Sari la conținut

Contract vânzare - cumpărare / fiscal


TWD.Grig
 Share

Postări Recomandate

Salutare ! Maine intenționez să merg sa cumpăr o conservă neînmatriculată in Ro, adusa din De cu nr roșii. Problema e că omul a luat-o de la cel ce a adus-o in Ro, deci e al 2-lea proprietar in Ro ca sa spun asa. Respectivul i-a dat fiscal dar tipul de la care o cumpăr eu n-a mai fost la primărie să o ia in evidenta pe numele lui. In momentul de față omul poate sa.mi dea la mașină "brief mare, brief mic și contractele de vânzare- cumpărare intre el și persoana ce a adus mașină în tara semnate și stampilate de primărie. 

 

Întrebare: ce tip de contract inchei cu el ? Tot 5 formulare din acelea tipice pentru a merge după cu ele la primarie ? Cu ce merg la primărie când vreau sa o trec pe numele meu ?

 

Mulțumiri ! ✌️✌️✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El trebuie sa mearga intai la primarie sa o bage la taxe pe baza cv-ului de la anteriorul propietar. Abia mai apoi faceti cv in 5 exemplare si se duce din nou la primarie sa o scoata si sa-ti dea minim 3 exemplare cu stampila fiscului. Probabil o sa ia amenda. Dar de ce nu a bagat masina la fisc? Are ceva probleme cu amenzi, etc? Pentru ca atunci nici tu nu o sa primesti fiscalul de la el... Inca o problema: in functie de zona, fiscalul poate sa durezee. Eu am depus actele la sector 4 de o saptamana si inca astept. Eu zic sa-si rezolve problemele si cand e bagata la fisc puteti sa faceti actele.

Editat de chucki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, chucki a spus:

alul poate sa durezee. Eu am depus actele la sector 4 de o saptamana si inca astept.

+1

Asa este si la S6. Am depus miercuri pe 3, actele de vanzare a mobrei, mi-au zis ca imi transmit actele pe email in max o sapt., dar nu am primit nimic. Luni merg sa intreb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 13.06.2020 at 17:19, chucki said:

El trebuie sa mearga intai la primarie sa o bage la taxe pe baza cv-ului de la anteriorul propietar

Yup. Legal doar asa se poate. Mai mergea sa faci faimosul contract direct intre tine si neamt (pe care ti-l fac toti samsarii) dar cum masina deja a avut proprietar in Ro, inclusiv numere rosii, nu cred ca e cea mai buna idee.

 

 

 

On 13.06.2020 at 17:19, chucki said:

 Eu am depus actele la sector 4 de o saptamana si inca astept.

 

On 13.06.2020 at 17:55, The_Sin_Eater said:

Asa este si la S6. Am depus miercuri pe 3, actele de vanzare a mobrei, mi-au zis ca imi transmit actele pe email in max o sapt., dar nu am primit nimic. Luni merg sa intreb...

 

La S2 fiscalul se dadea pe loc inainte de pandemie. Voi ati depus online sau la ghiseu? Stampila-viza fiscala ma gandesc ca nu se poate pune decat fizic la sediul DITL.

 

 

 

@TWD.Grig Din ce stiu eu, cand autovehiculul schimba mai multi proprietari care il baga la impozite locale dar nu il inmatriculeaza niciunul, cand noul proprietar chiar merge la inmatriculari i se cer toate actele de vanzare-cumparare de la proprietarul din acte pana la el. E posibil ca regula asta sa se aplice doar la autovehicule deja inmatriculate in Romania dar, daca se aplica si la tine, iti va trebui si actul dintre neamt si primul proprietar roman.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, XaeL a spus:

Yup. Legal doar asa se poate. Mai mergea sa faci faimosul contract direct intre tine si neamt (pe care ti-l fac toti samsarii) dar cum masina deja a avut proprietar in Ro, inclusiv numere rosii, nu cred ca e cea mai buna idee.

Da, si la sector 4 sa dadea pe loc. Cred ca mai peste tot. Acum cu covidu, la sector 4 nu poti depune decat online si te duci cand te cheama ei cu actele sa-ti puna stampila.  De,  sa nu se imbolnaveasca pretiosul functionar. Lucru bun cu depunarea online dar pana la termenul lung in care proceseaza....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, The_Sin_Eater a spus:

Azi ma interesez si va spun.

 

Cum ziceam... dupa 16 telefoane acolo, mi-au transmis pe e-mail documentele scanate si semnate electronic. Pe ele apare ca data de rezolvare 11.06, deci a durat din 3 pana pe 11. 

La telefon se scuzau ca e foarte aglomerat si ca au multe de rezolvat.

 

Asa ca bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...