Sari la conținut

20.06.2020 Austria si sudul Germaniei


kappy666
 Share

Postări Recomandate

Si cum sunt sigur ca astia vor ridica interdictiile pe 15.06, va cer ajutorul pt 7 zile de bananait prin Austria si sudul Germaniei cu plecare in data de 20.06. Sunt interesat doar de peisaje, pasuri, panorame  prin Alpi care sa ti taie respiratia
Daca pt Germania am ales deutsche alpenstrasse   pt Austria in afara de Hallstatt( habar nu am daca merita vizitat) nu am alte idei. Am facut cu ceva ani in urma: Grossglockner, Kals am Großglockner, Kaunertaler, Timmelsjoch
Sunteti liberi sa va expuneti impresiile sau linkurile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, dark_taz a spus:

Vezi ca in Austria au bagat astia restrictie la numarul de decibeli in anumite zone pentru motociclete pana in 95DB

https://gis.tirol.gv.at/rodata/vk/fahrverbote_reutte_Motorrad.pdf

https://timesfamous.com/worldnews/osterreich-tirol-beschliest-fahrverbote-fur-laute-motorrader/

Multam!
cu tobele standard ma incadram cu Beowulf-urile nu stiu...pt tura asta am comandat la Beowulf si tocmai mi au sosit, db killer urile dar reduc cudoar  5-6 db
daca este doar 220 euro amenda, merita riscul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei si ai timp treci da-mi un mesaj si ne vedem cumva sa iti dau o carte despre Austria.

Sunt multe locuri de vazut, mult mai frumoase si mai putin enervante (din cauza aglomeratiei) decat Großglockner.

 

Cauta urmatoarele:

- Nockalmstraße (ajungi prin Turacherhöhe)

- Sölkpass

- Pleci din Viena pe DJ-urile lor pina la Mariazell,  mai dai o tura si pe la Lunz am See

- bagi pe traseu lacurile de la Gundelsee spre NW pina la Attersee si Mondsee

- in functie de cum le legi poti incerca si Silvretta Straße. (as vrea si eu sa mai trec pe acolo anul acesta)  https://www.silvretta-bielerhoehe.at/en/Silvretta-Hochalpenstrasse

 

 

Prin sudul Germaniei studiaza si tu Alpenstraße:  https://www.deutsche-alpenstrasse.de/en/home.

Acuma vad ca ai scris despre el.

Mergi si tu sa vezi Neuschwanstein, castelul dupa care s-a inspirat Walt Disney. Si de acolo mergi spre Garminsch-Partenkirchen prin Austria pe L255 .

 

Am si o carticica cu sute de locuri care merita vazute in Austria. Mai ai timp sa studiezi. 🧐

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, DiarM a spus:

multam!

 

Acum 20 minute, Silver Arrow a spus:

Daca vrei si ai timp treci da-mi un mesaj si ne vedem cumva sa iti dau o carte despre Austria.

Sunt multe locuri de vazut, mult mai frumoase si mai putin enervante (din cauza aglomeratiei) decat Großglockner.

 

Cauta urmatoarele:

- Nockalmstraße (ajungi prin Turacherhöhe)

- Sölkpass

- Pleci din Viena pe DJ-urile lor pina la Mariazell,  mai dai o tura si pe la Lunz am See

- bagi pe traseu lacurile de la Gundelsee spre NW pina la Attersee si Mondsee

- in functie de cum le legi poti incerca si Silvretta Straße. (as vrea si eu sa mai trec pe acolo anul acesta)  https://www.silvretta-bielerhoehe.at/en/Silvretta-Hochalpenstrasse

 

 

Prin sudul Germaniei studiaza si tu Alpenstraße:  https://www.deutsche-alpenstrasse.de/en/home.

Acuma vad ca ai scris despre el.

Mergi si tu sa vezi Neuschwanstein, castelul dupa care s-a inspirat Walt Disney. Si de acolo mergi spre Garminsch-Partenkirchen prin Austria pe L255 .

 

Am si o carticica cu sute de locuri care merita vazute in Austria. Mai ai timp sa studiezi. 🧐

 

 

 

 

iau in considerare pt luni.multumesc!
ps: astea s tobele fara db killer

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as mai include Romantic Road. Pe 18 trebuia sa plec și eu, dar am reorganizat pentru Evia. După câteva luni de planuri îmi pare rău de nu mai pot! 

Eu aveam în plan ceva vizite în Slovenia, câteva zile pe Romantic Road (punctul principal al concediului) și Alpenstrasse, apoi Praga și spre casă. 

