Jump to content
Sign in to follow this  
superbec

Cumpar TEREN , 10 Ha padure

Recommended Posts

Ma intereseaza un teren de minim 10ha impadurit dar prefer 20 sau chiar 30ha .

Zona de deal si de munte 

Locatia e mai putin importanta, ma intereseaza sa am sursa de apa si elevatie de minim 20m , versant sudic e un + .

O sa ajung in tara cum se termina panicovidu

Contact pe forum .

Pregătește-te la o avalanșă de oferte nu de alta dar toți suntem pădurari aici și avem spre vânzare de la 10 ha în sus.

Ești sigur că ai postat unde trebuie? Mă gândesc că ai încurcat siteurile..

nu-i bai, nu ma grabesc 

bine ca nu mi-ai sugerat sa caut pe olx ...

Nu fetiță, dar dacă aș vrea să fac asta, aș pune degetul pe hartă și m-aș duce la primăriile de acolo să întreb direct dacă nu se poate altfel cu telefoane sau mai știu eu ce. 

vezi ca da ceva in foc

Asta dacă nu vrei să stai pe avarii, sau să semnalizezi..

Acum 1 minut, superbec a spus:

vezi ca da ceva in foc

Nu dă nimic în foc, pisicuță..poate doar tu.

Da' ce se-ntampla d-nu' Bec, ati ajuns la cat va trebe pt pensie, sau la lehamite?

Da' ce se-ntampla d-nu' Bec, ati ajuns la cat va trebe pt pensie, sau la lehamite?

1 oră în urmă, superbec a spus:

Ma intereseaza un teren de minim 10ha impadurit dar prefer 20 sau chiar 30ha .

Zona de deal si de munte 

Locatia e mai putin importanta, ma intereseaza sa am sursa de apa si elevatie de minim 20m , versant sudic e un + .

O sa ajung in tara cum se termina panicovidu

Contact pe forum .

daca primesti vreo oferta care nu te coafeaza fa-i fw mie :)

Dacă găsim 30h în zona frumoasa le putem da in 3 :))

Acum 49 minute, VyXxer a spus:

cate putin din ambele , la cat imi trebuie nu am cum sa ajung ca sunt capitalist 

Acum 20 minute, Cavaleru a spus:

daca primesti vreo oferta care nu te coafeaza fa-i fw mie :)

sunt multe oferte pe site-urile imobiliare dar nu pot cauta dupa sursa de apa ... d'asta am pus anuntul aici defapt.

te anunt daca aud ceva.

Acum 14 minute, robert23mg a spus:

Dacă găsim 30h în zona frumoasa le putem da in 3 :))

toata padurea e frumoasa man :)

De dragul discutiei, eu am niste padure mostenita de la strabunici, bunici, ceva hectare in Vn. Nasoala este ca niste ciorditori (nu ma refer la carutasi ci la unii care au defrisat mii de hectare) au facut ei niste stramutari pe acolo (o clica intreaga, judecatori, primari, martori mincinosi etc) astfel incat au expropiat foarte multa lume, in general batrani care nu isi cunosc drepturile si nu au capacitatea de a se apara, le-au luat padurile cu valoare forestiera, si le-au dat in schimb niste loturi cu arbusti si copaci care nu prezinta valoare forestiera. Daca gasesti, mare atentie la acte, sa nu fie implicat lotul in ceva litigiu, sau sa nu te trezesti ca iti dispare padurea peste noapte.

Eu am cateva hectare de teren tot la bunici, pe care planuiesc sa le impaduresc, oricum nu mai sta nimeni sa adune fanul de pe ele si sunt si relativ departe de sat. De vandut padurea, nu o vand, nu vreau sa o vad facuta mobila si lemne de foc.

@GoodKat fac tot felu de tiganii jigodiile astea, probabil ca primul lucru pe care o sa-l fac e sa port o discutie cu primarul

daca vrei sa plantezi nu mai sta pe ganduri , fa niste risarci si planteaza clone, clonele le poti face si in apartament, scurtezi timpul de crestere cu 3-5 ani 

Posted (edited)
Acum 20 minute, superbec a spus:

@GoodKat fac tot felu de tiganii jigodiile astea, probabil ca primul lucru pe care o sa-l fac e sa port o discutie cu primarul

Asta ar fi de recomandat. Strans bilutele cu usa din prima, preventiv.

Citat

daca vrei sa plantezi nu mai sta pe ganduri , fa niste risarci si planteaza clone, clonele le poti face si in apartament, scurtezi timpul de crestere cu 3-5 ani 

Citeam acum si vad ca e o specie de plop numita Pando, foarte interesant. 

