Jump to content

Recommended Posts

• Replies 323
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

La 23.06.2020 la 16:00, The_Sin_Eater a spus:

Sa revenim la masina: s-a realizat echimbul de distributie si revizia: 

20200620_122343.thumb.jpg.98374b8fde5efc76eaeee448499feaf2.jpg

Despre asta e vorba. 

Acum 39 minute, einstein1984 a spus:

dacoserv

La 23.06.2020 la 16:29, The_Sin_Eater a spus:

Distributie: 900 piese (curea, rola, pompa, curea accesorii, rola) + 400 manopera

Revizie: 560 piese + 100 manopera

- nu la reprezentanta. :P

Deci...revizia si distributia le-am facut la alt service cu care am mai colaborat si de care am fost multumit.

Franele, planetara si rulmentul le-am facut la Dacoserv pentru ca am primit oferta de -20% la originale.

Geometria, ambreiajul, bujiile le-am facut la Mudster.

😁

Stiu, sunt multi, dar probabil o sa raman doar la Mudster, avand in vedere cate elemente de off am pe ea.

Edited by The_Sin_Eater

Sau asa...🤣

In orice caz, prima investitie va fi un hilift ca s-o pot ridica si verifica pe dedesupt.

A...si bucsile, ca nu mai au mult de trait. 😋

Edited by The_Sin_Eater
Acum 4 ore, The_Sin_Eater a spus:

@cozmino: am fost atent la cutie si la schimbul vitezelor la Duster-ul asta nou, si am constatat urmatoarele: cutia agata daca nu calc ambreiajul pana jos si tot atunci smuceste cand cupleaza. Cand ambreiajul e jos, agata mai fin dar cam la 1% din cazuri, iar atunci nu smuceste. Da, cand schimb treptele se simte cand o scot din treapta si cand o bag in alta, dar fara sa se auda nimic sau sa simt ca agata. Este asa...ca la o pusca cu luneta. Nu am o problema cu asta, chiar o gasesc placuta. (de...sechele din copilarie din liceul militar 😈)

Se aude un "vuiet" destul de estompat la vieze mari, care presupun ca este sirenajul cutiei, dar pentru mine nu este deranjant.

Toate cele bune!

Multumesc frumos. Vineri am programare la garantie. Revin...

Am incercat sa schimb in toate felurile, cu pedala de ambreiaj pana in podea, pe auto si pe 2wd. Uneori smuceste inclusiv cand apas pedala de ambreiaj, fara sa apuc sa misc schimbatorul.

Acum 4 ore, The_Sin_Eater a spus:

@cozmino

Edited by cozmino

E mai grav cand ai pitici mai multi decat Alba ca Zapada, atunci falimentu' bate la usa iminent! Ca fapt divers, cand termini ce ai in plan, fa-mi si mie un calcul sa vad la cat te-a dus piticu' per total, ca am cam pierdut firu'!

Io o sa raman consecvent, nu vreau off road, am nevoie de un 4x4=16 ca sa scap de partie si zapada, iarna pe ulita, ceva inalt in craci, mai sprintara si...m-am orientat spre X3. Daca are vreun forumist ceva de gen in apele lui, putem discuta!

Spor cu Prafosu'! ;)

Acum 7 minute, ivan pedala a spus:

a fapt divers, cand termini ce ai in plan, fa-mi si mie un calcul

Deci, "m-ai citit" exact asa cum trebuie.   Chiar am luat facturile sa fac un calcul mic. :P

Dacă nu te-ai oprit încă din socotit înseamnă că n-ai băgat prea mult!

Eu și la casă și la mașina de curse am adunat facturi și am socotit până la un punct. 

Acum 31 minute, john17 a spus:

n-ai băgat prea mult

Dap, dar totul e relativ. A zis-o baiatul ala destept... ;)

Acum 51 minute, ivan pedala a spus:

un calcul

Calculul este următorul:

Conserva, ea insasi: 27560 lei

Schimburi: 9710 lei

Elemente de offroad: 25030 lei

Sunt incluse toate: manoperea, discounturi, preturi piese, etc...

Iese cam 12850 Europi...

Acum 1 minut, The_Sin_Eater a spus:

...

Iese cam 12850 Europi...

E oabla treaba...merci!

Io o sa ma multumesc doar cu o tigaie la juma' din banii astia, chiar fara veleitati in off, sau performante demne de bolizi! Un tanculet expirat, care sa ma care de colo-colo, sa-mi incapa potaia in spate (de Sasha vorbesc!😋...) si sa imi protejeze nervii.

La banii astia 12.5 k Euro, imi luam asa ceva: https://shop.qooder.com/Configura/Prepara/Steinbock si chiar am oscilat intre cele 2 variante. A castigat varianta cu caroserie (a.k.a. Prafos), avand in vedere buseala din 2018. 

Da, dar matale ai inca doo roate cu care sa te distrezi si sa te simti bine. Asa si io. Vroiam ceva de distractie si simtit bine, ca de sosea sa ma duca de colo-colo prin zapada si/sau pe macadam, am. :)

Sa le stapanim sanatosi!

Edited by The_Sin_Eater

Corect x2! Si cat mai am prin garaj niste CZ-uri si cateva Jawa, nu-mi fac griji! Singura grija imi este iarna cand e inca musai sa plec de-acasa si am nevoie de 4x4=16!

Asa sa fie, noi sa fim sanatosi si norocosi, ca fiare sunt pe toate drumurile!

Acum 8 minute, The_Sin_Eater a spus:

La banii astia 12.5 k Euro, imi luam asa ceva: https://shop.qooder.com/Configura/Prepara/Steinbock si chiar am oscilat intre cele 2 variante. A castigat varianta cu caroserie (a.k.a. Prafos), avand in vedere buseala din 2018. 

Da, dar matale ai inca doo roate cu care sa te distrezi si sa te simti bine. Asa si io. Vroiam ceva de distractie si simtit bine, ca de sosea sa ma duca de colo-colo prin zapada si/sau pe macadam, am. :)

Sa le stapanim sanatosi!

Mult mai bine conserva... Daca pui cos in fata la qooder asta e mobility scooter direct 🤠

Acum 13 minute, The_Sin_Eater a spus:

La banii astia 12.5 k Euro, imi luam.............

un ATV Can Am 1000....

e mai offroader decat Prafosu'

Acum 3 minute, thesaw a spus:

mobility scooter

Da, dar care merge bine si in off. :P

Acum 3 minute, thesaw a spus:

Mult mai bine conserva

Corect! avand in vedere oasele rupte. ;)

Acum 2 minute, apriliacluj a spus:

un ATV Can Am 1000....

e mai offroader decat Prafosu'

+1,

....dar mai trebuie: remorca pentru ca nu ai voie pe sosea, echipament, etc. 

In plus....stai cu grija cand te cazezi pe undeva sa nu-ti desfaca cineva remorca si sa plece cu el cu tot.

Si chiar daca ai avea voie pe sosea...sa mergi 150-200 km dus-intors pana la zona de offroad, nu e prea ok. Mai ai si limitarea ca mergi la locatie, faci off-ul si apoi tre' sa te intorci la remorca, pe cand, cu conserva, urci pe o parte si iesi pe partea cealalta fara sa fi nevoit sa te intorci. In plus, daca te prinde noaptea in padure, poti sa tragi un pui de somn in conserva. :P. Sunt multe aspecte pe care le-am luat in considerare vis-a-vis de utilajul pentru off.

Edited by The_Sin_Eater