 

Pe ce traseu vrei să mergi? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, iulianserban a spus:

Eu as mai include Romantic Road. Pe 18 trebuia sa plec și eu, dar am reorganizat pentru Evia. După câteva luni de planuri îmi pare rău de nu mai pot! 

Eu aveam în plan ceva vizite în Slovenia, câteva zile pe Romantic Road (punctul principal al concediului) și Alpenstrasse, apoi Praga și spre casă. 

 

Pe ce traseu vrei să mergi? 

Inca n am stabilit...pt Austria ma inspir din ceea ce au postat colegii, Germania( deutsche alpenstrasse) si fac un traseu in linii mari, nu rezerv cazari, nu am puncte de stop zilnice

Nu suntem genul care sa planifice... si ce ne mai place :)

in ultimii 7 ani am plecat doar eu cu prietena

 

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După ce am văzut postul tău mi s-a făcut un dor de nu mai pot! Aseară am stat pana la 3 după cazări ln Hu, Slo și Au. E, astazi am cautat mai atent și am trimis niște mailuri către tarile astea și momentan nu putem intra fără sa stam sau să stăm la întors în carantină cu Hu și Slo. De la Au aștept răspuns, probabil luni. După data de 15; respectiv 16 am văzut ca se poate schimba în bine situația cu aceste 3 țări. 

Așa suntem și noi, solo. Dacă am undă verde cred ca 99% pe 20 cu noaptea în cap am decolat. D'ne ajută!

 

 

Dear Mr Iulian,

Unfortunatelly The Romania is not yet on the list of 17 states which are

COVID-19 non-restricted related to entry of their residents to Slovenia. A

14-day quarantine is ordered for a person who enters Slovenia and has

permanent or temporary residence in countries that are not on the list or

administrative units of these countries or come from these countries,

unless they fall under one of the exceptions in Article 10 of the Decree.

 

So, transiting the territory of the Republic of Slovenia to go to another

country is allowed if done in the same day, without unnecessary stops (of

course, one can stop to refuel, go to the toilet...). Apart from personal

identification documents, have with you a document proving the purpose of

your transit (for example a booking confirmation, etc.).

 

Please be informed that we are not issuing any permits for this purpose.

 

We advise you to come back to us in next few days as we expect new EU

Member States or other will be added to the list - when this will happen is

in the hands of our Government, we can not speculate about the dates.

 

 

Dear Iulian, 

 

Thank you for your e-mail.

 

According to Hungarian Government Decree 81/2020 (IV.1.) if you have no Hungarian permanent residence card or citizenship you are not allowed to enter to Hungary. Currently citizens of EEA member state who have permanent Hungarian residence card are falling under same conditions/restrictions regarding entering to Hungary as who has Hungarian citizenship. 

 

Please, note that after entering Hungary all subject are obliged to spend 14 days in quarantine unless there are any special circumstances which could be considered by the Hungarian Authorities. 

 

Based on your e-mail your motorcycle trip could not be considered as a special circumstance. 

 

In case of further questions, please, do not hesitate to contact us. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, iulianserban a spus:

După ce am văzut postul tău mi s-a făcut un dor de nu mai pot! Aseară am stat pana la 3 după cazări ln Hu, Slo și Au. E, astazi am cautat mai atent și am trimis niște mailuri către tarile astea și momentan nu putem intra fără sa stam sau să stăm la întors în carantină cu Hu și Slo. De la Au aștept răspuns, probabil luni. După data de 15; respectiv 16 am văzut ca se poate schimba în bine situația cu aceste 3 țări. 

Așa suntem și noi, solo. Dacă am undă verde cred ca 99% pe 20 cu noaptea în cap am decolat. D'ne ajută!

 

 

Dear Mr Iulian,

Unfortunatelly The Romania is not yet on the list of 17 states which are

COVID-19 non-restricted related to entry of their residents to Slovenia. A

14-day quarantine is ordered for a person who enters Slovenia and has

permanent or temporary residence in countries that are not on the list or

administrative units of these countries or come from these countries,

unless they fall under one of the exceptions in Article 10 of the Decree.

 

So, transiting the territory of the Republic of Slovenia to go to another

country is allowed if done in the same day, without unnecessary stops (of

course, one can stop to refuel, go to the toilet...). Apart from personal

identification documents, have with you a document proving the purpose of

your transit (for example a booking confirmation, etc.).

 

Please be informed that we are not issuing any permits for this purpose.