Mai nou am aflat ca daca ai un lot de teren nelucrat (parloaga cum se zice) si incep sa creasca arbusti pe el in mod natural, automat trece in proprietatea ocolului silvic local. Mama lor de hoti.

Edited by GoodKat

vezi cu plopu ca e pacatos, a plantat un prieten si nu mai stie cum sa scape de el, in plus are valoare 0 , daca tot plantezi ceva planteaza pt viitor.

Acum 15 minute, superbec a spus:

vezi cu plopu ca e pacatos, a plantat un prieten si nu mai stie cum sa scape de el, in plus are valoare 0 , daca tot plantezi ceva planteaza pt viitor.

Corect,mai ales ca dupa 20 de ani,devine gaunos si pacatos la vanturi mari.Am vecini ce au ramas cu pagube(sau chiar fara)masini,in timp de la bucati uscate de plopi cazute.

Asta de la unu' ce sta de 51 de ani in Cartierul Plopilor... :)

Posted (edited)
1 oră în urmă, superbec a spus:

Pai ce am gasit despre clone facea referire la o specie de plop, credeam ca despre asta vorbesti. M-am gandit sa plantez nuci forestieri, au valoare mare dar e vorba de termen lung, insa nu pe dealuri, ca vor disparea, ci pe niste terenuri pe care bunul le-a luat fix in spatele curtii.

Edit: am gasit acum procedura de clonare. Interesant, bine de stiut. Ma apuc sa experimentez.

Edited by GoodKat

Succes. Neaparat, dar neaparat, verificate actele la cadastru, adus topometrist si suprapuse actele cu realitatea. Iti arata in teren ceva, si apoi tu cumperi un numar/mai multe numere cadastrale. Asigura te ca ce e in acte e si ce iti arata in teren, sa nu ai surprize dupa. sa iti arate hotarul proprietatii, si le spui clar ca vrei sa verifici cu topometrist.

da, merci, de chestia asta chiar nu trebuie sa uit.

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

Asigura te ca ce e in acte e si ce iti arata in teren, sa nu ai surprize dupa. sa iti arate hotarul proprietatii, si le spui clar ca vrei sa verifici cu topometrist.

Ca la mobre: verificare la mecanic.

@superbec: multa bafta! si daca decizi sa faci un traseu de enduro/off-road prin padurea aia, sa dai un semn sa imi testez si io conserva. :friends:

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

Succes. Neaparat, dar neaparat, verificate actele la cadastru, adus topometrist si suprapuse actele cu realitatea. Iti arata in teren ceva, si apoi tu cumperi un numar/mai multe numere cadastrale. Asigura te ca ce e in acte e si ce iti arata in teren, sa nu ai surprize dupa. sa iti arate hotarul proprietatii, si le spui clar ca vrei sa verifici cu topometrist.

Eu am invatat asta pe calea grea/costisitoare..

Acum 12 minute, superbec a spus:

da, merci, de chestia asta chiar nu trebuie sa uit.

Cu placinte! Musai, nu te juca cu asta, ca discutam de o suma de bani, plus padure, unde i mafie mare, numa combinatii dubioase cu acte, etc. Si nu i foarte scumpa povestea, cauti topometrist local, din zona unde i terenul.

Acum 7 minute, Cavaleru a spus:

Eu am invatat asta pe calea grea/costisitoare..

mda, cum s-ar zice...fatality ti-au dat! 

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

Cu placinte! Musai, nu te juca cu asta, ca discutam de o suma de bani, plus padure, unde i mafie mare, numa combinatii dubioase cu acte, etc. Si nu i foarte scumpa povestea, cauti topometrist local, din zona unde i terenul.

mda, cum s-ar zice...fatality ti-au dat! 

eu am platit o firma din buc pt un teren in afumati vreo 350lei. conteaza oricum si dimensiunea terenului dar merita ca sa fii sigur de ceea ce achizitionezi :)

@superbecpai si ce faci boss, te întorci in țară?  Sau iti ingradesti hectarele si declari autonomia republicii Bec?

Acum 32 minute, Baxxter a spus:

@superbecpai si ce faci boss, te întorci in țară?  Sau iti ingradesti hectarele si declari autonomia republicii Bec?

Buna asta!!😃

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

...cauti topometrist local, din zona unde i terenul...

Asta nu poate fi decat o greseala. Poti avea ghinionul ca topometristul local sa fie in cardasie cu jigodiile. Ti-o iei cu zambetul pe buze.

Cum nu va fi vorba de o suma mica, eu as face si o a doua expertiza topografica, cu un alt topografist, de preferat din alta zona.