din conserve TOT concediul si dormind la cort in sant langa drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, DiarM said:

Nu ma gandeam ca un roman realizat in germania isi propune sa faca un concediu intr-o tara super scumpa mancand din conserve TOT concediul si dormind la cort in sant langa drum.

 

Ce treaba are una cu alta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca omu are chef de o mica aventura, nu concediu de relaxare :D

Cost = cazare + mancare + benzina + neprevazute

A zis baiatu ca vrea sa minimizeze la maxim primii 3 vectori ideea e sa fie un buget si pentru a 4 a, cat de sus sau cat de jos te duci cu unele depinde de fiecare, un minim am putea sa incercam sa aflam, insa un maxim nu exista.
Cert este ca daca inveti sa iti reduci costul total, poti sa cresti numarul de plimbari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, robert23mg a spus:

Cert este ca daca inveti sa iti reduci costul total, poti sa cresti numarul de plimbari.

numarul de plimbari poti sa il cresti atata timp cat timpul nu devine o problema 😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DIn localitatea mentionata, cel mai scurt drum, cca 3200 km. la un consum de 4%, ajung razant banii doar de benzina. Taxe? intrari? mancarea nu intra in buget, o iei din camara-conservaraia? Ca vrei la cort, aia e.  Dar realist vorbind, bugetul este total insuficient. NU mai zic de o asigurare de calatorie, fond de urgenta-rezerva, faci o pana, se strica ceva la moto si ramai la naiba in mijlocul nicaieriului, sa te linga renii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, Silver Arrow said:

 

Daca doresti sa ai in palmares Nordkapp atunci drum bun si asflat uscat, daca insa vrei si tu sa vezi locuri minunate, iti propun sa regandesti ce anume merita vizitat. Iti spun treaba asta dpdv al bugetului tau de 500 euro.  

 

Salut, 

nu fac asta ca sa am in palmares nu stiu ce achievement, pur si simplu vreau sa fac un drum mai lung si Suedia si Finlanda sunt niste tari pe care nu le-am văzut, din acest motiv am ales Nordkapp, daca ai alte sugestii eu le astept cu drag. 

 

Cateva lămuriri, eu imi permit si o suma mai mare de cat cea mentionata, nu sunt banii neaparat o problema, doar ca imi face placere sa stau la cort in salbaticie si sa imi pregatesc singur mancare de campare, asta cu marginea santului si mancat la conserve... nu trebuie luata mot ä mot. 

 

Ma astept la o aventura si nu la o calatorie, conserve de la Tip am mancat cu Austriecii prin Alpi si nu s-a plans nimeni :)

 

Pentru un potential companion de drum care citeste pe aici, repet: banii nu sunt o problema, pot intinde bugetul mult peste cel mentionat, sa nu se lase impresia ca pot creea probleme financiare la mijlocul traseului. 

 

 

1 hour ago, ianachim said:

daca mergi pe autostrada spre Nordkapp mergi degeaba prin norvegia

zona vestica pe costa merita toti banii 

 

Salut, prin Norvegia am mai fost, de aceea pun accent mai mult pe Suedia si Finlanda, tari pe care nu le-am vizitat, dar sunt flexibil in ceea ce priveste traseul. Multumesc pentru feedback. 

Editat de Catalin_de
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vroiam sa fac o gluma total deplasata cu cersetoria in caz de "pana de buget" dar incerc sa ma abtin. (stiti voi, romanii in general se pricep. daca prostitutia e cea mai veche meserie, a doua sigur e cersetoria) 

sa nu se supere nimeni. 🙃

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, frigider a spus:

vroiam sa fac o gluma total deplasata cu cersetoria in caz de "pana de buget" dar incerc sa ma abtin. (stiti voi, romanii in general se pricep. daca prostitutia e cea mai veche meserie, a doua sigur e cersetoria) 

sa nu se supere nimeni. 🙃

 

stai linistit

toti astia care suntem angajati SUNTEM NISTE CURVE.....

cu cat castigi mai mult cu atat mai PROFI😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

vroiam sa fac o gluma total deplasata cu cersetoria in caz de "pana de buget" dar incerc sa ma abtin. (stiti voi, romanii in general se pricep. daca prostitutia e cea mai veche meserie, a doua sigur e cersetoria) 

sa nu se supere nimeni. 🙃

 

Atunci cand pleci sa faci inconjorul lumii cu nevasta, pe banii prietenilor din club, va stabiliti in America in turul asta al "lumii"...Ti-o iei la mumu si vii ulterior inapoi cu coada intre picioare? 

 

Daaaa, sunt multi turisti de genul asta :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Gixu. a spus:

Atunci cand pleci sa faci inconjorul lumii cu nevasta, pe banii prietenilor din club, va stabiliti in America in turul asta al "lumii"...Ti-o iei la mumu si vii ulterior inapoi cu coada intre picioare? 

 

Daaaa, sunt multi turisti de genul asta :))))

😂😂😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Gixu. a spus:

Atunci cand pleci sa faci inconjorul lumii cu nevasta, pe banii prietenilor din club, va stabiliti in America in turul asta al "lumii"...Ti-o iei la mumu si vii ulterior inapoi cu coada intre picioare? 

 

Daaaa, sunt multi turisti de genul asta :))))

 

who?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...