 

We advise you to come back to us in next few days as we expect new EU

Member States or other will be added to the list - when this will happen is

in the hands of our Government, we can not speculate about the dates.

 

 

Dear Iulian, 

 

Thank you for your e-mail.

 

According to Hungarian Government Decree 81/2020 (IV.1.) if you have no Hungarian permanent residence card or citizenship you are not allowed to enter to Hungary. Currently citizens of EEA member state who have permanent Hungarian residence card are falling under same conditions/restrictions regarding entering to Hungary as who has Hungarian citizenship. 

 

Please, note that after entering Hungary all subject are obliged to spend 14 days in quarantine unless there are any special circumstances which could be considered by the Hungarian Authorities. 

 

Based on your e-mail your motorcycle trip could not be considered as a special circumstance. 

 

In case of further questions, please, do not hesitate to contact us. 

Banuiesc ca tu vrei sa innoptezi sau sa ramai in Ungaria cateva zile.pt ca altfel, tranzitul este permis https://www.mae.ro/travel-conditions/3756

Vedem dupa 15...in caz contrar o tai spre Grecia :)

 

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As fi vrut sa stau o noapte în Hu la Szentendre. Am văzut ca și Slovenia se poate tranzita, dar acolo vroiam să stau 3-4 zile pentru Ptuj, Maribor, Ljubljana, Tolmin și Vrsic cu Mangart. Și alte 2-3 sate din zonă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu, sunt in aceeasi situatie ca tine.

 

Initial aveam planuri cu Elvetia. Dupa care am renuntat, acum ca cica se permite am gandit-o spre Austria si sudul Germaniei. Exact ca tine, aceeasi perioada. Concret am renuntat si la asta si ne vom orienta spre Grecia.

 

Momentan urmaresc informatiile ca sa fiu sigur ca nu avem de stat la revenire.

 

Mai mult te ametesc sitirile astea, de dimineata era: ca cei care tranziteaza statele nu trebuie sa stea in carantina. Exemplu daca cineva vine din Italia nu trebuie sa stea in carantina DACA sta in Slovenia 14 zile. O ametesc in asa fel incat sa nu intelegi daca nu cauti informatii sa vezi de ce ala are de stat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, l.u.v a spus:

Încă n-ai cerut-o de nevastă atâta amar de ani? 

 

Sau nu te-a cerut ea ... ce naiba sa nu facem discriminari :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, l.u.v a spus:

Încă n-ai cerut-o de nevastă atâta amar de ani? 

9 ani de relatie, 7 de concedii pe moto :D

Acum 7 ore, FlipperCo a spus:

@kappy666 vezi ce raspunzi, ca-i groasa daca vede mandra🤣

 

Acum 7 ore, RuInCV a spus:

 

Sau nu te-a cerut ea ... ce naiba sa nu facem discriminari :P

as avrea sa va pot raspunde dar n am replica...
mandra zice asa:
1-daca o cer de nevasta sa va si invit la nunta
2- daca o cer sa i propun lui Luigi sa ne fie nas
🤣

 

Acum 11 ore, Pandy a spus:

Colegu, sunt in aceeasi situatie ca tine.

 

Initial aveam planuri cu Elvetia. Dupa care am renuntat, acum ca cica se permite am gandit-o spre Austria si sudul Germaniei. Exact ca tine, aceeasi perioada. Concret am renuntat si la asta si ne vom orienta spre Grecia.

 

Momentan urmaresc informatiile ca sa fiu sigur ca nu avem de stat la revenire.

 

Mai mult te ametesc sitirile astea, de dimineata era: ca cei care tranziteaza statele nu trebuie sa stea in carantina. Exemplu daca cineva vine din Italia nu trebuie sa stea in carantina DACA sta in Slovenia 14 zile. O ametesc in asa fel incat sa nu intelegi daca nu cauti informatii sa vezi de ce ala are de stat.

site ul mae este biblia :https://www.mae.ro/travel-conditions

Dupa un schimb de e-mailuri cu consulatul Austriei, raspunsul lor, de bine, zic eu:

"NU, ati înteles gresit!
Persoanele care doresc să intre în Austria din ţările Uniunii Europene (ROMÂNIA) sau din Spaţiul Schengen sau din Andora, Monaco, San Marino sau Vatican şi care au domiciliul stabil sau sunt rezidenţi într-una din aceste ţări, NU mai trebuie sa prezinte un certificat medical COVID-19 sau să se supună perioadei de autoizolare/carantină cu ocazia intrării în Austria."
 

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...